• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

לאור הפנס 2 אגדות הנבל: סיפורו של האב

פרק שלושים ושלוש: "האלון זוכר"
בזמנו שכונת האפר הייתה איזור התעשייה של עיירת שמיים נופלים. מכונות געשו מאחורי הקירות האדומים המתעקלים לאיטם לתוך השמיים האדומים מאפר הארובות שהעניקו לשכונה הזו את שמה. אותן מכונות השמיעו מנגינה צורמנית בעודן עובדות ודחקו את המציאות לתוך הערפילים ואל היצורים השוכנים שם כצלמי אובך ושאר שרצים דוחים. היה זה מקום מושלם לעץ ענק מטורף שאבות אבותיו טוו את דרכם בתהומות הרקיעים בין רסיסי עולמנו. כמובן שהוא הסתכל לעברם בצער שכן הם היו הרבה יותר קטנים מהאלון. האלון משך אליו ושלט בצלמי האובך המקומיים. הוא היה בעל זיקה חזקה ליסוד האוויר, ככלות הכל, ויסוד האוויר הוא האפל מכל היסודות. אלה הדברים שאני וחיירסאן שמענו. לא את הענק הרגיש שכל חפצו בכבוד מהבריות כפי שהאלון תפס את עצמו.

כיכר העץ הקדוש הייתה מוקפת בטבעת של צלמי אובך שרק עתה התהוו מגופות המתים.

"רוחות קדושות," ייבב חיירסאן בראותו את הצבא החונה מאחורינו. מעל לגופותיהם היו קרעי בגדי עבודה ירוקים. אלה היו פועלים שנהרגו בעת עבודת יומם. הם גם כך היו שם. האלון פשוט קיבץ אותם זמנית למנוע כל התערבות במזימותיו. הוא פשוט לא חשב עליי... או שכן? הם היו שם בעיקר כדי להרחיק עוברי אורח מלהתערב במה שהלך לקרות שם.

לפנינו התרומם לעבר הפצע המדמם שהיו השמיים שמעלינו האילן. היה זה גזע עץ מעוות עם קליפת עץ סדוקה משנים של זיהום אוויר וענפים שנראו כאילו עברו התעללות נצחית – הם התפצלו ואז שוב התפצלו כאילו היו עמוד השדרה של עלי ענק. עליו, שהחליפו צבעים בלי הרף, של האילן היו בערך בגודל ילד קטן ורפרפו ברוח החמה שנשבה ממים ירוקים. לא כל האילנות שלו נראים כך. האילן הראשי שלו בנווה ירק, לפי מה ששמעתי, יפהפה ועוצר נשימה ונוגע בחלקו העליון בריק המקיף את רסיסנו. האילן הזה היה גמד לעומתו. מה שאני חוויתי בפעם הראשונה שראיתי אותו הייתה תחושת הצמרמורת העוברת ממראה משהו שראית קודם בחלון. הרגשתי כאילו אני שוב ביער הנשמות וטסיאת'ה לא רחוקה, אורבת בערפילים.

הכיכר הרגישה גדולה יותר ממה שהייתה. אני חושד שלאלון היו גם כוחות עיוות מרחב. יותר נכון אני בטוח שהיו לו משום שעד מהרה פגשנו את הטבעת השנייה של השומרים: הענקים. היו אלה בני אדם מעוותים לגובה שנשענו על מטות בעודם נראים כאילו כח בלתי נשמע כובל אותם לאריחי הרצפה. הא'קאיב, ממה שזכרתי מחזרזיר, מטה הוא כלי הנשק הנבחר של משעול האלון. נשמתי עמוק והעליתי מזכרוני פרטים שאני די בטוח שסיליק השתיל אותם רק כדי שיצופו עתה: בני מינו של האלון, בדומה לפרעושים הנתעבים הקטנים מהם, משנים את טרפם, רק שהם מגדילים אותם כדי שיוכלו להתקיים עליהם. בשל האדמה העשירה של רסיסנו, האלון לא היה צריך לשחר לטרף. עם זאת, מפעם לפעם, הוא נאלץ לשחרר פרצים שיצרו ברחבי הרסיס ענקים שנזקקו למטות בבגרותם – ואני מדבר על בני האדם, כמובן. האלון זימן את אלו מילדיו שחיו בעיירת שמיים נופלים.

