San Juan, משחק אסטרטגי של כסף, טבק וקפה

San Juan, משחק אסטרטגי של כסף, טבק וקפה

Information
פורסם ב04 מרס 2015
נכתב על ידי האיש הזקן

San Juan סאן חואן משחק קלפים

שם המשחק: San Juan 2nd ed.

סוג: משחק קלפים, בחירת תפקידים, מסחר, אסטרטגיה

מספר שחקנים: 2-4

זמן משחק: 30-45 דקות

גילאים: 10+

מוציא לאור: Alea, Ravensburger

מחיר מומלץ לצרכן: 35 דולר

דרוג: 4 מתוך 5


סאן חואן הוא משחק קלפים של בחירת תפקידים ומסחר, הוא ידוע כאח הקטן של משחק הלוח הקלאסי פורטו ריקו – בשניהם אתם מגדלים מטעים של טבק, מנהלים מכרות כסף וכיוצא בזה, וכמובן יש את האלמנט של בחירת תפקידים. המשחק מזכיר במובנים מסוימים את Race for the Galaxy, שגם מבוסס על בחירת תפקידים.
הסקירה היא למהדורה השנייה של המשחק, הכוללת את ההרחבה "מבנים חדשים".

אז רגע, מה זה בעצם בחירת תפקידים? בסאן חואן כל שחקן בוחר בתורו תפקיד אחד מתוך חמישה, אך בניגוד לבחירת הזהות במשחק הקלפים מצודות, כאן כל יתר השחקנים נהנים גם הם מהתפקיד. אם לדוגמה בחרת בתפקיד בנאי, כל השחקנים יכולים לבנות. דבר זה מבטיח אינטראקציה בין השחקנים ומהווה מעין משחק פסיכולוגי: לנתח מה יתר השחקנים צריכים, ומה תהיה הבחירה שלהם.

בעיניי, סאן חואן הוא משחק בחירת התפקידים הטוב מכולם, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא ולגלות מדוע.

חוקי המשחק

סאן חואן בנוי כל כולו מקלפים, שמייצגים מבנים – לכל שחקן יש "שולחן" (או עיר) שבו 12 מקומות, ובו השחקן בונה. הקלפים מתחלקים לשני סוגים: קלפי ייצור של אחד מחמישה משאבים (אינדיגו, סוכר, טבק, קפה וכסף) שלכל אחד מהם שווי אחר; וקלפים "סגולים" שנותנים כוחות מיוחדים או נקודות ניצחון.

אז איך נראה הקלף שלנו? כל קלף הוא בעל עלות לרכישה, וכדי לבנות זורקים קלפים מהיד. כל קלף שווה מספר מסוים של נקודות ניצחון ויש לו גם יכולת מיוחדת לקלף סגול או סוג סחורה לקלף ייצור.

sanjuan cardsתמונות של קלפים מהמהדורה השנייה

בכל תור, אחד השחקנים הוא המושל והוא הראשון שבוחר תפקיד – יש חמישה תפקידים במשחק והם:

- בנאי, כל שחקן יכול לבנות מבנה אחד, כשבוחר התפקיד משלם קלף אחד פחות.
יצרן, כל שחקן יכול ליצר באחד ממבני הייצור שלו, כשבוחר התפקיד מייצר בשני מבנים.
סוחר, כל שחקן יכול למכור סחורה אחת, כשבוחר התפקיד מוכר שתי סחורות.
יועץ, כל שחקן שולף שני קלפים ובוחר קלף אחד מהם, בעוד בוחר התפקיד שולף חמישה קלפים.
חוקר, בוחר התפקיד שולף קלף אחד.

המבנים הסגולים הם אלו שמוסיפים את הטעם לסאן חואן – למשל קלף "אמת-המים" מאפשר לכם לייצר סחורה אחד נוספת, בעוד המכרה מוזיל את עלות בניית הקלפים הסגולים בקלף אחד וכך הלאה. בהרחבה מבנים חדשים, יש עוד 33 קלפים חדשים ומבנים מתוחכמים יותר, כולל למשל הנמל שבו אתם "מייצרים" סחורה.

