Star Wars Between the Shadows הרחבה למשחק הקלפים

Star Wars Between the Shadows הרחבה למשחק הקלפים

Information
פורסם ב02 יולי 2015
נכתב על ידי ג'קי

Star Wars Between the Shadows הרחבה למשחק הקלפים

שם המשחק: Between the Shadows

סוג: משחק קלפים, מלחמת הכוכבים, הרחבה, מדע בידיוני, LCG

מספר שחקנים: 2

זמן משחק: 45-60 דקות

גילאים: 12+

מוציא לאור: Fantasy Flight Games

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר

דרוג: 3.5 מתוך 5


ההרחבה "בין הצללים" (Between the Shadows) למשחק הקלפים של מלחמת הכוכבים היא למעשה הרחבת הדלוקס הראשונה שמהווה הרחבה של ממש למשחק. היא מכילה 162 קלפים, המתחלקים ל-26 סטים של יעדים, מתוכם שני סטים מוגבלים לעותק בודד ועוד 12 סטים כפולים. ההרחבה מדגישה את סיעת הג'די ואת הסיעה "פושעים ונבלים".
את הקלפים ניתן לבחון באמצעות הקישור.

ההרחבות הקודמות הרחיבו את משחק הבסיס, כשההרחבה הגדולה Edge of Darkness היוותה השלמה לערכת הבסיס והשלימה את שתי הסיעות "מבריחים ומרגלים", ו"פושעים ונבלים".

ההרחבות הגדולות החדשות, בדומה למשחקי ה-LCG אחרים, מרחיבים את הסיעות הקיימות. כל הרחבה תתמקד בשתי סיעות, כשבהרחבה "בין הצללים" יש חמישה סטים של ג'דיי וחמישה של הפושעים (Scum).

ההרחבה השניה Balance of the Force פותחת את המשחק לשלושה וארבעה שחקנים, אך מי שמתכוון לשחק בעיקר בשני שחקנים יכול בקלות להרשות לעצמו לדלג עליה, שכן רוב הקלפים אינם שימושיים עבורו.

ההרחבה הבאה, שהוכרזה כבר, היא Imperial Entanglement ותתמקד באימפריה ובמבריחים, וקשה להאמין שההרחבה הבאה לא תהיה סית' מול המורדים.

שיטת דירוג לסטים:

⧫⧫⧫⧫⧫ - סט נהדר, קלפים חזקים, חובה כמעט בכל חפיסה של הסיעה המתאימה

⧫⧫⧫⧫ - סט טוב, נותן אפשרויות טובות ועומד בזכות עצמו, אך אפשר גם להסתדר בלעדיו

⧫⧫⧫ - סט בינוני, או סט שעובד טוב בעיקר בשילוב עם סטים אחרים

⧫⧫ - סט חלש, לא מעניין במיוחד, או שעובד טוב רק בחפיסות מאוד ספציפיות

⧫ - סט משעמם, או ספציפי יותר מדי, אולי יעבוד טוב עם סטים שיגיעו בעתיד

הערה: לא ניסיתי את הסטים בהרחבה זו, ויתכן שסטים שלא אהבתי יתבררו כטובים, בעוד אלה שאהבתי יתגלו כבינוניים. זוהי רק חוות דעת על סמך בחינת הקלפים באופן ראשוני.

הסטים של ה Light Side

between the shadows cards2

ראשית אני רוצה להזכיר, סגנון המשחק של הג'דיי מבוסס על שלושה אלמנטים עיקריים: דמויות חזקות במיוחד, קלפי יכולות ונשק לחיזוק הדמויות (enhancements), ושליטה בכח. אתייחס לקשר בין הסטים לאלמנט שהוא תורם לו.

A Hero's Trial ⧫⧫⧫⧫⧫

ראשית, היעד עצמו מאפשר לשחק תוספות (enhancement) בשלב הקונפליקט, כלומר שהיריב לא יודע מראש מה בדיוק הולך לקרות לו בזמן קרב, וחפיסת ג'דיי אמורה להיות שופעת בתוספות, כך שזו כבר התחלה נהדרת. הסט פותח עם לוק, אותו מחיר, אותם סמלי קרב ואותה קיבולת חיים כמו הקלף המקורי, אך מגיע עם עוד סמן כוח, וכעת הוא עלית - שזה לדעתי פחות מוצלח מהכוח המקורי של לוק.

לוק עובד נהדר עם חרב האור שלו, שכן הוא יכול לעשות התקפה כפולה ותמיד להחזיר את חרב האור ליד, וביחד עם הכוח לפצוע יריב בכל פעם שהוא מקבל תוסף, הוא בכלל הופך ללוחם אדיר. עוד מגיע עם הסט הספידר הנהדר שמעולה לקצת שליטה ביריב, ותוסף שמהווה עוד מקור משאבים מוצלח. סט חזק ביותר.

