• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פרייקט המוד"מ 3E יוצא לדרך.

the DM

פונדקאי ותיק
סוגית מין הילוד.

לכל אלה שלא ראו את פורום מבוחים ודרקונים, שם ספרתי שאני כדי ליישב בפני עצמי איזה שיטה יותר טובה מוד"מ2E או מו"ד 3E , הצעתי פשרת ביינים ליקחת הטוב משניהם הורדת הרע משניהם והוספת רעיונות חדשים. לכל המתנגדים לרעיון יש את המקום המתאים בת'רד "הצהרה" בפורום מבוחים ודרקונים. ת'רד זה נועד לעבודה על הפרייקט עצמו אז אני מבקש להשאיר אותו נקי מהערות חסרות תכלית והקשר. לעומת זאת פניני חוכמה יתקבלו בברכה.

שאלה ראשונה : אני חושב שזה לא הגיוני שאין הבדלי תכונה (באף אחת מהמהדורות) בין נשים וגברים. שינויים על בסיס מין הילוד: נשים (לא משנה לאיזה גזע) סובלות ממחסר של -1 לחוסן ולכוח אבל מקבלות + 1 לתבונה ולזריזות מכיוון מכיוון שלנשים יש אמנם פחות שרירים בגוף ופחות טונוס שרירים (לכן מחסרי הכושר והכוח) ואל תתנו לי דוגמה של הנשים האלו שמרימות משקולות ונראות כמו גברים כי אשא עם כוח 17 תראה בדיוק כך, ונכון שאחת כזאת תהרוג את הגבר הממוצע (כוח 11 ) אבל עדיין הגבר הכי חזק בעולם יהיה ברמה אחת של כוח מעל האישה הכי חזקה בעולם כמו שהגבר הממוצע ויתר חזק מהאישה הממוצעת. +1 לזריזות תקבל אישה מכיוון שנשים הרבה יותר גמישות מגברים ומשקל גופם ומבנה הגפיים עדין יותר משל גברים ולכן האישה הממוצעת יותר זריזה מהגבר הממוצע. +1 לתבונה תקבל אישה מכיוון שנשים הם ערמומיות יותר, אין מה לעשות המוח שלהם מוכב יותר משלנו ולא משנה כמה בדיחות שוביניסתיות נספר עדיין עוד לא נולד הגבר שיכול להבין את הראש של אישה (נכון שזה סטריאוטיפי קצת אבל יש בכך הגיון מסויים , חוץ מזה מו"ד הוא משחק די סטריאותיפי גם ככה).

דעות אנשים, מה אתם חושבים על חוק זה בעד ונגד עד שתבוא החלטה.

במגזין דראגון התעורר ויכוח בנושא דומה. שחקן רשם שנשים צריכות לקבל -2 כושר על חשבון הבאת ילדים לעולם, ואיזו מישהי רשמה לו שגברים צריכים לקבל -5 חוכמה על חשבון היכולת שלהם לחשוב עם הז*#

בקיצור: אתה לא תצא מכזה דבר. מה שכן יש במו"ד זה הגבלות של תכונות. למשל לחצי עוג זכר יכול להיות מקסימום כוח 19 או משהו כזה, בעוד שלנקבה 20. כאלה דברים זה הגיוני כבר...

לגבי נושא התבונה אני ממש לא מסכים. אני חושב שיש הבדלים בין נשים לגברים בחשיבה, אבל הם מתבטאים בסוגי תפיסה ולא איכות תפיסה. לכן המגמה הביולוגית בטכניון סובלת מעודף ברור של סטודנטיות בעוד שבחורה במגמה טכנולוגית\ פיזיקלית\ חשמלית היא מחזה שמשוררים יוונים עוד כתבו עליו בספריהם.
אני חושב שיש מקום להתייחס לנושא הכריזמה. כפי שגמדים לא סובלים מעונשין לכריזמה בעת שיחה עם גמדים אחרים, כך גם נשים זוכות לבונוסים לכריזמה בעת שיחה עם גברים סטיירטים. (היום זה פשוט כבר לא ברור מאליו... :rolleyes: )

the DM אמר/ה:
סוגית מין הילוד.

