Burning Wheel Revised

Burning Wheel Revised

Information
פורסם ב30 יוני 2012
נכתב על ידי ג'קי

Burning Wheel Revised

שם המוצר: Burning Wheel Revised

שיטה: Burning Wheel

כותבים: Luke Crane

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 600 עמודים

מוציא לאור: Luke Crane

מחיר מומלץ לצרכן: 25 דולר

דרוג המוצר: 4.5 מתוך 5


הגלגל הבוער, משחק התפקידים עטור הפרסים של לוק קריין, עבר שיפור לפני כשנה - שנתיים. המשחק, למי שלא שמע עליו עדיין, מבוסס עולם פנטזיה, אך אני מאמין שניתן בקלות רבה להמיר אותו לכל עולם מערכה שתרצו. הגזעים הם בסיסיים ביותר – אלפים, גמדים, אורקים ובני אדם, למרות שניתן להוסיף גזעים חדשים בקלות. ישנן במשחק כמה שיטות קסם לתחומים שונים, ומערכת חדשה ויוצאת דופן בכל הנוגע למשאבי הדמות והאנשים אותה היא מכירה. מערכת המשחק מחוכמת אך פשוטה ללימוד, והופכת את המשחק לריאליסטי יותר.
הסקירה בוצעה למהדורת ה Revised, שכללה שני כרכים שונים. הגרסה הנוכחית היא Burning Wheel Gold Edition, שמאחדת את שני הספרים לכרך אחד. 

הספר ל"צריבת" דמויות – Character Burner:
בספר זה תמצאו כל מה שצריך כדי ליצור דמות למשחק BW (Burning Wheel).  הספר מחולק לשלושה חלקים עיקריים: 
צורב הדמויות – המערכת המתוחכמת לבניית דמויות; דרכי חיים (Lifepathes) - פרק המכיל עשרות דרכי חיים שונות ליצירת דמויות שונות ומגוונות, עם מיליוני צירופים אפשריים; הרשימות – פרק אשר מכיל את כל הרשימות שצריך בשביל הדמות – המיומנויות (skills), המאפיינים (traits) ורשימת לחשי הקוסמים. 

