• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מדוע ספרים מצליחים?

אאל"ט, זה 1853 מטר למיל ימי, וזה לא "אמריקאים טיפשים" אלא אנגלים טיפשים, ונדמה לי שבכל העולם הימי משתמשים בזה כשמודדים מהירות (ב"קשרים" או Knots).

ז'ול ורן לא חזה את הופעת הצוללת, כי היו כל מיני צוללות בתקופתו - אם כי רובן היו קטנות ומופעלות בפדלים ומנואלות - עוד במלחמת העצמאות האמריקאית אחד בשם בושנל בנה צולל שכונתה "הצב" וניסו לפוצץ בעזרתה ספינות בריטיות, ובמלחמת האזרחים הייתה לדרום צוללת בשם "האנלי" שטבעה שוב ושוב, לרוב בתוצאות הרסניות לצוות שלה. אני לא בטוח שאפילו השם "נאוטילוס" הוא המצאה מקורית שלו, כי היה בחור בשם פולטון (?) שהשיט צוללת בעלת שם זהה בערך באותה תקופה.

כף האווז אמר/ה:
אאל"ט, זה 1853 מטר למיל ימי, וזה לא "אמריקאים טיפשים" אלא אנגלים טיפשים, ונדמה לי שבכל העולם הימי משתמשים בזה כשמודדים מהירות (ב"קשרים" או Knots).

ז'ול ורן לא חזה את הופעת הצוללת, כי היו כל מיני צוללות בתקופתו - אם כי רובן היו קטנות ומופעלות בפדלים ומנואלות - עוד במלחמת העצמאות האמריקאית אחד בשם בושנל בנה צולל שכונתה "הצב" וניסו לפוצץ בעזרתה ספינות בריטיות, ובמלחמת האזרחים הייתה לדרום צוללת בשם "האנלי" שטבעה שוב ושוב, לרוב בתוצאות הרסניות לצוות שלה. אני לא בטוח שאפילו השם "נאוטילוס" הוא המצאה מקורית שלו, כי היה בחור בשם פולטון (?) שהשיט צוללת בעלת שם זהה בערך באותה תקופה.

עדיין ורן חזה צוללת ענק(לפי קנה המידה של צוללת אז), עם צוות גדול, מנוע ויכולות טכניות שלא היו בזמנו. ועשה את זה מצויין.

כף האווז אמר/ה:
זה כן אמריקאים טיפשים. הבריטים השכילו לנטוש את השיטה המחורבנת שהם המציאו לטובת השיטה המטרית. אמריקאים ממשיכים להעדיף את השיטה האנגלית עד היום.

Ferenheit אמר/ה:
ספציפית הנאוטילוס הייתה מחווה לוורן.

הנאוטילוס של פולטון, או זאת הגרעינית? אני לא סגור על הראשונה...

אגב, נאוטילוס זה גם סוג של דיונון עם קונכיה - משהו מפחיד שנראה כמו שילוב בין שבלול לקתולהו קטן.

comandos אמר/ה:
כף האווז אמר/ה:
זה כן אמריקאים טיפשים. הבריטים השכילו לנטוש את השיטה המחורבנת שהם המציאו לטובת השיטה המטרית. אמריקאים ממשיכים להעדיף את השיטה האנגלית עד היום.
מדידת מהירות ימית ב"קשר" נהוגה בכל העולם - גם בחיל הים הישראלי.
קשר = מייל ימי לשעה.
הרבה משתמשים בשיטה המטרית למדידות שונות ובים עדיין דובקים במדידת מהירויות בקשרים.

כף האווז אמר/ה:
Ferenheit אמר/ה:
ספציפית הנאוטילוס הייתה מחווה לוורן.

הנאוטילוס של פולטון, או זאת הגרעינית? אני לא סגור על הראשונה...

אגב, נאוטילוס זה גם סוג של דיונון עם קונכיה - משהו מפחיד שנראה כמו שילוב בין שבלול לקתולהו קטן.

בסך הכל שבלול נחמד ומושלם (יחס הזהב וכו'), אז מה אם יש לו משפחה מפוקפקת?

הנאוטילוס הגרעינית, מסתבר הייתה מחווה, ואילו המקורית הקדימה אותו כנראה (1797, וורן כתב ב-1870).

