• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 3/3.5 [3.5] שאמאן חלומות

בסדר.

שאמאן חלומות מתחיל את המשחק עם 2 הילות ו-3 כוחות. עוד הילה כל 4 דרגות, עוד כוח כל 2. המספרים האלה נראים לי מתאימים, למרות שהם לא סופיים.
התה"ב נשאר נמוך. כמו שמלך הנקאמה אומר, ניתן לעשות בזה שימוש מעניין יותר.
ייתכן שאני אחזק את ההילות, אבל זה כרגע שולי חסית.
הכוחות יהיו חזקים בהחלט. כן, הם יאפשרו לשאמאן החלומות להתעלות על מטילי לחשים בתחומים מסוימים.

כוחות אכן יחקו ברובם לחשים. למעשה, כששאמאן חלומות ייקח כוח הוא יוכל לבחור אותו מרשימה של כוחות מקוריים או לבחור לחש. הלחש יכול להיות כל לחש שהוא, כל עוד הדרג שלו (נקבע ע"י המקצוע אצלו הדרג הוא מינימלי) לא עובר את מחצית דרגת שאמאן החלומות פחות 1 וכל עוד אין לו רכיבים חומריים יקרים ממ"ז, מוקד או מחיר נק"נ. כל כוח משפיע אך ורק על יצורים בחלום, אך ההשפעות שלו יכולות להתפשט לעולם האמיתי. יוצאי הדופן הם לחשים שמשפיעים ישירות על גופם של יצורים, כמו אלה הגורמים או מרפאים נזק נק"פ, תכונות וכדומה. נזק נק"פ מתפקד כרגיל בחלום, אך נגרם כנזק הכנעה (כשהיצור מתחיל לגסוס בחלום הוא הופך לחסר הכרה ויוצא ממנו). נזק תכונות, יניקת דרגות וכו' משפיעים רק בחלום, ולא בעולם האמיתי. ריפוי, שיקום וכדומה לא משפיעים.
כל כוח ניתן לשימוש ללא הגבלה.

זה הרעיון הבסיסי, למרות שאני בטוח שיש כמה לחשים שבגללם הוא שבור. דעתכם?

הכי חשוב המגוון. ברגע שתוסיף עוד סוגי הילות וכוחות, יהיה הרבה יותר קל להוסיף בחירת הילות וכוחות נוספת - כל שאמאן יהיה שונה מאוד מרעהו.

אני חושב שאפשר להוסיף כל מיני תחומים:
- נווד/בנאי. שונה משלושת האחרים [טורף, רקדן וקיסר] בכך שהוא מקדיש הרבה פחות לשליטה בחלום, להבלטת הצדדים הרעים שבו ולמהירות אלא יותר לגודל החלום ולפרטיו.
- עיוור. במקום הקדשת כוח לחלומות ולעולם החלומות, העיוור דוחס את החלומות בערבוביה לתוך העולם הזה.
- מחריב. במקום לבנות חלומות וליצור אותם, הוא שובר להם את הצורה ביסודיות. זה יכול להוביל לשנת לילה נקייה בלי סיוטים אצל החבר שלו, ומצד שני האויב שלו יכול לאבד את השפיות כי לקחו לו את הנשמה כשישן.

המ?
אם קיבלת את הרעיון השגוי שכוחותיהם של שאמאני חלומות מתחלקים לפי הסיעות, הרשה לי לתקן אותך. הכוחות וההילות לא מוגבלים מהבחינה הזאת, אבל ישנם כמה מאפיינים מסוימים שמסווגים לפי סיעות.
אם אתה מציע להוסיף סיעות, אני חושב שבינתיים די בשלוש הנוכחיות.

