• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קנדרים

בוודאי שיש הבדל בין נוכל לקנדר. נוכל הוא הגיוני, הוא שקט, והוא מחליט מתי לגנוב. קנדר הוא מונע על ידי דחפים, הוא רועש והוא קלפטומן שגונב בהזדמנויות לא מתאימות
והמפקד האלמוני, חוץ מהקנדרים הפגועים ידוע על קנדר אחד בכל רומח הדרקון שמתנהג ככה רק חלקית. זה האופי של כל הקנדרים כמעט ללא יוצא מין הכלל. והדעה הקדומה עליהם לא תאפשר להסתובב גם עם הבודדים המעטים יוצאי הדופן.

קנדר גונב מתי שבא לו, גם נוכל גונב מתי שבא לו. אין ביניהם באמת הבדל ענק.
קנדרים הם לא רועשים כול כך, הם מהירים ויכולים להיעלם במהירות. הם לא הולכים במבוך וצורחים למפלצות. הם לא עם של מתאבדים, אחרת כבר לא היו קנדרים.
ולומר שכול הקנדרים זהים זו קצת גזענות, כמו לומר בערך שכול האלפים מחבקי עצים או שכול האורקים ברבריים. לכול קנדר יש אופי מיוחד, לקחת פרט אחד ולומר שזה מכליל על כולם זה לא נכון.
ובנוגע לדעה הקדומה- זה כבר פלאף. אני שיחקתי לאחרונה דמות של חצי אלף בעולם שיש על חצי אלפים מלא גזענות. זה אומר שלא נהניתי או שהחבורה לא יכולה להסתובב איתי? ממש לא. זה כבר פלאף של העולם. באותה מידה יש עליך גזענות שאתה מסתובב עם חצי אורק.

קנדר לא גונב מתי שבא לו! קנדר לא שולט בגנבה שלא ולא יודע שהוא גנב בכלל. הוא יכול לכייס את שומר העיר בלי לשים לב בכלל, ואתה תמצא את עצמך בכלא מהר מאוד. אתה בקלות יכול למצוא את עצמך בקרב בלי טבעת ההגנה שלך, כי הקנדר כייס אותה בלי כוונה ובלי לשים לב. קנדרים בדיוק הולכים למבוך וצורחים למפלצות ומפעילים מלכודות. וזה באמת מתואר בכל הספרים כסיבה לתמותת קנדרים גבוהה. להזכירך אם קראת את הספרים של רומח הדרקון, קנדרים הם העם שהולך למאורה של דרקון ותוקע לו אצבע בעין כדי לראות איך הוא יגיב. הסיבה היחידה שהם בכלל שורדים היא שהם זריזים וקשה לתפוס אותם. יש נתונים ועובדות בסיסיים - לאלפים יש אוזניים מחודדות, האורקים חיים בשבטים ומנסים לחסל את שאר היצורים בעולם וקנדרים הם כל מה שהזכרתי כבר. נכון שיש קנדרים יוצאי דופן, כמו שאני מניח שיש אלף שעשה ניתוח אוזניים ואורק שרק רוצה את הדובי שלו, אבל זה לא סותר את ההתנהגות הבסיסית של כל שאר הגזע שנשאר אותו דבר. ולגבי הגזענות - קנדרים קיימים ברומח הדרקון ולכן אתייחס אליו. לקנדרים אסור להיכנס לרוב המכריע של הערים בקרין. קבוצה שמסתובבת עם קנדר נחשדת כלא שפויה. בתקופת המלך הכהן ובעוד תקופות של ההיסטוריה קנדרים נחשבו שמחלה על פני האדמה והיה פרס על ראשם. אני לא מכחיש שאפשר להסתובב עם קנדר. אני גם לא מכחיש שזה יכול להיות כיף מפעם לפעם, אבל בשאר הזמן יש לך חבר קבוצה מאוד מעצבן שמציק לחברי הקבוצה, מסבך אותה בצרות, עולה לה כסף על השחרור שלו כל פעם מחדש ועקב כוח גופני נמוך יחסית לאחרים לא כ"כ מועיל בקרב (הוא כן, אבל הרבה פחות מכל חבר אחר בקבוצה). היתרונות המעטים שלו הם אך ורק לקבוצה שאין בה נוכלים, או לקבוצה שממש אוהבת להסתבך בצרות

