שר המשחקים – משחקי לוח וקלפים בעולם שר הטבעות

שר המשחקים – משחקי לוח וקלפים בעולם שר הטבעות

Information
פורסם ב01 ינואר 2015
נכתב על ידי האיש הזקן

lord-of-the-rings-bookספרי הפנטזיה של טולקין, שר הטבעות וההוביט, נחשבים לקלאסיקה של ספרות הפנטזיה ולהם מיליוני מעריצים מרחבי העולם. בימים אלו ממש מוצג באקרנים הסרט השלישי של ההוביט,  וזוהי הזדמנות מצוינת להציג את מגוון המשחקים השונים בהם אתם הופכים לגיבורים (ונבלים) בארץ התיכונה – הוביטים, סיירים, קוסמים, מנהיגי צבאות, נושאי הטבעת, ואתם אפילו יכולים לשחק כסאורון עצמו או בדמות הנאזגולים.

בכתבה זו אציג בפניכם אחד-עשר משחקי לוח וקלפים שונים של שר הטבעות, אני אתמקד במשחקים שמיועדים לחובבי משחקי לוח, ושניתן לרכוש אותם בחנויות. לצערי משחקים רבים כבר אינם מודפסים יותר וניתנים לרכישה רק כמוצרי יד שנייה.

יש גם מספר רב של משחקי תפקידים של הארץ התיכונה ושר הטבעות, שעוסקים בתקופות שונות. כיום ניתן למצוא את משחק התפקידים The One Ring, עבורו חגי גומפרט (הנרוביאן) כתב הרפתקה למתחילים בעברית.

את הכתבה אחלק לשלוש – תחילה נדבר על משחקים שמתאימים לכל המשפחה, בעלי סיבוכיות נמוכה יותר וזמן משחק קצר יחסית. החלק השני יוקדש למשחקים מורכבים וכבדים יותר. לבסוף, אדבר בקצרה על משחקי מלחמה של שר הטבעות, בהם אתם נלחמים אחד בשני על השליטה בארץ התיכונה.

משחקים למשפחה

Lord of the Rings board game (שיתופי, 2-5 שחקנים, עד 60 דקות, תלוי שפה)

משחק לוח קלאסי של ריינר קניזיה שבו כל אחד מהשחקנים מגלם את אחד מההוביטים, במסעם לעבר הר האבדון ולהשמדת הטבעת, בעוד הלוח נלחם כנגדם. השחקנים מתקדמים בעזרת שימוש בקלפים בעוד סאורון מיוצג על-ידי קוביה. המסע מתנהל לאורך לוח צבעוני, כשלמיקומים שונים לוחות קטנים. המשחק קיבל דירוג של 6.84 ב Boardgamegeek, והוא מומלץ למשפחות ולמי שמחפש משחק לוח שיתופי בנושא של שר הטבעות.
שימו לב שעם השנים יצאו לו מספר גרסאות. הגרסה העדכנית שייכת לקו המוצרים Silver Line – אלו הם משחקי לוח בקופסה קטנה יחסית. גרסה זו אינה תואמת להרחבות למשחק שיצאו לגרסאות קודמות. קישור לאתר.

lord-of-games-rings-board-game

The Hobbit Card Game (משחק קלפים, 2-5 שחקנים, 20-30 דקות, לא תלוי שפה)

משחק קלפים של Trick Taking, שבו לכל שחקן יש כוח מיוחד. גם הוא מבית Fantasy Flight Games, אך בפועל הוא קיבל סקירות די גרועות וציון נמוך של 5.39 ב Boardgamegeek. המטרה היא לתת ליריבים שלך קלפים גרועים, וכך ל"הרוג" אותם, כאשר השחקנים מתחלקים לכוחות הטוב וכוחות הרוע, ומקבלים יכולות מיוחדות בהתאמה.

יש דיון על משחק הקלפים ההוביט בפורום, תוכלו לקרוא שם מידע נוסף על המשחק או לשאול שאלות בנוגע אליו. אישית לפי הסקירות שקראתי, לא הייתי ממליץ עליו, אפילו שהוא עולה רק 15 דולר.