אגב, הרעיונות שהצעת מבולבלים משהו. אני לא רואה קשר בין נווד לבנייה, והרעיון חופף במידה מסוימת לקיסרים. עיוור, שוב, אני לא רואה קשר בין השם לרעיון, וקשה לי לחשוב על השפעה מכאנית שלא תדרוש מכאניקה חדשה לגמרי. המחריב מזכיר את הטורפים, וגם אצלו יצירת מכאניקה שלא תחפוף לזו של הטורפים תהיה בעייתית.

- נווד/בנאי? פשוט מאוד. לשניהם יש תכונה משותפת. הם שניהם אוהבים חלומות גדולים, משתרעים, מפורטים, בלי קשר לטיבם.
- העיוור הוא בעצם אחד שלא חולם. במקום זה הוא הופך את שעות הערות שלו לחלום אחד ארוך. הוא משלב בתוכן כוחות חלום.
- המחריב הוא שונה מאוד מטורף, משום שהטורף מתבסס על החלום ומפתח אותו, והמחריב הורס את החלום עד היסוד.

- אז במה בעצם מתבטא עולם החלום הרחב הזה?
- איך אתה משלב את כוחות החלום לא בחלום?
- שוב, איזה השפעות ספציפיות הוא עושה?
הבעיה היא שהסוגים האלה לוקחים את הרעיון של המקצוע - יצירת חלום והשפעה עליו - וזורקים אותו מהחלון.

- אם אתה שואל אותי, פרטים רבים ככל האפשר. אם זה ג'ונגל שאפילו הזבובים בו מפורטים עד לאחרון תוויהם, או בית שהאזובים בחריצים הם עולם ומלואו.
- ערפול חושים, אך לא אשלייה. הכנסת כוח חלומות באחרים, כך שהם מקבלים קצת כוחות משניים של שאמאן חלומות, או לחליפין סובלים מהזיות שקשורות לחלומות וסיוטים.
- אה... תחשוב שאדם ישן ופתאום הוא נזרק יותר מדי עמוק לשינה... הוא יכול להכניס לקומה, למשל.

אני לא רואה איך אתה יכול ליצור מכאניקה מוצקה ומוצלחת לסוגים האלה.
- ו..? זה מאוד נחמד ליצור עולם מפורט, אבל מה זה נותן?
- אז הסוג משתמש במכאניקה שונה כמעט לגמרי מהגרסא הנוכחית של שאמאן החלומות.
- זה כוח אחד, וגם הוא בעייתי.

- ואיך זה מתבטא מבחינת יכולות מקצוע? רקדן, לדוגמא, יכול לנוע הרבה. מה בנאי יכול לעשות (ואני מזכיר שזה צריך להיות קשור להשפעה שלו על חלומות, כלומר כוחות או הילות)?
- כי שאמאן החלומות יוצר חלום, ובחלום יוצר מגוון השפעות. אם אתה לא יוצר חלום אתה גרסא חלופית למקצוע. תקף גם למחריב.
- הכוח שמיש רק על יצור ישן, ונשמע כמו SOD. כוחות SOD, במיוחד כאלה שעובדים ממרחק, הם בעייתיים.

- בנאי יוצר דברים. הוא יכול לשנות חלום בזה שהוא מגדיל אותו... הוא יכול לבחור הילה, למשל, ולשפר אותה. הגדלה של טווח יכולת החלום, החלתה על יצורים רבים יותר ועוד. הוא יכול להוסיף פרטים לחלום שלו [חוקים נוספים] ועוד.
- איזה מכאניקה שונה יש פה? זה פשוט לחשוב קצת מחוץ לקופסא. התכוונתי לזה שהעיוור יוצר חלום מסביב ליצור אחר. הוא אף פעם לא חולם, אלא מעביר את החלומות שלו מסביבו. היריב שלו חולם את החלום ולמרות שהוא שולט בו, יש עליו מגבלות [העיוור מסוגל להפוך אותו לפגיע יותר]. העיוור גם יכול להחליף את עניין ה"שינה" ב"העיוור לא ישן בכלל". לאט לאט אולי אבל עדיין. הרעיון הוא של משתמש חלומות שבמקום לעצב חלומות משלו, להגדיל ולעשות אותם נשלטים ובנויים, הוא מתעל אותם לתוך יצורים אחרים. למשל דמות מעולפת שמתעלים לתוכה חלום טוב תתרפא, ודמות רעה שמתעלים לתוכה סיוט פתאום תחשוב שהיא מוקפת באויבים.
- הממ. חצי מהספרים שנכתבו למו"ד הם בעייתיים. סליחה, כולם כולל הראשון. ואתה מסתמך לפחות על אחד מהם.

