• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

Warlock שהפטרון שלו הוא ג'ין - יש כזה?

ממש אהבתי את הגרסא של נרוביאן.

בנוגע ל"משאלתך פקודה היא לי" - לפחות לפי מה שאני זוכר מאלף לילה ולילה, הג'יני לא משנה את המציאות כמו שהוא יודע לעשות דברים - לבנות ארמון, להזיז את הארמון ממקום למקום, להזיז את אלאדין ממקום למקום, להטיס מישהו לפגישה עם אהובתו ודברים כאלה.

אורח אמר/ה:
רק הערה קטנה - תעתוק טוב יותר לעברית יהיה ״עפרית״ ו״ג׳ין״
אמת. ערכתי את ההודעה.

(אם כי המילה "אפרית" יכולה להתקשר לחיבור של היצור במו"ד לאפר ולדברים נשרפים, בניגוד לעפר. למיטב זכרוני זה גם היה הרציונל בתרגום של המהדורה השלישית)

קצת התלבטתי לגבי המאפיין של הדרגה העשירית - שקלתי אולי כבר בשלב הזה לתת אפשרות לזמן משרת שעושה כל מני מטלות על תקן עוזר אישי, טועם משקאות, סייס וכן הלאה (שמשתייך לגזע הג'אני או לאחד מסוגי הגנאסי), אבל אז המכשף נשאר בלי הרבה מאפיינים קרביים. לשאר הפטרונים יש בדרגה 10 יכולות הגנתיות חזקות כמו עמידות לאנרגיה או יכולת להשיב נזק תודעה למי שגרם אותו.

אם כבר להיטפל לתעתיקים, אז عفريت מתועתק כשהע' עם חיריק (Ifrit) - התעתיק האנגלי כ- Efreet הוא משובש כי התנועה E לא כל כך קיימת בערבית קלאסית - אם אני זוכר משהו מהערבית שניסיתי ללמוד כמה פעמים.
השורש הוא ככל הנראה אכן عفر - עפר, או למרוח משהו בעפר או אבק.

בנוגע לכוחות של הג'ין - מה לגבי להיצמד לקלאסיקות? למשל טלפורטציה (לא רק של אנשים אלא גם של מבנים שלמים), או משהו בנוסח "הפטרון שולח משרתים בלתי נראים שמשלימים בין-לילה מלאכה ששבעים ושבעה פועלים היו משלימים בשבעה ימים ושבעה לילות של עבודה בלתי פוסקת".

לא בטוח שאלו מעשים שהייתי רוצה לתת להם תוקף מכאני בשיטה. ברגע שאתה מאפשר מעשה כזה כמאפיין מקצוע של המכשף, המנחה צריך לחשוב איך להתגבר על פקודות כמו "סרקו את המבוך וספקו לי מפה מדויקת שלו, כולל כל מלכודת ודלת סתרים שתמצאו".

ממילא, פעולות כמו הזזת הארמון מסין למגרבים ובחזרה נשמעות לי כמו חלופה לברית המכשף עצמה. כלומר, אם שחררתי את הג'יני האדיר מכלאו במנורה, הוא יסכים למלא עבורך בקשה יוצאת דופן אחת (או שלוש). "קח את הארמון כולו אל המגרבים" זו דרישה יוצאת דופן אחת שלא תחזור על עצמה. גם "קח אותי כבן חסות ולמד אותי כישוף" היא דרישה יוצאת דופן.
זה כמו להציל את ביל גייטס מספינה טובעת ואז כשהוא אומר "אני מוכן להשקיע רבע מההון שלי בדבר אחד לבחירתך!", לענות לו "תשקיע רבע מההון עכשיו בלקנות עבורי שכונה נחמדה, ושמור עוד רבע מההון בצד בשביל היום שבו אבקש ממך לממן את החתונה שלי..."

אני מנסה לחשוב על עוד כיוונים, שקצת לוקחים לאופי של הgreat old one - למשל טירוף - הרי "מג'נון" הוא מוכה-ג'ין, שהג'ין גרם לו להשתגע, או כמו שאומרים "נכנס בו השד". או עוד רעיון לא מגובש - שמו הערבי המקורי של הנקרונומיקון הוא "כיתאב אל-עזיף" כש"עזיף" מיתרגם ככל הנראה כ"יללת הג'ינים של המדבר" או "שריקת החולות".

אלו כיוונים אפשריים אם מתעלמים לחלוטין מהתוכן שנוצק אל הג'ינים במו"ד ונצמדים אליהם כאל רוחות כלליות יותר.
לגבי מג'נון ייתכן שדווקא פטרון הפיה יתאים יותר. כיתאב אל-עזיף הוא בעקרון כזה כי עבדול אלאזהאר לא ממש הבין את קתולהו והשתמש במונחים שהוא מכיר - אם אני לא טועה, במיתוס של לאבקראפט אין ג'ינים, בדיוק כפי שאין מלאכים. (יש יצורים שנקראים ghouls והאגדה מבוסס עליהם, אבל הם קצת כמו בני אדם במובן שהם נמלים ביחס לאלים העתיקים והסוף שלהם יבוא כשקתולהו יתעורר - הם לא "חלק מהפנתאון").