Lord of the Rings: The Battle of Helm's Deep (משחק לוח, 2 שחקנים, 20 דקות, לא תלוי שפה)

זה לא סתם משחק לוח, זה משחק לוח של לגו!
לפני מספר שנים לגו החליטו להוציא לאור סדרה של משחקי לוח פשוטים יחסית לכל המשפחה, כשהשטיק שלהם הוא שהלוח הוא בעצם מבוסס על לגו, בעקרון מסדרת ה Minifigs.

lord-of-games-rings-lego-helmdeep

הקרב בנקרת הלם הוא אחד מהמשחקים האחרונים שיצאו בסדרה, כאשר שחקן אחד צריך להגן על הטירה, והשחקן השני תוקף אותה. זהו משחק טקטי של תנועה ותמרון, למרות שהוא משלב גלגולי קוביה. הוא נחשב לאחד מהמשחקים הטובים ביותר בסדרת משחקי הלוח שיצאו ללגו, למרות שזהו רף נמוך יחסית. אז אם אתם או הילדים אוהבים לגו ואת שר הטבעות, זה המשחק בשבילכם.
בכל מקרה, הוא מגיע עם 28 דמויות minifig של לגו! שימו לב שמשחק הלוח אזל מהמדפים במהלך 2014, אז ככל שהזמן יעבור, יהיה יותר קשה להשיג עותק שלו.  

Fellowship of the Ring DeckBuilder (משחק בניית חבילות, 2-5 שחקנים, 30 דקות, תלוי שפה)

משחק בניית חבילות זה מגשר בין משחקי הלוח המשפחתיים למשחקים המיועדים לגיימרים. הוא דומה למשחק הקלפים Ascension, ובדומה לו כל שחקן בונה את החבילה שלו עם משאב בודד, כשיש שורה מרכזית של קלפים שניתן לרכוש או להילחם נגדם. המטרה במשחק היא להביס את היריבים (קלפים) מחבילת הנבלים, כשכל קלף שמביסים מצטרף לחבילה. המשחק נגמר כאשר כל הנבלים מובסים, ואז משווים נקודות ניצחון.

המכאניקות של המשחק יותר מעניינות בעיניי מאשר אלו של Ascension, למרות שאין לו את העושר של האב הרוחני – משחק בניית החבילות Dominion. שימו לב שבסדרת משחקי בניית החבילות של שר הטבעות יצאו מספר כותרים שלא כדאי לערב אותם יחדיו, Fellowship of the Ring הוא המומלץ ביותר בעיניי להתחיל עמו – ובאופן כללי מהווה משחק מומלץ למי שמחפש יותר עומק למשחק המשפחתי שלו.
סקירה למשחק.

משחקים לגיימרים

Lord of the Rings LCG (משחק קלפים שיתופים, 1-4 שחקנים, 45-90 דקות, תלוי שפה)

משחק הקלפים של שר הטבעות יכול להוות את המסע האולטימטיבי שלכם לעולמו של טולקין מצד אחד, אבל מצד שני הוא ידרוש ממכם הרבה. כפי שאפשר לקרוא בסקירה שלי, מדובר במשחק שבו אתם בונים חבילה מראש, ואז יוצאים להרפתקה (או תרחיש) בארץ התיכונה. המשחק הוא שיתופי, כשבכל תרחיש יש תמהיל שונה של קלפי אויב וגם משימות שונות.
החבילה שלכם מכילה לרוב 50 קלפים שונים, כשלכל קלף יכולת אחרת, ואתם מתחילים את המשחק עם שלושה גיבורים, שבמהלך המסע מגייסים בעלי-ברית, מוצאים חפצים, חוקרים מיקומים ונלחמים באויבים, עד להשלמת המשימה או לנצחון הצל.

הבנייה של החבילה מהווה חלק מהותי במשחק, ותדרוש ממכם להכיר את הקלפים ולהשקיע זמן (וכסף). יש ארבעה היבטים – ידע, נפש, מנהיגות וטקטיקה, שלכל אחד מהם מאפיינים משלו, וניתן לשלב אותם ביחד או לשחק חבילת מונו – של היבט בודד. אם אתם אוהבים לבנות חבילות, למצוא טקטיקות חדשות או אתם מכירים את משחק הקלפים מג'יק, אני ממליץ בחום על משחק זה. הוא גם משחק מצוין ליחיד (סולו). אם אתם מחפשים משחק שאפשר פשוט לשבת ולהתחיל לשחק, כנראה שמשחק הקלפים של שר הטבעות לא יתאים לכם.