- זה עדיין נשמע לי מעורפל משהו. תן לי את היכולת שבנאי מקבל בדרגה 1. יודע מה, אם שלושת הרעיונות שלך מוצעים כסיעות, תן לי לשלושתם.
- זה נשמע זהה מכאנית לשאמאן חלומות רגיל, חוץ מהבדלים ממש זניחים. "תיעול חלום" יכול לתאר כל דבר בערך, החל מכוח ועד ללחש. חלום סביב מישהו אחר פשוט אומר שינוי פעוט ביצורים המושפעים, מאחר שליוצר החלום אין השפעה על החלום (מעבר לכוחות והילות, אבל זה נשאר אצל שאמאן החלומות).
- איפה אני מסתמך על ספר קודם כשאני אומר ש-SOD זה בעייתי? להיפך, אם כבר אתה מסתמך על ספר הבסיס שיש בו כמה לחשי SOD. פסילת כוח התנקשות מושלם זה לא התבססות על ספר בעייתי, זה הפעלת הגיון בריא.

- בעתיד, כי עוד מעט יש בגרות חורף במתמטיקה.
- התכוונתי לחלום פרטי. היריב חולם חלום פרטי. אפשר גם לתת לו יריבים פרטיים משל עצמם וכן הלאה.
- להכניס מישהו לקומה? זו נשמעת כמו יכולת של דרגה 15. כף יד מזעזעת משהו.

- בהצלחה.
- אז כן, זו מכאניקה שונה. כי במקרה של חלומות פרטיים אין משמעות להילות וכוחות. זה יכול להתאים כואריאנט, לא כחלק מהבסיס.
- להכניס מישהו לקומה מקביל ללהרוג אותו, לא?
אם זה מטווח, זה כוח התנקשות מושלם. אתה פשוט מנסה עד שאתה מצליח. אם אתה צריך להיות קרוב זה כמעט בלתי שמיש, כי זה משפיע על יצורים ישנים.

- נו, תודה.
- למה זה מכאניקה שונה? לא הסברת בכלל.
- נכון. בדרגה 15 יש יכולת כזו לנזיר. אז די כבר עם ההתבכיינויות.

אמרתי שזה מטווח עד שאתה מצליח?

- המקצוע סובב סביב יכולת החלום, שיוצרת את החלום סביב שאמאן החלומות. למרכז את החלום סביב יצור אחר זה שינוי גדול פלאפית. אם החלום פועל כרגיל מעבר לזה, זה זניח מכאנית. אם החלום משפיע רק על היצור ולא על אף אחד אחר, כוחות (שפועלים רק בחלום) הם לא שמישים, כי שאמאן החלומות לא שותף לחלום. בכל מקרה, זה שיני גדול מכדי לכלול במקצוע הבסיס.
- לא אמרת. אבל כמו שאני כן אמרתי, אם הוא לא משפיע מטווח הוא חסר תועלת ואם הוא כן משפיע מטווח הוא שבור. כי אם אתה רוצה לרצוח מישהו אתה יכול פשוט להשתמש ביכולת שוב ושוב, עד שהיא מצליחה. דומה לשילוב שיש של שני לחשים שמאפשר לך לפגוע במי שאתה רוצה, בלי קשר למיקום שלו, ככה שאתה יכול פשוט להשתמש בזה עד שהוא מת. כוחות התנקשות מושלמים הם שבורים.

