Android - משחק לוח של סייברפאנק וחקירה

Android - משחק לוח של סייברפאנק וחקירה

Information
פורסם ב25 ינואר 2014
נכתב על ידי ג'קי

Android משחק לוח

שם המשחק: Android

סוג: משחק לוח, חקירה, סייברפאנק

מספר שחקנים: 3-5

זמן משחק: 180-240 דקות

גילאים: 13+

מוציא לאור: Fantasy Flight Games

מחיר מומלץ לצרכן: 60 דולר

דרוג: 1.5 מתוך 5


"עברנו כברת דרך מאז הימים האפלים. הקמנו עיר על הירח. בנינו מעלית ענק אליה שנמתחת דרך החלל. יישבנו את המאדים ומצאנו עליו מים. אך בעודי מביט מטה, על גופת הקורבן, איני יכול אלא להרגיש כאילו עודנו צדים מכשפות . שני תאגידים יריבים מתחרים בפיתוח ביוטכנולוגיה, אנדרואידים, אשר משאירים אנשים ללא עבודה. ההמון הזועם חסר גבולות. והנה אני חוקר רצח נוסף, מגלה תבנית חשודה החוזרת על עצמה. דברים מתחילים להסריח. אין ספק."

אנדרואיד הוא משחק לוח סיפורי המתרחש בעתיד בו הטכנולוגיה מתקדמת והתאגידים שולטים. תאגיד ג'ינטקי, המפתח טכנולוגיות של שכפול גנטי, נמצא בעיר ניו אנג'לס שבכדור הארץ, ותאגיד ביו-האס, המפתח אנדרואידים, אנשים שהם חצי מכונה, ממוקם בעיר היינליין שעל הירח.
אתם משחקים חוקרים, אשר מנסים לפענח רצח, לחשוף את הקונספירציה שמאחוריו, וכל זאת בעודכם מתמודדים כל אחד עם הצרות האישיות שלו.

איך המשחק מתנהל?

כל שחקן מקבל חוקר. כל חוקר מגיע עם קלף דמות המתאר את סיפורו, קלף נוסף המתאר אסטרטגיות מומלצות לחוקר עצמו ולהתמודדות מול החוקרים האחרים, חפיסת קלפי עלילה, סרגל תנועה קשתי המייצג את הרכב שלו, וקלפי אור וחושך עבור דמותו. בנוסף, לכל דמות יש קלפים הייחודיים רק לה ונותנים לה יכולות מיוחדות.

בנוסף בוחרים קלף תרחיש, המתאר את הרצח ואת החשודים, כמו גם חוקים מיוחדים, ייחודיים לתרחיש זה. עבור כל חשוד יש קלף "אשם" וקלף "זכאי". נכון, זה נשמע כמו הרמז. אבל כאן, מערבבים את הקלפים של החשודים המשתתפים במשחק ומחלקים לכל אחד קלף "אשם" אחד וקלף "זכאי" אחד. בניגוד ל"הרמז", כאן הרוצח לא מוגדר מראש, אלא המטרה שלכם היא למצוא את העדויות שיוכיחו שהאשם שלכם הוא האשם האמיתי.

המשחק מחולק לשבועיים, כל שבוע מחולק לשישה ימים, כאשר בסוף כל יום (פרט לראשון) קורה משהו. בכל יום מקבל כל שחקן בתורו מספר נקודות פעולה לשימוש ביום הזה (לרוב שש). את נקודות הפעולה ניתן להשקיע במספר דרכים:

תנועה
הלוח מחולק לכדור הארץ, הירח, והמעלית שביניהם. כל עיר מכילה איזורים רבים ביניהם אפשר לנוע. על מנת לעבור מאיזור אחד למשנהו, יש לוודא ששני האיזורים, זה שאתה נמצא בו וזה אליו אתה רוצה להגיע, נמצאים בטווח התנועה שמאפשר כלי הרכב שלך. אם האיזור רחוק מדי, אתה יכול להגיע אליו דרך איזורים מקשרים בדרך. רק זכור שכל תנועה כזאת עולה פעולה אחת!
ניתן לעבור בין הערים דרך החללית, אך זה דורש מעבר בין מספר איזורים, אחד אחד, כך שהמעבר במעלית עשוי לבזבז לכם יום שלם.

