• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

חדשות הכרוז משחק תפקידים קווירי חדש Thirsty sword lesbians

חברת evil hat games מפרסמת משחק תפקידים חדש עם ת’מה של עולם פנטזיה להט״בי על בסיס עולם האפוקליפסה
Thirsty Sword Lesbians by April Kit Walsh is a roleplaying game that celebrates the love, power, and existence of queer people—specifically queer people with swords and a lot of feelings. Flirting, sword-fighting, and barbed zingers all mix together in a system designed for both narrative drama and player safety. This innovative take on the Powered by the Apocalypse engine is a breeze to learn and ensures that no matter how the dice fall, something interesting happens to move the story forward.
אני לא בטוח שאני קהל היעד, ואולי מה שאני אומר יעליב מישהו, אבל זה נראה לי כמו עולם משעשע וחמוד. אולי לא מתאים לקמפיין, אבל כן למשחק קצר.

בינתיים כבר הגיעו למימון יפה של 150 אלף דולר והיד עוד נטויה. מתקשר למה שכתבתי ל dragonian dragonian בנושא של רומח הדרקון שהיום הקהל צמא למשחקים שמייצגים שיוויון ומגוון.

התלבטתי במהלך השבוע אם לתמוך או לא, אבל אחרי קריאה רצינית של הקיקסטארטר- תמכתי, זה נראה כמו משחק ממש מעניין ושונה ממה שאני רגיל אליו- ותמיד טוב שיש יותר ייצוג קווירי במשחקי תפקידים :)

לא עברתי בצורה רצינית על החוקים, ואני לא מאוד מכיר את מונסטרהארטס (מכיר את עיקר החוקים וראיתי וואנשוט אחד בשיטה), אבל אני אנסה לענות:

קודם כל, משהו אחד שמייחד את המשחק הוא השימוש היחסית נרחב בדפי עזר, שהם לא דרושים לחלוטין אבל ממש נחמדים- מדף עזר למנחה לבניית עולם, לדף "מה אנחנו רוצים שיהיה/לא יהיה" (בדומה למה שיש במיקרוסקופ) ולדף מערכות יחסים.

המצבים, שזה קונספט שנלקח מפלאים, הרבה יותר מתעסק בתחושות פגיעות ועדינות יותר, ופחות רציניות מהמצבים של פלאים, כמו "insecure" או "guilty" (אם כי עדיין יש את hopeless).

מבחינת מהלכים- כמהלך קשה, המנחה יכולה לגרום לדמות להשתמש במהלך stagger, ובהתאם לכמות המצבים שעליה- הדמות תפעל בצורה שונה. אחת מהאפשרויות היא שהדמות תתפרץ על מישהו שאכפת לה ממנו, שזה ממש מעניין לדעתי ויכול ליצור קטעי משחק ממש מגניבים.
מכאניקת הקשרים (כמו במפלצות שבלב) קיימת גם כאן. כשיש מהלך שנותן לך קשר על דמות, אלא אם כן היא מחליטה להיות מבוישת או להתנהג בצורה מוזרה קצת מסביבך, או כמה אפשרויות אחרות. שוב, מאוד חמוד.
מהלך החקירה במשחק הוא figure out a person, ומאפשר לשאול דמות על הרגשות או התקוות שלה, או על מה שהיא אוהבת, או איך היא תרגיש אם תעשה ככה או ככה. מהלכים מעניינים נוספים הם "תמיכה רגשית" ו-"להתנשק סוף סוף בצל הסכנה" שגם כן מאוד מדגישים את האווירה שהמשחק מכוון אליה, שלדעתי שונה מאוד ממפלצות שבלב או פלאים- אווירה של תמיכה ואהבה, אבל גם פגיעות וביישנות.
המהלכים הבסיסיים הם מאוד.. ובכן, בסיסיים. אבל מוצגים גם כמה עמודים של מהלכים אופציונליים, שמדגישים אווירה קרבית יותר או אווירה אינטימית יותר.

אני גם מאוד אוהב את העובדה ש"החיה" לא בנויה כאלגוריה טרנסית, אלא יותר כדמות שנלחמת במוסכמויות חברתיות, מה שהן לא יהיו.