LOTR comp

כהערה, ערכת הבסיס של המשחק מכילה 240 קלפים, ושלושה תרחישים. למשחק כבר יש עשרות הרחבות, המתחלקות להרחבות קטנות של 60 קלפים (תרחיש בודד), שמקובצות במחזורים של 6 הרחבות קטנות, והרחבות גדולות של 165 קלפים (3 תרחישים). חלק מההרחבות הגדולות נקראות Saga Edition ומאפשרות לכם לשחזר את הספרים. אם אתם צריכים עצה כיצד להתחיל, אתם מוזמנים לשאול בפורום משחקי לוח וקלפים או לקרוא את המדריך (באנגלית).

Lord of the Rings Dice Building Game (משחק בניית קוביות, 2-5, 60 דקות, תלוי שפה חלקית)

קודם לכן דיברנו על משחק בניית החבילות של שר הטבעות, Fellowship of the Rings, משחק בנית הקוביות מציג קונספט דומה, רק שבמקום לקנות קלפים, אתם קונים קוביות ומוסיפים אותן לשק שלכם. מדובר בקונספט שהוצג לראשונה ב Quarriors, וקיים היום גם במשחק Dice Masters.
המשחק הוא שיתופי למחצה, כלומר כל השחקנים משתפים פעולה כנגד הצל, אך גם כל שחקן צובר נקודות צל ובסופו של המשחק מוכרז מנצח אחד או שכולם הפסידו.

lord-of-games-rings-dice

המשחק פשוט בבסיסו, אך הגרסה הראשונה של החוקים הייתה לא ברורה וגרמה לבלבול ולכעס, מה שגרם לכך שהמשחק אינו פופולארי. לאחר שמשתלטים על החוקים, מגלים שמדובר במשחק עם מכאניקה נחמדה, שמייצג את המסע של חבורת הטבעת בארץ התיכונה. אם אתם אוהבים קוביות, או מחפשים משחק ייחודי, בדקו את המשחק. כדאי לראות את הוידאו של Rahdo על המשחק, שגם מסביר מצוין את המכאניקה.
לא מדובר באחד מהמשחקים הטובים שנתקלתי בהם, אבל אני נהנה להוציא אותו ולגלגל קוביות. כהערה, עקב חוברת החוקים הנוראית שלו, הוא לא זכה להצלחה וכעת הוא במכירת חיסול – אם אתם רוצים אותו, זה הזמן לקנות. אני לא מאמין שתהיה הדפסה נוספת שלו.

Risk – Lord of the Rings (משחק לוח של כיבוש, 2-5 שחקנים, 90-150 דקות, לא תלוי שפה)

כולנו מכירים את ריסק, או סיכון, וגם את המותג שר הטבעות. אז כמו שיש המון גרסאות של מונופול שר הטבעות, כך גם יש לפחות שתי גרסאות של "סיכון - שר הטבעות". המשחק משלב מפה של הארץ התיכונה, שאפשר לשחק אותו כשיבוט של סיכון הרגיל, או עם חוקים מיוחדים שמותאמים לאווירה ולסיפור של שר הטבעות. בחוקים המיוחדים השחקנים מתחלקים לשתי קבוצות – כוחות הטוב מול הצל, המשחק מתמקד בקרבות ומלחמות ולא בחבורת הטבעת.
אפשר לקרוא פרטים נוספים בכתבה שמשווה אותו לסיכון הרגיל.
בסופו של דבר, אם אתם, חבריכם או קרוביכם אוהבים את סיכון, או רוצים משחק כיבוש של הארץ התיכונה שאינו מורכב מדי ומתאים ליותר מ-2 שחקנים, בדקו משחק זה. שימו לב שלעתים ההדפסה שלו אוזלת מהמלאי, ואז צריך לרכוש אותו כיד שנייה.

Middle-Earth Quest (אחד נגד כולם, 2-4 שחקנים, 180 דקות, תלוי שפה)

המשחק מתרחש כעשר שנים לאחר אירועי ההוביט, והרבה לפני שפרודו עזב את הפלך. זוהי תקופה של חשכה מתעצמת, כשאחד השחקנים מייצג את סאורון ויתר השחקנים הם דמויות וגיבורים בעולם שמשתתפים בסיפור. כן, המשחק קצת מזכיר משחקי תפקידים בחוויה שלו, ודומה במובן הזה ל Descent. המשחק מגיע בקופסה ענקית ומכיל עושר של רכיבים.

lord-of-games-rings-middle-earth-quest

זהו ה "משחק" למי שמחפש חווית סיפורית עשירה בעולמו של טולקין, ויש לו את הזמן ואת הרצון להשקיע אותו במשחק ארוך וכבד יחסית. בין מגוון המשחקים שאני מציג כאן, הוא משלב בצורה טובה מאוד את הרקע של העולם. המשחק עצמו הוא מורכב יחסית, אך מציע תמורה מצוינת.
מומלץ למי שמחפש ליצור סיפור משלו בעולם של טולקין.