אז אל תשחק קנדרים.
אבל אם מישהו רוצה לשחק קנדרים אפילו שזה לא בדיוק איך שכתוב בספר 724 של רומח הדרקון, אז הם יכולים להיות מאוד מעניינים.
בנוגע לגניבה - קנדרים לא גונבים, הם מוצאים. להחליט ששרירותית הם גונבים משאר חברי הקבוצה זה סתם טמטום של השחקן או המנחה, במקום זה יש להשתמש ביכולת "מציאת המציאות" שלהם כדי לקדם את העלילה או בתור אתנחתא קומית (עד כמה שאני זוכר, אלו היו התפקידים שלה בספרי רומח הדרקון). למשל: הברון מקמאנייק שוכר את החבורה כדי לקדם איזשהו מבצע צבאי, באמצע התכנונים שולף זרובי שומה-במצח את מפת הקרב או ליתר דיוק - הוא מתכוון לשלוף את המפה ובמקום זה מוצא את התחתונים הורודים והרקומים של סגן קרקר, למבוכתו הרבה. כשהחבורה חוזרת מהמבצע הצבאי ודורשת את התשלום שלה, הברון מקמאנייק מצחקק ברשעות וקורא למשמר שלו שילוו את החבורה החוצה. מבואסים יושבים בני החבורה בפלאפל השכונתי ומקטרים על מר גורלם, כשהם גומרים לאכול והולכים לשלם מגלה זרובי שומה-במצח בארנק שלו טבעת יהלום שדומה באופן חשוד לטבעת שענד מקמאנייק.

קודם כל אני באמת לא משחק קנדרים.
להגיד אז אל תשחק ככה קנדרים זה בערך כמו להגיד: "נכון אשפים הם מטילי לחשים, אבל לא בא לי על זה, ולכן אני אשחק אשף שלא מטיל לחשים בכלל אלא תוקף אנשים עם נבוט" זה מוזר, זה דבילי, וזה יגרום למותך בקרב.
קנדרים כן גונבים, זה שהם קוראים לזה למצוא לא הופך את זה לפחות גניבה.

SandChicken אמר/ה:
והולכים לשלם מגלה זרובי שומה-במצח בארנק שלו טבעת יהלום שדומה באופן חשוד לטבעת שענד מקמאנייק.
זה בדיוק סוג המקרים שאני מדבר עליו שיכניסו את כולכם לכלא.

רולפליי אינו הקצנה סוציומטית של תכונות.
בדיוק כשם לשחק אביר רודף כבוד לא אומר שכל פעם שקבוצת שומרים תעליב אותי אני אקפוץ למותי כך לשחק קנדר לא אומר שבכל פעם אני אדפוק את החבורה בכל צורה אפשרית.

אני מזכיר שאני מדבר על דב"ש.
בכל מקרה, לא מדובר בהקצנה סוציומטית, זה האופי הרגיל והטבעי של קנדרים, ולא הקצנה משום סוג.
הקנדר לא דופק את החבורה, הוא פשוט רוצה להינות, ובשביל קנדר הנאה היא לתקוע אצבע בעין לדרקון ולהפעיל מלכודות כדי לראות מה הן עושות. זה לא הקצנה. זה לא הגזמה. זה לא רדיפת צרות זה לא ניסיון לדפוק את החבורה. זה האופי הקנדרי, שבדיוק בגללו הם נחשבים למטורפים ולא מקובלים בכל רחבי קרין.
אם קראת את ספרי רומח הדרקון אתה אמור לדעת שהתנהגות כזו אינה "הגזמה סוציומטית" בכלל. היא התנהגות רגילה של קנדר.