המצבים נשמעים כמו פלאים. גם שם את מתייסר, מפוחד וכן הלאה, וגם את *ספיגת פגיעה חזקה* שזה מהלך מסוכן יותר ככל שיש לדמות יותר מצבים, עם אפשרות שהדמות תתפרץ על מישהו אחר.
הקשרים באמת נשמעים יותר כמו המפלצות שבלב. בפלאים יש השפעה בינארית, אבל במפלצות שבלב אפשר לצבור כמה "חוטים" של דמות אחרת כדי למשוך לה בחוטים יותר מפעם אחת.

לגבי האלגוריה הטרנסית, במפלצות שבלב זה באמת איש הזאב. כאן חשבתי שזו תהיה ה-Spooky Witch.

אפשר לשאול למה צריכים בכלל משחק תפקידים קווירי? אני די בטוח שאפשר לשחק בקלות דמות להטבית בכל שיטה, הם לא כותבים לך אחרת בספר החוקים ולא מונעים בשום צורה...
אני מניח שהם לא מעודדים מערכות יחסים להטביות אבל שוב, גם לא סטרייטיות.

מכמה סיבות-
הראשונה, למה שלא יהיה צריך? זה לא כאילו שוק משחקי התפקידים הוא finite עם כמות מוגבלת של שיטות שברגע שהיא תתמלא לא יהיו יותר שיטות. שוק משחקי התפקידים הוא עצום, ויש מאות אם לא אלפי שיטות שונות, מ"ת קווירי לא בא על חשבון מ"ת אחר.

השנייה, לקהילה הלהטבפאקית, מסיבות אלה ואחרות, יש פרספקטיבה שונה מציסג'נדרים הטרונורמטיביים, וזה דבר שבין השאר מתבטא גם בסיפורים שהם מספרים במשחקי תפקידים. למעשה, יש סוג של ביטוי שרץ בטוויטר בשם "gay dnd" שמבטא את זה לא רע. אין לו הגדרה קשיחה, אבל הוא מתייחס פחות או יותר למשחק עם יותר פוקוס על מערכות יחסים, פלרטוט, מיניות וכמות לא קטנה של שטויות. דברים שנוטים להופיע הרבה במשחקים של קבוצות קוויריות. אז כן, אנשים משחקים דמויות להטבפאקיות בקלות בכל שיטה, זה לא מאוד משנה. באותה מידה, אני יכול לשאול "למה צריך בכלל משחק תפקידים של פנטזיה בחלל כמו סטארפיינדר? הרי שום דבר בפאת'פיינדר לא מונע ממך לשחק בחלל!" או "למה בכלל צריך מבוכים ודרקונים? שום דבר בDCC לא מונע ממך לשחק סורסרר דרקון".

השלישית, כמו שאמרתי לחברי הקהילה הלהטבפאקית, מסיבות אלה ואחרות, יש פרספקטיבה שונה מציסג'נדרים הטרונורמטיביים. באותה שלPeople of color יש פרספקטיבה שונה מלאנשים לבנים. הפרפסקטיבה הזו משפיעה על עיצוב השיטה, וכשמעצבי השיטה הם קווירים, א-בינאריים, טרנסג'נדרים וכך הלאה, הם מביאים את הפרספקטיבה הזו שלהם לשיטה ויוצרים משהו שונה משיטות אחרות. כמו שנאמר בקיקסטארטר עצמו, אתה לא חייב לשחק דמויות לסביות. אבל המשחק כן מתעסק בנושאים שמושפעים מהחוויה הקווירית:
What if... not Lesbians? We’ll let you in on a secret: you don’t have to play a lesbian. The game plays with themes that are common for all sorts of people who are marginalized on the basis of gender and sexuality, as well as feelings that go beyond the queer experience. If you want to play thirsty sword cishets, we’re not going to stop you.​
הרביעית, כי ייצוג זה חשוב. כן, גם במשחקי תפקידים, וגם בקהילה של מעצבי משחקי התפקידים. זה מתקשר לנקודה שלעיל, כשהכנסת יותר א.נשים מסוגים שונים לקהילת מעצבי המשחקים אומרת שהיא הופכת פחות ופחות לתיבת תהודה, כשתפיסות שונות מתווספות לשולחן, וזה מצוין. בשביל שזה יקרה, צריך לתמוך יותר בפרויקטים של א.נשים כאלה.