צורב הדמויות:
המערכת של צורב הדמויות במשחק עובדת דבר ראשון על פי עברה של הדמות אותה אתם רוצים ליצור. היצירה הכוללת נעשית בתריסר שלבים: 
1. עליך להחליט איזו דמות ברצונך לשחק. 
2. בוחרים את דרכי החיים של הדמות, מתוך רשימת דרכי החיים המתאימה לאותו הגזע, לפי הקוספט הנבחר בשלב הראשון. דרכי החיים מחולקות למגוון נושאים (למשל עירוני או אצילי). דרך החיים הראשונה שהדמות בוחרת תהיה מלידתה. דרכי החיים נותנות את הפרטים הבאים: מספר השנים בהן עוסקת הדמות בדרך חיים זו, בכמה מאפיינים היא זוכה עקב דרך החיים הזאת, המקורות להן היא זוכה לפי דרך החיים, שינויים לתכונות הכלליות (פיזי או מנטלי) לפי דרך החיים, מספר נקודות המיומנות והמיומנויות עליהן ניתן להוציא את אותן נקודות, לפי דרך החיים, ולבסוף – לאיזה סוגי דרכי חיים אחרות יכולה לעבור הדמות מדרך חייה האחרון (יש כמה טבלאות של דרכי חיים, והאפשרות האחרונה מספרת לאיזה טבלאות אני יכול לעבור במקום להמשיך בטבלה הנוכחית. מעבר שכזה יגרום בכל מקרה להוספת שנה לחייה). דמות ממוצעת מתחילה עם 3-4 דרכי חיים, אם כי שליט המשחק יכול, כמובן, לשנות את ההגבלה כרצונו. 
3. קביעת גיל הדמות – מסכמים את השנים שדורשות כל אחת מדרכי החיים של הדמות, מוסיפים את השנים עקב מעבר בין טבלת דרך חיים אחת למשניה (אם יש) וזה יהיה גילה של הדמות. 
4. קובעים את "מאגר הנתונים" של הדמות – פיזי ומנטלי, לפי גילה וגזעה של הדמות, ולפי שינויי דרכי החיים, ומחלקים את הנקודות ממאגר הנתונים לשש תכונות – שתיים מנטליות (תפיסה – perception ורצון – will), וארבע פיזיות (זריזות – agility, מהירות – speed, עוצמה – power וקשיחות – forte). כל תכונה מורכבת משני חלקים – צל (shade) וערך (exponent). הצל קובע האם התכונה היא רגילה (צל שחור), הרואית (אפור, נועד ליצורים חזקים ואבירים עוצמתיים) או על-טבעית (לבן, נועד לדרקונים, אלים ומפלצות חזקות במיוחד). השיטה, מבוססת קוביות שש בלבד, דורשת כמה שיותר הצלחות בגלגולי קוביה, כאשר הצלחה היא כל גלגול שעבר את המספר 4, בדרך כלל. כאשר לדמות יש צל אפור היא צריכה 3 ומעלה בגלגול הקוביה, ואילו בצל לבן היא צריכה 2 בלבד! ערך התכונה הוא בעצם מספר הקוביות אותו רשאית הדמות לגלגל בכל פעם שהיא מגלגלת בדיקת תכונה. ערך ממוצע לתכונות הוא 4 או 3. 
5. לכל דמות יש מספר סגולות (attributes) אשר רובן מושפעות מהתכונות הרגילות. הבריאות (health) היא ממוצע הקשיחות וכוח הרצון של הדמות (ועוד שינויים לפי עברה של הדמות); התגובה (reflexes) היא ממוצע של התפיסה, הזריזות והמהירות של הדמות; פציעה קטלנית (mortal wound), תכונה הקובעת עד כמה פגיעה הדמות, נקבעת על-ידי ממוצע העוצמה והקשיחות של הדמות, ועוד 6; חישול (steel) מסמל עד כמה קשוחה הדמות, עד כמה פחד משפיע עליה וכדומה. שלא כמו הסגולות הנ"ל, החישול הבסיסי של כל דמות הוא B3 (B מסמל את הצל – שחור), ויש רשימה של פרטים שמשפיעים על תכונה זו לפי עברה של הדמות; נוסף על כך יש לכל גזע סגולה רגשית משלו – לגמדים חמדנות (הרצון העז לצבירת עושר, יופי, יצירה ו/או עוצמה), לאלפים יגון (עקב הסבל שהם חווים בשנותיהם הארוכות, עד שהם כבר לא יכולים לעמוד בזה), לבני אדם האמונה (סגולה אשר מאפשרת לדמות לבצע ניסים. בני אדם הם היחידים שאין להם בהכרח סגולה רגשית), ולאורקים השנאה (אשר מחשלת אותם ככל שהיא עזה יותר). 
6. קובעים את "מאגר המיומנות" של הדמות, שהוא כל נקודות המיומנות אותן קיבלה הדמות מדרכי חייה. את הנקודות הכלליות, אותן מקבלת הדמות מדרך חייה הראשונה, יש לספור בנפרד. קניית מיומנויות – הדמות רשאית להשקיע את הנקודות שלה על כל אחת מהמיומנויות אותן מאפשרות לה דרכי חייה לקחת. הנקודה הראשונה המושקעת בכל מיומנות משמשת כדי "לפתוח" אותה, ואז מקבלת המיומנות דירוג וצל לפי "שורשיה", כלומר התכונה עליה היא מבוססת. ניתן להשקיע נקודות נוספות לשם שיפור המיומנות. ניתן גם להשקיע נקודות מיומנות לשם שיפור הצללית של המיומנות (כשהצל הבסיסי הוא לפי תכונת השורש). את הנקודות הכלליות הדמות יכולה להשקיע על כל מיומנות שהיא רוצה. הסבר על שיפור המיומנויות יבוא בהמשך. 
7. מאפיינים – לדמות יש מספר מאפיינים, כפי שצוין לה לפי דרכי חייה, ובשלב הזה השחקן רשאי לבחור לדמותו את המאפיינים שלה מתוך רשימת המאפיינים. נוסף על כך, כל דרך חיים כוללת רשימת מאפיינים אותן יכולה הדמות לרכוש עבור נקודת מאפיינים אחת בלבד. כמו במיומנויות, גם כאן הדמות חייבת לרכוש את המאפיין הראשון ברשימה של כל דרך חיים שהיא לקחה. 
8. מקורות – השחקן, בשלב זה, משתמש בנקודות המקורות הכוללות של דמותו, איתן ניתן לרכוש ציוד לדמות, חברים, משפחה, אנשי קשר, גילדות בהן הוא משתתף, לחשים (במידה ויש לו את מיומנות הכישוף) וכדומה. לנקודות אין השפעה במשחק עצמו ולכן אין טעם לשמור אותן. 
9. קבוצות, מוניטין ומעגלים – המעגלים (circles) הם שיטה חדשה שיש לכל דמות והיא מאד יעילה ומתוחכמת; התכונה הזאת, למעשה כוללת את כל האנשים שהדמות מכירה. בכל מקום בוא מבקרת הדמות, יתכן ותפגוש מישהו שהיא מכירה (או להיפך). כבר לא צריך רשימות ענקיות של אנשים שהדמות מכירה. נוסף על כך, ניתן לרכוש לדמות, בעזרת נקודות המקור, השתתפות בקבוצה או ארגון כלשהו, או מוניטין באיזור כלשהו, כך שכשהדמות מבקרת במקום השייך לארגון או כשהיא מבקרת באיזור המדובר, יש לה סיכוי רב יותר לפגוש אנשים שמכירים אותה. 
10. משאבים – תכונה נוספת וחדשה בגרסה המשופרת של הגלגל הבוער היא משאבים, כלומר, כמה כסף יש לדמות. במקום לעשות מעקב צמוד אחר הכסף של הדמות, פשוט בודקים אם הדמות יכולה לממן את זה או לא. יש לשיטה יתרונות וחסרונות בהם אדון בהמשך. 
11. "קבע כיצד אתה מת" – על השחקן לסמן לו בדף הדמות, במקום המתאים, כמה נזק יכולה הדמות לספוג לפני כל סוג של פצע, עד פצעים ממיתים. 
12. אמונות ואינסטינקטים – בחר לדמותך אינסטינקטים, כלומר דברים עליהם הדמות מקפידה בכל מקרה (למשל – לשמור על הקשת שלך יבשה תמיד), בין אפס לשלושה, וכן אמונות (דעות קדומות או פתגמים כגון "אם אתה רוצה שמשהו יעשה – עליך לעשות זאת בעצמך", בהם מאמינה הדמות), בין אפס לשלושה גם כן. 