לא היה לי ספק שהענקים, להבדיל ממצבם הטבעי, יכולים להילחם בנו, כל כך קרובים ליוצרם. חיירסאן, שחשב כמוני, רצה לסגת ואז תפס את עצמו כשהבין שהם מאחורינו, צלמי האובך. ואז קלטתי שהם עדיין יותר מגושמים מאיתנו למרות הכושר הגבוה שלהם, אנחנו צריכים לרוץ ביניהם. ואת זה אני יכולתי לעשות בשינה. הם כבר הבחינו בנו והתחילו לזוע ממקומם. תפסתי את ידו של חיירסאן והטלתי את קסם המגן שלי על שנינו. ואז זינקנו באחד הפערים שביניהם. נכון שאני נוטה לסמוך על האומנות שלי יתר על המידה לפעמים אבל הרגשתי מאד חכם שמצאתי דרך לעבור דרך מעגל ההגנה בלי קרב.

בעודי רץ, צלי התמזג עם צלו של חיירסן ושמעתי את קולו של אביו השישי בעושרו בממלכה שואל אותו למה הוא רוצה להיות מלומד באקדמיה – כשהוא יכול להנהיג את משמר החול הלבן, וחשוב מזה, להיות היורש להונו. חיירסאן השיב תשובה שיכולתי להזדהות איתה שהוא מעוניין לעשות משהו שישאיר את חותמו לעד ואף אחד לא יזכור את משמר החול הלבן אחרי שאחרית הימים תבוא ותחלוף בדממה. אביו הביע צער על כך שהוא, המוכשר מבין ילדיו, מבזבז את חזיונות העתיד שהוא מקבל ובוחר להירקב בשקט כמלומד. וידעתי שמשמר החול הלבן מרגיז את האנשים הנכונים – העובדה שהם ניסו להפליל אותם בהתנקשות בת'מדן עם חץ הרעם שלהם שהוא הוא הסמל של בית סאמוור. זה היה ההבזק שנגלה לי מחיירסאן בעודנו מזנקים לתוך האפילה לפנינו.

שכן כמו כל הצמחים, האלון ניזון מהאור. ויצור גדול כזה לא השאיר ולו קרן אור מסביב. את הכל גרף לעצמו. הצתתי את הלהבות הלבנות מסביב לקסם המגן שלי כדי לראות... את קורבנותיו תלויים מעל גזע האילן במעין חיקוי מעוות של תהליך הטריפה של האלון. הוא לא באמת עמד לאכול אותם.

וכאן עמדנו מול טבעת השומרים האחרונה שלו. כמה מהקורבנות שלו כבר החליפו צד. האלון הצטייר להם כאדון קצת יותר מבטיח מלשרת את בית מוסר. התנהגות טבעית לי – הרבה פחות לכל מי שסיפרתי לו את הסיפור. בזמני בוגדנות הייתה הרבה יותר נסלחת אם היא נעשתה בהקשר הנכון כמו החלפת אדון חלש יותר באדון חזק יותר כפי שהבנתי כאן. זיהיתי את אביר העץ עם פני החזיר כאותו נוטר גאניד שליווה אותי מקודם. הוא היה קצת יותר גדול מקודם אבל היה משהו רדוף בעיניו. משהו בכל התמורה עינה את נפש הנוטר. לסתותיו עלו וירדו כשהחטים – הנשק הנבחר של משעול החזיר – נוצצות אפילו באפילת האלון. הרגשתי שהוא נאבק ברצון לטרוף אותנו ואז הבנתי למה האלון שינה את גאניד – לאחד האבירים הירוקים. בזמנו מרעיד הארץ הטיל עליהם קללה שיהפכו ממגן למחריב. אלה מביניהם שלא הפכו לסוארידים פנו כנגד הרינאם שעליהם היו אמורים להגן. ועתה עמדנו בפני אביר ירוק שזה עתה התהווה ונאבק בקללה שהשחיתה את האבירים הקדומים.

"אמא," שמעתי את אבירת האוויר מתחת לסנטרי "האלון מוכן לדבר."