הראשונה, למה שלא יהיה צריך? זה לא כאילו שוק משחקי התפקידים הוא finite עם כמות מוגבלת של שיטות שברגע שהיא תתמלא לא יהיו יותר שיטות. שוק משחקי התפקידים הוא עצום, ויש מאות אם לא אלפי שיטות שונות, מ"ת קווירי לא בא על חשבון מ"ת אחר.
לא יהיה צריך כי אין סיבה ליצור שיטה חדשה על זה. יש הבדל משמעותי בין שיטה שמכניסה מכאניקה של לשחק כחתול מדבר לשיטה שכל ההבדל הוא שיש לה כותרת של להט"ב.
השנייה, לקהילה הלהטבפאקית, מסיבות אלה ואחרות, יש פרספקטיבה שונה מציסג'נדרים הטרונורמטיביים, וזה דבר שבין השאר מתבטא גם בסיפורים שהם מספרים במשחקי תפקידים. למעשה, יש סוג של ביטוי שרץ בטוויטר בשם "gay dnd" שמבטא את זה לא רע. אין לו הגדרה קשיחה, אבל הוא מתייחס פחות או יותר למשחק עם יותר פוקוס על מערכות יחסים, פלרטוט, מיניות וכמות לא קטנה של שטויות.
טענה יותר מבוססת לטעמי. ועדיין אני די בטוח שזה פשוט סגנון משחק שונה, ולקרוא לו דווקא gay dnd לא עוזר ובעיקר פוגע...
השלישית, כמו שאמרתי לחברי הקהילה הלהטבפאקית, מסיבות אלה ואחרות, יש פרספקטיבה שונה מציסג'נדרים הטרונורמטיביים. באותה שלPeople of color יש פרספקטיבה שונה מלאנשים לבנים. הפרפסקטיבה הזו משפיעה על עיצוב השיטה, וכשמעצבי השיטה הם קווירים, א-בינאריים, טרנסג'נדרים וכך הלאה, הם מביאים את הפרספקטיבה הזו שלהם לשיטה ויוצרים משהו שונה משיטות אחרות. כמו שנאמר בקיקסטארטר עצמו, אתה לא חייב לשחק דמויות לסביות. אבל המשחק כן מתעסק בנושאים שמושפעים מהחוויה הקווירית:
אז אתה רוצה להגיד לי שסטרייטים לא נכנסו לצוות עיצוב השיטה בגלל המיניות שלהם? אם כן, אני חושב שזאת טעות. אם לא, אז אחלה של טענה. אני אשמח לראות עוד פרספקטיבות במשחקי תפקידים.
הרביעית, כי ייצוג זה חשוב. כן, גם במשחקי תפקידים, וגם בקהילה של מעצבי משחקי התפקידים. זה מתקשר לנקודה שלעיל, כשהכנסת יותר א.נשים מסוגים שונים לקהילת מעצבי המשחקים אומרת שהיא הופכת פחות ופחות לתיבת תהודה, כשתפיסות שונות מתווספות לשולחן, וזה מצוין. בשביל שזה יקרה, צריך לתמוך יותר בפרויקטים של א.נשים כאלה.
תלוי אילו פרויקטים. אני אשמח שכמה שיותר אנשים מכמה שיותר סוגים ייכנסו לעיצובים, אבל אני לא אשפוט לפי זה את התוכן שלהם.

יש הבדל משמעותי בין שיטה שמכניסה מכאניקה של לשחק כחתול מדבר לשיטה שכל ההבדל הוא שיש לה כותרת של להט"ב.
אבל כמו שנקסטורל הסביר, זו שיטה שכול המכאניקה שלה מעוצבת סביב החוויה הקווירית. מנוע האפוקליפסה היא בסיס לשיטות שהוא מאוד שונה ממבוכים ודרקונים, וחוקים שנועדו לשים דגש על חוויה מסוימת ישנו לחלוטין את אופי המשחק והדרך שבה הוא ישוחק. זה ממש לא משחק שהוא "כמו מבוכים ודרקונים רק שהם גאים", המשחק יוצר חוויית משחק שונה וייחודית משלו. כמו שמשחק של חתולים מדברים ייצור חווית משחק שונה משלו.

