משחקי לוח מומלצים למשפחה - פסח 2014

משחקי לוח מומלצים למשפחה - פסח 2014

Information
פורסם ב14 אפריל 2014
נכתב על ידי האיש הזקן

המתיישבים של קטאן משחק לוח מסחררבים מאתנו הם "גיימרים" אך משחקי לוח הם גם תחביב משפחתי נפלא, שמתאים לכל הגילאים ובמיוחד לחגים ולסופי-שבוע, כשכל המשפחה יכולה להתאסף מסביב לשולחן ולשחק יחדיו – אחד כנגד השני, או כולם ביחד כנגד המשחק. משחק במתיישבים של קטאן כבר הפך למנהג קבוע בשבת של משפחות רבות, אך יש משחקים נוספים!

מהו משחק לוח משפחתי? בעיניי מדובר במשחק שעונה על ההגדרות הבאות: בעל חוקים פשוטים יחסית, ללא כמויות גדולות של טקסט או חוקים מיוחדים, מתאים לארבעה שחקנים לפחות, ובעל זמן משחק הקצר משעה (מאפיינים דומים למשחקים שמופיעים בתוכנית Tabletop).
העדפתי להמליץ על משחקי לוח שתורגמו לעברית או מיובאים בצורה סדירה. ניתן גם להזמינם מחו"ל, במקרה זה מומלץ להתייעץ בפורום משחקי לוח.

השלישייה הקלאסית – Ticket to Ride, קרקסון, מתיישבי קטאן

רבים נוהגים להמליץ על שלושת המשחקים הללו כשילוב המנצח למי שרוצה לרכוש משחקי לוח משפחתיים. שלושתם נמצאים בשוק כבר שנים רבות, מה שהפך אותם לקלאסיקה והם עונים להגדרות של משחק לוח משפחתי מבחינת מורכבות, אורך המשחק וכמות השחקנים. אז בואו ניכנס בעובי הקורה של כל אחד מהמשחקים:

Ticket to Ride – משחק רכבות ואיסוף סטים

כפי שכתבתי בסקירה שלי על משחק הלוח Ticket to Ride, זהו אחד מהמשחקים האהובים עלי אישית. כשאני מציג שחקנים חדשים לתחביב, הוא אחד מהמועמדים הבולטים.
המשחק מתנהל על-גבי מפה של אירופה או ארצות הברית, כשלכל שחקן יש חברות רכבות משלו וקלפי יעדים שאותם הוא צריך להשלים. בניית הרכבות במשחק מתבצעת על-ידי איסוף קלפי רכבות בכמות ובצבע הנדרשים – עבור מסילה של 4 אדום, צריך ארבעה קלפים בשילוב של הצבע האדום או ג'וקר.

ticket to ride europe משחק לוח רכבות

משחק לוח זה מתאים לצעירים, ומשלב חשיבה עם ראייה קדימה – מתי לבנות ומתי לקחת עוד קלפים ליד, ובאיזה שלב המשחק מתקרב לסיום וכדאי להתפרץ קדימה. יש בו אינטראקציה מועטה יחסית בין השחקנים, וכמעט שאין תחרות ישירה.

רכיבי המשחק מושקעים ביותר, והוא מגיע במספר גרסאות – לכל גרסה מפה שונה וחוקים מעט שונים. אני ממליץ על Ticket to Ride: Europe, שמחירו לצרכן הוא 50 דולר, כשבארץ הוא עולה בין 300 ל-350 ש"ח, מה שהופך אותו ליקר שבחבורה.

קרקסון (carcasonne) – משחק לוח של אריחים ומיפלים!

במשחק הלוח קרקסון כולכם בונים יחדיו ערים בצרפת, באמצעות אריחים שאתם מניחים על השולחן. האפקט הויזואלי במשחק זה תורם רבות, כשבסוף המשחק יצרתם למעשה מפה של אזור חדש!

Carcassonne קרקסון משחק לוח אריחים
מטרת המשחק היא לצבור נקודות באמצעות השלמת מאפיינים על המפה – ערים, דרכים, מנזרים וחוות – על-ידי המיפלים שלכם, אנשי עץ קטנים וחמודים שאותם אתם מניחים על המפה.
בסקירה על משחק הלוח קרקסון, תוכלו למצוא פירוט נוסף על החוקים ועל התנהלות המשחק.