ורק אז הבנתי ששני מעגלי ההגנה הפנימיים לא היו יותר מניסיון ללמד אותי שיעורים – הראשון לגבי כוחו של האלון והשני לגבי רצונו ממני. חיירסאן לידי נראה כמעט מוכן לצלול לאיזו פינה חשוכה של המציאות ולא לצאת משם עד אחרית הימים. גאניד לא היה היחיד שהחליף צד אבל הוא היה היחיד שזכור לי משם. דריאן ואלת'רי, אם שאלתם, מצא מחסה בסדנה לנגינה של קלורדל בעת רעידת האדמה – והוא לא היה בין האבירים הירוקים. אביו לא היה רגשן עד כדי כך שיתנער מהנחלה כך. בנו הבכור לא קיבל את פניי.

"האם הסיבה לכך שהבאת אותי לכאן היא כדי להוכיח נקודה?" שאל חיירסאן בלחישה. זאת לא הייתה הסיבה. אני השבתי: "אז כל זה נועד להראות מה גדול הוא כוחו של האלון. אני רוצה בחזרה את חזרזיר. הוא יכל לחכות עד שנבצע את ההסכם שלשמו באנו לכאן."

"לדברי האלון, הלחש שישיב את אבירי היסודות, ישיב את האבירים הירוקים." תרגמה. אז הבנתי את מחשבת האלון עד הסוף: אם אשיב את האבירים הירוקים, גבורתם תשיב לו את מקומו הראוי במחשבת האדם. אנשים שכחו שהוא הבאר שממנה שותה יער הנשמות. למה שלא יעבור ליארווירת' שם הוא המושא להערצה של הממלכה?

"הסתייגותך מובנית, אמא. לו הדברים היו פשוטים יותר, האלון היה עושה בדיוק מה שחשבת ונותן לרסיס הזה ללכת לאבדון. עם זאת, כשאחרית הימים תגיע, האלון ימות. האם שכחת שהוא תלוי באור לצורך הישרדותו?" תרגמה ושאלה אותי בתי. כעסתי עליו. לא חשבתי עליו כאיתן טבע שעליו האנושות תוכל להסתמך כשתבוא אחרית הימים. זכרתי את היער המת שחלפתי בו עם חזרזיר בדרכי לצל האדם. שורשיו הסתעפו מתחת לאדמת הרסיס ואיחדו אותו. בלעדי האלון, הרסיסים שהרכיבו את הרסיס ישובו למקומותיהם בעולם הזה.
לא הרגשתי את האלון בכלל – והוא שלט בצלמי האובך הפשוטים שחנו מסביב לכיכר. היה משהו באימתו מסוף העולם. גם אבא חזיר שכח את האלון אם הוא נתן לו למות. אם האלון ימות, כוחו של אבא חזיר... יתפוגג. הייתי מרוצה לפחות מהעובדה שאבא חזיר לא שרד את הצלחת מזימתו הנתעבת.

"את טועה, אמא. האלון הוא צומת הדרכים. המקור עדיין ועודנו מרעיד הארץ והוא לא יחיד במינו. אם אבא חזיר יקבל אזהרה מספיק זמן לפני שתגיע העת, הוא יוכל להתכונן." ציננה בתי את התלהבותי מסופו האפשרי של אבא חזיר והחזירה אותי להתמקד באלון זה.

ואז ראיתי שורשים מעלים את חזרזיר מהאדמה. הוא היה במצב טוב יותר מאשר פיללתי. חשבתי באותו הרגע שייתכן שהאלון השתמש בחזרזיר כדרך להביא אותי לכאן משום שלא הצליח לחשוב על דרך אחרת שאקח אותו ברצינות. זו הייתה מחשבה מוזרה מאד. אני עדיין לא בטוח אם היא שלי או באה מבחוץ, מהאלון. עם זאת, לא ידעתי איך הוא בפנים שכן הוא היה מעולף. לבסוף, הייתה סיבה לכך שהבאתי את חיירסאן. אני לא יודע מאיפה בא לי הרעיון שהוא יכול לעשות זאת אבל אמרתי, מותח את ידיי, "חיירסאן, כששמעתי אותך עובד עם העדשות, חשבתי שתוכל לעבוד איתו."