לכל אלה שלא ראו את פורום מבוחים ודרקונים, שם ספרתי שאני כדי ליישב בפני עצמי איזה שיטה יותר טובה מוד"מ2E או מו"ד 3E , הצעתי פשרת ביינים ליקחת הטוב משניהם הורדת הרע משניהם והוספת רעיונות חדשים. לכל המתנגדים לרעיון יש את המקום המתאים בת'רד "הצהרה" בפורום מבוחים ודרקונים. ת'רד זה נועד לעבודה על הפרייקט עצמו אז אני מבקש להשאיר אותו נקי מהערות חסרות תכלית והקשר. לעומת זאת פניני חוכמה יתקבלו בברכה.

שאלה ראשונה : אני חושב שזה לא הגיוני שאין הבדלי תכונה (באף אחת מהמהדורות) בין נשים וגברים. שינויים על בסיס מין הילוד: נשים (לא משנה לאיזה גזע) סובלות ממחסר של -1 לחוסן ולכוח אבל מקבלות + 1 לתבונה ולזריזות מכיוון מכיוון שלנשים יש אמנם פחות שרירים בגוף ופחות טונוס שרירים (לכן מחסרי הכושר והכוח) ואל תתנו לי דוגמה של הנשים האלו שמרימות משקולות ונראות כמו גברים כי אשא עם כוח 17 תראה בדיוק כך, ונכון שאחת כזאת תהרוג את הגבר הממוצע (כוח 11 ) אבל עדיין הגבר הכי חזק בעולם יהיה ברמה אחת של כוח מעל האישה הכי חזקה בעולם כמו שהגבר הממוצע ויתר חזק מהאישה הממוצעת. +1 לזריזות תקבל אישה מכיוון שנשים הרבה יותר גמישות מגברים ומשקל גופם ומבנה הגפיים עדין יותר משל גברים ולכן האישה הממוצעת יותר זריזה מהגבר הממוצע. +1 לתבונה תקבל אישה מכיוון שנשים הם ערמומיות יותר, אין מה לעשות המוח שלהם מוכב יותר משלנו ולא משנה כמה בדיחות שוביניסתיות נספר עדיין עוד לא נולד הגבר שיכול להבין את הראש של אישה (נכון שזה סטריאוטיפי קצת אבל יש בכך הגיון מסויים , חוץ מזה מו"ד הוא משחק די סטריאותיפי גם ככה).

דעות אנשים, מה אתם חושבים על חוק זה בעד ונגד עד שתבוא החלטה.

סופר בעייתי.
א. מפר את האיזון - ערכי התכונה לא מתכנסים ל-0.
ב. נשים צריכות לקבל תוסף 1+ לחוסן, אם כבר, כי הן שורדות טוב יותר ועומדות טוב יותר בקושי פיזי לטווח הארוך. אבל נכון גם שכח צריך להשפיע על הנק"פ, ואם כבר אנחנו דנים בכך, גם כח רצון הוא פקטור ולכן נק"פ צריך להיות (קב"פ+תוסף חוסן לדרגה+חצי תוסף כח)+תוסף חכמה. ונזירים צריכים להשתמש בתוסף החכמה במקום בתוסף החוסן שלהם לנק"פ וכו' - בקיצרו סמטוחה שאין לה סוף.
ג. המשחק הופך למגדרי אם לא לשוביניסטי. מדרון חלקלק מאוד. אני לא מסכים עקרונית ומדעית לאמירות על אינטיליגנציה, זריזות, וגמישות עדיפה. הן פשוט לא מוכחות במידה מספקת.[/b]

O.K שינויים כאלה לתכונות ירדו מהפרק.
אבל תוספות לתבלאת התכונות בנוסף למתאם והרדתו מההקשרים הנל':
כוח:
פתיחת שערים
כיפוף סורגים

זריזות:
מעקב אחרי חפץ מהיר (בדומה ליכולת לעקוב אחר הקלף בהימור עם השלושה קלפים)

חוסן/כושר:
הלם למערכת
שרידה בהחייאה

תבונה :
חסינות לאשליות מעוצמה X

חוכמה :
חסינות ללחשים העובדים על המוח מרשימה (כמו במוד"מ)
סיכויים ללמידת לחש חדש:
הטלת לחש חדש בפעם ראשונה:

כריזמה :

מס' מלווים מכסימלי:
יכולת מיכוח בשוק ופיתוי המין השני:

בעד נגד ורעיונות נוספים לתבלאות אשר יחסכו חישובים בזמן משחק.