קרקסון הוא יותר תחרותי מאשר Ticket to Ride, אך דבר זה תלוי גם במספר ובאופי השחקנים. ב 2-3 שחקנים לעתים קרובות כל אחד משחק לבד, ואף מנסה לחסום שחקנים אחרים. ב 4-5 שחקנים, בכדי לנצח נדרש לשתף פעולה יחדיו בבניית ערים.

קרקסון מגיע בקופסה קטנה יחסית, מה שהופך אותו למשחק לוח מושלם לחופשה משפחתית. הוא גם בעל מספר רב של הרחבות, המוסיפות מגוון וחוקים נוספים – למי שמעוניין להפוך אותו למשחק לוח מעניין יותר.
קרקסון זמין לרכישה בארץ, כולל ההרחבות שלו, כאשר בקרוב צפוי להגיע תרגום מחודש שלו לעברית.

המתיישבים של קטאן – מסחר וכבשים!

יש שני הבדלים עיקריים בין המתיישבים של קטאן לבין שני המשחקים הקודמים שהמלצתי עליהם:

- המתיישבים של קטאן, ביחד עם מנצ'קין (קישור), הם שני משחקי לוח שכבר הצליחו לבסס את עצמם בארץ ונמצאים בביתם של אלפי משפחות.

- בקטאן יש הרבה יותר אינטראקציה בין השחקנים, ודיבורים מסביב לשולחן – משא ומתן הוא הכרחי!

משחק לוח משפחתי זה מעביר אותכם לאי דמיוני, בשם קטאן, שם כל אחד מכם מנסה לבנות דרכים, כפרים וערים בדרך אל הניצחון. אך כדי לבנות אותם, אתם צריכים משאבים, הנמצאים ברחבי האי ובידי השחקנים האחרים. קטאן גם משלב גורם של מזל, כשכל שחקן מגלגל קוביה הקובעת אלו משאבים מקבלים באותו התור.
אך האקשן האמיתי במשחק מגיע לאחר מכן, כאשר אתה רוצה למשל כבשה שיש לשחקן האחר, אתה יכול להציע לו עסקה – זה יכול להתחיל בעץ תמורת כבשה ולהסתיים בשני עצים ואבן תמורת שתי כבשים!
אני אישית מעדיף את שני המשחקים האחרים, אולם אין ספק שאם אתם מחפשים משחק לוח שבו אתם מדברים, מתמקחים ומתחמנים אחד את השני, מתיישבי קטאן עונה להגדרה באופן מושלם.

settlers המתיישבים של קטאן catan

המשחק מגיע בגרסאות רבות: גרסה רגילה, גרסה קומפקטית, ועם שלל הרחבות ונושאים שונים – אפילו יש Star Trek Catan! משחק הבסיס תורגם לעברית על-ידי חברת "הקוביה", ומאז יצאו לו עוד שתי הרחבות: הרחבת 5-6 שחקנים, המאפשרת לשחק בו עד 6 שחקנים. וההרחבה קטאן: ערים ואבירים, המוסיפה אלמנטים חדשים של אסטרטגיה.

ובצד השני – עוד ארבעה משחקי לוח מומלצים!

בחצי הראשון של הכתבה הצגתי שלושה משחקי לוח משפחתיים שרבים מחשיבים כקלאסיים, ברצוני להמליץ על ארבעה משחקי לוח נוספים, שיצאו לשוק לאחרונה ושמציגים אלמנטים מכאניים שונים – שיתוף פעולה בין הדמויות, מאבק ישיר ולבסוף מיקום עובדים.

האי הנעלם ופנדמיק – שיתוף פעולה הוא המפתח לנצחון

וכעת נעבור להמלצה על משהו שונה לחלוטין – משחק לוח שיתופי. בכל המשחקים עד כה, תמיד השחקנים התחרו אחד בשני, ובסיום אחד מבני המשפחה הוכרז כמנצח! אך יש גם משחקים אחרים, משחקי לוח שיתופיים בהם כל השחקנים עוזרים אחד לשני ומשתפים פעולה כנגד הלוח. יתרון נוסף של סוג משחק זה הוא שגם שחקנים צעירים יותר יכולים להשתתף, מכיוון ש"מותר" לעזור להם.
כבונוס אני מביא המלצות לשני משחקי לוח משפחתיים שיתופיים:

במשחק הלוח "האי הנעלם" אתם צריכים למצוא אוצרות באי ולהימלט באמצעות מסוק, לפני שהאי טובע בינות הגלים. לכל שחקן יש דמות הנעה על-גבי אריחי האי, שהולכים וטובעים, ויכול לבצע מספר פעולות בתורו – איסוף קלפים, המרת רביעיית קלפים זהים באוצר והצלת אריחים מטביעה. בסקירה של משחק הלוח האי הנעלם תמצאו מידע נוסף.

