שעת הכישוף: הג'יני האציל

שעת הכישוף: הג'יני האציל

Information
פורסם ב24 נובמבר 2019
נכתב על ידי חגי

warlock genieחלק מהותי ביצירת דמות מכשף, גם במישור הסיפורי וגם במישור המכאני, הוא בבחירת הפטרון. ספר החוקים לשחקן של מבוכים ודרקונים 5 מציג שלושה פטרונים – אדון האופל, הארכי-פיה והעתיק העליון. בכתבה זו אציג פטרון חדש: הג'יני האציל, אדון עשיר ונהנתן ממישורי היסודות, המעסיק משרתים רבים ומחזיק באוצרות רבים.

כתבה זו היא ההמשך השלישי של פרויקט שעת הכישוף עבור מבוכים ודרקונים 5. התוכן פתוח לחוות הדעת, לביקורות ולהצעות שלכם, הקוראים, שכן בסופו של דבר אאגד את סדרת הכתבות כולה לקובץ אחד, שיהיה זמין להורדה באתר. יש לכם הזדמנות להשפיע על התוכן!

לכתוב את הג'יני האציל

כפי שציינתי בכתבה הראשונה בסדרה זו, כאשר באתי לכתוב סט יכולות לפטרון ג'יני, שהאופי שלו יסודני, מפתה מאוד לכתוב סט יכולות נפרד לכל אחד מסוגי הג'ינים - פטרון עפרית\אש, פטרון דאו\אדמה וכן הלאה... אבל זה אומר שנצטרך לכתוב סט יכולות חדש לכל פטרון. כאשר כותבים פטרון חדש, כדאי לזכור שלא מדובר בסט הנתונים של פטרון מסוים, אלא בסט הנתונים של ארכיטיפ לפטרון.

דבר נוסף שכדאי לזכור, הוא שמכשף בוחר לחשים ידועים מתוך רשימה רחבה. הוא לא חייב לבחור דווקא את הלחשים מרשימת הלחשים המורחבת של הפטרון. שחקן שמעוניין לעגן את הדמות שלו באופי הפטרון יבחר את הלחשים ההולמים את הפטרון - אם אדון האופל של המכשף שלך הוא שטן-קרח, המכשף לא יבחר דווקא בלחש כדור אש.

רשימת הלחשים המורחבת

  • גילוי רוע או טוב ויצירת או השמדת מים הם לחשים שכל או רוב הג'ינים במגדיר המפלצות מסוגלים להטיל באופן טבעי ולכן נכנסו ראשונים לרשימה.
  • הלחש זימון יסודן יצר אצלי התלבטות, כי מצד אחד כל הג'ינים יודעים להטיל אותו, אבל מצד שני מכשף כבר יכול להשיג אותו דרך ההשבעה "משרתי התוהו". לכן, הלחש נשאר בחוץ.
  • הלחש הזיה כוחנית מופיע ברשימת הלחשים של מאריד וממילא מתאים גם לאופי של שאר סוגי הג'ינים כטובים באשליות (כל הג'ינים יודעים להטיל גם לחשי אשליה כלשהם). הלחש בריאה משלים את העניין - הוא מאפשר למכשף ליצור חפצים אשלייתיים שנעלמים כעבור זמן מה ומתאים מאוד ליצורים שנהנים ליצור זהב שוטים או ארמונות שנעלמים כמו חלום בהקיץ.
  • הלחש הגנה מאנרגיה מתחבר לאופי היסודני של הג'ינים והגיוני שהג'יני האציל ילמד את תלמידיו להתגונן מכוחות יסודניים. לכל הג'ינים יש עמידויות לסוגי אנרגיה שונים.

שאר הלחשים נועדו מבחינתי "לסגור חורים" ברשימת הלחשים של המכשף. הרשימה הרגילה של המקצוע כוללת כבר את היעלמות מעין ואת גוף ערפילי (לחשים שיש לכל הג'ינים במגדיר המפלצות) וגם כוללת את הלחשים שמבחינתי קריטיים למכשף שלומד מג'ין אציל: מעוף כלחש ברשימת הלחשים וריחוף כלחש שניתן להטיל לפי-רצון עם ההשבעה הנכונה. לכן רציתי לוודא שלמכשף תהיה גישה גם ללחשים שקריטיים לתלמידים של שאר סוגי הג'ינים.

