• הצטרפו לפורום הפונדק

    שלום וברוכים הבאים לפונדק, האתר המוביל בעברית על משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד.
    אחרי ההרשמה תוכלו לפרסם הודעות, לשלוח ולקבל הודעות פרטיות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

    הרשמה / התחברות
  • שדרוג פורום הפונדק הסתיים בהצלחה, ברוכים הבאים לבית החדש שלנו :)
    למרות שהפורום דומה לפורום הקודם, מתחת למכסה תמצאו שלל חידושים - ואולי אפילו איזה באג או שניים. למידע נוסף, בקרו בנושא

(אין) שובניזם בספרי הארי פוטר

nav566

פונדקאי ותיק
ספרי הארי פוטר ידועים בגישה הרצינית שלהם לענייני סגרגציה ואפליה. עם גמדוני בית וגובלינים, מעמדות דם ואנשי זאב, הסוגיה של הפרדה גזעית או אתנית נידונה בהיקף רחב ומהרבה זוויות. נכון שלפעמים מוסר ההשכל מסתכם ב"גזענים הם רעים נו נו נו", אבל עדיין, הספרים בהחלט לא מתעלמים מהקיום של הבעיה ואף מדגישים אותה.
אבל מאיזושהי סיבה, הקונספט של אפלייה מגדרית לא מוזכר ולו במילה בספרי הארי פוטר. בטח, יש קצת סקסיזם מזדמן בין תלמידים, אבל בנות משחקות קווידיץ' ביחד עם הבנים בלי בעיה, יש ייצוג נשי גבוה מאוד (קרוב לחמישים אחוז אם לא יותר) במשרד הקסמים ובסגל של הוגוורטס, ולא פעם אחת אפילו דנים באפשרות שמגדר יכול להוות גורם מבדיל בין קוסמים. זה כאילו הבעיה פשוט לא קיימת בעולם הקוסמים.
אני לא יודע מה אני חושב על זה, ואשמח לשמוע קצת רעיונות ודעות שלכם כדי לחדד את הנקודה הזו .
 

dragonian

פונדקאי ותיק
כנראה שזה פשוט לא קיים שם.
את הוגוורטס הקימו שתי נשים לצד שני גברים, ומכל הבעיות בעולם הקוסמים זאת פשוט לא אחת מהם.
אולי בגלל שקסם, ניטרל את הצורך של נשים להשאר בבית של גברים לצאת-
או שבאופן כללי, כישוף דוקא נחשב מקושר לנשיות לטוב ולרע.

אחרי הכול התמונה שעולה לראש, היא בדרך כלל מכשפ*ה* על מטאטא.
מכשפ*ה* הופכת אנשים לצפרדעים וכו'.
 

tkhag1

פונדקאי ותיק
חלק גדול מהסיבה לשובניזם הוא דת וההבדל הפיזי בין גברים לנשים, בשתי המקרים הגורמים פשוט לא רלוונטים בעולם הקסמים, דת לא ממש קיימת שם וכוח פיזי אינו באמת משמש כגורם כאשר קסם מעורב.
כאשר אין הבדל ראוי לציון בין גבר אין סיבה שהפליה תתפתח.
מעבר לזה אני זוכר משפט ששמעתי פעם איפו שהוא: "למי אפת אם האדם שהתור מאחוריך שחור כאשר לזה שלפניך יש קרניים" (נראה לי שזה ממרוץ צללים)
בהתחשב בכך שכבר קיים מאבק בעל סיבה (כמובן לא מוצדקת) כנגד בוץ דמים וכנגד גזעים אחרים שובניזם פשוט לא משרת שום מטרה.
 

Nextorl

The Crescent Archmage
צוות הפורום
והנה אני שאטען שרולינג פשוט ממקדת את המאמצים שלה בלהדיר קבוצות אחרות, לא נשים- אלא נשים טרנסיות (ריטה סקיטר מוצגת כסטריאוטיפ נוראי לטרנס), יהודים (גובלינים), שחורים (גמדוני בית), הומוסקסואלים/חולי איידס (ליקנטרופיה מוצגת כאיידס, ויש בחור שכל הדמות שלו היא למצוא ילדים ולהדביק אותם בזה...) ועוד.
 

הלדין

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
ב-"קווידיץ' במהלך הדורות", נראה לי שהייתה התייחסות לאפליית נשים בימי הביניים בקרב הקוסמים. אני חושב שיש מקום לירידת הקוסמים למחתרת ולגיוס כלליי של האוכלוסייה בנוגע לזכויות הנשים בקרב הקוסמים. כל עוד דרכי הקוסמים והמוגלגים לא נפרדו, אין סיבה לדבר על ליצור הבדלים במקום שאין. על כל פנים, יש לא מעט מכשפות טהורות דם שבחרו בחיי רעיה מסורתיים כמו מיס ויזלי או להבדיל נרקיסה מלפוי ואמו של סיריוס בלק שברח לי השם שלה. וכמובן, אין לשכוח את משפחת גאונט שמייצגת את המסורות של עולם הקוסמים בצורה כה מיושנת עד שכף רגלו של הפטריארך לא רק לא דרכה אי פעם במטבח אלא דמבלדור טוען שהוא, כנראה, גווע ברעב - ולא בגלל היעדר מצרכים.
המציאות מוכיחה שתיעוב וסלידה יותר עזים בין אוכלוסיות שדומות זו לזו מאשר בין אוכלוסיות שזרות זו לזו למרות שאני מניח שהקוסם מוצא יותר מן המשותף לו ולגובלין מאשר עם המוגל המצוי - אם יעמידו אותו על קיר וישאלו אותו כמה שאלות - כך שהמשפט נכון גם כאן. בני-מוגלגים מעוררים בקוסמים הרבה יותר רגש מאשר המוגלגים עצמם שמעוררים בהם קשת רגשות שנעה מבוז ועד סוג משונה של סקרנות. לגבי ריטה סקיטר, רולינג דיברה עליה בזמנו בחיבה בראיונות אתה למרות שההשראה לדמות בטח באה ממגעיה עם התקשורת.
לדעתי, כל עניין הליקנת'רופיה יותר מקביל לעמדותיה על הטרנסג'נדרים קרי היא מרחמת עליהם ומעוניינת בשילובם בחברה הנורמלית - והיא טוענת שתוצאות היחס כלפיהם יכול ליצור אנטיגוניזם בקרבם - אך היא לא מתייחסת אליהם כמשהו מובן מאליו כפי שהם תובעים מהקהילה הכללית.
 

kosem10

פונדקאי ותיק
אפשר פשוט להסתפק בהסבר שזו סדרה שנועדה במקור לילדים, ולכן היא לא ראתה לנכון להכניס נושא כזה לסדרה. אחרי הכל, יש לסדרה מסקנה כללית, שזה דבר שלא רואים כל יום בספר שנועד למבוגרים, במיוחד אם המסקנה היא שאהבה מנצחת מילולית הכל.
 
Top Bottom