מדריך לכתיבת תוכן בפונדק

מדריך לכתיבת תוכן בפונדק

Information

רוצה לפרסם תוכן שיצרת ולהגיע לקהל הגדול ביותר של שחקנים ישראליים בתחום משחקי התפקידים והלוח? הפונדק זה המקום בשבילך - כאן תוכל לפרסם כתבות, מדריכים, סקירות, הרפתקאות ועוד בקלות. התוכן עובר עריכה לפני פרסום, ונחשף למאות האנשים שמבקרים באתר מדי יום.

במדריך זה נסביר כיצד מגישים כתבה או סקירה לאתר וגם מספר טיפים שישפרו את הכתבה שלך. הפונדק מבוסס על תוכנת ניהול תוכן בשם ג'ומלה (Joomla), אם אתה מכיר את Wordpress, וויקס ותוכנות אחרות, העיקרון זהה. אבל לפני הכל, כדי להגיש תוכן לפונדק עליך להיות בעל משתמש באתר.

רישום לאתר וכניסה לחשבון שלך

בכל עמוד בפונדק תמצא בצד שמאל למטה (או בתחתית העמוד בטלפון חכם) "קופסה" בשם כניסה לאתר. אם עדיין אין לך משתמש לאתר הפונדק (שימו לב שזהו חשבון שונה מאשר בפורומים) עליך ליצור משתמש בקישור "יצירת חשבון". בשדה "שם" רשום את השם בו תופיע באתר, בעוד "שם משתמש" הינו השם בו אתה משתמש להיכנס לאתר. אם אתה רוצה לסנכרן בין החשבון באתר לחשבון בפורומים, בחרו בשם משתמש זהה לשם שלך בפורום.

לאחר שנרשמת, תקבל אימייל אימות המכיל קישור כדי להפעיל את המשתמש - אם לא קיבלת, בדוק בתיבת הספאם שלך (וסמן את הדואר כלא-ספאם). עכשיו, שיש לך משתמש באתר, תוכל להיכנס ב"קופסה" של כניסה לאתר.

לאחר שנכנסת עם המשתמש שלך יופיע באותו מיקום תפריט משתמש עמו תוכל לבצע את כל הפעולות שאי-פעם רצית לעשות בפונדק :-) כך הוא נראה:

pundak user menuהתוכן בפונדק מתחלק לשני סוגים: כתבות רגילות וסקירות. סקירות הן כתבות עם תבנית מיוחדת שמכילה שדות נוספים שמאפשרים להזין מידע כגון המוציא לאור, מחיר וכך הלאה. ההגשה והניהול של כל אחד מסוגי התוכן מתבצע בנפרד, כפי שאפשר לראות בתפריט. כעת הגיע הזמן לצלול לקרביים של הפונדק, ראשית אתחיל בתיאור תהליך הגשת כתבה, אמשיך להגשת סקירה ולבסוף אקנח בטיפים למתקדמים.

הערה: אין לערוך סקירות באמצעות ממשק ניהול הכתבות, זה יגרום לאיבוד התבנית של הסקירה.

הערה 2: ניתן גם להעלות לפונדק קבצים שכתבת, למשל קובץ המכיל מקצוע בסיס מקורי או דף דמות בעברית. במקרה זה מומלץ לשלוח אלינו את הקובץ ישירות ואנו נעלה אותו לשרת.

הגשה ועריכה של כתבות

טיפ חשוב: למרות שניתן להשתמש בפונדק גם בשלבי כתיבת הטיוטה, מומלץ ראשית לסיים את הטקסט כולו לפני שאתה מגיש אותו לאתר.

כעת כשיש לך את הטקסט המוכן, הגיע הזמן להגיש את הכתבה בכפתור הראשון בתפריט. כך נראה המסך שמופיע בפניכם:

pundak article

 השדה העיקרי הוא עורך הטקסט שמציג את הטקסט כפי שיראה באתר. מספר אפשרויות חשובות הן סימון טקסט ככותרת, על-ידי לחיצה על Paragraph - יש כותרת ראשית וכותרת משנית; העלאת תמונה והוספת קישור בשורה השלישית (שני הכפתורים הראשונים). אני ארחיב בהמשך על הוספת תמונות.
שימו לב שאם ערכת בוורד, מומלץ להדביק את התוכן כטקסט (הסימן של לוח עם T) ולא כטקסט מעוצב שנוצר בוורד שמכיל מידע שמתנגש עם עיצוב האתר. יתר הכפתורים מוכרים מכל עורך טקסט אחר.

בשורה העליונה תמצאו את השדה Title שהוא כותרת הכתבה בעברית. השדה השני הוא Alias, שזה למעשה מה שמופיע בכתובת האתר, לרוב מומלץ 2-4 מילים באנגלית. למשל כתבה בשם "הלוחמים הכי טובים ביקום" תהיה בעלת Alias של best-fighters-universe.