טוב בוא נחזור לנושא (שקצת חרגתי ממנו בעצמי) ולא הבנתי מדוע ספרים (לפעמים גם עולם המערכה שלהם) מצליח? הרי למשל "רומח הדרקון" שהוא פשוט ספר שאני לא מוצא בו מה שאחרים מוצאים,מצליח כל כך. למה? בגלל שהוא נגיש יותר? כריכה יותר יפה?

demon hunter אמר/ה:
טוב בוא נחזור לנושא (שקצת חרגתי ממנו בעצמי) ולא הבנתי מדוע ספרים (לפעמים גם עולם המערכה שלהם) מצליח? הרי למשל "רומח הדרקון" שהוא פשוט ספר שאני לא מוצא בו מה שאחרים מוצאים,מצליח כל כך. למה? בגלל שהוא נגיש יותר? כריכה יותר יפה?

בגלל שיש בו הרבה אלמנטים של פנטזייה, אני חושב. זה לפחות מה שגרם לי להתחיל לקרוא אותו, רק חבל שהעלילה (סתם עוד חלק קטן ולא חשוב. העיקר שיש דרקונים.) גרמה לי להפסיק בספר השני.

demon hunter אמר/ה:

לא יודע, למה סמדר שיר עדיין כותבת "ספרים"? למה לאודטה יש מדור בעיתון? כי יש אנשים שזו רמת הקריאה שלהם, וזה שוק שמוכר.

demon hunter אמר/ה:

אמנם הוא נמכר טוב, אבל זה לא אומר שהסדרה טובה, או מוצלחת.
פשוט שהספרים האלו מושכים אנשים שלרוב חדשים לעסק, ולרוב אלה שגם לא מעמיקים מעבר לרובד של רומח הדרקון.

הספרים מוכרים טוב, כי אנשים שקוראים פנטזיית נוסחא, בדרך כלל קוראים רק פנטזיית נוסחא, ואנשים שקוראים רק פנטזיית נוסחא מגלים נטייה משעשעת לא לדעת קרוא וכתוב ברמה הנדרשת לבני-תרבות.

כף האווז אמר/ה:
הספרים מוכרים טוב, כי אנשים שקוראים פנטזיית נוסחא, בדרך כלל קוראים רק פנטזיית נוסחא, ואנשים שקוראים רק פנטזיית נוסחא מגלים נטייה משעשעת לא לדעת קרוא וכתוב ברמה הנדרשת לבני-תרבות.

אני באופן אישי לא ידעתי אם להיעלב או לא :mad:

אני קורא את רומח הדרקון ואת הממלכות הנשכחות ולא הייתי מכנה את עצמי שאיני יודע קרוא וכתוב או שאין לי טעם בספרים. אני קורא גם את זה, ובנשימה אחת גם את שיר של אש וקרח של מרטין ואת האיליאדה של הומרוס ואת חרטה של מקיואן.

ההתנשאות של אנשים שלא אהבו את רומח הדרקון כבר מוכרת, אבל אולי אם ספרים כל כך הצליחו יש בהם משהו. לא אהבת ספר, בבקשה. אני למשל, לא יכולתי לקרוא את שר הטבעות. לא הצלחתי, לא יכולתי להמשיך בטחינות האינסופיות שלו, אז אני משתלח בכל אחד שאומר שזה התנ"ך שלו שהוא אימבסיל וצריך להזמין לו מקום בבית לווינשטיין לראש השנה?

לפי דעתי, הסיבה שמושכת אותי בספרים האלו היא שאתה נמצא בעולם מוכר. העובדה שאתה יכול לחזור לעולם שאתה כבר מכיר ויודע מה קורה שם, יש בה משיכה כלשהי. כמו למשל, הספרים החדשים של חולית, זה כבר לא פרנק הרברט, אבל אתה רוצה לקרוא על העולם, על המשפחות, על הדררים, על כוכבי הלכת המוכרים ואולי לגלות גם כמה סודות ודברים חדשים. נכון, חלק מהספרים הם נוסחה מאוד ברורה, אבל לא כולם כאלו, ומכיוון שאני מאמין שקראת רק את הסדרה הראשונה, אז אתה חושב כך. יש סדרות מתקדמות יותר שמגדירות את הז'אנר מחדש. ובכלל, כמעט כל הפנטזיה שקוראים היום היא נוסחתית, מעט מאוד לא.

הייתי ממליץ שכדאי לך לקרוא יותר לפני שאתה חווה דעה כה קיצונית. תקרא מכל הגוונים ומכל הסוגים, לפני שתגיד אם זה טוב או לא. וצריך לזכור על טעם ועל ריח אין מה להתווכח.

