Munchkin - מנצ'קין, הרוג מפלצות ובזוז את האוצר!

Munchkin - מנצ'קין, הרוג מפלצות ובזוז את האוצר!

Information
פורסם ב13 מאי 2011
נכתב על ידי האיש הזקן

munchkin - מנצקין משחק קלפים

שם המשחק: מנצ'קין

סוג: משחק קלפים, פנטזיה

מספר שחקנים: 3-6

זמן משחק: 30-60 דקות

גילאים: 10+

מוציא לאור: Steve Jackson Games

מחיר מומלץ לצרכן: 25 דולר

דרוג: 3 מתוך 5


מנצ'קין הוא משחק קלפים של תחרות פרועה, שהמטרה בו היא להרוג מפלצות, לבזוז את האוצר שלהן ולעלות בדרגות - שזוהי מהות המנצ'קין. הראשון שעולה לדרגה 10 - מנצח.
אך מעבר לחוקים הפשוטים, מנצ'קין הוא משחק הומוריסטי שמשתמש בהרבה מהמוסכמות בז'אנר ספרות הפנטזיה ומשחקי התפקידים. למעשה אפשר לטעון שמה שחשוב במנצ'קין הוא לא הנצחון, אלא התחרות הפרועה וההומור בדרך אליו.
לכן אחלק את הסקירה לשניים - החלק הראשון יהווה סקירה של החוקים עצמם, והחלק השני של הסקירה יעסוק בחוויית המשחק.
למנצ'קין יש מספר רב של הרחבות - ישנן 7 הרחבות למשחק הרגיל, בנוסף להרחבות מיוחדות, כמו קוביית מנצ'קין. בנוסף, ישנם ז'אנרים אחרים של מנצ'קין - מדע-בידיוני, ערפדים, קונג-פו, משימה בלתי-אפשרית, פיראטים ועוד... כל אותם ז'אנרים מציעים את אותם חוקי משחק בגדול, אך אווירת משחק אחרת.
הסקירה בוצעה לתרגום לעברית של מנצ'קין הרגיל.

בתוך הקופסה
המשחק הבסיסי מגיע עם 168 קלפים, שמחולקים לערימה של קלפי מבוך וערימה של קלפי אוצר, וכן דף חוקים. זהו. אין קוביות ואין דברים אחרים. וככה נראים הקלפים (בשחור-לבן, גרסאות מאוחרות יותר הן בצבע)

munchkin cards קלפים מנצ'קין עברית

חוקי המשחק

במשחק יש שני סוגי קלפים - מבוך ואוצר.
לכל שחקן יש קלפים פעילים במשחק - אלו קלפים שכוללים גזע ומקצוע (יכולות מיוחדות) וחפצים שמעניקים תוספים לדמות. אלו הם לרוב קלפי אוצר. בנוסף, לכל שחקן יש יד של עד חמישה קלפים, ואלו הם קלפים בהם הוא יכול להשתמש - לצרף לקלפים הפעילים במשחק, להשתמש בהשפעה חד-פעמית בקרב וכך הלאה.
בתחילת כל תור השחקן "בועט דלת" במבוך ושולף קלף אחד מהערימה של קלפי המבוך - אם זאת מפלצת, השחקן נלחם כנגדה, אם זו קללה אז היא מופעלת על הדמות, וכל דבר אחר נכנס ליד של השחקן. אם לא נשלפה מפלצת, ניתן לחקור את המבוך פעם נוספת, שזה אומר לשלוף קלף נוסף מערימת קלפי המבוך. קיימת אפשרות נוספת והיא להלחם כנגד מפלצת מהיד של השחקן.
בקרב כנגד מפלצת, השחקן משווה בין דרגת המפלצת לבין דרגת הדמות שלו ועוד התוספים שיש לה - התוספים יכולים להגיע מהקלפים הפעילים במשחק, כגון נשק שמוסיף +2, או מקלפים חד-פעמיים בהם השחקן משתמש.
אם מנצחים בקרב - עולים בדרגה וזוכים באוצר!
אם מפסידים בקרב - סובלים מההשפעות המפורטות בקלף המפלצת, בין אם זה ירידה בדרגות או איבוד חפצים.
בשלב הזה מגיע החלק האינטראקטיבי העיקרי במשחק, כשכל שחקן יכול לבקש משחקן אחד אחר לעזור לו בקרב - זה לרוב כולל שיחוד השחקן השני על-ידי נתינת חלק מהאוצר לו. כמובן שבשלבים המתקדמים של המשחק, אין לצפות שיעזרו לשחקן להגיע לרמה 10. בנוסף, יש קלפים שמאפשרים לשחקנים אחרים לחזק את המפלצת ולהקשות על השחקן הנלחם במפלצת את הנצחון. אם נראה שההפסד ודאי, אפשר לנסות לברוח - כשההשפעה שונה כתלות מפלצת.
קיימות אינטראקציות נוספות במשחק - ניתן לסחור בחפצים בין שחקנים או למכור חפצים בכדי לעלות בדרגות, וכמובן ישנן השפעות מיוחדות של קלפים. אבל זהו המשחק בבסיס.
המשחק עצמו הוא מסורבל ולא ממש מעניין לטעמי. יש כמויות אדירות של טקסט על כל קלף, ולמרות המבנה הפשוט לכאורה, לעתים קשה לעקוב אחר המשחק מכיוון שהקלפים מציגים למעשה חוקים חדשים על ימין ועל שמאל. המשחק מאוד מבוסס על מזל - הטקטיקה במשחק היא מוגבלת, כשהגורל נקבע בעיקר לפי הקלפים ששולפים - למשל, המשחק של שחקן ששלף גנב יהיה שונה מהמשחק של חקן ששלף לוחם, ואין לשחקנים שליטה על כך.
לרוב, בהתחלה המשחק זורם מהר וכולם עוזרים לכולם, עד שמתקרבים לדרגה 10 - ואז המשחק עובר למצב זחילה, כשכל שחקן מפריע לאחרים בעליית הדרגות... בעיני זה הופך למאוס וארוך.