אני חושב שדווקא שיטת דרגות הקושי היא שחסכה הרבה מאוד בזמן משחק.
הרעיון שהשה"ם הוא זה שקובע את דרגת הקושי במקום, ואין צורך לרוץ ולפשפש בטבלאות לדעתי הוא שיפור גדול.
לגבי כ"ס\ה"ש, אלו נתונים נורא ספציפיים. אין שום סיבה לציין דווקא אותם על דף הדמות. מה גם שפה שיטת הד"ק עובדת בסדר גמור. למה לציין כיפוף סורגים אבל לא משיכת חבל? סתם, שרירותיות שאין מאחוריה שום היגיון.
לגבי האשליות אני ממש לא מסכים. למעשה, אתה מבטל בצורה כזו את דרגתו ועוצמתו של מטיל הלחש. קוסם בדרגה 20 המטיל לחש אשליה יכול להשלות גם אדם עם תבונה 19, במיוחד עם זה חסר כל הבנה של הקסם (נגיד, לוחם בדרגה 1). אני מציע להוסיף חוק שולחן על פיו ההתנגדות לאשליות מושפעת מהתבונה בגלגול ההצלה. הרי דרגת הקושי של ההתנגדות ללחש מושפעת מתבונתו של המטיל, אז בואו נוסיף למשוואה גם את תבונתו של המתנגד לאשליה. (נגיד נוסיף כמתאם את חצי מערך התבונה.)

הלם למערכת מתבטא במו"ד 3 בנזק המדומה. זו דרך טובה אשר מאפשרת לחשב גם קרבות איגרוף וכד'. אין שום צורך להוסיף משתנה נוסף. (בעיקר לאור העובדה שהשיטה החדשה עדיפה בהרבה).
את השרידה בהחייאה אני מעודד דווקא. בנוסף אני חושב שכדאי להשליך את הנתון (או איכשהו להתייחס לנושא) על התנגדות להחייאה. מה קורה כאשר אני מנסה להחיות אדם בניגוד לרצונו? על פי מו"ד 3 זה בלתי אפשרי בשום צורה. לא מקבל! כהן מספיק חזק צריך להיות מסוגל להחיות גם את מי שלא רוצה לשוב לחיים.

יש לי בעיה עקרונית עם האמירה "טבלאות שיחסכו חישובים בזמן משחק". טבלאות הן מה שמוסיף חישובים מיותרים. היופי בשיטת הד"ק היא שהיא עושה צעד קטן אל תוך הפרי-פורם ומאפשרת לשה"ם לקבוע בהתאם לנסיבות את סיכויי ההצלחה של הדמויות. כך אין צורך לרוץ ולחפש את הטבלאות בספר. (מצד שני, השיטה הזו גם יוצאת מנקודת הנחה ששה"מים צריכים להיות הוגנים... :twisted: )

בשאר הרעיונות אני תומך. :)

טבלת בנים:

כוח:
+1
בנים עם כוח 17+ מקבלים +1 לכריזמה מצד ההסתכלות של נשים. לא משנה את מי תשאלו (של עוד זה בת או הומו) היא תעדיף מישהו עם שרירים.
בנים עם כוח 16 מקבלים +1 לכושר. כוח 17+, מקבלים +2 לכושר.

כושר:

תבונה:
בנים עם תבונה 18 מקבלים -2 לכריזמה. לרוב בנים נבונים/חכמים הם מכוערים.

חוכמה:
בנים עם חוכמה 18 מקבלים -2 לכריזמה. לרוב בנים נבונים/חכמים הם מכוערים.

זריזות:
----

כריזמה:
בנים עם כריזמה 10 ומטה לא מסתדרים עם הרבה אנשים.

טבלת בנות:

כוח:
-1 לכוח. בנות עם כוח 16+ מקבלות -2 לכריזמה. היו לי תמונות שמתעדות את זה.

כושר:
-1 לכושר.

תבונה:
אני יעשה כמו ש-DM כתב. +1 לתבונה
אבל, בנות עם כריזמה 18 מקבלות -1 לתבונה, ובנות עם כריזמה 18 מקבלות -2 לתבונה. זה באמת ככה.

חוכמה:
----

זריזות:
גם כאן אני יעשה כמו ש-DM עשה. +1 לזריזות.

כריזמה:
בנות עם כוח 16+ מקבלות -2 לכריזמה.
בנות עם כריזמה 18 מקבלות -1 לתבונה, ובנות עם כריזמה 18 מקבלות -2 לתבונה.