The Master's Domain ⧫⧫⧫⧫

זהו סט שנועד בבירור לחפיסות שהן ג'דיי טהור. מגיע עם קלף יודה סביר (קיימות גרסאות של יודה שהופכות לממש קטלניות, אך בחפיסת ג'דיי טהור הקלף הזה יכול לעשות הרבה צרות ליריב). הבקתה של יודה היא כנראה הקלף החזק ביותר כאן, שכן היא נותנת שתי נקודות לשליטה בכוח, ואמנם הסט מגיע עם עוד שני קלפים לא רעים. אני לא בטוח עד כמה אני אוהב את הסט הזה ובכל מקרה, הוא חסר ערך בכל חפיסה שאיננה כולה ג'דיי.

Following Fate ⧫⧫

גם סט זה מתחיל כמיועד לחפיסת ג'דיי טהורה. הוא מגיע עם גרסת אובי וואן דומה למקורי, אם כי הכוח של המקורי יעיל תמיד, בעוד הנוכחי חזק בעיקר כנגד חפיסות מעורבות. חפיסת ג'דיי, כאמור, אינה מבוססת על ריבוי דמויות אלא על דמויות בודדות וחזקות, ולכן אני לא מוצא את הכוח של אובי ככוח שמיש יותר מדי. לא אהבתי, אפילו לחפיסה על טהרת הג'דיי.

Journey through the Swamp ⧫

זהו סט יצורים, תמיכה בחפיסת ג'דיי. ציפורי הג'אבה יכולות להיות יעילות לשמירה על הכוח, והעכביש הוא יחידה חזקה וקלה לתפעול, אך אני לא חושב שיש מספיק יצורים במשחק, נכון להיום, שיצדיקו שימוש בסט הזה. הוא אמנם סט גיבוי לא רע בכלל, אך הוא לא בדיוק מה שחפיסת ג'דיי צריכה.

Sacrifice at Endor ⧫⧫

גילוי נאות: אני שונא איווק. למעשה, כיום יש מספיק סטים כדי לבנות חפיסת איווק חזקה ביותר, אך כסטים בודדים הם טובים רק לעתים נדירות (בעקרון יש קומבו פנימי בכל סט איווק, אבל אם לא יהיו הרבה סטים של איווק התפעול יהיה די נדיר). מכיוון שהסט הזה ממוקד באיווק, לא הייתי מכניס אותו לחפיסה שאינה מבוססת איווק. לא שהסט גרוע, אבל סביר שיהיו סטים יותר טובים לשים במקומו.

לסיכום, מעבר לסט הראשון שהוא מעולה מעולה, הסטים כאן די מאכזבים, לצערי, לפחות מבחינת הג'דיי.

Commando Raid ⧫⧫⧫ (סט של ברית המרד)

סט של המורדים, עובד נהדר עבור חפיסות שמשתמשות בהרבה קלפי fate, ומאפשר שימוש מסיבי בהם. בן זוג מושלם ל-Hit and Run מערכת הבסיס.

Calling in favor ⧫⧫ (סט של מבריחים ומרגלים)

מגיע עם יחידות התקפה כבדות אך איטיות, אלא אם נעזרים בטאלון, שבעזרת קלפים נוספים למניפולציה של סמני מיקוד יכול לתפעל את הכוח שלו מספר פעמים בתור. בלי האפשרות למניפולציה הזאת, הסט הזה הוא איטי, כנראה איטי מדי.

סטים של ה Dark Side

between the shadows cards1

No Disintegrations ⧫⧫⧫⧫⧫

מגיע עם בובה פאט חדש שהוא בפירוש חזק יותר מהמקור, ויכול לתקוף פעמיים בכל תור אפילו אם הוא מוקדש לכוח! ביחד עם הלהביור הוא כל כך חזק, שכנראה בכל קרב שישתתף בו הוא יוכל להשמיד את רוב היריבים שמולו, או אפילו את כולם. הקלף המקורי יכול להיות חזק מאוד כלוכד דמויות, במיוחד כשהוא עם השריון שלו, כך שחפיסה מבוססת שבויים כנראה תעדיף את המקור, אך זהו בהחלט אחד הסטים ההתקפיים החזקים ביותר.

