Catan junior, קטאן ג'וניור סקירה למשחק קטאן לילדים

Catan junior, קטאן ג'וניור סקירה למשחק קטאן לילדים

Information
פורסם ב11 מאי 2020
נכתב על ידי האיש הזקן

קטאן ג'וניור קופסה עברית

שם המשחק: Catan Junior

סוג: משחק לוח, מסחר, משפחתי, ילדים

מספר שחקנים: 2-4

זמן משחק: 30-45 דקות

גילאים: 5+

מוציא לאור: Mayfair games

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר / 190 ש"ח

דרוג: 2.5 מתוך 5


קטאן הוא אחד ממשחקי הקופסא המצליחים והידועים בארץ ובעולם, שבו אתם בונים ערים, סוחרים אחד עם השני, ומנסים להשיג את הנצחון בשילוב של משא ומתן עם עורמה. כמו הרבה משחקי לוח מצליחים אחרים, לקטאן יש שלל הרחבות ומשחקים נוספים בסדרה, והסקירה הפעם תעסוק בקטאן ג'וניור, שהוא גרסה של המשחק המיועדת לילדים. אם אתם מחפשים מידע על קטאן הרגיל, קראו את הסקירה והמדריך שלנו לקטאן.

קטאן ג'וניור מתאים מגילאי 5-6 ומיועד בעיקר להורים שאוהבים את קטאן ורוצים לשחק אותו ביחד עם ילדים קטנים, או במקרה שבו הילדים הקטנים שלכם רואים אותכם או את האחים הגדולים משחקים קטאן, ורוצים גם הם להצטרף למשחק.

השינויים בקטאן ג'וניור 

בקטאן ג'וניור יש מספר הבדלים שנועדו להפוך אותו לידידותי יותר לילדים. בהתאם העיצוב הגרפי של המשחק הוא צבעוני יותר, ומשלב ת'מה של פיראטים שהופכת אותו להצלחה מיידית בלמשוך את תשומת הלב שלהם. גם רכיבי המשחק הם צבעוניים בהתאם ומשתלבים בת'מה של הפיראטים. הרכיבים עשויים מפלסטיק, ולדעתי הם קטנים, קטנים מדי אם מדובר בילדים. חבל שבחרו בקופסה ענקית שמלאה בעיקר באוויר במקום להשקיע ברכיבים גדולים יותר שמתאימים יותר לילדים.

אך עיקר השינויים במשחק הם בחוקים, בשני אופנים:

ראשית, המשחק פשוט יותר – אין גם ישובים וגם ערים, אלא רק מצודות פיראטים – שהם גם תנאי הנצחון. אין כלל קלפי פיתוח אלא רק אריחים של קוקו התוכי, שהם בעלי השפעה מיידית. המפה של המשחק קבועה ולא משתנה.

catan junior board

שנית, המשחק מערב הרבה פחות משא ומתן בין השחקנים ולמעשה מעלים כמעט לגמרי את הסחר בין השחקנים במשחק. אם זה לב המשחק בקטאן הרגיל, הרי שכן זו מכאניקה משנית יחסית, וזה מתאים לילדים קטנים יותר שלעתים מתקשים בהבנה של מה עסקה הוגנת או לא. המסחר בקטאן הוא מסחר פשוט של החלפה של רכיב אחד באחר.

אז מה עושים בקטאן ג'וניור?

בונים מצודות פיראטים באמצעות ספינות כמובן! בקטאן ג'וניור לוח המשחק הוא קבוע, ומציע שיפור לעומת קטאן הרגיל – ניתן לשחק אותו גם ב-2 שחקנים, כשללוח שני צדדים, בהתאם לכמות השחקנים.

על הלוח יש את המשושים הרגילים של המשאבים, כשבמשחק יש חמישה משאבים ובכל משושה יש מספר שמייצג את המספר שמטילים בקוביה. כן, בקטאן ג'וניור מטילים קוביה אחת בלבד ולא שתיים, כך שההסתברות לכל מספר היא זהה. הפעולה הראשונה בתור של כל שחקן היא הטלת הקוביה, כשב-6 יוצא קוקו וחוסם משושה – השחקן ששולט בו מקבל שני משאבים מאותו משושה.

לאחר הטלת הקוביה, השחקן הפעיל יכול לבנות שלושה דברים – מצודות, שגם מקנות משאבים ממשושים סמוכים אליהם והם גם תנאי הנצחון של המשחק. הגעתם לשבע מצודות, ניצחתם!
ספינות הם דרך המעבר ממשושה למשושה, כאשר המפה פשוטה יחסית ואין כמעט דרך לחסום שחקנים אחרים.
לבסוף, אפשר לקנות אריחים של קוקו התוכי. אריחים יכולים להציע לכם אחד משלושה דברים: בנייה של מצודה או ספינה בחינם, משאבים או.... בנוסף, השחקן שלו יש הכי הרבה אריחים של קוקו מניח את המצודה שלו במקום במרכז הלוח והמצודה נספרת לטובת תנאי הנצחון.