הלחשים הבולטים שבדקתי הם נשימת מים, קיר אש, קיר אבן, הגדלה\הקטנה, מגן אש, שליטה במים ומעבר-קיר.

  • שליטה במים ומעבר-קיר הם לחשים חזקים מאוד ביחס לדרג שלהם (לאו דווקא בקרב, אלא בהשלכות על העולם ועל אתגרים שאינם-קרביים), ויש להם זמן הטלה מאוד קצר כך שהדמות יכולה לדוגמה לעבור דרך כמה מסדרונות במבוך - לא דבר שהייתי רוצה שדמויות יוכלו לעשות מספר פעמים בהתקלות. כפי שציינתי בכתבה הראשונה בסדרה, לחשים מסוג זה מוטב להשאיר מחוץ לרשימת לחשי המכשף - אבל אפשר לתת לו גישה מוגבלת אליהם, באמצעות השבעות.
  • את הלחש שליטה במים לא הכנסתי לפרק זה - משום שהוא יופיע בפרק אחר, הולם אף יותר ;-)
  • בדקתי גם את הזיה רצחנית, שמופיע ברשימת הלחשים של דאו, אבל נראה לי שהוא פחות מעניין - האפקט שלו הוא התקפי לחלוטין, והזיה כוחנית שדומה לו מאוד באופן הפעולה ממילא נכנס כבר כלחש של דרג 2.
  • שאר הלחשים - נשימת מים, קיר אש, קיר אבן, הגדלה\הקטנה, מגן אש - נכנסו לרשימה. שימו לב שהלחש מגן אש יכול ליצור מגן חם או מגן קר, ולכן הוא מתאים ליותר מסוג ג'יני אחד. שימו לב גם שהלחשים לא נכנסים אוטומטית לרשימת הלחשים הידועים למכשף אלא רק ללחשים שמהם הוא יכול לבחור - אז אם המורה שלי הוא עפרית ונראה לי לא הגיוני שהוא ילמד אותו לנשום במים, פשוט לא אבחר את הלחש עבור הדמות.

חפצי פלא

הג'ינים ידועים - גם במיתולוגיה וגם בבמשחק מבוכים ודרקונים - בעושר הרב שלהם ובאוצרות המופלאים שקשורים בהם. לכן, חשוב היה לי לשלב מאפיין פטרון שמייצג את העושר הרב של הג'יני האציל.

חפצי הקסם המכשף יכול לבחור באמצעות מאפיין הפטרון מתנה פעוטה נבחרו בקפידה. מדובר בחפצי פלא לא-נפוצים, ולכן בשביל ג'יני אציל הם כנראה לא בדיוק זבל, אבל כן משהו שאפשר לחלק למשרתים החביבים עליו. כל החפצים ברשימה אינם דורשים התכווננות, ויש להם תכונה קסומה נחמדה שפועלת תמיד אבל לא תוכל לפתור לחבורת הרפתקנים את הבעיה שאיתה היא נועדה להתמודד (כמו נשימת מים - רק למי שחובש את הכובע) או שהיא פועלת פעם ביום (כמו יכולת "פצצת התאורה" של בועת ההכוונה).

הג'יני האציל

אתה תלמידו בן התמותה של בן-אצולה ג'יני, ישות יסודנית בעלת השפעה רבה במישורי היסודות ומעבר להם. יש ג'ינים טובים ויש רעים, אך כולם מכירים בכבוד הדדי והם נהנים מעושר וממון, משעשועים ובמיוחד מהבעלות במשרתים, בעבדים ובנושאי-חוב.

הפטרון שלך מסייע לך משום שהוא נהנה לשעשע את אורחיו בסיפורים אודות תלמידיו בני התמותה, משום שהחוב שלך כלפיו הוא כשלעצמו נכס המחזק את מעמד הפטרון בקרב שכניו, או משום שהוא נשבע להעניק לך ידע אסור בתמורה לטובה שאתה או אבותיך מילאו עבורו או עבור בני-ביתו, כגון שחרור בנו הצעיר מהמנורה בה נכלא לפני אלף שנים.