Masterful Manipulation ⧫⧫⧫⧫⧫

נתחיל עם זה שהיעד נהדר, שכן הוא יכול לספק שני משאבים ומיד להתרענן. כמו כן, על מנת להשמיד אותו, רצוי לעשות זאת בתור יחיד מכיוון שאחרת הוא יוחלף מיד, אם כי בשל קיבולת הנזק הנמוכה שלו (4) זה לא קשה יותר מדי. הנסיך זיזור הוא דמות קצת יקרה אך חזקה מאוד, וכלי יעיל ללכידת קלפים, בפרט עם עזרה מהיעד איתו הוא מגיע, וקלף נוסף איתו הסט מגיע. הסט כולל יחידה מוטסת מאוד חזקה, על אף שהיא צריכה תחזוקה קבועה, וקלף גורל חזק מאוד שיעזור כמעט בוודאות לנצח אדג' באטל בתזמון המתאים. עוד יתרון של הסט הזה הוא שכל שלוש היחידות בו הן Black Sun, ובהמשך נראה סטים שעובדים גם עם זה, אם כי אף ללא אנקדוטה זו, מדובר בסט חזק ביותר.

 All Out Brawl ⧫⧫⧫⧫

הדרך הטובה ביותר למנוע מהיריב אפשרות לתקוף, היא להשמיד את כל היחידות שלו. וזה מה שהסט הזה עושה: הרבה נזק ליחידות. כמו כן, זקה הוא דמות חזקה מאוד, שבשימוש נכון היריב לא ירצה לפגוע בו כלל, וכך הוא יכול לשרוד זמן רב ולגרום נזק כמו גם לנטרל יחידות. סט מאד אגרסיבי.

The Best that Credit Can Buy ⧫⧫⧫

סט יחידות מוטסות לא רע בכלל, יעיל מאד במיוחד כנגד יריב עם רכבים חזקים (או סתם הרבה מהם). כמובטח, הסט מגיע עם קלף שמסייע לקלפי Black Sun, כך שהוא עובד מעולה עם שני הסטים הנ"ל.

The Hunters ⧫⧫⧫

סט פושעים טהור, עם יעד נהדר, חזק מאד בחפיסה עם הרבה יחידות לוכדות, וגולת הכותרת עבור חפיסה עם הרבה יחידות Black Sun - יש את הקלף Show of Force שיכול לתת מכת מחץ קטלנית, ולמרות שזה קלף יקר וטוב בעיקר לקראת הסוף, תמיד אפשר להשתמש בו ל-Edge בשביל שלוש נקודות. כל קלף עם שלוש או יותר נקודות הוא טוב, גם אם הפעולה שלו גרועה.

לסיכום, אפילו הסטים הפחות חזקים כאן הם חזקים מאוד. בניגוד לצד המואר, פה עשו עבודה נהדרת עם הרבה סטים מעניינים שעובדים נהדר אחד עם השני. יש קצת פחות דגש על לכידה, הקונספט המרכזי של חפיסות פושעים, ומנגד מוצגת פה טקטיקה חדשה, של התקפה מסיבית מאוד כנגד יחידות, ושיתוק היריב בשיטה זו.

The Investigation ⧫ (סט של הסית')

סט של הסית'. קודם כל, הכוח של היעד הוא מהסוג שאני הכי שונא - תנחש קלף שיש ליריב שלך והוא לא יכול לשחק אותו. בעקרון לא חסרים יעדים עם 1 משאבים ו-5 קיבולת נזק בלי שום יכולת, אבל עדיין יכולות כאלה מרגיזות אותי. גם הדמויות בסט מאד מאכזבות, הדמות הראשית שוב מתבססת על קריטריון מאוד ספציפי שאינו מוצדק בחפיסה של סית'. סט מאד מאכזב, אולי יכול לעבוד בחפיסה שמערבבת סית' עם פושעים, אבל נכון להיום אני לא בטוח אם יש סטים שמצדיקים בניית חפיסה כזו.

Family Connections ⧫⧫⧫ (סט של האימפריה)

זהו סט troopers של האימפריה. כיום קיימים המון סטים המכילים יחידות Trooper, בפרט באימפריה, כך שהסט הזה הוא חובה בכל חפיסת Troopers. בפני עצמו הוא קצת חלש, אם כי יחידות Trooper הן נפוצות מספיק בכדי שהוא יוכל לסייע גם בחפיסת אימפריה שלא מוקדשת לנושא הזה.

לסיכום

הצד המואר מאכזב מאוד, אבל הצד האפל כל כך מוצלח (פרט לסית') שזה מפצה על כך. בגדול ההרחבה מאוד מבאסת לחובבי הג'דיי, לספוג סטים גרועים רק בשביל אחד טוב, מרגיש קצת כמו לקנות מילקי רק בשביל הקצפת. אבל מצד שני, אפילו הסטים הפחות טובים של הפושעים מוצלחים, כך שבגדול מדובר בהרחבה מעולה, או רק די טובה, אם מטריד אתכם לקנות סטים גרועים כחלק מעסקת חבילה כמו שזה מטריד אותי.

אודות ג'קי Google Plus

חובב לוגיקה ומתמטיקה

שחקן תפקידים מאז  ׳97, כמו כן חובב משחקי לוח ובעל אוסף נאה של כאלה.

מאמרים נוספים של כותב זה

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.