להניח שכול ההבדל בשיטה הוא שבכותרת כתוב "להט"ב" זה להתעלם מכול הסיבה שהם יוצרים פה שיטה חדשה ושונה.

אז אתה רוצה להגיד לי שסטרייטים לא נכנסו לצוות עיצוב השיטה בגלל המיניות שלהם? אם כן, אני חושב שזאת טעות. אם לא, אז אחלה של טענה. אני אשמח לראות עוד פרספקטיבות במשחקי תפקידים.
בוא נניח לרגע שאכן אנשים סטרייטים לא הצטרפו לצוות עיצוב השיטה. אם דבר כזה אכן היה קורה, זה לא היה בגלל המיניות שלהם, אלא בגלל שהתפיסה שהם מביאים לשולחן היא פשוט לא תפיסה ש:
א. השיטה צריכה
ב. מעניינת
רוב אוכלוסיית העולם היא ציסג'נדרית ו/או הטרוסקסואלית, והעולם שלנו הוא לצערנו עולם הטרונורמטיבי. זה אומר שמעצב משחקים שהוא חלק מהאוכלוסייה הזו לא מביא משהו חדש לשולחן. ועל כן, אין סיבה שהוא יצטרף לשולחן.
אני רואה הרבה פעמים את ההתבכיינות הזו על "אבל זו אפליה!", ובכן- זו לא. קודם כל, כי אפליה לפי ההגדרה המילונית של מילון קמברידג', "התייחסות לאדם או לקבוצה בצורה שונה, במיוחד בדרך רעה יותר מהדרך בה מתייחסים לאנשים אחרים, בגלל צבע העור שלהם, המיניות שלהם, וכו' ". אז להעדיף אנשים מקבוצה שמופלית כל הזמן על פני קבוצה שולטת זו לא אפליה. אפשר לקרוא לזה אפליה מתקנת, אם אתה רוצה, אבל אני חושב שזה כן קצת להגזים עם זה. והרי אפליה מתקנת היא לא דבר רע.

אני די בטוח שזה פשוט סגנון משחק שונה, ולקרוא לו דווקא gay dnd לא עוזר ובעיקר פוגע...
כן, "gay dnd" זה סגנון משחק שונה, אבל זה סגנון משחק שמופיע בעיקר בשולחנות קוויריים, אז ככה הביטוי נוצר. זה לא ביטוי פוגעני במיוחד, בין השאר כי אין לו הגדרה קשיחה, ובין השאר כי הוא הוטבע על ידי שחקני תפקידים להטבפא"קים.

נראה לי באמת שאתה פשוט לא מבין למה הכוונה ב"משחק תפקידים קווירי". משחק תפקידים קווירי הוא לאו דווקא משחק שבו כולם משחקים דמויות שנמצאות על קשת הלהטבפא"ק, הוא משחק שמעביר את החוויה הקווירית. במיוחד במשחקים שמבוססים על מנוע האפוקליפסה- שמתמקדים בלהעביר חוויה, אבל לא רק. יש המון משחקים קווירים- כאלה שבאים להעביר חוויה, או כאלה שמתבססים עליה. חיפוש מהיר בגוגל מצא לי כמה עשרות משחקים כאלה- ולכל אחד מהם יש זכות קיום, ולרובם יש גם שיטה משלהם שעושה משהו ששיטות אחרות לא יכולות לעשות.

אפשר לשאול למה צריכים בכלל משחק תפקידים קווירי?
מכיר את הקטע הזה שאתה ישראלי ואתה קורא ספר מתח או ספר של טום קלנסי ויש שם דמויות של ישראלים או התייחסויות לישראל ו/או צה"ל וזה מרגיש לך מוזר ולא אמין? אז אותו דבר.

אנשים עם תרבות, מוצא או מגדר שונים, אוספים חוויות שונות ומספרים סיפורים שונים. גם לקווירים יש סיפור לספר - ואולי יהיה גם לך מעניין לשמוע אותו.

משחק תפקידים קווירי הוא לאו דווקא משחק שבו כולם משחקים דמויות שנמצאות על קשת הלהטבפא"ק, הוא משחק שמעביר את החוויה הקווירית.