הג'ינים החזקים מספיק בכדי ליצור ברית כוללים את שליטי הג'ינים הגדולים, כגון מלכת הדאו או סולטן העפרית; בני משפחתם, שריהם והעומדים בתור לירושה; והמלכים, האשפים והמצביאים הגדולים של גזעי הג'יני, שלמילה שלהם יש משקל אף באזנו של איבליס, סולטן העפרית הגדול, והם מעסיקים מרגלים ומשרתים רבים בחצר המלך ומחוץ לה.

רשימת לחשים מורחבת

הג'יני האציל מאפשר לך לבחור מתוך רשימה מורחבת של לחשים כאשר אתה לומד לחש מכשף. הלחשים הבאים מתווספים לרשימת לחשי המכשף עבורך.

דרג הלחש

לחשים

1

גילוי רוע או טוב, יצירת או השמדת מים

2

הגדלה\הקטנה, הזיה כוחנית (Phantasmal Force)

3

הגנה מאנרגיה, נשימת מים

4

מגן אש, קיר אש

5

בריאה, קיר אבן

משחק של חצאי-אמיתות

מי שאינו לומד לשחק את המשחק הפוליטי של חצר הג'ינים הוא לא תלמיד - אלא עבד.

החל בדרגה 1, אתה זוכה בשליטה בשתיים מהמיומנויות איום, שכנוע, תובנה או תרמית, לבחירתך.

בנוסף, כאשר אתה נדרש לבצע זריקת הצלה באמצעות תבונה כנגד השפעת אשליה, אתה זוכה ביתרון לזריקה.

מתנה פעוטה

החל בדרגה 6, הג'יני האציל מוכן לתת לך חלק מהאוצרות שהוא אסף לעצמו במשך מילניום. הוא לא ייתן לך כל דבר, אך ייתכן שישנם מספיק חפצים מהם הוא מחזיק יותר מעותק אחד: דברים שנראים כמעט עלובים לישות עתיקה ועשירה כמוהו, אך מופלאים בעיני בני תמותה שכמותך.

בחר לקבל אחד מחפצי הפלא הבאים, המתוארים במדריך לשליט המבוך: אבני הודעה, בועת הכוונה (Driftglobe), חבל טיפוס, טבעת שחייה, כד אלכימי, כובע של הבנת שפות, כובע של נשימת מים, משקפי לילה או שק נשיאה.

במהלך מנוחה ארוכה, אתה רשאי להשיב לפטרון שלך את החפץ שנתן ולקבל חפץ אחר מהרשימה, במקומו. הפטרון שלך תולש את החפצים שנתן בחזרה ממישור החומר, כך שאתה יכול להשיב לו אותם אפילו אם נלקחו ממך. אם החפץ נהרס, אדונך ידרוש פיצוי – מטבעות או אוצרות אחרים, ששווים לפחות 75% ממחירו של החפץ שנהרס.

הכנסת אורחים

החל בדרגה 10, אתה יודע להפיח עוצמה וחיוניות בך ובחבריך באמצעות טקס פשוט של מזיגת משקה חם או משחק מחשבה קצר.

כאשר אתה מסיים מנוחה קצרה או ארוכה, אתה זוכה בנק"פ זמני בסך דרגת המכשף שלך + מתאם הכריזמה שלך. בחר עד 5 יצורים אחרים שנחו בחברתך. כל אחד מהם זוכה בנק"פ זמני בסך חצי דרגת המכשף שלך + מתאם הכריזמה שלך.

טבעת חותם

החל בדרגה 14, הג'יני האציל חושב שאתה ראוי לשאת עותק של טבעת החותם שלו. הטבעת מייצגת את הרצון הטוב שלו כלפיך ואת האמון שהוא ובני-ביתו רוכשים לך. ג'ינים יזהו את הפטרון שלך כאשר תציג בפניהם את הטבעת, וכך גם חלק מיצורי מרום, בני-תופת או יסודנים אחרים שתפגוש בהרפתקאותיך. אין בכך כדי להבטיח שהם ישתפו איתך פעולה.