"קית'," הצטווח חיירסאן, מוטל בזאת מחופי רסיסו הקטן והבטוח כתלמיד לתותבים, "ריפוי בנגינה זה... זה... לא מה שלמדתי. רק השבתי לעדשות את צורתן המקורית. אצל חזרזיר זה יהיה מורכב יותר היות והוא... אנושי והמנגינה שזורה ו... – "

"חיירסאן," אמרתי בקור "יש לך את הכשרון. אתה תדע מה לעשות ברגע שתשב לעבוד. ובכל מקרה, צריך לקחת את חזרזיר מכאן. ואתה בטח יודע בדיוק לאן לקחת אותו, חיירי."

"רגע, למה את נשארת פה?" שאל חיירסאן, מרים גבה זהובה בחשד "מה האלון עבורך?"

"האלון הוא הדרך." ידעתי ברגע שאמרתי את זה "כאן אשלים את החלק השני של הלחש. רק שאני אצטרך לבטוח בו שיחזיק בי בעת המסע. האם אתה בוטח בו שיחזיק את ידך, חיירי?"

"את לא צריכה להיות כזו חצופה." התיז חיירסאן, מאבד את קור הרוח שלו, "זה טירוף. פשוט טירוף הדעת. לסמוך על הדבר הזה ל... עדיין לא הבנתי מה את רוצה שהוא יעשה?"

"המציאות בנויה רבדים על גבי רבדים. כשארכב על האלון, אימתח בין כל הרבדים שלה. אם אשרוד את זה, אני אשיג את מה שהשיג הא'קאיב בזמנו." השבתי בקור רוח שהפתיע גם אותי. הבנתי שסיליק ממש הסליק לתוכי את הידע שצף עתה למודעותי, מכה בלי הרף.

"אז בנקודה זו אני מאחל לך שלא תשרדי." התיז חיירסאן והרים את חזרזיר על זרועותיו. לא שהוא היה חזק מטבעו אבל מצבו הוציא ממנו כח שביום יום לא היה נחלתו. הוא צדק. זה היה טירוף. להגנתו, למרות ששמעתי את הפחד בקולו, לא הרחתי אותו דולף מגופו. מה שהצטייר לי כהתמוטטות קלה עדיין היה בגבולות הסיבולת של חיירסאן. אביו אימן אותו. ואימן מצוין.

ידעתי רק שזה מה שהייתי צריך כדי להשיג את נקמתי בזמן על כך שגזל ממני את הוריי. כשחיירסאן נמוג באופק, נשכבתי על הגזע והתחלתי לרכוב לעבר התוהו.

פרק טוב ברובו, כמה הערות טכניות ואחת מהותית.
הדמות של חיירסאן מוזרה בעיניי, לא מבין את ההגיון הפנימי שלה.
בחלק הזמן השתמשת במילה אילן - התכוונת לאלון אני משער?
התיאור של מעגלי ההגנה לוקה בחסר - מצד אחד זה נראה מוזר הגנה אמיתית, מצד שני הוא פשוט רץ דרכם. אולי עדיף לתאר שהאלון נתן להם לעבור או לתאר אקשן אמיתי?
אתה אוהב להתחיל פרקים ב in media res, זה נחמד מדי פעם אבל לא כשזה כמעט כל פרק, בעיניי.

תודה על התגובה. :D

האלון הוא הרבים. האילן הוא היחיד. מדובר בעץ שפרוש על פני מקומות רבים. הפרק מתחיל בנקודה שהפרק האחרון הסתיים - קית' וחיירסאן התגשמו בתוך כיכר העץ הקדוש. לי נראה מובן מאליו שמעגלי ההגנה הללו הם הפגנת כוח בעיקר במובנים שקית' יכול להבין. לקית' אין ממש דרך להגן על עצמו ממתקפות מבוססות מנגינה. הפעם אין ת'מדן לידו שתגן עליו. הוא סומך יותר מדי על הכוחות שלו פה. אני מניח שיש מקום לציין את זה.
לגבי חיירסאן, הבעיה המרכזית בפרק היא שקית' נכווה מחיירסאן וזה משפיע על הדרך שבה הוא מתאר אותו. זו סצנה מלחיצה ולחיירסאן לא ברור כלום מי נגד מי ומה קורה פה. הוא נמצא הרחק מאזור הנוחות שלו.