Forbidden island האי הנעלם משחק לוח

פנדמיק – מגפה, הוא משחק לוח שבו ארבעה וירוסים קטלניים מאיימים על האנושות, והדמויות משחקות חוקרים במרכז למניעת מחלות. זהו משחק לוח מעט מורכב יותר מאשר האי הנעלם, המבוסס על אותו מנגנון משחק אך עם תוספות, כפי שמפורט בסקירה של Pandemic. הוא מיועד לשחקנים בוגרים יותר ולגיימרים.

שני המשחקים מומלצים בעיניי, כשהאי הנעלם מתאים יותר למשפחות ולמי שמחפש משחק קצר של 15-20 דקות בעוד Pandemic פונה יותר לשחקנים מנוסים ומציע משחק ארוך יותר של 30-45 דקות.

מלך טוקיו (King of Tokyo) – קרב המפלצות האולטמטיבי

אם במשחקים הקודמים, התחרות בין השחקנים היא עקיפה, במלך טוקיו כל אחד מכם משחק מפלצת שמנסה להרוס את טוקיו, ולנצח את יתר המפלצות!

כל שחקן בתורו מגלגל שש קוביות, כשבכל פאה יש סימן שונה – מספרים, לב שמרפא, טופר שתוקף, ואנרגיה שמאפשרת לקבל יכולות מיוחדות. המשחק הוא מהיר וזורם, כשהאקשן הוא סוחף וקל להבנה לכל הגילאים. אם המשחקים הקודמים הציעו תחרות עקיפה כאן מדובר בקרב פנים אל פנים, עד המפלצת האחרונה שעומדת.

king of tokyo משחק לוח מפלצות מלך טוקיו

השילוב של זמן משחק קצר, עם הרבה אקשן, וחוקים פשוטים, הופכים את מלך טוקיו למשחק מנצח. בסקירה של king of Tokyo תמצאו פירוט על המשחק, מה החסרונות שבו ולמה הוא כל-כך כיפי.

Lords of Waterdeep – מיקום עובדים במבוכים ודרקונים

שליטי מי-מצולות, Lords of Waterdeep בלעז, הוא אחד ממשחקי הלוח הבודדים שיצאו לאור בידי מכשפי החוף, ומשחק מומלץ ביותר לדעתי. הוא אמנם מעט מורכב יותר בהשוואה ליתר המשחקים, אך הוא כדאי בהחלט.

ראשית, המשחק מתקיים בעולם ממלכות נשכחות, בעיר מי-מצולות, עובדה זו יכולה להפוך את המשחק לאטרקטיבי עבור בני נוער וילדים שמכירים כבר את מבוכים ודרקונים. אך למעשה זהו רק רקע למשחק, וגם אם אינכם מכירים את העולם או את מבוכים ודרקונים, תוכלו ליהנות ממנו במהירות.

Lords-of-Waterdeep

אתם שואלים מה זה מיקום עובדים? במפת המשחק יש מספר "מיקומים", כשכל אחד מהם מקנה לכם סוג אחר של משאבים או פעולה אחרת, ובכל מיקום יש מספר מוגבל של מקומות – אתם מקצים את הסוכנים שלכם לאותם מיקומים. וזהו מקור השם מיקום עובדים.

קראו את הסקירה לפרטים נוספים על משחק הלוח Lords of waterdeep.

מכל משחקי הלוח המומלצים בכתבה זו, שליטי מי מצולות הוא המתאים ביותר גם לגיימרים ותיקים, שלא ישתעממו ממנו גם אחרי הרבה משחקים. למרות שהוא מעט מורכב יותר מאשר היתר, אם לבני המשפחה כבר יש נסיון קודם עם משחקי לוח, הוא בחירה מצוינת לחג הפסח הקרב.
המלצה בנוגע לרכישת המשחק – בארץ המשחק נדיר להשגה, אך ניתן להזמינו עם משלוח חינם מהאתר בוקדיפוזטורי, לעתים הוא לא זמין במלאי, אך לרוב הוא זמין שוב תוך ימים ספורים.

אז שיהיה לכם חג פסח מוצלח, וגדוש במשחקי לוח וחוויות מהנות.

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.