אם הטבעת מורחקת ממך יותר ממטר וחצי, היא נעלמת ואתה יכול לזמן אותה שנית במהלך מנוחה קצרה או ארוכה.

כפעולה, אתה יכול לסובב את הטבעת על אצבעך כדי לזמן את אחד מבני-ביתו של הג'יני האציל לסייע לך. זהו נושא-כלים צעיר אשר מופיע בחלל פנוי שאתה יכול לראות בטווח 9 מטרים. הוא נעלם כאשר הוא מופחת ל-0 נקודות פגיעה, ברגע שאתה תוקף אותו או מטיל נגדו לחש, או לאחר ששירת אותך במשך עשר דקות.

נושא הכלים ידידותי כלפיך וכלפי בני בריתך. גלגל יוזמה עבורו, והוא משחק בתורו. נושא הכלים מציית לפקודות קוליות שאתה נותן לו (ללא צורך בפעולה מצדך), כל עוד הן לא סותרות את נטייתו ואינן מסכנות את חייו. אם אתה לא נותן לו פקודות, הוא מגן על עצמו מיצורים עוינים וצועק לך הצעות לדרכי פעולה, אבל לא עושה דבר מלבד זאת.

נושא הכלים הצעיר אינו מחזיק במלוא כוחותיו של ג'יני בוגר. הוא משתמש בנתונים של ג'יני מהסוג המתאים כפי שמתואר במגדיר המפלצות (ג'ין, דאו, מאריד או עפרית), אבל יש לו 50 נק"פ פחות ואין לו גישה ללחשים אותם ג'יני בוגר מסוגל להטיל אחת ליום.

לאחר שאתה משתמש במאפיין זה, אתה לא יכול להשתמש בו שוב עד שתסיים מנוחה ארוכה.

ברכות הברית של הג'יני האציל

המכשף זוכה במתנות אצילי מישורי היסודות.

ברית השרשרת. צורתו הטבעית של יציר הסוד משקפת את אופיו היסודני. מפיט קיטור או מפיט אבק משלבים יסודות נוגדים (אש ומים או אויר ואדמה, בהתאמה) והם משרתים ג'ינים אצילים מכל סוג.

ברית הלהב. נשקי הברית של הג'ינים האצילים מופיעים בדרך כלל כחרבות מעוקלות העשויות ארד מבריק ומעוצבות בעיטורים של גלים או של להבה.

ברית הספר. ספר הצללים שלך ככרוך בבד ועצם ובכריכתו משובצים אבני-חן או עיטורי כסף. הוא מסתיר מידע רב שיש לג'יני האציל על מישורי היסודות.

ברית הגורלות. כלי החיזוי שלך הוא מצפן מזהב ומכסף, ובו מופיעים איורים מוזרים לצד שושנת הרוחות.

ברית הנגינה. כלי הנגינה של הג'יני האציל מפגין את עושרו של הפטרון – לרוב כלי מיתר כמו נבל, העשוי שנהב ומשובץ באבנים יקרות.

השבעות קמאיות חדשות

השבעות אלו מתאימות במיוחדת למכשפים שהפטרון שלהם הוא הג'יני האציל. למרות זאת, כל מכשף יכול לבחור בהן, אלא אם צוין אחרת וכל זאת בתנאי שהקבוצה שלכם הסכימה לשלב אותן במשחק.

אם להשבעה קמאית יש תנאים מוקדמים, אתה חייב לעמוד בהם כדי ללמוד אותה. אתה יכול ללמוד את ההשבעה באותו הזמן שאתה עומד בתנאים המוקדמים שלה. דרגה כתנאי מוקדם מתייחסת לדרגה שלך במקצוע זה.

אורח של כבוד בבטן האדמה

דרישות קדם: דרגה 9

אתה יכול להטיל מעבר-קיר פעם אחת באמצעות יחידת לחש מכשף. אתה לא יכול לעשות זאת שוב עד שתסיים מנוחה ארוכה.

חזיון תעתועים

דרישות קדם: דרגה 15

אתה יכול להטיל אשליה מרחבית פעם אחת באמצעות יחידת לחש מכשף. אתה לא יכול לעשות זאת שוב עד שתסיים מנוחה ארוכה.

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.