משחקי מלחמה

Lord of the Rings: The Confrontation (דמוי סטרטגו, 2 שחקנים, 30 דקות, תלוי שפה)

העקרון הבסיסי של המשחק מזכיר את זה של סטרטגו (טקטיקה): כל אחד מהשחקנים מזיז את היחידות שלו על הלוח, כאשר היריב לא מודע לזהות יחידות האויב. משחק זה גם שייך לריינר קניזיה, והוא מציע עומק טקטי עשיר יחסית לזמן המשחק הקצר שלו, זאת בזכות העובדה שלכל שחקן יש גם יד של קלפים עמם הוא יכול להשפיע על התוצאה של קרב בין שתי דמויות, כך שיש אלמנט נוסף של טקטיקה למשחק מעבר לסטרטגו.
למשחק יש גם תנאי ניצחון אסימטריים – סאורון צריך להרוג את פרודו או להגיע עם שלוש דמויות לפלך, כשכוחות הטוב צריכים רק להביא את פרודו למורדור.

שימו לב שיצאו למשחק שתי גרסאות, האחת מהודרת שכבר קשה להשגה, וגרסה פשוטה יותר. אם אתם מחפש משחק טקטי עשיר וזמן משחק קצר, רכשו אותו או קראו את הסקירה המעמיקה.

War of the Ring (משחק מלחמה, 2 שחקנים, 240 דקות, תלוי שפה)

איתמר פארן כתב סקירה מעמיקה ומצוינת למלחמת הטבעת כאן בפונדק. באמת. קראו את הסקירה שלו, והבינו שמדובר במשחק המלחמה האולטימטיבי בעולם של שר הטבעות, בו כל שחקן מוביל צבא אחד כנגד השני, ובמקביל חבורת הטבעת מנסה להגיע למורדור ולהשמיד את הטבעת.

המשחק מגיע עם עושר של מיניאטורות, לוח מדהים, קלפי משחק ועוד, הכל עם מיטב האומנות ובאווירה של שר הטבעות.

War-Ring-5אין כנראה משחק טוב יותר שיאפשר לכם לשחזר את הסאגה של הספרים בבית בערב אחד – אם תהיו מוכנים להשקיע את הזמן והמאמץ ללמוד אותו, לא מדובר במשחק למתחילים.

Battle of the Five Armies (משחק מלחמה, 2 שחקנים, 120-90 דקות, תלוי שפה)

משחק מלחמה זה מגיע מאותם היוצרים של War of the Ring, לאחר ההצלחה עם מלחמת הטבעת, הם החליטו ליצור משחק ממוקד יותר על קרב חמשת הצבאות – וגם בעל משך משחק קצר יותר, כי לא לכולם יש זמן למשחק של ארבע שעות.

המשחק עצמו הוא בעל דגש טקטי יותר, וכמובן שגם אין את חבורת הטבעת והמצוד של סאורון אחריה שצריך לנהל. עם זאת, הביקורות ברחבי הרשת מצביעות על כך שעדיין מלחמת הטבעת הוא המשחק הטוב יותר – בהנחה שיש לכם את הזמן הפנוי.

lord-of-games-rings-battle-five-armiesכהערה, יש מספר משחקים בעלי הכותר הזה, הכוונה שלי היא למשחק החדש ביותר, שיצא ב-2014, של חברת Ares Games.

לסיכום

כפי שהצגתי בפניכם, יש עושר של משחקי לוח וקלפים שמתרחשים בארץ התיכונה - עולמו של טולקין. חלקם משחקים מצוינים שמתאימים לכל שחקן, ואחרים משלבים משחקיות טובה עם אווירה עשירה. יש עוד משחקים רבים שלא סקרתי כאן, בין אם מדובר במשחקים "עממיים" יותר שלא יעניינו את קוראי האתר, או מכיוון שהם משחקים ישנים שלא ניתן לרכוש אותם.

אם יש לכם שאלות נוספות, אשמח לענות בפורום. אישית אני חושב שכל מי שחובב גם פנטזיה וגם משחקים צריך שיהיה לו לפחות משחק אחד של שר הטבעות (ושל מלחמת הכוכבים ;) ) על המדף, אז קדימה! 

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.