פרק שלושים וארבע: "האש בשדה הקוצים"
האלון היה לפתע העולם כולו. ראיתי את הכוכבים הרחוקים כאילו היו גולות... ומעבר להם ראיתי את מערבולותיו המסתחררות של עולם העננים ואת יופיו השלו של העולם שברא אדון העולמות לסוכך עלינו מפני התוהו מבחוץ. מלפניי ראיתי את הערפילים נסוגים בפני הריק האמיתי שצבעיו דעכו ככל שהעמקתי לתוכו ושם חשתי בגעש שקט, כמעט נחירה של ישות כבירה החולמת את עולמנו במעמקי התוהו. אסור היה להעיר אותה. ועדיין הייתי עבד הזמן. שמעתי את המציאות מבעד לזרם הזמן מהעבר אל העתיד.

המגע בקצה התוהו הציף אותי. מה שחוויתי ברעידת האדמה היה כלום לעומת קשת המשרעת של האפשרויות – מגוחכות ככל האפשר – שהציע לי התוהו. עצרתי את עצמי כשהבנתי כשאני רואה רק רסיס מכל מציאות נתונה ולא את כל המציאות שהתקיימה גם אם לפרק זמן חטוף לעיניי. האלון העיר אותי לעובדה שאני צריך לבחור את דרכי בחזרה.

כשהעמקתי לתוך התוהו, הפסקתי להתקיים זמנית. האלון זכר אותי משום שהוא יצור תוהו – הוא גם זכר מעבר למציאות שאנחנו נמצאים בה. אני חושב שזו הנקודה בה כל נפש פחות מוכנה ממני הייתה מתרסקת על המציאות. לא חשבתי לרגע שזה מה שיקרה לי. תמיד הנחתי שמדובר שזה יהיה פשוט ועתה הבנתי שאני חייב לחזור. יכולתי להיות מלך. יכולתי להיות אציל הון. יכולתי להיות משרת של רוחות האדמה. כל האפשרויות היו... אפשריות.

בספר הצופה הא'קאיב מדבר על כך שהוזמן בזמנו לתחרות יופי במצודת היהלום כדי לבחור את האישה היפה ביותר בכל עמק היהלום. בזמנו חשבתי, כשאדוני מצל האדם סיפר לי את הסיפור, שהוא לא יכל לבחור במישהי אחרת מלבד נסטת'ויה כי אם לא היה מאכזב את מורהו היורן שנסטת'ויה הייתה כבת לו.

עתה עלתה בדעתי שזוהי תחרות היופי. ואני צריך לבחור את נסטת'ויה שלי. לפי הסיפור, היורן נתן להא'קאיב את אדרתו כדי שיוכל להתגנב לתחרות היופי ולשכנע את כולם שהוא יטיב מכולם לשפוט את יופין. מאלק צפה שיבוא אחד אחרון אחריו ולמענו כתב את הספר. נפלו בו במהלך השנים שינויים ושגיאות שנבעו מתוך חוסר הבנה של תכלית הספר. אדוני מצל האדם כמובן שמעולם לא נתן לי לקרוא את הספר אלא סיפר לי על החלקים שהיו חשובים מבחינתו. ועדיין מה תעזור לי אדרת אם אין לי תשובות? רגע, האדרת גילתה לו את נפש היפהפיות מעבר לגופן הפיזי.

מה שראיתי היו שברי מציאות. האדרת יכולה להרחיב את נקודת מבטי. ואז הבנתי שהא'קאיב לא חזר למציאות שממנה בא אלא למציאות שרצה. במציאות שלו, לא היו בארידים. רק בני חילופין. הוא הגיע למציאות בה היו בארידים. האם - ? האם - ? האם אוכל להשיב את הוריי? ידעתי באותו הרגע שגם אם אעשה את זה, לא אפגוש אותם. והם יהיו מתים מזה זמן רב. ובכלל אין לדעת אלו שינויים אחולל במציאות מכח בחירה זו. ייתכן שכל בית הורווינד יושמד בגלל שינוי זה בקו הזמן. כובד האחריות סיחרר את ראשי.