במלים אחרות, אם מתעלמים מההומור ומהאווירה, המשחק הוא בינוני מינוס.
יש לציין שחוקי המשחק בגרסא העברית הם מהדורה ישנה של החוקים, ויש גרסה מעודכנת באתר באנגלית - החוקים עצמם די דומים, אבל ההסברים יותר ברורים.

האווירה
המשחק מנסה ליצור אווירה הומוריסטית של מרדף אחרי הדרגות, המפלצות והאוצר - והוא מצליח. הקלפים עצמם מאוירים היטב והשמות שלהם לרוב מעוררים גיחוך, לפחות בפעם הראשונה. אם נכנסים לתוך אווירת המשחק, בשאגות קרב ובתיאורים, אזי הוא מתעורר לחיים והופך לכיפי במיוחד.
אבל בכדי ליצור את האווירה המתאימה, צריך את קבוצת השחקנים הנכונה - וכאן מגיעה השאלה, האם שאר השחקנים מתחברים לכך?
לאלו שלא מתחברים למשחקים הומוריסטיים, או פשוט לא מכירים את ההשראה למנצ'קין - למשל, אנשים שלא באמת יודעים מה זה גמד ומה ההבדל בין אלף לבן-אנוש - זה בעייתי. צריך לשחק עם אנשים שמכירים את ז'אנר הפנטזיה או שיחקו במשחקי תפקידים קודם לכן.

כמו שציינתי, שיחקתי בתרגום לעברית, ומכיוון שמדובר בהומור שמבוסס ברובו על משחקי מלים, בלתי אפשרי לתרגם את זה בצורה טובה וחלק מההומור נעלם בדרך - אבל גם בעברית המשחק הוא משעשע. אם אתם שולטים באנגלית, קנו את הגרסא האנגלית, אבל אם לא - לא נורא, גם התרגום לעברית עובד.

סיכום
מנצ'קין הוא משחק בינוני, עם משחקיות משעממת יחסית, אך הומור שהופך אותו למשחק beer & pretzels טוב - אל תצפו למשחק עומק או אסטרטגיה, אלא פשוט לחצי שעה עד שעה של כיף. חבל שלעתים המשחק הופך למסורבל עקב כמויות הטקסט וההשפעות המיוחדות.
אם אם מחפשים משחק משעשע שאינו כבד ואתם מכירים את הז'אנר - המשחק כיפי.
אם אתם מחפשים משחק עם חוקים טובים ומשחקיות מעניינת - וותרו.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.