דמות דב"ש יכולה להחזיק באופי זהה לדמות שחקן. אופי זה אופי.
זה חוזר למה שסנדצ'יקן אמר בהתחלה "אין דבר מעצבן יותר משחקנים שחושבים שהם צריכים להיות מעצבנים כדי לשחק את הדמות כמו שצריך".
במקומות שיניעו את העלילה אפשר לבוא ולעשות מעשיים קיצוניים שיתאימו לאופי הקנדרי, במקומות שאינם תוקעים את העלילה אפשר לתת ביטוי לאופי הקנדרי.
עם קצת יצירתיות ושיקול דעת אפשר לשחק קנדר מצוין ולשמור את זה בגבול הטעם הטוב, לשם הדוגמא הצורך של הקנדר להפעיל מלכודת לא אומר שהרולפלי שלו הוא באמת לעשות את זה, אפשר לומר בקול רם שאתה מעוניין לעשות את זה ולתת למישהו אחר מהחבורה לעצור אותך. זה יתן ביטוי לאופי הקנדרי+יצור אינטרקציה מעניינת בין חברי הקבוצה(או בינם לבין עצמם או בינם לבין הד"בש)+לא אמור לקחת יותר מ2 דקות משחק+לא דפקת את הדמויות החבורה. אין סיטואציה שעם מעט מחשבה לא ניתן לתת לאופי של הדמות לבוא לביטוי בלי להרוס את ההנאה של האחרים.

דמות דב"ש תשחק את האופי שלה. עם שחקן אפשר לדבר בהיגיון מחוץ למשחק שלא יהרוס לשאר הקבוצה. זה ההבדל המהותי ביניהן.
אם אתה משחק כמו קנדר (מה שיהיה מעצבן), או אם אתה לא משחק כמו קנדר אלא נותן לקבוצה לעצור אותך מלהתנהג כמו קנדר, אז למה אתה משחק קנדר מלכתחילה? (שזה כל הנקודה שלי. אל תשחק קנדר)

מכיוון שיש לי תחושה שעדין לא הבנת את האופי של הקנדרים, אני אסיים את הוויכוח הזה בציטוט מתוך הספר הראשון של רומח הדרקון, ואז אני מקווה שנפסיק להתווכח כי לא נראה שמישהו מאתנו יצליח לשכנע את השני. "היה זה קנדר, בן לגזע שרוב תושבי קרין רואים בו מטרד חמור כמעט כמו היתושים."(דרקונים של דמדומי הסתיו). אופי לא חייב לבוא לביטוי על ידי לדפוק את שאר הקבוצה, אלא אם כן זה כל האופי שיש ליצור, מרצון או שלא מרצון.

גאלאן אמר/ה:
ולכן אנחנו משחקים במשחק תפקידים ולא קוראים ספר. בספרים, הקנדרים הם בטח אתנחתא קומית נהדרת. במשחק של ממש, הם כנראה לא - ולכן אנחנו *משנים את ההתנהגות שלהם*.
וככה מתקבל חצי קנדר, מה שהצעתי מלכתחילה, או משהו שאינו ראוי לשם קנדר ובבקשה להמציא לו שם אחר.

מה הבעיה שאני אקח את הקנדר ואמתן את התכונות שלו? בטח, הוא לא יהיה זהה לקנדר שבספרים, אבל אני לא חושב שזה הופך אותו לבן גזע אחר. לא קראתי את הספרים* אז אני לא יכול לתת דוגמה עם גזע אחר, אבל לא חייבים לחקות משהו מהספר בצורה מושלמת בשביל לקרוא לו באותו השם. אם אי פעם אני אשחק בעולם של סטאר וורז, הסית' יהיו מעט שונים מהסרטים בגלל הצורה שאני תופס אותם מעט שונה מהצורה שמוצגת. זה אומר שהם לא סית'? ממש לא. הם בהחלט סית', ואני לא רואה מה הבעיה בלקרוא להם ככה. כן, הם לא זהים לדרת' ווידאר וחבריו. אז מה? הסית' בעולם שלך כנראה יהיו יותר נאמנים למקור. אני חושב שזה בסדר גמור.

