• הצטרפו לפורום הפונדק

שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה / התחברות

(אין) שובניזם בספרי הארי פוטר

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
אם הגובלינים הם דימוי ליהודים, אז זה דווקא דימוי די סבבה - הם יצורי הפלא היחידים בערך שמתנהלים מול הקוסמים כשווים, אבל בתנאים שלהם ודי לא דופקים להם חשבון. כשקוסמים צריכים שמישהו ייצר להם נשק ותכשיטים או לשמור על הכסף שלהם במקום בטוח, הם לא מתפלפלים על בוצדמים וטהורי דם, אלא הולכים לגובלין.

תשווה את זה לתיאור הבאמת-אנטישמי של הבנקאים היהודים ב"הקמע" של אדית' נסבית.

כשג'יי קיי רולינג ניסתה לתקן כמה וכמה פעמים את הטענה שאין יהודים, שחורים, הודים, ולהטבים בהוגוורטס זה רק הרס את הסדרה,

אני חושב שכבר בספר הראשון הוזכרה פאראבטי פטיל - שם כל כך הודי עד שההודים בעצמם נתנו אותו לאחת האלות שלהם. נדמה לי שגם לי ג'ורדן היה שחור, או לפחות עם ראסטות, כבר על ההתחלה. יהודי - נדמה לי שאחד אנתוני גולדשטיין מופיע רק בספר מאוחר יחסית, אבל משפחת וויזלי היא משפחה יהודית לגמרי. אתה לא צריך לומר שהם יהודים כדי להבין את זה, בדיוק כמו שאתה לא צריך לומר ש"מקס בעל הנס" מהנסיכה הקסומה הוא יהודי - זה ברור מספיק.

תזכור שהספרים האלה נכתבו בתקופה של מגפת האיידס, אחת התקופת היותר הומופוביות בעשורים האחרונים,

רק שאני מספיק מבוגר כדי לזכור את ההתחלה של בהלת האיידס בשנות השמונים, איך שהיא התחילה כ"מחלה של הומואים", הפכה ל"מחלה של זמרים" ובסוף בעזרת מג'יק ג'ונסון ואחרים עברה תהליך של "הכשרה" בתור מחלה קשה שתוקפת גם אנשים לגיטימיים. הארי פוטר ואבן החכמים יצא לאור ב1997, ונכתב בין השנים 1990-1995, שזה כבר העשור שבו האיידס כבר לא נחשב כעונש על הומוסקסואליות.

ושנות התשעים ממש לא היו תקופה הומופובית. אם להקצין אז להיפך - כולנו התלבשנו כמו אוחצ'ות או gaybears עם חולצות פלנל, הבנים גידלו זקני-תיש, הבנות התנשקו אחת עם השנייה במסיבות כיתה, וכל מי שרצה להיות מאגניב נהג לרמוז שיש לו נטיות דו-מיניות מעורפלות גם אם היה סטרייט כסרגל. באופן כללי זאת הייתה תקופה הרבה יותר ליברלית וסליזית מאשר היום, או אם לסכם את זה: "בניינטיז בנות התנהגו כמו הומואים. היום אפילו הומואים לא מתנהגים כמו הומואים".

וזה עוד בישראל, כן? לונדון מן הסתם הייתה הרבה יותר מוקצנת בקלילות שלה, לפחות ככה התרשמתי כשהסתובבתי שם בטיול לפני צבא - זכור לי קטע שבו אני הולך לי ברחובות לונדון שלוב זרוע עם מכרה מקומית ושואל אותה "סתם נדמה לי או שלאיש המשופם שעבר פה כרגע יש ציצים?" והיא ענתה לי "אה, הוא בטח מבולבל, יש לנו כאן הרבה כאלה".

