צוות הסערה: הדור הבא - הרפתקאות מבוכים ודרקונים 5

צוות הסערה: הדור הבא - הרפתקאות מבוכים ודרקונים 5

Information
פורסם ב26 יוני 2014
נכתב על ידי האיש הזקן

צוות הסערה משחקי תפקידים בעולם המערכה איי הסערהלקראת היציאה לאור של מבוכים ודרקונים 5 אני שמח להכריז על הדור הבא של צוות הסערה, שיושק בכנס דרקוניקון בשביעי לאוגוסט!

צוות הסערה הוא פרוייקט משחקי התפקידים בכנסים הותיק בישראל, על טהרת היצירה העברית ומתרחש בעולם המערכה "איי הסערה". מאות שחקנים השתתפו בהרפתקאות מבוכים ודרקונים של צוות הסערה ברחבי הארץ.

כשהתחלנו בפרויקט בשנת 2009 מבוכים ודרקונים 4 רק יצא לשוק, והייתה הענות נלהבת מרחבי המישורים – כותבי הרפתקאות, מנחים וכמובן שחקנים. מאז הורצו משחקים של צוות הסערה בכל הכנסים הישראליים, בין היתר אייקון בסוכות, דרקוניקון בקיץ וגיבורים (ביגור) בפסח.

אני גאה בצוות הסערה ובמה שהאוסף הנפלא של הכותבים והמנחים עשו, שבלעדיהם הפרויקט לא היה מתקיים – חגי גומפרט, טל הדני, רועי פורטל, עידן שנפלד, ורבים וטובים אחרים. זהו הישג מרשים שהצלחנו להקים בישראל פרויקט שמקביל לפרויקטים בינלאומיים כגון RPGA ו Pathfinder Society. אני גם שמח לראות שלאחרונה נוספו פרויקטים דומים בארץ, בין אם עבור משחקי התפקידים חץ הזמן וגם ואנור או הסניף הישראלי של Pathfinder Society.

הדור הבא של צוות הסערה יצא לדרך ביולי ביחד עם מבוכים ודרקונים 5 בסיסי, קובץ חינמי שיכיל את כל המידע הנדרש לשחק, עבור מגוון מוגבל של מקצועות וגזעים. מיטב הכותבים שלנו יקדישו זמן ומאמץ ניכר בכדי לכתוב הרפתקאות חדשות, כשהשקה של מבוכים ודרקונים 5 תתקיים בכנס דרקוניקון באוגוסט ונמשיך גם לאייקון בסוכות.

הדור הבא של צוות הסערה זו גם הזדמנות לחדש ולשפר את צורת העבודה של הפרויקט, לדבר על ההישגים שלנו בעבר, ומה התוכניות שלנו לעתיד. בעיניי, זו גם הזדמנות בשבילכם להצטרף לצוות הסערה כמנחים, מארגנים, וכותבים – לקדם את כנסי המשחקי בארץ, וגם את התחביב.

צוות הסערה הדור הבא - הרפתקאות מבוכים ודרקונים 5

ההשראה של צוות הסערה – RPGA

מי שמבקר בכנסים בחו"ל מגלה שחלק ניכר מהמשחקים הם משחקים השייכים למסגרות, ולא משחקים עצמאיים שהמנחה יצר. המסגרת הידועה ביותר היא ה RPGA, פרויקט משחקים מאורגנים של מבוכים ודרקונים שעבר גלגולים שונים ובמהדורה החמישית יקרא בשם Adventurer League.
לפני מספר שנים קם גם הארגון Pathfinder Society, שכבר הזכרתי את הסניף הישראלי שלו, שפועל לפי עקרונות דומים לאלו של RPGA אך מבוסס על פת'פיינדר.

אחד העקרונות המנחים של RPGA הוא שדמויות השחקן מתקדמות וצוברות נסיון וזהב, מכנס לכנס, ובצורה כזו השחקן מקדם את הדמות שלו. ההרפתקאות מתחלקות לעונות, כשכל עונה מכילה גם הרפתקאות בדידות, הרפתקאות בהמשכים וגם הרפתקאות מיוחדות – רב-שולחניות או אפיות.
משחקי RPGA זמינים בכנסים וגם בחנויות משחק בארצות הברית, כשלעתים קרובות יש ערב קבוע בשבוע בו שחקנים יכולים להגיע לחנות המשחקים הקרובה לביתם ולהשתתף במשחק אחד או יותר.