עם זאת, הייתי מסייג ואומר שנראה שמדובר ב"חוויה קווירית" מאוד ספציפית - מערבית, דוברת אנגלית, מודעת לז'רגון לימודי המגדר ומשתמשת בו. לאו דווקא חוויה של שחקנית תפקידים מקריית-שמונה שבמקרה גם אוהבת בנות.

והסיבה החשובה באמת :devilish:😜🤪
כי זה מוכר - Money talks
אנשים רוצים כזה משחק, הוא הגיע לסכום של שש ספרות שכנראה הופך אותו לרשימת ה top ten של משחקי תפקידים בשנת 2020.

זה אולי גישה פשטנית וקפטיליסטית להחריד, אבל גם לך תנסה להסביר למישהו ברחוב שיש כזה שנקרא ברוני שמעריץ את הסדרה של פוני קטני ועכשיו הוא מת כבר לקנות את משחק התפקידים שיוצא עוד שנה ובינתיים הוא אוסף את הבובות של הפונים שיכולות לעלות גם 300₪ ויותר לבובה.

אני חושב שזה דבר מאוד חיובי לתחביב שהגענו למצב שבהם מוצרי נישה מאוד מצליחים ומוכרים היטב.
כלומר, בחו״ל. כי בעברית אין אפילו מוצרי מיינסטרים.

אני חושב ש"כי זה מוכר" זו לא בדיוק הסיבה- "כי יש ביקוש" היא יותר מדויקת. אחרי הכל, מדובר בקיקסטארטר- הכסף הולך ליצירת הספר ותשלום לאלה שעובדים עליו, לא לכיס של היוצרים.

המפקד- קשה להגיד שמדובר בחוויה קווירית מאוד ספציפית. אחרי הכל, חלק גדול מהתרבות האמריקאית זולג גם אל החברה שלנו דרך גלובליזציה. זה נכון שמדובר בהכללה מסוימת, ושיש בתוך הקהילה הלהטבפא"קית העולמית הרבה קבוצות שאינן חלק מהחוויה שהמשחק בא להעביר, אבל אני מכיר גם הרבה אנשים שאינם אמריקאים- כולל ישראלים- שהם כן חלק מהחוויה הזו.

יש סוג של ביטוי שרץ בטוויטר בשם "gay dnd" שמבטא את זה לא רע. אין לו הגדרה קשיחה, אבל הוא מתייחס פחות או יותר למשחק עם יותר פוקוס על מערכות יחסים, פלרטוט, מיניות וכמות לא קטנה של שטויות. דברים שנוטים להופיע הרבה במשחקים של קבוצות קוויריות.
לחברי הקהילה הלהטבפאקית, מסיבות אלה ואחרות, יש פרספקטיבה שונה מציסג'נדרים הטרונורמטיביים.

מה שתופס לי את העין בהגדרות האלה (מלבד הז'רגון המגדריסטי) הוא ההנחה המובלעת שיש דרך אופיינית מסויימת, כנראה מקובלת אם לא היפה והנכונה, לשחק משחקי תפקידים קוויריים או סתם להיות להט"ב.

אפילו בפוליטיקת זהויות המגדר האמריקאית, יש אנשים שפחות מתחברים לכותרת הזו והחוויות שלהם אחרות לגמרי. חלקם גם הקימו קהילות משלהם. דוגמא בולטת - ה"דובים הגאים" שהם שמנים, שעירים ולא-מטופחים מהפריפריה, שפחות התחברו לעולמם המהודר של ההומוסקסואלים מערי החוף.

לסקרניותים, יש פה ראיון מאוד מעניין עם היוצרת של המשחק, שעזר לי להבין יותר טוב את הקונספט (ואני מודה שגרם לי להצטער שלא גיביתי. עודף משחקי תפקידים על השולחן, אבל זה נשמע כיף).
היא אומרת שתיאור אפשרי של המשחק יהיה Slash fic – the rpg. כשהרעיון הוא לנסות לספר סיפורים מגניבים, מלאי כאוס ומלודרמה על דמויות קוויריות מגניבות מעמדת המוצא של כותבותי פאן פיקשן להטבי. אהבתי. וזה ראיון מאוד מהנה כי הוא בכלל בפודקסט שעוסק במערכות יחסים א־מונוגמיות.

Multiamory Podcast: 299 - Thirsty Sword Lesbians with April Walsh Podcast — Multiamory

חזרה