*חוץ מאחד, שלפי מה שהבנתי משיחות עם אנשים שכן קראו אף אחד לא אוהב אותו במילא

אין לי שום בעיה עם לשנות מעט את הקנדר, אבל מה שמציעים פה אם להשתמש בדוגמא שלך הוא להגיד: "טוב, אני רוצה לשנות מעט את הסית'. הם ילחמו בעזרת אבנים במקום בעזרת נבוטים במקום בעזרת חרבות אור, הם יהיו טובים והם יבלו את היום שלהם בלעזור לסביבה ולמחזר בקבוקים" מצטער, זה לא נקרא לשנות מעט, זה נקרא לבנות יצור משלך ולתת לו שם שיש עליו זכויות יוצרים.
במידה ולא קראת את הספרים הדוגמא שלי אולי תראה לך מעט קיצונית, אבל היא לא. לקנדרים יש אופי מאוד ספציפי, והשינויים שמציעים פה שווים לדוגמא שלי על הסית'.

אבל כל מה שקנדרים הם הוא הקיצוניות של התכונות שלהם.
אם אתה לוקח את זה, מה שנשאר הוא לא קנדר, אלא בן מחצית.
אתה לא יכול להגיד: "טוב אני אקח אלפים, אהפוך אותם לשונאי עצים שמשתמשים בגרזנים ויש להם זקנים" כי זה נותן לך גמד.
זה כן שינוי גדול. זה שינוי טוטאלי של כל מה שמיוחד בגזע הזה.

מה לגבי הפתרון שאסיד הציע כמה הודעות למעלה בעמוד הזה? בתוך הדמות, אתה משחק בדיוק כמו שקנדר אמור לפעול. מחוץ לדמות, אתה מודיע לשחקנים האחרים רגע מראש. גם השחקנים האחרים יכולים לעצור אותך (בצורה מושלמת או אולי רק חלקית, בכל אופן אתה לא משבית לחלוטין את הקבוצה), גם אתה משחק דמות כמו ש"קנדר צריך לשחק", וגם המשחק ממשיך לזרום.

חוץ מזה, קשה לי לראות שהקיצוניות שלהם כל כך טמועה בהם. הקנדר ההרפתקן הוא יוצא הדופן, לא הממוצע. בעולם שבו עצים מרושעים מאיימים על גורל הממלכה, ורק מסדר בעלי-הזקנים-שגם-כורתים-עצים יכול לעצור אותם, אני יכול לראות אלף מצטרף אל המסדר. הוא יהיה אלף די יוצא דופן, ובהחלט אלף נדיר, אבל זה גם די נדיר להקדיש עשרות שנים מחייך ללימוד הסודות המאגיים הדרושים בשביל להטיל קליע קסם. ההרפתקנים הם לא אנשים רגילים, הם יוצאי דופן - גם יחסית לגזע שלהם. זה לא אומר שהגזע לא משפיע בכלל (להפך!), אבל הרפתקנות דורשת מידת רצינות מסוימת. כל הקנדרים שלא עונים עליה מתו ממזמן ולכן אתה לא משחק אותם, אלא דווקא את הקנדר העדיין שטותי וילדותי, אבל פחות מאלו שמוצגים בספר

אני מודה שהפתרון הזה הוא הטוב ביותר שהוצע עד כה, אבל אם אתה משחק כדי שיעצרו אותך למה לשחק קנדר בכלל? בנוסף יש כמה דברים שהקנדר לא שולט בהם, כמו הגנבה שלו.
ולמען האמת, קנדר לא הרפתקן הוא יוצא דופן חריג. כל הקנדרים ללא יוצא מן הכלל יוצאים לשוטטות ברחבי העולם, וברוב המכריע של המקרים גם נתקלים במפלצות ובאויבים בדרך בהם הם נלחמים בעזרת ידע בסיסי בכמה סוגי לחימה שיש להם. לעולם לא יהיה קנדר קוסם או מכשף, כי אף אחד לא יסכים להכשיר אותו אלא אם כן יש לו משאלת מוות. קנדרים וקסם לא הולכים טוב ביחד, ובדרך כלל נגמרים בפיצוץ ממש גדול.
וכן, הקיצוניות של התכונות שלהם תבועה בהם, למרות שהקנדרים לא רואים את זה ככה. הם רואים את זה ככיף.

חזרה