android-board-משחק-לוח

חקירה
בחלק מהאיזורים עשוי להמצא סמן עדות. ישנם שלושה סוגי עדויות: עדות פיסית (סמן טביעת אצבע), עדות מצולמת (סמן מצלמה) ועדות אנושית (סמן המכיל ציור של אחד החשודים). ההבדל, אגב, הוא שלכל חשוד ישנן עדויות מסוג מסויים שהן חזקות פחות ועדויות מסוג אחר שהן חזקות יותר, לא אכנס למכניקה המדוייקת של זה. כאשר אתה חוקר סמן עדות, אתה יכול לבחור בין חקר המקרה, וחקר הקונספירציה. אם בחרת לחקור את המקרה, אתה לוקח סמן באקראי, בודק את ערכו (אני חושב שהערכים נעים בין מינוס לפלוס ארבע) ומניח במקום המתאים אצל אחד החשודים לבחירתך, כאשר מספר חיובי תעדיף לתת לחשוד העיקרי שלך, ומספר שלילי תרצה לתת לחשוד אותו אתה רוצה זכאי. בסוף המשחק, החשוד בעל הסכום הגבוה ביותר הוא האשם, והשאר זכאים. מציאת האשם שווה 15 נק', ואם האיש הזכאי שלך אכן זכאי, אתה מקבל חמש נק'. אבל יש עוד הרבה דרכים להשיג נק'.
האפשרות השניה היא, כאמור, חקירת הקונספירציה. אתאר חלק זה בהמשך.

שליפה והשלכת קלפים
לכל שחקן יש, כאמור, חפיסת קלפי אור וחושך. כל שחקן שומר לידו את קלפי האור שלו, ואת קלפי החושך שם במרכז הלוח. רק שחקנים אחרים יכולים לשלוף מחפיסה זו. בתור פעולה אחת, יכול שחקן לשלוף קלף מחפיסת האור שלו, או מחפיסת החושך של שחקן אחר. כל שחקן יכול להחזיק עד שישה קלפים כאלה ביד בסך הכל. ניתן במחיר פעולה להשליך אחד מהקלפים שאינכם מעוניינים לשחק.

שימוש בקלף אור
כדי לשחק קלף אור, יש להשקיע פעולה אחת. בנוסף, לכל שחקן יש "סרגל צללית" המציין כמה הוא נוטה לכיוון האור או החושך, כאשר יש חמש רמות ומתחילים באמצע. כל קלף אור מציין ערך מספרי המציין עד כמה קלף זה מסיט את דמותך לכיוון החושך. עליך לנוע מספר צעדים זה בכיוון המתאים, אך ניתן להשליך מהיד קלפים נוספים על מנת להקטין או להגדיל את המספר באחד לכל קלף (אבל לא פחות מאפס). קלפי האור נותנים יתרונות שונים לדמותכם.

התקדמות בחקירה
שחקן אשר נמצא בזירת הרצח יכול להשקיע פעולה כדי לסמן עצמו ליד הזירה, תוך ביטול סימון של שחקן אחר, אם יש כזה במקום. בסוף היום, השחקן האחרון שסימן עצמו בזירה הופך להיות השחקן הראשון.

הפעלת מיקום
חלק מהמקומות מציעים פעולות מיוחדות אשר יכולות לעזור לדמותכם באופן מסויים. פעולות אלה דורשות עלות מסויימת, לרוב לפחות השקעה של פעולה יומית אחת.

לאחר שכל שחקן ביצע את פעולותיו, עוברים ליום הבא. בין הימים יכול לקרות אירוע כללי או אירוע אישי. אירוע כללי מתאר הופעה של דמות על הלוח, אשר נותנת יתרון מסויים לשחקן הראשון שמגיע אליה ומפעיל אותה. אירוע אישי הוא התקדמות בעלילה הפרטית של כל דמות. זה קורה ביום השלישי והשישי של כל שבוע, כאשר בכל שבוע יש לדמות סיפור אחר אשר מורכב משני חלקים. פעולות מסויימות מקדמות את סיפורה של הדמות לטובה, פעולות אחרות לרעה. המשך הסיפור תלוי בהתקדמותה של הדמות בו, ועבור סוף טוב יזכה השחקן בנקודות, בעוד שעל סוף טרגי הוא יאבד נקודות.

שימוש בקלפי חושך
קלפי חושך מאפשרים לכם להפעיל מאורעות מכשילים כנגד השחקן שמהחפיסה שלו נשלף הקלף. משחק של קלף חושך פועל בצורה דומה למשחק של קלף אור, רק שהוא לא דורש השקעת פעולה (זה לא תורכם הרי), אלא קיום תנאי מסויים, למשל שהשחקן המדובר נכנס לאיזור מסויים. משחק של קלף חושך מסיט את דמותכם לכיוון המואר.