בקשר לאשליות, שימו לב שב3E יש תוסף תבונה לעמידות מאשליות:
בצורת מתאם לwill save!!
אני גם מתנגד לקטע עם הבנים/בנות, זה סתם מסובך, ותמיד זה יצא שובינסטי/פמינסטי מדי.

Dix אמר/ה:
טבלת בנים:

כוח:
+1
בנים עם כוח 17+ מקבלים +1 לכריזמה מצד ההסתכלות של נשים. לא משנה את מי תשאלו (של עוד זה בת או הומו) היא תעדיף מישהו עם שרירים.

כושר:

תבונה:
בנים עם תבונה 18 מקבלים -2 לכריזמה. לרוב בנים נבונים/חכמים הם מכוערים.

חוכמה:
בנים עם חוכמה 18 מקבלים -2 לכריזמה. לרוב בנים נבונים/חכמים הם מכוערים.

זריזות:
----

כריזמה:
בנים עם כריזמה 10 ומטה לא מסתדרים עם הרבה אנשים.

טבלת בנות:

כוח:
-1 לכוח. בנות עם כוח 16+ מקבלות -2 לכריזמה. היו לי תמונות שמתעדות את זה.

כושר:
-1 לכושר.

תבונה:
אני יעשה כמו ש-DM כתב. +1 לתבונה
אבל, בנות עם כריזמה 18 מקבלות -1 לתבונה, ובנות עם כריזמה 18 מקבלות -2 לתבונה. זה באמת ככה.

חוכמה:
----

זריזות:
גם כאן אני יעשה כמו ש-DM עשה. +1 לזריזות.

כריזמה:
בנות עם כוח 16+ מקבלות -2 לכריזמה.
בנות עם כריזמה 18 מקבלות -1 לתבונה, ובנות עם כריזמה 18 מקבלות -2 לתבונה.
מזמן לא שמעתי כזה דבר מטומטם. ברכותי דיקס, זכית בפרס ה"לא-יודע-מה-הוא-מדבר".
bullshit_anim_icon.gif

the DM אמר/ה:
O.K שינויים כאלה לתכונות ירדו מהפרק.
אבל תוספות לתבלאת התכונות בנוסף למתאם והרדתו מההקשרים הנל':
כוח:
פתיחת שערים
כיפוף סורגים

זריזות:
מעקב אחרי חפץ מהיר (בדומה ליכולת לעקוב אחר הקלף בהימור עם השלושה קלפים)

חוסן/כושר:
הלם למערכת
שרידה בהחייאה

תבונה :
חסינות לאשליות מעוצמה X

חוכמה :
סיכויים ללמידת לחש חדש:

כריזמה :

מס' מלווים מכסימלי:

בעד נגד ורעיונות נוספים לתבלאות אשר יחסכו חישובים בזמן משחק.

מסכים במאה אחוז עם אטקינסון ועם נראה שאני לא תורם לדיון זה בגלל שאני חושב שזה דיון לא תורם. אם המטרה היא לשפר את מו"ד - אני כאן ומוכן. אם המטרה היא לדחוף דברים ממהדורות קודמות רק משום שהם היו כך במהדורות קודמות - נראה לי שזמנינו יקר מדי.

הערה לנאמר למעלה: תבונה לא משפיעה על הצלות רצון אלא חוכמה. הרעיון הוא שאשליה של אדם בעל זיכרון לפרטים, יכולת תשומת לב וריכוז נקודתי וניתוח (היינו תבונה גבוהה, במקרה של אשפים) או אדם שיכולתו להעביר תמונה שמגובה בעוצמת רצונו ואישיותו ולכפות אותה בכח על תודעת אחר (היינו כריזמה גבוהה, במקרה של מכשפים). האחר מתקשה להבחין באשליה ככל שיכולת האבחנה וכח הרצון שלו, והמודעות שלו (היינו חוכמה) נמוכה יותר.
רוצים לאפשר למכשפים להתבסס על תחכום ? מעניין. סתם בונוסים מפרים את האיזון ויוצרים הרבה פחות ריאליזם ממה שהם הורסים (פשוט משום שיש הרבה גורמים שמתקזזים ואותם בונוסים בד"כ נותנים במה רק לצד אחד של המשוואה בסיטואציה מוגדרת).
מה גם שהתוצאה לא מאוזנת משחית. אי אפשר לתת למקצוע מסיום 1+ לד"ק לחשים לדרגה בלי להתייחס להשפעות הרוחביות והעמוקות, פשוט משום שאותו מקצוע "מתמחה במצומצם". יש לזה השלכות.