פנריר הוא לא הומו שמפיץ איידס. הוא מטאפורה לפדופיל אם כבר, שפוגע בקטינים שבתורם הופכים לתוקפים גם הם. בשום מקום לא כתוב שהוא מעדיף לתקוף בנים, אלא קטינים באופן כללי. זה דימוי כל כך שקוף עד שאין מה לסבך אותו, בעיקר לא עם אנלוגיות היסטוריות שמחטיאות בעשור שלם.

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
רק שאני מספיק מבוגר כדי לזכור את ההתחלה של בהלת האיידס בשנות השמונים, איך שהיא התחילה כ"מחלה של הומואים", הפכה ל"מחלה של זמרים" ובסוף בעזרת מג'יק ג'ונסון ואחרים עברה תהליך של "הכשרה" בתור מחלה קשה שתוקפת גם אנשים לגיטימיים. הארי פוטר ואבן החכמים יצא לאור ב1997, ונכתב בין השנים 1990-1995, שזה כבר העשור שבו האיידס כבר לא נחשב כעונש על הומוסקסואליות.
צודק, טעיתי בעשור. משום מה זכרתי שהיה מדובר בתחילת שנות ה90.
בכל מקרה, ביססתי את הטענה שלי על כמה וכמה מעריצים אמריקאיים (אולי כמה בין לאומיים, לא בטוח) להטבק"ים שמרגישים שכן מדובר באלגוריה לאיידס, אז אני עומד מאחוריה.

מרתוס

פונדקאי ותיק
בצבא של ויני
אז בגלל שהמעריצים מרגישים משהו זה אומר שלכך הכותבת התכוונה?
אני מבין את התנועה לנתק את היצירה מהיוצר ושכל אדם יכול לפרש אותה כפי שהוא רואה אותה, אבל להאשים את היוצר לפי דרך פירוש היצירה נראה כמו רעיון רע.

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
לא, כל מה שאני אומר זה שאם אנשים שחוו דברים כאלה קוראים את זה וזה מזכיר להם את החוויות הלא נעימות הללו, אולי זה דבר בעייתי. אני מקווה שלא מדובר במשהו מכוון, אבל בכנות? קשה לדעת עם רולינג.

TheKnightWhosaidKnit

פונדקאי ותיק
כי זה לא שאנימגים הם אלגוריה לטרנסג'נדרים, זה שריטה סקיטר באופן ספציפי היא סטריאוטיפ גרוע. פטיגרו לא מוצג כבעל מאפיינים פיזיים של בנות המין השני, והוא לא משתמש ביכולת שינוי הצורה הלא חוקית שלא כדי להכנס למקומות פרטיים.
איכשהו, שכתבתי לך "קטן, צווחן ומתפנגרל* " ידעת לזהות *בדיוק* את הדמות המדוברת, ולא הלכת אל אף אחד משאר האנימגים - ז"א, יש לנו זיהוי מוחלט עם מאפיינים פיזים נשים ( קטן וצווחן, פאנגירל מכיל את ה girl בתוכו), לגבי הכניסה למקומות פרטיים - לפחות במקרה אחד הארי מצוטט לשיחה שריטה עדה לה, והיא נשארת מחוץ להוגוורטס ( ביה"ס של אלף תלמידים). פטיגרו השתמש ביכולת הזו בשביל לגור עם הארי באותו חדר.

עכשיו תענה לי אתה - למה הדגש הוא על ריטה ( אישה ) ולא על פטיגרו (גבר)?

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
כי "קטן, צווחני ומתפנגרל" הם לא מאפיינים נשיים פיזיים בולטים, אלא תכונות אופי שמשויכות למין הנשי בצורה בעייתית. פטיגרו אף פעם לא מתואר כנשי פיזית, בניגוד לסקיטר שתוארה כגברית באופן מפורש. הוא לא בעל מראה פיזי שמתואר כמזויף כמו ריטה, ומשתמש ביכולות שלו כדי להתחבא ולא כדי לפגוע בפרטיות של א.נשים.

nav566

פונדקאי ותיק
ראש משרד הקסמים בעת נפילתו של וולדמורט היה עדיין ת'יקנס. ואז קינגסלי מונה כשר הקסמים הזמני מיד אחרי זה.
עריכה: אלא אם אתה מדבר על נפילתו הראשונה. במקרה הזה, אין לי מושג. זה לא היה פאדג' עדיין בשלב הזה.