בנוסף, ניתן גם לסחור משאב עם הלוח, יש חמש מקומות על הלוח שבהם יכולים להיות משאבים שונים, במפתח של 1:1. ניתן לסחור משאבים עם המאגר הכללי, במפתח של 2 משאבים כדי לקבל 1, ולבסוף יש חוק אופציונלי, שמומלץ תמיד לדעתי, וזה לסחור משאב אחד עם שחקן אחר.

המנצח במשחק הוא זה שבנה ראשון שבע מצודות, כשאחת מהן יכולה להיות המצודה של קוקו.

מה חשבנו על קטאן ג'וניור

בקטאן ג'וניור שיחקתי מספר פעמים עם ילדים בגילאי 6-8 שזה בדיוק קהל היעד של המשחק, וזה מה שאנחנו חשבנו על המשחק:

העיצוב של המשחק מהמם והת'מה של הפיראטים מאוד חמודה. ברגע שפותחים את הקופסה, זה מגניב.

זה באמת קטאן בגרסה לילדים, שמשחקים בו מרגישים את המכאניקה של קטאן בפנים ומי שחיפש גרסה של המשחק לילדים שלו, בהחלט מצא אותה. המכאניקה של גלגול הקוביות, בניית המצודות ואפילו הטעימה הקטנה מהמסחר מבוססים על האלמנטים המקבילים להם במשחק הרגיל.

הרכיבים קטנים, הקופסה הגדולה והמחיר יקר. קטאן ג'וניור מגיע בקופסה גדולה, עם הרבה אוויר ועם אינסרט בינוני מינוס. הסיבה לקופסה הגדולה היא כדי לתופס יותר נפח על המדף, וגם להצדיק את המחיר הגבוה של הגרסה בעברית – 190 ₪, כשבחו"ל המשחק (שהינו נטול שפה) עולה רק 30 דולר, קרי בערך 120 ש"ח כולל מע"מ. זה מאכזב כפליים, כי משחק הבסיס של קטאן עולה בארץ 200 ₪, ובחו"ל הוא עולה 49 דולר. במלים אחרות, לצערי זה מרגיש שגזרו עלינו קופון בקטאן ג'וניור. מעבר לכך, גם הרכיבים למרות שהם מפלסטיק ובעלי עיצוב חמוד, פשוט קטנים וקשה למצוא אותם. היה אפשר להגדיל את המפה וגם את הרכיבים לטעמי.

אחרי 2-3 משחקים, המשחק מתחיל לשעמם. למרות שיש בו הרבה דברים, בגלל שהמפה קבועה ולמעשה אין יותר מדי אפשרויות, בשלב מסוים הבחירה היחידה היא בערך האם לקחת אריח של קוקו או לבנות, וגם זה הרבה פעמים תלוי במשאבים שיש לך.

הנצחון מרגיש אקראי. האלמנט של המזל הוא מובהק, ואין ממש מכאניקה שמאפשרת לעקוף את המנהיג או לעשות פעולות מעניינות. מכיוון שאין אפשרות של סחר, אז אי אפשר לכרות בריתות בין שחקנים. אפשר להגיד על קטאן ג'וניור שהוא משחק ילדים, ולכן זה כך. אבל יש משחקי ילדים שבהם יש משמעות ויש בחירה אמיתי לשחקנים: הצב והארנב, נדל"ן בקטן, קרקסון ועוד.

סיכום

אם אתם חובבים של קטאן אז ההשאלה הגדולה שניצבת בפניכם היא האם קטאן ג'וניור או קטאן רגיל. לטעמי, אם הילדים שלכם בגיל 8-9 וצפונה מכך, אז רצוי פשוט להתחיל בקטאן הרגיל וזהו. אם הילדים הם בני 5-6, ואתם חובבי קטאן שרוצים לשתף את הילדים בחוויה שלך, אז קטאן ג'וניור הוא בשבילכם – זה משחק שמיועד לחובבים קיימים של קטאן.

במידה שאתם בחיפוש אחרי משחק קופסא לילדים ונתקלתם בקטאן ג'וניור, אני לא יכול להמליץ עליו. יש משחקי לוח לילדים טובים ממנו וגם במחיר זול משמעותית. נסו את הצב והארנב ונדל"ן בקטן לילדים קטנים יותר ואת קרקסון, מלך טוקיו וטיקט טו רייד לילדים גדולים יותר.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.