נו, יופי, אז אתה לא קורא רק פנטזיית נוסחא.
אבל יש הרבה אנשים שפשוט לא מסוגלים לקרוא משהו אחר - לא "לא מתעניינים" או "לא רוצים", אלא פשוט לא קוראים כלום חוץ מפנטזיית נוסחא.
האנשים הללו כנראה לא יודעים קרוא וכתוב. פנטזיית הנוסחא פונה לפלח אוכלוסייה שנמצא רק מעט מעל לרמת האנאלפבתיות, ומכיוון שהם לא מסוגלים לקרוא שום דבר אחר, הם יקראו וירכשו רק את זה.

כף האווז אמר/ה:
האנשים הללו כנראה לא יודעים קרוא וכתוב. פנטזיית הנוסחא פונה לפלח אוכלוסייה שנמצא רק מעט מעל לרמת האנאלפבתיות, ומכיוון שהם לא מסוגלים לקרוא שום דבר אחר, הם יקראו וירכשו רק את זה.

זוהי פשוט אליטיסטיות לשמה!

ומה במטותא הם הספרים שאתה קורא?

לורד אוב דה רינגס, אולד מן ענה לך מההתחלה, הוא היה הראשון מסוגו לכן הצליח בצורה אדירת מימדים.

הארי פוטר, אני דווקא די אהבתי, הוא די חרוש ומה שנקרא Sell out מה שגורם לי פחות לאהוב אותו אבל למה אז הוא כל כך מצליח? כמו שוואנג אמר הארי הוא מתבגר, דבר שני, זה באמת גם תיאורי וגם זורם ולא מרוח, מסקנה שג'יי קיי רולינג יודעת לכתוב, הספר רב מאורעות ופחות תיאורים, יש בו דברים מאד לא קונבנציונאלים שהביאו למעין התחדשות הסערה שדומה לזאת שהייתה עם יציאת LOTR. מאד קל להזדהות איתו, בית ספר, התבגרות ופשוט גיבור שמסתכלים עליו הרבה פעמים למטה שנתקלים אליו הרבה (לכן אני יכול להזדהות איתו :lol: )
אישית אני שונא את הפרסום של הדמות שלו: Are you Harry Potter?! זה כזה מעיק

באמת הרבה גיבורים עושים את העבודה בשבילו, למה זה? מתסבר שלסופרת יש חשיבה מסויימת שדומה לשלי, משום מה הייתה לי נטייה לעשות לחבר שלי בהרפתקאות שכולם חזקים ממנו ויותר טובים, אני לא אוהב את הגישה הזאת ומנסה להמנע ממנה אבל

strahd אמר/ה:
זוהי פשוט אליטיסטיות לשמה!

ומה במטותא הם הספרים שאתה קורא?

א) ממתי אליטיזם הוא מילה גסה? מה כל כך טוב בבינוניות? למה עילגים שלא מסוגלים לשלוט בשפת האם שלהם ברמה המאפשרת קריאה צריכים להיות כל כך מרוצים מעצמם ואני לא?
אז כן, אני חושב שיש הבדל בין ספר לבין סחורה, ופנטזיית נוסחא עונה יותר להגדרה של סחורה.
חוץ מזה, תפתח את העיניים ותסתכל בפורומים - אנשים שקוראים רק פנטזייה, פשוט לא מסוגלים לקלוט ספרות אחרת, ואם תמליץ להם על ספר שאיננו איזו טרילוגיה מסחרית הם יעלבו על שאתה מנסה לדחוף להם ספרים "יבשים, משעממים, ולא קריאים". מי שגדל על פנטזיית נוסחא לא קורא שום דבר אחר, ובעצם איננו יודע לקרוא ולכתוב - שוב ושוב תיתקל אצלם באנשים שלא מסוגלים לנסח משפט נורמלי, בורים שלא מתעניינים בהקשרים של הטקסט שמתגלגל לידיהם (ופנטזיית נוסחא מציעה מעט מאוד הקשרים כאלו) ולא מסוגלים להבין רעיון מופשט שאיננו מנוסח בצבעים הגסים והבוטים של פנטזיית הנוסחא.

ב) אילו ספרים אני קורא? בחודשים האחרונים מצאתי לי "פרוייקט" חביב - לאתר את כל הספרים שגדלתי עליהם (טרם פלישת פנטזיית הנוסחא לארצנו) ושקראתי לפני 20 שנה פלוס מינוס, ולקרוא אותם שוב, הפעם מנקודת מבט של אדם מבוגר - ואכן, מדובר בחוייה מרנינה. פרט לכך, אני מוצא שהעלילות שמספקים ספרי היסטוריה אמיתית מסעירות ומרתקות בהרבה מהקווסטים הדלוחים של הפנטזייה הנוסחתית.

חזרה