אלה כל שלבי יצירת הדמות! קל ופשוט, ושימו לב שאת הדמות אתם בונים קודם כל לפי ההיסטוריה שלה, שזה פרט חשוב מאד! 

דרכי חיים:
חלק זה של הספר מכיל רשימה ארוכה מאד של דרכי חיים לפי גזע, ובנוסף פירוט מלא על כל גזע וגזע. 

הרשימות:
הרבה הרבה מיומנויות, מאפיינים ולחשים לשם העשרת הדמות. 

ספר החוקים הראשי – The Burning Wheel:
 הספר הזה מסביר את כל חוקי המשחק – החל מהטלת קוביות, דרך שיטת פיתוח מיומנויות, חוקי קרב וחוקי קסם ודת, ועד חוקי ארתה (Artha) – נקודות הניסיון של המשחק, והשימוש בהן. להלן תקציר של תוכן הספר: 

בפרק הראשון ניתן למצוא את החוקים הבסיסיים ביותר – חוקי הטלת הקוביות. השיטה עובדת מעט בדומה למרוצללים בנושא הזה – היא עובדת על קוביות שש בלבד, אך לעומת מרוצללים – כאן המטרה היא להוציא כמה שיותר הצלחות. לכל קוביה יש מספר מטרה של 4 בד"כ, אך לשם הצלחה בדבר שמנסים לעשות (למשל, קסם) עלולה לדרוש מספר הצלחות קוביה כדי שהפעולה עצמה תצליח. בהמשך ניתן למצוא הסבר על כל מאפייני המשחק – תכונות הדמות, מיומנויות, ציוד, וכדומה. 