הבוקר חשבתי שוב על עניין המשאלה.

בעצם יש כבר דמות בספר החוקים לשחקן שיש לה יכולת לבקש משאלה מהפטרון שלה. הכוהן, עם יכולת ההתערבות האלוהית שהוא מקבל בדרגה העשירית.
השאלה הנשאלת היא האם לא מתאים לתת יכולת כזו גם למכשפים, באופן כללי. תיאורטית אפשר להפציר גם בארכי-פיה או באדון האופל שיסייעו לך או שיפעילו משרתים אחרים שלהם כדי לעשות עבודה.

the Nerubian אמר/ה:
[post]689976[/post] אלו כיוונים אפשריים אם מתעלמים לחלוטין מהתוכן שנוצק אל הג'ינים במו"ד ונצמדים אליהם כאל רוחות כלליות יותר.

גם השד, הקדמון האדיר והארכי-פיה לא בדיוק מקבילים לייצוגים שלהם באסופת המפלצות.

לא לכולם יש ייצוג במגדיר המפלצות.
אדון האופל הוא שטן תהום או באלור לכל הפחות - שניהם מתיישבים די טוב עם הדברים שאדון האופל נותן למכשף לעשות. הכוחות של פטרון מסוג זה גם מתיישבים עם הכוחות של כל דוכסי הגהנום מהמהדורות הקודמות מלבד לויתן וגריאון (שטני תהום ובאלורים לא יכולים לפתוח לך מתחת לרגליים שער שזורק אותך לגהנום, אבל זה המשך די טבעי למה שהם כן עושים וזה הכוח האחרון של מכשף ממהדורה 4, אז ברור לי למה שמרו על זה).
העתיק הנשגב לא מופיע בכלל במגדיר המפלצות, אבל הוא כנראה דומה לאבולת' - הוא קדם ליקום המוכר, הוא מטורף והוא עושה גם אותך כזה. גם כאן, המכשף מקבל דברים שהיית מצפה שיקבל מאבולת' (אני לא אומר שתכננו ככה את המכשף - תכננו אותו לפי מיתוס קתולהו וגם האבולת' תוכנן לפי מיתוס קתולהו ולכן שניהם דומים - "אבולוציה מתכנסת" שכזו).
הארכי-פיה באמת דומה יותר לשר היער מהפואמה של גיתה, אם כי לרוב יצורי הפיה במגדיר המפלצות כן יש יכולות הקסמה. מצד שני הוא לא ממש שולט בחיות ובצמחים, שזה עוד דבר שיצורי פיה במו"ד כן עושים. ייתכן שפטרון פיה נאמן יותר למו"ד היה נותן למכשף חלק מהכישורים של דרואיד.

הארכי פיות נראה לי מזכירים יותר את באבא יגה ואת הסטלנים האלה מ"חלום ליל קיץ" אוברון וטיטניה - זוגיות כזו דפוקה ומעוותת יש אולי רק אצל הג'וקר והרלי קווין או בבית גדול ויפה אחד ברחוב עם שם של לורד אנגלי.

הוזכר שם שהפטרון הפיה עשוי להיות "מכשפה עתיקה במיוחד", ובאבא יגה די נופלת לקטגוריה הזו.
כמו כן, לבאבא יגה יש היסטוריה די ארוכה עם מו"ד - היא מוזכרת כאלה-למחצה בכמה פרסומים, יש הרפתקה שעוסקת בה ובבקתה שלה, והבקתה עצמה מופיעה באיור בספר השה"מ של מו"ד5!

כן, אבל באבה יגה לא ממש ידועה ביכולות הקסמה וטלפורציה. גם היא מתחברת יותר למכשף תיאורטי שיקבל כישורי דרואיד - היא טובה בשינוי צורה, בריפוי ובחולי, ובאגדות היא מופיעה 90% מהזמן כנביאה שצריך להוציא ממנה מידע בדרך אל הנבל האמיתי.

או בשמו הישראלי "שלדאי בן אלמוות" בתרגום שראיתי.

בכללי, אני לא חושב שצריך להתקטן בדברים האלה...
במו"דמ הביאו את מתתיהו החשמונאי כדוגמא ל...מקצוע כוהן

למרות שמתתיהו לא בדיוק ידוע בריפוי קסום או גירוש אלמתים.

שלדי בן אלמוות - תרגום לאה גולדברג עם איורים של נחום גוטמן. היה לי את הספר הזה.

מתיתיהו החשמונאי הוא תוספת של המתרגם - במקור הדוגמא כללה את מסדרי הנזירים הלוחמים, כומר תוקפני כלשהו משירת רולאן וגם התיחסות לזה שיכולים להיות כוהנים דומים בהשראת תרבויות לא אירופיות כמו השוהי היפני.

חזרה