משחקי תפקידים וירטואליים - זהו כל הקסם

משחקי תפקידים וירטואליים - זהו כל הקסם

Information
פורסם ב12 אפריל 2014
נכתב על ידי נתנאל ישרים

vitrual tabletop משחק תפקידים וירטואלי מחשב מדריךרבים מאיתנו משחקים אחד עם השני פנים אל פנים, בין אם מדובר במשחקי תפקידים, לוח או משחקי חברה אחרים. אך יש גם דרכים נוספות – משחק תפקידים וירטואלי באינטרנט באמצעות המחשב או הטלפון החכם. במאמר זה אציג כיצד מתחילים לשחק במשחקי תפקידים שולחניים באמצעות המחשב.

תרבות הפנאי של האנושות התפתחה עוד מתקופת האבן, בה פרד וברני חיפשו את הדרך להתחמק מעבודתם. דבר בסיסי אחד לא השתנה עד העשורים האחרונים ממש: המפגש הפיזי. בשנים האחרונות תופעת משחקי החברה בכלל, ומשחקי התפקידים בפרט, עברו תהפוכות ושינויים מרחיקי לכת.

יתרון נוסף של משחקים אלו שניתן להשתמש בכל שיטה וסגנון שמעניין אתכם: מבוכים ודרקונים, ואנור, גורל (fate) ועוד!

אסכולת הנקרומנסיה: משחקים מבוססי טקסט

vitrual tabletop zork משחק תפקידים וירטואלי זורקהראשונים לפרוץ אל מרחב הסייבר היו משחקים מבוססי טקסט (MUD- Multi User Dungeon) בשנת 1975. אלו היו משחקים בהם לשחקן תוארה סיטואציה והוא בתורו רשם את הפעולה שברצונו היה לעשות. אחד מהמשחקים המפורסמים שהיה משחק מבוכים ודרקונים לכל דבר נוצר בידי סטודנטים מאוניברסיטת MIT ונקרא "זורק". המשחק גולל את סיפורו של הרפתקן חסר שם באימפריה מתחת למעמקי האדמה במסעו להשגת אוצרות ואת התואר "שליט המבוך".
המשחק הזה לא נראה משהו בצורתו הגסה ואורכו הקצר ואולי אף ירתיע שחקנים בשל אופיו הסגור והמקובע, אבל חלקו בעיצוב עולם משחקי התפקידים גדול.
כיום משחקים מסוג זה כמעט ופסו מן העולם, וחבל. מדובר באחד מסוגי המשחק המקוריים והראשונים שהגיעו למחשב ומשמרים את חווית המשחק השולחני המקורי ואת הצורך בשימוש נרחב בדמיון.
על אף שלא מופיעים משחקים חדשים בז'אנר זה, המשחקים הישנים עדיין חיים ובועטים במרחב הסייבר, מי שמעוניין לשחק בטרילוגיית "זורק", למשל, יכול למצוא אותה כאן.
מי שרוצה לשחק ב MUD אמיתי, יכול לבקר באתר Top MUD's.

אסכולת האשליה: שולחן משחק ווירטואלי

vitrual tabletop roleplaying משחק תפקידים וירטואלי roll20כמה פעמים נכנסתם לפייסבוק, לגילדה או לפורום חיפוש שחקנים  במטרה למצוא קבוצה לשחק איתה? בכמה מהפעמים התאכזבתם? לעתים קרובות המרחק הגיאוגרפי מונע משחקנים ליצור קבוצת משחק, ואז אתם נשארים בבית ומטפסים על הקירות. שולחנות המשחק הוירטואליים מציעים לפתור את הבעיה.

אנשים רבים היו מעוניינים לשחק אחד עם השני אבל פשוט לא הצליחו לתאם את הזמנים או למצוא את השותפים המתאימים במקום מגוריהם. אבא ובן שנהגו לשחק יחדיו כל יום ראשון הפסיקו לאחר שהבן התחיל ללמוד באוניברסיטה הנמצאת במרחק שעתיים נסיעה.

הבעיה קשה. הפתרון? יצירה טכנולוגית. אתרי אינטרנט רבים מציעים סביבת משחקי תפקידים וירטואלית לשחקנים המרוחקים, בה הם יכולים לראות ולשמוע זה את זה, להשתתף ביחד במערכות, ליצור מערכות ולשתף בהן אחרים. לא צריך להכיר את השחקנים האחרים מראש ואין צורך בהזמנות אישיות: השחקן יוצר חשבון חינמי ומחפש את המערכה המעניינת אותו. השולחן הווירטואלי תומך בכמעט כל סוגי חוקי המערכות שיש.

למערכות שולחנות ווירטואליים כמו Roll20 יש גם יכולות גרפיות מרשימות, המציגות את עולם המערכה, הדמויות והאויבים שלהם. Fantasy grounds, הוא דוגמא נוספת לסביבת שולחן וירטואלית, אם כי הנרטיב שלו מעט יותר מיושן והמראה שלו יותר קלאסי. הוא מסתמך בעיקר על צ'אט כדי לתקשר ועל הדמיה חזותית פחות גרנדיוזית. אף על פי כן, איכשהו נהניתי יותר מחוויית הניסיון שלי במערכת Fantasy grounds.