חלק שני של הספר – חוקי התקדמות 
כאן מוסברים החוקים לשימוש במיומנויות (איך ומתי משתמשים וכדומה), רשימה של מספרי הצלחות הדרושות לביצוע פעולות שונות לפי תכונותיה של הדמות, הסבר שימוש בסגולות הדמות. בפרק הבא מוסברים סוגי בדיקות המיומנות, מה קורה כשנכשלים בבדיקות, עזרה לדמות אחרת במבחן מיומנות, וכל שאר הדברים הרגילים בנושא הזה. 
בפרק הבא מגיע החידוש – שיפור מיומנויות לפי השימוש בהן. השיטה עובדת ככה: בעזרת כל מיומנות ניתן לבצע פעולות שמדורגות פשוטות, קשות או מאתגרות. ככל שהמיומנות היא בעלת ערך גבוה יותר, כך יהיה קשה יותר להעלות את ערכה (למשל, תכונה בעלת ערך 5 דורשת שלושה מבחנים קשים ואחד מאתגר לפני שניתן יהיה לשדרגה לערך 6). יש לציין כי ניתן לספור רק בדיקת מיומנות אחת מכל סוג לכל מיומנות בכל היתקלות או אירוע. אין כל אילוץ להצליח במבחן (פרט לכמה מסוימים) והמספר של המבחנים הדרוש לשדרוג מיומנות הוא יחסית נמוך, מה שנראה לכאורה כאילו קל להשתפר במיומנויות, אך תגלו שמאד לא פשוט להשיג מבחנים קשים כשיש לכם ערכים גבוהים למיומנויות, שלא לדבר על מאתגרים. בנוסף, ניתן להשתמש בשיטה לשם למידת מיומנויות חדשות וגם לשם שיפור תכונות הדמות (דבר שיכול גם להביא לשיפור של חלק מסגולותיה). לבסוף, מוסבר כיצד ניתן להשקיע זמן באימונים לשם "זכייה" במבחני מיומנות, אם לדמות שלכם יש זמן לזה כמובן. 
הפרק הבא מסביר את השימוש במאפיינים ובסוגים השונים שלהם, וכמו-כן את השימוש אמונות ואינסטינקטים של הדמות. 
הפרק הבא אחריו מסביר על שיפור הדמויות. הוא מתחיל בנושא נקודות artha, שהן כמו נקודות ניסיון המתקבלות על משחק תפקידים מוצלח ושיתוף פעולה בין הדמויות. יש מגוון דברים אותם ניתן לעשות עם נקודות ארתה, החל מהפיכת כל הקוביות בגלגול מסוים לבעלות "סוף פתוח "(כלומר שכל קוביה שמראה 6 מאפשרת לגלגל קוביה נוספת) במחיר של נקודת ארתה אחת, דרך החזקת הדמות בחיים במקרה וחטפה פצעים חמורים, ועד ל"הבהרת" הצללים של תכונות ומיומנויות, במחיר של הרבה נקודות. במהדורה המשופרת הארתה מחולקת לשלושה סוגים: גורל (fate), אישיות (persona) ותעודה (deed). כל אחת מהנקודות מתקבלת בצורה שונה ומאפשרת לבצע פעולות שונות, כך שכל סוג ארתה למעשה חזק מקודמו (לפי הסדר הנ"ל). הבהרת נקודות בגירסה החדשה עולה חמש גורל, שלוש אישיות ושתי תעודה. וקשה מאד להשיג נקודות תעודה. 