הרעיון הוא להעזר בדברים הטובים של שניהם כדי ליצור מערכת נוחה ויעילה הן למעבר בין המהדורות והן לאלו שלא מרוצים מאף אחת מהמהדורות ורוצים מכניקה טובה יותר משניהם, כך גם לוקחים את כל הדברים הטובים בשניהם ע"י דיון משותף מוסיפים את חוקי השולחן ומדיינים בהם מה טוב ומה לא ואז מסכמים בקובץ שאפשר להעמיד לרשות רבים ויעזור לשחקנים ושה"מים חדשים שרוצים להכנס לעולם מ"ת בצורה נוחה.

O.K עד כאן לפי הרעיון המקורי וההיצע של אטקינסון ופרנהייט

כוח:
1. רק חישובי ד"ק לפי מתאם תכונה

זריזות:
1. מעקב אחרי חפץ מהיר (בדומה ליכולת לעקוב אחר הקלף בהימור עם השלושה קלפים) לפי תבלאת אחוזים חדשה שאני בונה כעת.
2. מתאם תכונה

חוסן/כושר:
1. שרידה בהחייאה(טבלאת אחוזים)
2. מתאם תכונה

תבונה :
רק מתאם תכונה

חוכמה :
סיכויים ללמידת לחש חדש:
מתאם תכונה

כריזמה :

מס' מלווים מכסימלי:
מתאם תכונה

אטקינסון העלה נקודה חשובה התנגדות להחייאה אצל אדם שאינו מעוניין לחזור לחיים (יעיל גם במקרים של הלחש דיבור עם המתים כאשר הנל לא רוצים לענות) לאיזה תכונה טבלא זאת צריכה להשתייך ? לפי דעתי לכוח כי זהוא כוחו הפיזי של הגוף שמונע מהנמה לשוב אך זה גם יכול להיות החוכמה של הנשמה שתדע להתנגד לזימון הלא רצוי. דעות רעיונות בנושא זה

כמו כן עוד רעיונות לדברים שאמורים להיות כשורים בתכונות נמצאים במהדורה זו או אחרת, דברים שלא קיימים כלל וצריכים להיות, חוקי שולחן שכשורים בתכונות , התנגדויות לדברים שנרשמו (אבל רק הערות בונות לא הערות כמו "כי אני חושב שזה מטומטם") ונימוק חשוב מאוד למה צריך להוסיף/להריד/לשנות כדי שכולנו נשתכנע.

אין לי אפילו שמץ של מושג על המושגים שאתם מדברים עליהם, אבל אל תשכחו להעביר חלק מהבונוסים לפגיעה (לא לנזק) לזריזות. המהירות והדיוק של המכה חשובים מאוד בקטע הזה, כמעט כמו הכוח שמפעיל הנשקעל השריון (ובגלל זה חלק מהבונוסים "יישארו" אצל הכוח)

כי זה דיון שולחן, אנו כולנו יובים סביב שולחן ווירטואלי (כמו אבירי השולחן העגול) ומנסים לפתור בעיות ברומו של עולם, לאחר שהמנוסים יותר במ"ת יגיעו להסכמה כל דבר סופי יועבר למקום הראוי לו לקבל תגובה מהשאר.

doctor wang אמר/ה:
אין לי אפילו שמץ של מושג על המושגים שאתם מדברים עליהם, אבל אל תשכחו להעביר חלק מהבונוסים לפגיעה (לא לנזק) לזריזות. המהירות והדיוק של המכה חשובים מאוד בקטע הזה, כמעט כמו הכוח שמפעיל הנשקעל השריון (ובגלל זה חלק מהבונוסים "יישארו" אצל הכוח)

וונג הייתי בתוח ששיחקת בתקופה העתיקה של מוד"מ, בכל מקרה אתה תמיד יכול להסיף דברים והערות וחוקי שולחן שלך ספציפית למו"ד אנו עוסקים בבעיות המכניקה של שניהם כדי ליצור עולם טוב יותר.חוץ מזה כאחד האנשים היותר אינטיליגנתים באתר אני בתוח שתבין למה הכוונה בלמשל "הסיכוי להטיל לחש בפעם הראשונה".

חזרה