For Sale, נדל"ן בקטן, משחק קלפים קטן וחכם

For Sale, נדל"ן בקטן, משחק קלפים קטן וחכם

Information
פורסם ב27 אוקטובר 2016
נכתב על ידי האיש הזקן

For Sale, נדל"ן בקטן, משחק קלפים קטן וחכם

שם המשחק: For Sale

סוג: משחק לוח, משפחתי, מכרז

מספר שחקנים: 3-6

זמן משחק: 15-20 דקות דקות

גילאים: 6+

מוציא לאור: Ravensburger

מחיר מומלץ לצרכן: 26 דולר

דרוג: 3.5 מתוך 5


רוצים שהילדים שלכם יהיו סוחרים ממולחים? ידעו לזהות מתי מי שעומד מולם מוכן לשלם יותר או רגע לפני וויתור? במשחק הקלפים נדל"ן קטן (תרגום של For Sale על-ידי החברה הישראלית "פרש משחקים"), כל אחד מהשחקנים הוא איל נדל"ן, שמתחרה באחרים על רכישת הנכסים הטובים ביותר, במחיר הנמוך ביותר, ואז בשלב השני של המשחק, מכירתם במחיר הגבוה ביותר.

נדל"ן בקטן הוא משחק בעל מכאניקה פשוטה, המתבססת בעיקר על מכרזים ואיסוף קלפים. את החוקים מסבירים בשתי דקות, ומשחק שלם נמשך לא יותר מ-20 דקות. הוא מתאים במיוחד למשפחות וגם לאלו שאוהבים משחקים קלילים: הוא פשוט ממרבית משחקי השער הנפוצים, כגון קרקסון או המתיישבים של קטאן.

לפני מספר חודשים גם פרסמנו כתבה של חמוטל מפרש משחקים על תרגום משחקים לעברית.

רכיבי המשחק

בסך הכל נדל"ן בקטן מכיל שלושה סוגי רכיבים: מטבעות, נכסים והמחאות.

for sale cards

מטבעות הכסף משמשים לרכישת הנכסים. כמות המטבעות שכל שחקן מקבל בתחילת המשחק משתנה בהתאם למספר השחקנים. המטבעות הם מקרטון באיכות סבירה.

קלפי נכסים לרכישה, שלכל אחד מהם יש מספר שמייצג את השווי שלו, מתחילים ב-1 ועד 30 (יש 30 נכסים). בגרסה העברית האיורים הם של הגרסה הצרפתית של For Sale והם באיכות מצוינת. מי שתמך במימון ההמונים של המשחק, מקבל גם שני נכסים מיוחדים, אחד של תחנת הכח רידינג והשני של מגדלי עזריאלי, שהם בעלי ערך של "-וחצי".

for sale cards hebrewלבסוף, המחאות. בשלב השני של המשחק יש מכרז הפוך, עם 30 המחאות (או 32 המחאות בגרסת מימון ההמונים הישראלית). ההמחאות נעות בערך שבין אלפיים ₪ ל-15 אלף, שתי המחאות בכל ערך, ועוד שתי המחאות בערך אפס.

מילה אחרונה על הרכיבים: הקופסה של נדל"ן בקטן היא מדליקה, עם איור באיכות גבוהה ובעיקר עם אינסרט שמחזיק היטב את כל הרכיבים. הקופסה נסגרת עם מגנט, ולא נתקלתי בבעיות מיוחדות באיסוף המשחק בחזרה לקופסה.

חוקי המשחק

המשחק מתחלק לשני שלבים.

בשלב הראשון של המשחק, בכל סיבוב חושפים מספר נכסים השווה למספר השחקנים. השחקן הראשון מכריז על סכום התחלתי, ואז כל שחקן יכול לבחור להצטרף למכרז ולהעלות את הסכום שהוא מציע ביחס לשחקן הקודם או לפרוש. כל שחקן שפורש, לוקח את הנכס בעל הערך הנמוך ביותר, וכך עד שכל השחקנים פורשים. כל שחקן שפורש משלם לבנק חצי מהסכום שהוא הציע במכרז, ואילו השחקן המנצח משלם את מלוא הסכום.
השחקן שניצח בסיבוב הופך לשחקן הראשון בסיבוב הבא.

בשלב השני של המשחק, לכל שחקן יש ביד את קלפי הנכסים בהם הוא זכה. כעת שולפים מספר המחאות השווה למספר השחקנים. כל שחקן בוחר בחשאי את הנכס שהוא מציע למכירה, ואז ההמחאה בעלת הערך הגבוה ביותר ניתנת לשחקן שהציע את הנכס השווה ביותר, וכך בסדר יורד כל שחקן מקבל המחאה.