חלק שלישי – חוקי המסגרת 
בפרקים הבאים מוסברים כל החוקים על משאבים, מעגלים, קרבות, נשקים, וכל היוצא בזה. 
משאבים – כפי שכבר ציינתי, התכונה הזאת קובעת את העושר של הדמות. כאשר דמות רוצה לקנות דבר מסויים והיא נכשלת בבדיקה, היא מאבדת קוביות ממבחני המשאבים הבאים, עד אשר תמצא עבודה ותשלים את החסר. כמובן, אפשר להתמקח על המחירים, רק קחו בחשבון שמוכר ממולח יוכל גם להעלות את רמת הקושי של מבחן הקושי! ובכן, נכון. זה נשמע מוזר. הדמות לא יודעת כמה כסף בדיוק יש ברשותה, וקצת קשה להתמקח על "רמות קושי לרכישה" אין פליי... אבל יש לשיטה לא מעט יתרונות – לדעתי המעקב אחרי רכישות ככה הרבה יותר נוח, הרבה פחות מחיקות, הרבה פחות קטנוניות והרבה פחות מתן מוטיבציה למנצ'קינים לרדוף אוצרות (אם כי גמדים זה לא יעצור, אבל זה כבר סיפור אחר :). בנוגע לבעיה איןפליי, אני חושב שלשם משחק, יהיה הכי פשוט ונוח לתת טווחי מחירים לכל רמת קושי, למשל נאמר שכל מוצר ברמת קושי 1 לקנייתו יעלה בטווח של עד עשר מטבעות. מצורפת גם רשימה של רמות קושי והציוד שניתן לקנות קח, זה יוכל מאד לעזור לקבוע את אמות המידה שלכם כאן. 
קרב מוחות – בגירסה החדשה יש שיטת קרב חדשה: קרב מוחות. אם לאחד מהשחקנים יש ויכוח עם דב"ש שהיא פוגשת, זוהי שיטה מעניינת ביותר לקבוע מי מנצח בויכוח! כל תור "קרב" (exchange) מחולק לשלושה סיבובים (volleys) בהן יכולה הדמות לפעול, לנסות לתת נקודות לטובתה בויכוח או להפיל את יריבה. בתחילת כל תור כל שחקן ממלא את פעולותיו לשלושת הסיבובים הבאים מתוך רשימת פעולות אפשריות, ולאחר ששני השחקנים סיימו, משווים את הפעולות ומגלגלים בהתאמה. כאשר אחד המשתתפים מפחית את הרעיון שמנסה להעביר יריבו לדירוג אפס, הוא מנצח בויכוח. 
בפרק הבא יש הסבר מפורט על כל הקשור בארגונים, מוניטין ומעגלים. 
בפרק הבא עוסקים בקצרה בחישול (steel) של הדמות, באיזה מצבים היא עלולה להכנס לפניקה ומה תהיה ההשפעה של זה. 
הפרק הבא אחריו עוסק כבר בקרב של ממש – יריות. כמו בקרב מוחות, גם כאן הקרב מחולק לתורות אשר מחולקים לשלושה סיבובים כל אחד. בכל סיבוב קובע כל שחקן אם בכוונתו להשאר במקום, להתקרב ליריבו או להתרחק, ובאיזו שיטה (למשל ריצה או התגנבות). בכל סיבוב כל דמות מגלגלת בהתאמה בדיקה האם הצליחה בתנועה אותה רצתה לבצע. הדמות בעלת מספר ההצלחות הרב יותר זוכה לשנות את המרחק כפי שתכננה, ונוסף על כך יכולה להשתמש בהצלחות העודפות כדי לתפוס עמדה טובה יותר בשטח, לכוון יותר טוב, לירות (ירייה בכל סיבוב) או לבצע כל פעולה אחרת שירצה (כל עוד זה מתאפשר לו, לפי הפרש ההצלחות). כאשר הדמויות מתקרבות יותר מדי זו לזו, הן נכנסות למצב קרב פנים אל פנים, המתואר בפרק הבא. בקרב שכזה לא קל להסתדר עם נשק טווח! 
בפרק הזה תמצאו כל מה שצריך לקרב בטווחים קצרים. לכל דמות יש מספר פעולות בסיבוב השווה לדירוגו בתגובה. את הפעולות האלה מחלקים לשלושה הסיבובים בהן פועלות הדמויות. דמות בעלת 4 רפלקסים, לדוגמא, רשאית לבצע ארבע פעולות בתור, ולחלק אותן פעולה אחת לכל סיבוב, ועוד פעולה לאחד הסיבובים, לבחירתו (החלוקה חייבת להיות מאוזנת עד כמה שאפשר). הפעולות מתבצעות בו בזמן, כך שלמשל אם דמות קבעה לעצמה פעולה אחת בסיבוב הראשון, ולעומת זאת דמות אחרת קבעה לעצמה שתי פעולות לאותו הסיבוב, הדמויות תפעלנה יחד כפעולה ראשונה. הפעולה השניה של הדמות האחרת תבוצע לפני פעולות הסיבוב הבא, והדמות הראשונה לא תוכל להגיב לאותה פעולה. יש מגוון של פעולות קרב אותן ניתן לבצע, אשר מפורטות בהמשך הפרק. רק צריך לבחור (וזה השלב בו כל שחקן תפקידים יכול להפוך לסקריפטאי טקטיקן). השיטה עובדת נהדר לטעמי, רק הערה בנוגע לנשק טווח, טעינת קשת גוזלת פעולות רבות מאד, שכן פעולת תקיפה רגילה דורשת פעולה אחת בלבד, ואילו טעינת קשת דורשת 2-4 פעולות, שלא לדבר על רובי קשת שדורשים 16 או אף 32(!) פעולות רק לשם טעינה, ולכן זה כל כך לא נעים להשתמש בכלי נשק כאלה בטווחים קצרים כל-כך. פעולות נוספות שניתן לבצע ולא גוזלות פעולות: דיבור. דמות יכולה לומר מספר מילים בכל סיבוב. בנוסף, כמו בחוקי הירי, גם בקפא"פ כאשר קובעים פעולות לקרב, יש צורך לקבוע אם אתה רוצה להתקדם, להתרחק או להשאר במקום. שיפור די מוצלח לעומת השיטה הישנה, יש לציין. הרבה יותר פשוט. רק אל תנסו להפעיל כאן מיניאטורות. זה לא עובד (מנסיון). 
בשלושת הפרקים הבאים יש פירוט על מערכת הנשקים, שריונות ומגנים, ועל קביעת נזק והשפעתו. אני רק רוצה להתעכב כאן על שריונות ומגנים – המגן משמש כמחסה בשביל הדמות, ומשפר את סיכויי הצלחתה בחסימת התקפות. השריון עובד על שיטת קוביות שריון – ככל שהשריון שלה חזק יותר כך יש לה יותר קוביות לגלגל, וכל חלק שריון שיש לה מגן רק על האיזור עליו הוא נמצא, כך שבפגיעה מוצלחת ניתן לכוון לאיזור לא משוריין של גוף הקרבן. מספיקה הצלחה אחת לשם מניעת כל נזק שנגרם מהתקפה, אך אם יש תוצאה אחת לפחות של 1, הדבר מעיד על פגיעה בשריון, דבר המחסיר קוביה אחת מהגלגולים הבאים עד אשר יתוקן השריון (ולא משנה כמה פעמים יצאה תוצאה של 1). לנשקים מסוימים יש דירוג "נגד שריון". הדירו הזה מעלה את דרגת הקושי של השריון, כך שעבור כל נקודת "חודר שריון" של נשק, יש צורך בהצלחה נוספת בבדיקת השריון על-מנת לחסום את המכה. 
כישוף! דמות אשר רוצה כוחות כישוף, עליה לרכוש את המאפיין "מבורך", ולהיות בעלת מיומנות כישוף. הכישוף מורכב מהמאפיינים הבאים: שם הכישוף, מספר ההצלחות הדרושות להטלתו, מספר הפעולות הדרושות לביצועו, טווח, אזור ההשפעה, צורת השפעה (שליטה, יצירה השמדה וכו'...), יסוד ומשך ההשפעה. בסה"כ המבנה די דומה לזה שבמרוצללים. יש לזכור שהטלת לחשים אינה פשוטה עד כדי כך! יש "מיסים" (tax) להטלת לחשים, תלוי בעוצמתו (לפי מספר ההצלחות הדרושות להטלתו). רק בני אדם יכולים להשתמש בקסם הרגיל. אלפים משתמשים בקסם שירה ואורקים משתמשים בטקס פולחני. גמדים לא משתמשים בקסם. 
דת! דמות כוהנת של אל מסוים מסוגלת להשתמש בסגולת האמונה לשם תפילה לניסים שונים. יש רשימה של כעשרה ניסים כלליים, והדמות יכולה לבחור את ההשפעה המדויקת הרצויה, ולנסח את התפילה בעצמה (כך שמספר המילים נמצא בשליטתה). אני אישית אהבתי את השיטה הזאת, שנותנת חופש לבקשת הניסים, ופועלת לפי מבנה כללי בלבד. 
בשני הפרקים הבאים יש חוקי תנועה ורכיבה, ובפרק הבא אחריהם חוקים בנוגע לחומרים שונים והתקפה דרכם או בעזרתם (ע"י השלחת היריב כנגד ריצבה או קיר העשוי מהחומר המדובר). 
הפרק האחרון בחלק זה של הספר מתאר את ההבדלים בין הצלליות – שחור, אפור ולבן בתכונות, מיומנויות וכדומה. 