לא צריך הרבה בכדי להתחיל, הנה הדגמה עבור roll20:

1. תביטו בטיזר, רגע קטן של אושר מובטח.
2. הצטיידו במצלמה ומיקרופון (תלוי בהחלטת הקבוצה המשחקת).
3. צרו חשבון חינמי
4. באתר יוצגו ההרפתקאות שניתן להצטרף אליהן או שעומדות להתחיל (ואפילו ישלחו למייל התראות).
5. הצטרפו להרפתקה, סמנו את מועד הפגישה ביומן ואל תשכחו להתחבר 5 דק' קודם. זה מנומס, וכולנו שגרירים של הקהילה הישראלית.

לחש מתורת היצירה: משחקי תפקידים בפורומים

השיטה הפופולארית הבאה נמצאת איתנו מאז שנת 1980 ועדיין בועטת: שיטת ה- PbP (Play by Post), שזה מונח מפוצץ למשחקי תפקידים וירטואליים בפורום או ברשימת דיוור אחרת. בניגוד לסביבת השולחן הווירטואלית, הפורום מהווה נקודת מפגש נוחה שאינה מצריכה מכל המשתתפים להיות נוכחים בו-זמנית. המשחק בעיקרו עדיין קיים בדמיון והשימוש או ההימנעות מהשימוש בעזרים הדיגיטליים והמחוללים נתונה לחלוטין להחלטת השחקנים והשה"ם. אז איך זה עובד?

השה"ם מעלה טיזר המסביר את הסצנה, או העולם, בו יתרחש המשחק שחקנים היו נרשמים ויוצרים דמות בהתאם להנחיותיו והשה"ם בתורו מפרסם הודעת פתיחה המתארת סיטואציה אליה מגיבים השחקנים ועפ"י תגובותיהם המשחק נמשך.
בשל האופי הפתוח של מערכות הפורומים, נוצרו לפלטפורמה זו מערכות חוקים רבות ומגוונות, הראשונה הייתה כמובן ה"חופשיטה" שהיא השיטה ללא השיטה. צורת משחק זו היא הנוחה ביותר למשחק דרך הפורום משום שהיא מעודדת כתיבת פוסטים מושקעים ומונעת התעסקות של השה"ם והשחקנים מהפעלה של פרוצדורות סבוכות לקביעת התוצאה.

עם הזמן הופיעו שיטות משחק נוספות. חלק ממערכות חוקים אלו כגון "מבוכים ודרקונים" (מגרסא 1 דרך גרסא 3.5 האהובה במיוחד על כותב מאמר זה וכלה בגירסא 5 שתגיע אלינו בקיץ של 2014), "מרוצללים", "הנשגבים" כולן מערכות חוקים למשחקי תפקידים שולחניים אשר הותאמו ע"י השחקנים עצמם לפלטפורמה של הפורומים.
שיטות כגון "משחקעל" או "מחול השדים" הן שיטות שנדמה שנוצרו על מנת לשחק דרך הפורומים ומתאפיינות בחוקים פשוטים ודרך ברורה לקביעת תוצאות פעולות השחקנים, אך מתפקדות היטב גם כאשר המשתתפים מתאספים סביב שולחן אחד.

פורומי הפונדק מציעים פלטפורמה משגשגת למשחקים מקוונים מסוג זה, פשוט צרו משתמש, שמרו על חוקי הפורום ובהצלחה!

להטוט במה: משחקי תפקידים בצ'אט

השיטה האחרונה שהופיעה במחוזות הסייבר היא האחות הקטנה והמעצבנת (בעיניי) של פלטפורמת הפורום. התפקיד שלה לא ברור ואם תבחן את היתרון שלה ביחס לשיטות האחרות, לא בטוח שתמצא, אבל אם רק תעז לעצבן אותה היא תבכה לאמא ונראה אותך גיבור.

בשנת 1990 הכיר העולם שיטה חדשה לתקשורת דרך האינטרנט וזוהי שיטת הממסר המיידי. חדרי צ'אטים ולאחר מכן תוכנות ייעודיות כגון ICQ או MESSANGER שטפו את מרחב הסייבר, מה שהוביל כמעט מיד לאימוץ השיטה ע"י חובבי המבוכים ודרקונים ברחבי העולם על מנת ליצור חווית משחק שולחני דרך האינטרנט.
איך משתמשים בפלטפורמה? פשוט מאוד: קבעו עם חברים להיפגש בחדר צ'אט פרטי או דרך אחת מתוכנות הממסר המידי, ותתחילו להתכתב. בדור האינסטנט וארוחה בשלוש דקות, מי שעוצר לחשוב על מה שהוא אומר, הוא כל כך שנה שעברה!!!!11...

סגנון זה חסר בעיניי את העושר ואת המגוון שמציעים שולחנות המשחק הוירטואלי, וגם דורש נוכחות של כל השחקנים באותה עת, בניגוד למשחקי תפקידים וירטואליים בפורום.

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.