הלשונית מפורסם מכילה עוד שדה משמעותי, קטגוריה - לאיזה חלק של האתר הכתבה שייכת. הלשונית נתוני מטה מכילה מידע הנוגע להצגת הכתבה בפייסבוק ובגוגל: השדה תיאור מטא הוא בעצם הטקסט שיופיע במקומות אלו, מומלץ 15-20 מילה. השדה מילות מפתח משמש כתגיות באתר, יש להפריד עם פסיק.

מתחת לשדה הראשי של העריכה יש עוד שורה של כפתורים. הכפתור המעניין בשורה זו הוא "קרא עוד": הוא מפריד בין טקסט ההקדמה, שגם יופיע בעמוד הראשי, לבין עיקר התוכן של הכתבה.

צעד אחרון חשוב לפני שנעבור לכיצד מפרסמים סקירות, הוא העלאת תמונות לשרת ושילובן בכתבה. קודם כל, תמונות זה מצוין! הפורמט המועדף לתמונות הוא JPG, כשלרוב רוחב התמונה לא צריך לעלות על 800 פיקסלים - כדאי להשתמש בעורך תמונות כגון Paint או Irfanview כדי להתאים את התמונה לפני העלאתה לשרת.

לאחר מכן נלחץ על הכפתור של התמונה בשורה השלישית של עורך הטקסט ונראה את המסך הבא:

pundak imagesאז איך מעלים תמונות? הנה השלבים:

1. הכן את התמונות על המחשב שלך, לאחר שערכת אותן לגודל המתאים. רצוי שהשם של התמונה יהיה באנגלית וללא רווחים (למשל awesome-party.jpg)

2. נווט לספריה המתאימה בחלון השמאלי למטה: board-games למשחקי לוח, ו stories/inside לכתבות.

3. לחץ על הכפתור Upload לפתיחת מסך העלאה. ניתן לגרור את התמונות הרצויות למסך, או לבחור באפשרות Browse. לאחר בחירת כל התמונות, לחץ על Upload.

4. כעת בחר את התמונה הרצויה בחלון האמצעי למטה. הפרטים שלהם יופיע בחלק העליון של המסך, כשב Url יופיע הקישור, ולמעלה בצד ימין התמונה עצמה תופיע. בחר רוחב מתאים. הכנס תיאור של התמונה בן 3-4 מילים בשדה alternate text. 

5. לחץ על הכפתור Insert.

שימו לב, ניתן לבצע את צעדים 1-3 ולהעלות בפעולה אחת את כל התמונות הרצויות ואז רק לבצע את צעדים 4-5 כדי למקם כל תמונה במיקום הנכון בכתבה.

לאחר שסיימת את כתיבת התוכן לחץ על הכפתור שמירה והכתבה שלך מוכנה. אם הגעת לכאן, אתה כבר יודע כל מה שצריך כדי לפרסם כתבות לפונדק :)

לאחר הגשת הכתבה תוכל לערוך אותה, וזאת באמצעות הקישור ניהול כתבות. שם תראה את כל הכתבות שהגשת לאתר. עם זאת, ההמלצה שלי היא לערוך את הכתבה מראש ולהעלות אותה לאתר בגרסה הסופית שלה. בכל מקרה לפני שאתם עורך, הודעו לנו על-מנת לא לדרוס עריכות לשוניות/תוכניות שאנחנו מבצעים לכתבה.

הגשת סקירות לפונדק

כמו שציינתי בהתחלה, למרות שהמנוע הבסיסי של כתיבת סקירות הוא זהה לכתיבת מאמרים, הם מוגשים בתבנית ספציפית בהתאם לסוג המשחק ולכן התהליך שונה במעט. ראשית עליך לבחור בתפריט משתמש את סוג הסקירה שאתה רוצה להגיש. לאחר מכן תגיע למסך הבא:

pundak review menu

אם ברצונך להגיש סקירה חדשה, לחץ על הכפתור "חדש". אם אתה רוצה לערוך סקירה שכבר כתבת, ניתן לראות במסך זה את הסקירות שלך. בחר את הסקירה הרצויה, ולחץ על הכפתור "ערוך" או לחילופין פשוט לחץ על שם הסקירה.

הממשק כאן מעט שונה, כשבמקום הלשוניות שנמצאות כשאתה מגיש כתבה, הכל באותו המסך. השדות הייחודיים הם בערך באמצע הדרך, והם כוללים מידע מובן מאליו כמו מספר עמודים ומחיר למשחקי תפקידים או גיל, כמות שחקנים ומחיר למשחקי לוח. שים לב ששיטת הדירוג שלנו מוסבר בעמוד הסקירות, כדאי לקרוא אותה לפני שאתה מדרג משחק. 

בממשק הסקירות יש שני עורכי טקסט: הראשון הוא תוכן הסקירה, מה שמופיע כשקוראים את הסקירה עצמה. תיאור קצר יופיע בעמוד הראשי של האתר עם פרסום הכתבה - ההמלצה שלנו היא פשוט להעתיק את ה 2-3 פסקאות הראשונות מתוכן הסקירה לעורך התיאור קצר.

אנחנו כאן לעזור

אם יש לך עוד שאלות, צריך עזרה בדרך, או כל דבר אחר - אל תהסס ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. תוכן בעברית עוזר לכל השחקנים בישראל!

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.