ואז זימנתי את האדרת וידעתי סיבה נוספת למה זה רעיון רע: בקו הזמן ההוא, בני וירדריין, ולא בני הורווינד, הם אלה שעלו לגדולה ונחלת צל האדם נעשתה לקן נמלים. והכל בגלל שקואין שרדה והעבירה את שנאתה לבני הורווינד לדורות שבאו אחריה של בני וירדריין. האדרת הייתה התגלמות האמת הצלולה ושנאתי את בני וירדריין מכדי שזה.. יקרה. גם התוודעתי ביתר חדות לטבעה של האדרת: מערכת לשקילת מציאויות אפשריות. היא האמינה עוד פחות ממני במציאות הזו. כדי שהמציאות הזו תקרה, הקיום עצמו יאותחל – השינוי מבני חילופין לבארידים היה פשוט היות ושניהם היו יצורים מאותה המהות – יצורי תוהו. מה שרציתי דרש הר לעומת הגרגר שדרש השינוי של מאלק ואז הבנתי אותו. הוא, בקלות, יכל לבקש חברה שאין בה עבדים כפי שהוא היה בטרם נהיה להא'קאיב.

כמובן שזה מה שקרה בעקבות מעשיו אבל באותו הרגע, כשהוא עומד על שפת התוהו, האפשרות הזו הייתה זהה למה שאני רציתי: עולם בו הוריי בחיים. אם אינני יכול להחיות אותם, אני יכול ליצור עולם שיתגאו בו. הוקוואת' תמיד רצה גג להגנתו וקואין רצתה שיניחו לה לנפשה עם המארגים שלה. שניהם רצו גג על ראשם. זה מה שהייתה צל האדם שנים רבות. גג על ראשי בית הורווינד.

עם זאת, הרינאם הוכיחו מה קורה כשהולכים עם השאיפה הזו יותר מדי רחוק. אתה לא מצליח להשתנות כשהעולם משתנה. ואז המוות שדחית יגיע באיחור אבל יגיע והוא יכאב. לא להורות את הדרך, ללמד את הדרך. ולקוות שמי שמקשיב מספיק חכם להבין מזה... משהו. אני לא תפסתי את עצמי כמישהו שיכול להגיע למלוא חוכמתו של הא'קאיב. ואז, הבנתי. הא'קאיב לא היה אדם אחד. הוא היה שלושה.
האחד שמלמד. האחד שלוחם. והאחד שמאחד. האגדה הפכה אותם לאדם אחד אבל הם היו שלושה. האיש שאדוני מצל האדם נפרד ממנו היה אחד מהשלושה. שאלתי את התוהו והוא ענה לי איך להגיע לחוכמה הזאת. מאלק, ולפניו הראת', היו הרגל הראשונה בשילוש. זו הסיבה שהם התגלו לפניי כרוחות. אני נבחרתי להיות הרגל האחרונה של השילוש שלהם.

במקום לשנות את המציאות, ביקשתי לשנות את עצמי. ובאותו רגע שבין הרגעים, לא היה לי צל ולא הייתה אומנות. כוחותיי באו רק מהתוהו. ואהיה שוטה אם אחשוב שכפפתי אותו לרצוני היות ולא הייתי מודע לכל רצוני. כששיניתי את עצמי, נעשיתי אחד עם התוהו והתוהו נעשה אחד איתי.

ואז ירדתי מהעץ ומצאתי את עצמי בשממה שחורה משחור. אדרת הא'קאיב שבה למקומה. הייתי רוצה לומר שלא הייתי צריך אותה יותר אבל לא שהיא הייתה מועילה בהרבה אז.

גבר באדרת עור חזיר ועל פניו מסכת הקדוש של נשמת החזיר מחא לי כפיים על כך שירדתי מהעץ לבסוף. שיערו נראה כמעט מתכתי בגווניו הזהובים ועיניו היו אפורות וקרות כאבן. גופו היה נוקשה מלהיטות.

"אתה זה המתכנה אבא חזיר." הבחנתי "אנחנו עדיין מחוץ לזמן."

"אנחנו נמצאים בבועת זמן. השיורת שמותירה התפרצות תוהו בעולם. כשהיא תדעך, הזמן ישוב. בינתיים, אנחנו נדבר." ענה אבא חזיר "אתה היית האש בשדה הקוצים של חזוני. בנוסף להגנה המזופתת שאדונך שם על עתידך, פתילי הזמן שלך כל הזמן נקטעו בנקודה."