המפקד האלמוני

פונדקאי ותיק
עברו די הרבה שנים מאז שקראתי את הסדרה של הארי פוטר (מהספרים שקראתי פעם אחת), אבל איכשהו אני לא זוכר את ריטה סקיטר מתוארת כגברית במיוחד. סתם מאופרת בכבדות ועם שיער מחומצן ומקורזל - אבל זה לא הופך אותה לטרנסג'נדר. יש לי דודה רחוקה ומכעיסה שנראית ככה ולמיטב ידיעתי היא אשה ביולוגית.

מישהו יכול להביא לכאן את התיאור המקורי של ריטה מהספר? כי זה שמישהו קרא בתיאור משמעות משלו לא אומר הרבה. זה אפילו יותר תלוש מהקטע שבתרגום הערבי של הארי פוטר הפכו את מקום העבודה של הדוד ורנון מחברה למקדחות לחברה לאריגים כדי לרמוז שהוא דומה לפרסים ולכן דמות שלילית.

kosem10

פונדקאי ותיק
מישהו יכול להביא לכאן את התיאור המקורי של ריטה מהספר?
יש לי רק את המתורגם לעברית, אם רלוונטי...
עריכה: חיפשתי בויקי -
Skeeter was described as having blonde hair set in elaborate curls that contrasted oddly with her heavy-jawed face. She wore jewelled spectacles studded with rhinestones, and had thick fingers ending in two-inch nails, painted crimson. Her blonde curls were curiously rigid, suggesting it was styled with the magical equivalent of hairspray. In addition, she had pencilled-on eyebrows and three gold teeth, as well as large, masculine hands. Her bright scarlet painted fingernails and toenails were usually likened to claws or talons.

בעברית -
שערה היה מסודר בתסרוקת תלתלים מורכבת אך קשיחה משום מה, שעמדה בניגוד מוזר לפניה בעלי הלסת הכבדה. היא הרכיבה משקפיים משובצים אבני-חן. האצבעות העבות שאחזו בתיק-היד העשוי עור קרוקודיל הסתיימו בציפורניים באורך חמישה סנטימטרים, צבועות אדום עז.

(לא מצאתי את החלק של הזרועות העבות הגבריות בעברית, ולדעתי החלק מהויקי שונה מהעברית כי זה לא בדיוק איך שכתוב בספר באנגלית (suggesting it was styled with the magical equivalent of hairspray.))

עריכה אחרונה:

kenruged

פונדקאי מהשורה
בהארי פוטר, כמובן, יש הרבה מאוד גזנעות. אפשר להגיד שבספרים הראשונים רולינג "יצאה ידי חובה" עם הרמיוני כבת הגיבורה היחידה, אבל בעיקר מספר 5, עם לונה וג'יני שנכנסות כגיבורות, יש יותר שוויון. גם אצל אוכלי המוות, שמקבלים פרספקטיבה יותר טובה עליהם, יש את וולדמורט הראשי, ובלטריקס שהיא כמעט יד ימינו.
אפשר לראות בספר "קווידיץ' בראי הדורות" שיש בעולם הקוסמים שוביניזם כמו בעולם המוגלגים, עם ההרפיות, קבוצה רק של בנות ומנגד, חובטים שמתוארים כעמדה לגברים, ובעיקר בספרים רואים בנות רודפות, כמו ההבדל בין בייסבול לסופטבול בארה"ב, למרות שבאנלוגיה הזאת זה יותר קווידיץ' לעומת קריאותקן.

Top Bottom