הקונספירציה
בפינת הלוח ישנו פאזל קונספירציה. כאשר אתם חוקרים עדות, אתם רשאים לבחור להרים חלק בפאזל ולמקם אותו. כל חלק בפאזל מכיל מסלול, כאשר אתם מנסים להוליך את המסלול לאחד מקצוות לוח הפאזל, כשכל קצה נותן בונוס נקודות קטן עבור דבר אחר. כמו כן, כל השלמה של שורה, עמודה, או אלכסון בפאזל מזכות אתכם בארבע נקודות, וכל חלק של פאזל עשוי להכיל בונוס מסויים, כמו גם נותן לכם פעולה מסויימת שתעזור לכם בחקירה, למשל הזזת מצבכם בסרגל הצללית.

בתום השבוע השני חושפים את הרוצח, מסכמים נקודות מהעלילה המשנית ומבונוסים נוספים, והשחקן עם הניקוד הסופי הגבוה ביותר, הוא המנצח.

כמובן שיש אלמנטים רבים במשחק שלא פירטתי עליהם. המשחק מגיע עם ספר(!) חוקים, ולכן אין זה פרקטי לפרט לפרטים את המשחק, אך הקפדתי לתאר את עיקרי הדברים.

חוות דעת אישית:

הסיפור הוא נהדר. המשחק, כצפוי מחברת FFG, מכיל חלקים איכותים והמון המון צ'יפים. רק לא ברור לי האובססיה של החברה לעשות את חלקי הפאזל של הקונספירציה עם מן שיניים מעצבנות כאלה שאפילו לא יושבות טוב יחד, במקום לעשות ריבועים פשוטים ונחמדים שיישבו בקלות על הלוח.
ופה נגמרת הדעה החיובית שלי על המשחק.

android-ingame

המשחק מכיל אוסף של המון מכניקות קטנות ומעצבנות שלא ברור בכלל איך הן קשורות לת'מה של המשחק.
סרגלי התנועה מגניבים בערך עד סוף היום השני של המשחק, זו מכניקת תנועה מטופשת ומיותרת שקיימת כנראה סתם בשביל הגימיק.
המכניקה של האשמת החשודים סובלת ממה שמכונה "אפקט ויזיני". אתה מנסה לנחש מה השחקן האחר שם, אבל אין לך כמעט שום בסיס לדעת, בסגנון של "אבן נייר ומספריים". בגדול מה שקורה הוא שהתוצאה הסופית היא כמעט אקראית לחלוטין, אבל משאירה תחושה רעה כאילו יכולת לשחק נכון יותר, למרות שסטטיסטית זה לא נכון.
הפאזל של הקונספירציה "מודבק" בצורה מאולצת לגמרי, מדובר בסתם "מיני משחק" בתוך המשחק שאין בו שום הגיון או קשר תמטי לסיפור. למשל, מה הקשר בין הצלחת הסיפור האישי של כל שחקן לבין הרצח, למען אלף עזאזלים?!
גם את מכניקת פיזור הרמזים לא אהבתי (תן לשחקן מימינך להניח את הרמז במקום חדש, לא קרוב מדי לעצמו). כאילו, רמזים קופצים בלי קשר סיפורי הגיוני. גם קלפי החושך הם מטרד לא ברור, הרבה פעמים אתה נאלץ להתעלל בשחקן אחר רק בשביל שבתורך תוכל לשחק קלף טוב. גם ההתעללות של שחקנים זה בזה לא נראית הולמת לחוקרי משטרה... אולי לחבורה של עורכי דין מטונפים, אם כבר.
חסרון גדול נוסף במשחק הוא תחושת ריקנות שכל תור משאיר בך. אתה מרגיש שאתה חייב לעשות המון, אבל אין לך בכלל זמן לעשות אפילו חצי מזה. זה סתם משאיר תחושה מעצבנת של חוסר מיצוי אצל כל השחקנים.

סיכום

בסופו של דבר, מדובר במשחק עם סיפור מעולה ומימוש מזעזע, אוסף מטורף של מכניקות קטנות ומעצבנות אחת אחת ללא שום הגיון תמטי, וכל זה נמרח על משחק ארוך של שעות. שיחקתי רק בתרחיש הבסיסי למתחילים, ואין לי כוונה לנסות מעבר לזה.

לא מומלץ בכלל - וזה לא מפתיע אותי שעד היום לא יצאה שום הרחבה למשחק.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.