את העקרון הראשון, של קידום הדמות בין המשחקים יישמנו בצוות הסערה בצורה מופשטת – השחקן צובר נקודות סערה שמאפשרות לשחק בהרפתקאות לדמויות בדרגה גבוהה יותר, אך הן מוענקות לשחקן ולא לדמות. את המודל של הרפתקאות בעונות אימצנו גם, כולל הרפתקאות בדידות שקרויות הרפתקאות ליבה, והרפתקאות בהמשכים כגון עלילת העל קרנבל הגובלינים.

ההתחלה – מבוכים ודרקונים 4

צוות הסערה התחיל ב-2009, לפני חמש שנים, בכנס דרקוניקון. בשנה הראשונה פרסמנו שלוש הרפתקאות מקוריות, שזכו להצלחה רבה – בדרקוניקון, ובכנס אייקון. מנחים רצו להשתתף במה שהיה קונספט חדשני בארץ, ושחקנים השתוקקו להכיר את המהדורה החדשה.
בשנה הבאה השתתפנו בכנס ביגור הראשון שלנו, כש-14 משחקים של צוות הסערה היו מתוכננים, וסמכנו על ההצלחה בכנסים הקודמים – שם משחקי צוות הסערה היו מלאים. אך גיליתי שהקהל של ביגור הוא שונה – רק חמישה משחקים רצו בפועל, ובאי הכנס התעניינו במשחקים של מנחים נחשקים או "פורצי-גבולות" בעוד ששחקני המיינסטרים – מבוכים ודרקונים – לא ממש הגיעו לכנס.

המשכנו לפרסם עוד הרפתקאות, כשב-2011 כבר היו לנו עשר הרפתקאות זמינות למנחים, את חלקן אפשר למצוא היום להורדה בפונדק (נשיקת השושן, וגם את שלישיית ההרפתקאות של קרנבל הגובלינים). המבחר היה עשיר והיה ביקוש רב בכנסי אייקון ודרקוניקון למשחקים שלנו, וגם בכנסים קטנים יותר. למרות שהצלחנו להתחבב יותר על הקהל של ביגור, צוות הסערה לא הצליח לשגשג שם, אף לא בגיבורים 2014 – למרות שייתכן שבגיבורים הסיבה נבעה מתאריך היציאה לאור הקרב של מבוכים ודרקונים 5.

במקביל להרצת המשחק בכנסים, גם פנינו לחנויות ברחבי הארץ – אבל שם נתקלנו בהבדלים בין ישראל לחו"ל. במודל האמריקאי החנויות מארגנות את האירועים, שפונים בעיקר לקהל מבוגר יותר, כשהמשחקים מורצים על-ידי מתנדבים מטעם החנות. בארץ החנויות פונות לקהל צעיר יותר, וגם מארגנות חוגים בתשלום - ואין תשתית של קהל מבוגר שמעוניין לשחק ולהנחות משחקים בחנויות.
בניגוד לכנסים, אי אפשר להביא מנחה מהוד השרון להריץ משחק בחנות בחיפה (כדוגמא), אלא המשחק צריך להיות מאורגן על-ידי שחקנים מקומיים. לכן בעוד בכנסים השונים משחקי צוות הסערה שגשגו, לא הצלחנו לארגן משחקים קבועים בחנויות.

ב-2014 עם בוא המהדורה החמישית, תשומת הלב שלנו ושל הקהל מתחילה לעבור למהדורה החדשה - דרקוניקון הקרוב תהיה ההזדמנות האחרונה שלכם לשחק בהרפתקאות צוות הסערה של מהדורה 4, לפחות בכנסים. כעת כשההרפתקאות זמינות להורדה בפורטל, אתם תמיד יכולים לשחק בהן בבית.

בסך הכל רצו בכנסים השנים מעל למאה הרפתקאות של צוות הסערה, תודות לעשרות מנחים שהקדישו מזמנן ומאות שחקנים שבחרו לבוא לשחק עמנו. בנוסף להצלחה הפקנו לקחים – המטרה שלנו בצוות הסערה: הדור הבא היא לשפר ולשכלל את צוות הסערה.

הדור הבא – מבוכים ודרקונים 5

מזה מספר חודשים אנו חושבים על הדור הבא של צוות הסערה, ולמרות שכרגע המיקוד הוא על הכנת הרפתקאות חדשות לקראת דרקוניקון ואייקון, במקביל אנו רוצים גם לשפר את ארגון צוות הסערה - היעדים שלנו לדור הבא, ונשמח לשמוע מה אתם חושבים:

להיות בחזית של מהדורה 5 בישראל - אנו מתכננים לפחות הרפתקה מקורית אחת חדשה בדרקוניקון, בנוסף להרצה של הרפתקה רב-שולחנית ייחודית כהשקה למהדורה החדשה. באייקון מתוכננות עוד שתי הרפתקאות נוספות, ונמשיך להוציא בכל שנה עוד 4-3 הרפתקאות חדשות של צוות הסערה.
אנו מתכננים לפרסם אחת לשנה הרפתקה אגדית, שתהווה אירוע ייחודי במינו – בין אם כמשחק רב-שולחני, משחק ארוך יותר וכך הלאה.