חלק רביעי של הספר – תוספות 
חלק זה של הספר מכיל מגוון טבלאות לנשקים, הסברים נוספים ותקצירים, דמויות לדוגמא, סגירת קצבות וכדומה. 

לסיכום
השיטה מוצלחת ביותר ופשוטה ללימוד. הגרסה המשופרת פתרה הרבה בעיות שמצאתי בגרסה הראשונה, ובהחלט שווה את זה. הציון שלי לשיטה הוא 9 בסולם גנבים, כיוון ששום שיטה אינה מושלמת. החסרון היחיד בגרסה המשופרת לעומת הגרסה הישנה הוא שאין אזכור לאומניות לחימה, וחבל. אה, כן, גם אין זומבים. תצטרכו לבנות אותם בעצמכם (לא שזאת בעיה רצינית ממש). בנוסף, המחיר לא גבוה בכלל (כפי שכבר ציינתי בהתחלה), כך שאין בעיה לממן את זה, לעומת משחקי תפקידים כמו מו"ד בעל אלפי ההרחבות.

אודות ג'קי Google Plus

חובב לוגיקה ומתמטיקה

שחקן תפקידים מאז  ׳97, כמו כן חובב משחקי לוח ובעל אוסף נאה של כאלה.

מאמרים נוספים של כותב זה

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.