- תחשוב על זה שחלום שמרוכז סביב יצור אחר הוא חלום קטן ולכן אפשר לעצב אותו יותר טוב. אז אני מחליט שהחלום הזה יכלול בתוכו הרבה כוחות שקשורים להכשלה. היצור שבפנים יצטרך לעשות בדיקות איזון כדי להישאר על הרגליים, למשל.
- אלוהים ישמור. מה לא מאוזן ב"כף יד מזעזעת"?

- זה מאוד נחמד, אבל זה משנה יכולת מרכזית במקצוע. אלא אם אתה מציע את זה כהרחבה מאוחרת יותר ולא כחלק מהמקצוע הבסיסי, זה לא מתאים.
- אלוהים ישמור. מתי אמרתי ש-"כף יד מזעזעת" היא לא מאוזנת? אמרתי שכוחות שמאפשרים לך להרוג ממרחק, בלי שתדרש להתקרב קודם, הם לא מאוזנים. אז אם הכוח המוצע שלך הורג יצורים ישנים מקרוב הוא מיותר, ואם הוא הורג יצורים ישנים מרחוק הוא לא מאוזן.
...אלא אם אתה מתכוון להעתיק את "כף יד מזעזעת" ככוח? שאמאן החלומות נוגע ביצור, והורג אותו בלילה? טוב, אבל אתה תצטרך להגביל את זה באותה מידה שהם הגבילו את "כף יד מזעזעת".

תראה, באופן כללי הרעיונות שלך הם סבבה - אבל לא כסיעות במקצוע הבסיס (אני עדיין לא בטוח שלכך אתה מכוון, אז הבהרה בבקשה). במקום להתייחס ליכולתו של שאמאן החלומות לפעול בחלום, הרעיונות שלך מתייחסים לחלום עצמו, ולרוב לחוסר שלו. זה לא מתאים כחלק ממקצוע הבסיס.

- אני מציע את זה כחלק מהמקצוע, רק שתוסיף קטגורייה חדשה, של "עיוורים". במקום לזכות לתוספים, כוחות זימון ושליטה בחלומות שלהם, העיוורים שולטים בחלומות של אנשים אחרים, גורמים לאחרים למצוא את עצמם בתוך חלום, ובאופן כללי גורמים למציאות מדומה להתקיים מסביב לאנשים אחרים, ולא מסביבם.
- אתה סתם מתברבר. זה עניין טכני מאוד, ואתה מנסה להפיל עכשיו הכל על אם זה מטווח או מקרוב.

- להכניס עיוורים כמה? כסיעה, כמו רקדנים, קיסרים וטורפים? כאפשרות אחרת לגמרי?
בכל מקרה, אני אגיד שוב, זה מקצוע הבסיס. הוא בסיסי. כל האפשרויות החדשות יכולות לבוא מאוחר יותר, כרגע הוא יעבוד לפי תבנית מסוימת וכל אפשרות רצינית תבוא במסגרת התבנית הזאת.
- לא, זה לא עניין טכני ואני לא מתברבר. אבל קודם כל, תסביר בדיוק איך דמיינת שהיכולת תעבוד. טווח, הפעלה, הכל. משחק הניחושים הזה נמאס עליי.

- כסיעה. עם קצת יותר מגוון בתוכה.
- הבחור בא אל יצור שמולו בקרב, ומנסה לפגוע בו. אם יש לו פגיעה רגילה והיריב נכשל בהצלת משהו, הוא מכניס אותו לאנטי חלום [יכולת בסיסית יותר], מין עולם חלומות שבו הכל יותר מדויק מן הרגיל. הפוך מחלום. אם גם בזה הוא הצליח, היצור שמולו צריך להציל או להיכנס לקומה. שמיש כמה פעמים ביום בלבד, או פעם אחת.

חזרה