לשפר את הקשר עם השחקנים – לקראת הדור הבא החלטנו לשדרג את אתר צוות הסערה, כך שיאפשר לשחקנים ליצור את ההרפתקן שלהם באתר, ולעקוב אחרי ההרפתקאות שלהם. בעבר בתום כל הרפתקה מילא המנחה ביחד עם השחקנים טופס ידני, שהוקלד למחשב – מה שלא עבד היטב. האתר החדש גם יפשט את רישום המשחקים בידי המנחים, שיוכלו לעדכן את פרטי המשחק שהם הריצו באינטרנט.
אם יש לך ידע בתכנות ותרצה לעזור, אשמח אם תפנה אלינו.

קידום בדרגות ומעללי הדמויות – בהמשך לשדרוג האתר ולכך שכל שחקן יכול להירשם עצמאית לצוות הסערה, גם אופן קבלת נקודות הסערה, והעלייה בדרגות ישתנה. העלייה בדרגות תהיה רציפה, כשכל דמות תתחיל בדרגה השנייה, והדרגה המרבית תהיה תשע – ייתכן שיהיו חריגים בהרפתקאות אגדיות.
בכדי לעלות בדרגה, נדרשות שתי נקודות סערה. בדומה למצב היום, כל שחקן יכול ליצור דמות חדשה כרצונו, בדרגה המרבית שאליה הוא כבר הגיע.

ההרפתקאות יחולקו לשלוש רמות נסיון (השמות הם לא-סופיים) – שולייה, דרגות 2 עד 3, הרפתקן, דרגות 4 עד 6, וגיבור, דרגות 7-9. אם השחקן הגיע לדרגה גבוהה יותר, הוא יכול להשתמש בדמות בדרגה המרבית המותרת לאותה רמה. הקושי של ההרפתקה יותאם לחבורה, בהתאם לדרגות הדמויות ומספר השחקנים.

שיפור הקשר עם המנחים – ייפתח פורום מיוחד לכל מי שרוצה להנחות ולארגן משחקים של צוות הסערה, או לכתוב הרפתקאות. זה יהווה מקום מרכזי לאנשים שנמצאים בלב הפועם של צוות הסערה, כך שנוכל לגייס בקלות מנחים לכל כנס משחקי תפקידים ברחבי הארץ, וגם לחנויות שיחפצו בכך, במהלך השנה.

שליטים ואלופים – צוות הסערה הוא פרויקט מדהים בעיניי, אך דורש זמן רב לארגונו, כפי שלמדנו בחמש השנים החולפות. בעבר המוקד היה על המנחים והשחקנים, אך לא טיפחנו מארגנים – האנשים שדואגים לארגן את המשחקים ולגייס םנחים.
לכן החלטנו ליצור שני סוגי תפקידים חדשים:
- אלופי סערה יהוו את ליבת הצוות וינווטו אותו. הם יארגנו את הפעילויות של צוות הסערה בכנסים, כשבכל כנס יהיה אלוף שיוביל את הפעילות, וגם יתאמו את כתיבת ההרפתקאות.
- שליטי סערה יארגנו את פעילות צוות הסערה בחנות או מועדון משחקים ספציפי. בין אם מתנדבים של הצוות, או אחד מהפעילים במקום, שיתאם את קיום המשחקים מול מנחים באותו אזור וכך יקיים פעילות סדירה של צוות הסערה ומבוכים ודרקונים לקהל בוגר יותר.

בזכותכם נגשים את הדור הבא של צוות הסערה ושל קהילת מבוכים ודרקונים שוקקת לכל הגילאים, אתם מוזמנים להצטרף אלינו!

סיכום – מבוכים ודרקונים 5 בישראל ואיי הסערה

צוות הסערה הוא אחד מהדברים הכיפיים שעשיתי בתחום משחקי התפקידים - למרות האתגר וההשקעה האדירה בפרויקט כזה שהינו כחול-לבן ברמ"ח איבריו. השותפים שלי למסע גם נהנים ממנו, והוא הביא לדעתי בשורה חדשה בתחום לישראל.
אנו רוצים לקדם את צוות הסערה לשיאים חדשים - הדור הבא, בעזרתכם. התנדבו להנחות משחקים בכנסים, הִפכו לשליטי ואלופי סערה וארגנו משחקים בכנסים ובחנויות, וכִתבו הרפתקאות לצוות הסערה.

דיון בפורום על צוות הסערה: הדור הבא.

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.