כשההמחאות נגמרות – המשחק מסתיים. סופרים את הערך של ההמחאות שיש לכל שחקן, מחברים את מטבעות הכסף שנותרו מהחלק הראשון והמנצח הוא זה שצבר הכי הרבה כסף.

זה הכל, ולא קיצרתי בהסבר :)

מחשבות על נדל"ן בקטן

כמעט אין חוקים: זמן ההסבר הוא מינימאלי, גם מי שלא שיחק מעולם במשחק קלפים או לוח כלשהו יבין אותו במהירות. גם אין צורך בהסבר ארוך לפני המשחק, פשוט מתחילים לשחק ורואיםfor sale cards zoom

מהיר וזורם: ההחלטות במשחק הם פשוטות, בתורך אתה צריך להחליט האם להעלות את הסכום או לפרוש. ובחלק השני איזה קלף נכס אתה שם. אין מקום ל Analysis Paralysis ואי אפשר להסתבך.

פסיכולוגיה ומשא-ומתן במיטבו: אז נדל"ן בקטן הוא כמעט ללא מכאניקה, מה יש בו? פשוט מאוד, אתה צריך לדעת לקרוא את היריבים שלך. להבין מתי כדאי לך להמשיך במכרז, ומתי לפרוש. למשל, שחקן שמשקיע חלק ניכר מההון שלו בסיבוב הראשון, הוא למעשה ברווז צולע ביתר המשחק. כך נכס של 28 שעולה 12 אלף ₪ בסיבוב הראשון, יכול להיקנות בחצי מהסכום בסיבוב האחרון, כשליתר השחקנים נגמר הכסף.
לעתים עדיף לקנות נכסים בינוניים בפחות כסף, מאשר את הנכסים היקרים ביותר בכל הכסף.

משחק משפחתי מצוין: שיחקנו במשפחה עם נדל"ן בקטן מספר פעמים, והוא עבד מצוין בגילאי 6 עד 16. כולם נהנו, הבינו את החוקים וביקשו לשחק בו שוב. משחק מעולה לילדים, שגם לומדים מהר לשחק בו לבד.

משחק פילר נחמד למבוגרים: המבוגרים שהיו מסביב לשולחן המשחק, גם התעניינו ורצו לשחק בו. הוא מספיק פשוט כך שהוא לא מאיים, ועדיין יש בו אלמנט של מחשבה, אם כי לאחר שלומדים אותו, המכאניקה לא מאתגרת בפני עצמה. למבוגרים שהם לא גיימרים, הוא עובד טוב, אם כי לא מצוין כמו קרקסון או Lanterns.

מתאים לעד 4 שחקנים (מבוגרים): ככל שיש יותר שחקנים בנדל"ן בקטן, הוא פחות מעניין, ויש פחות החלטות – עם ילדים זה לא הפריע, אבל אם מבוגרים זה כן. ליותר מארבעה שחקנים אמליץ על משחקי מסיבה כמו הפיכה יוצרים מתח והתרגשות מסביב לשולחן, עם אלמנט פסיכולוגי טוב יותר ומהירים באותו אופן.

איכות הפקה גבוהה. נדל"ן בקטן מגיע בקופסה קטנה, אבל הוא ממזר. הקלפים באיכות מצויינת והאיורים מהממים. הקופסה עצמה עם סגירה מגנטית מדליקה ועם אינסרט חמוד ביותר. ח"ח.

סיכום

נדל"ן בקטן הוא מונופול מודרני, שטוב בהרבה ממשחק הנדל"ן המיתולוגי (ביננו, "מונופול" הוא משחק גרוע). זה משחק כיפי, מהיר בעל חוקים פשוטים עם רכיבים מצוינים. למשפחות הוא משחק מצוין, ומומלץ לילדים מגילאי 6 ומעלה. הוא עובד היטב לפני / אחרי ארוחת ערב משפחתית, וגם טוב עם בני-נוער ומבוגרים שלא משחקים. הצד השני של המטבע, ומה שהוריד את דירוג המשחק, זה שהוא לא מספיק מעניין כמשחק פילר לגיימרים.

אני מאוד נהנה לשחק אותו עם המשפחה המורחבת, והוא קנייה מצוינת בעיניי. אבל לא הייתי קונה אותי אם הייתי משחק רק עם גיימרים.

הערה: אני חבר של האנשים מאחורי פרש משחקים, ואף ראיינתי את אביעד.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.