המשחק מסתיים כשאחד השחקנים משלים את ה"שולחן" שלו (12 מבנים), או כאשר אוזלים הקלפים. משווים את נקודות הניצחון וחושפים נקודות "סודיות".

הרכיבים של המשחק

המהדורה השנייה של סאן חואן מגיעה בקופסה בינונית מסדרת Alea, ולצערי מרבית הקופסה מלאה באוויר – אבל יש לזה נוכחות יותר משמעותית על המדף. 

sanjuan components

הקלפים עצמם עברו רענון גרפי במהדורה השנייה ונראים יותר טוב מקלפי המהדורה הראשונה לטעמי. חלק מהקלפים גם עברו שינויי נוסח לעומת המהדורה הראשונה.

בסופו של דבר, הקלפים עושים את העבודה, ואלוה בערך הרכיבים היחידים שיש למשחק.

חוות דעת על סאן חואן והשוואה למשחקים אחרים

סאן חואן הוא המשחק הראשון של בחירת תפקידים שאהבתי – שיחקתי קודם לכן בפורטו ריקו וגם ב Race for the Galaxy, ששניהם נחשבים למצוינים, אבל אני אישית לא התחברתי.

המשחק בסאן חואן הוא פשוט יחסית, כשהייחוד מגיע מאפקט האקראיות המתבטא באילו קלפים שלפתם ליד, ומהניסיון לנחש באופן תמידי אילו פעולות היריבים שלכם יבצעו ואילו פעולות כדאי לכם לבצע ובאיזה תזמון, כך שאתם תרוויחו את המירב והיריב שלכם לא ייהנה. שיחקתי במשחק בשניים ובשלושה שחקנים, והוא עבד היטב בשני המקרים.

כפי שאמרתי, המהדורה השנייה של המשחק מגיעה עם ההרחבה "מבנים חדשים", שמוסיפה עוד 31 קלפים – לדעתי היא חיונית כדי לשמר את העניין לאורך זמן במשחק. לא בטוח שהייתי נהנה כל-כך מהמהדורה הראשונה, עקב הכמות המצומצמת של קלפים סגולים שהוא מכיל. אציין גם שחלק מהקלפים עברו שינוי בין המהדורות.

sanjuan end game

השולחן בסוף המשחק

חסרון אחד של סאן חואן הוא חוסר האיזון במבנים – לדעתי, חלקם טובים יותר וחלקם פחות, וחבל. עם זאת, יש כמה אסטרטגיות לניצחון, ולמרות האלמנט האקראי יש יכולת בחירה ותמרון טקטי.

השוואה למשחקים דומים

בניגוד למרוץ לגלקסיה, בחירת התפקידים בסאן חואן היא לא סימולטנית, אלא כל שחקן בוחר בתורו. בנוסף, הקלפים בסאן חואן הם יותר פשוטים, בלי כל האיקונוגרפיה של מרוץ לגלקסיה. לפי דעתי סאן חואן עדיף ממנו משמעותית, גם כי אין לו את כל ההרחבות.

נהניתי לשחק ב"פורטו ריקו", אבל הוא דורש זמן משחק ארוך יותר ובעל מורכבות גדולה יותר מ"סאן חואן", ואני משתעמם ממשחקי יורו כאלו. אם אתם אוהבים סגנון משחק כזה, יתכן בהחלט שפורטו ריקו הוא הבחירה המושלמת עבורכם.

סיכום המסע שלי בארץ הטבק והקפה

סאן חואן הוא משחק יורו מהנה המציע חוויה אסטרטגית של בחירת תפקידים בשילוב עם גורם אקראיות של קלפים במסגרת זמן קצרה של עד 45 דקות. לטעמי המכאניקה של בחירת תפקידים מיושמת בו בצורה טובה יותר מאשר פורטו ריקו או מרוץ לגלקסיה. בקיצור, אם אתם מחפשים משחק כלכלי עם הרבה אינטראקציה בין השחקנים, סאן חואן הוא המשחק עבורכם.

נ.ב. מי שמעוניין לנסות את המשחק בגרסה דיגיטלית, יכול להוריד לאנדרואיד את Condado, משחק תואם סאן חואן.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.