"אתה שלחת את הנסיכה. ואתה הרגת את איש העננים." הערתי כשאני מודע לנוכחותו. לו רצה להרוג אותי, הייתי מת מזמן מידי אחד המתנקשים שלו. החץ ההוא לא נועד לי, כזכור. ואז נזכרתי במה שעלה בגורלם של אלה ששלח לגלעד הורווינד ועל מותם מידיו. הוא לא היה אדם טוב.

"אני מוכן לעבוד עבורך אם תיתן לי את מה שהם הבטיחו." אמר אבא חזיר בתאוותנות. הוא לא היה כמוני על שפת התוהו. הוא לא הבין עד כמה זה קשה לעצב את העולם מכלום או... שכן?

"כשתחיה מספיק זמן כמוני, תשמע שאנשים לא מסוגלים לעשות את מה שטוב עבורם אפילו אם הם רוצים ואפילו אם הם מתאמצים נורא. גרוע מזה, הם מקשיבים לאחרים." הסביר אבא חזיר את השקפת עולמו "אחרים הנופלים ממני בחוכמה ובנסיון חיים. אפילו האדון כבידה מדמיין לו שאני בר תחליף ומתייעץ עם אחרים מלבדי."

"ואתה רוצה עולם שבו לאנשים יהיה קל לעקוב אחרי חוכמתך." אמרתי, מסיק מדבריו.

"הבנת האחר היא הצעד הראשון לחוכמה. ואת תופסת את העניין עם הנסיכה לא נכון. נתתי לך הזדמנות. כמה קל להפוך את ההזיות שלה למציאות שתתנפץ לה בפרצוף? המלך אפילו נתן לך רמז איך לעקוף אותה בתחרות. אם תתחתן עם קרידין הארו, את תהיי... היורשת."

לקח לי רגע להבין שגם אם הוא שפוי לחלוטין, הוא היה טיפש לפי אמות המידה שלו. התוכנית שלו הייתה מציאותית רק אם אתפשר על מי שאני לטובת מה שאני יכול למען הכח והעוצמה. האם הוא חשב שאני נואש עד כדי כך שארצה להיות מלך דראינרי בתמורה לוויתור על כל מה שאני?

ואז הבנתי שהוא האמין שאני אהיה פשוט מספיק תאב כח. תאוות כח הייתה משהו שהבין. כך השחית את חיירסאן באותה מציאות עוד בטרם הספיק לעמוד על שפת התוהו. חיירסאן ידע על זה כשהוא שאל לגבי טבעם של נבלים את בן הצללים. מישהו סיפר לו מה קרה. וזה לא היה אבא חזיר. מבחינתו, הוא היה חסר ערך מרגע שאדוני מצל האדם ויתר עליו. חשבתי על מה הרסיס שראיתי מזכרונותיו של חיירסאן. האם פחד ממה שיקרה אם יהיה בעמדת כח? בהתחשב ביצירתיות של אבא חזיר, הדברים שעשה בהשפעתו היו מרושעים.

"אני השומר, אבא חזיר." אמרתי "כשהייתי אדון צל האדם, שמרתי על נתיניי מאויביהם."

"זה הסיפור שאת מספרת לעצמך." אמר אבא חזיר, ממולל בידיו עטויות הכפפות הלבנות "את נולדת לשלוט. כל עניין השומר היא דרך לשמור על נתיניך בתלם. אלה רק מילים."

ואז הבנתי, שמבחינתו, אני דרך לשרוד את מה שיקרה באחרית הימים. אני הייתי... תוכנית הגיבוי. הוא חייך, כשהבין שהבנתי את זה, ואמר: "יש אנשים שיקראו לי נבל. אנחנו יכולים לעבוד מצוין ביחד. את תשלטי ואני אדאג לכל השאר."

לא היה לו מושג כמה הוא נשמע יהיר ומבזה באותו הרגע. האיש התכוון עדיין להחריב. ואותי הוא רצה כגג שיחסה תחתיו. לפחות שהיה מפגין חרטה על מה שהולך לקרות. לא, הוא היה גאה במעשיו.

"האם לא אכפת לך ממותם של בני אדם?" שאלתי רק בנסיון למצוא שמץ אנושיות בנבל.

"את תבראי אנושות חדשה בשביל שאת תשלטי בה ואני אעשה את כל השאר." השיב לי, בקור רוח של נבל אמיתי. הבנתי שלרגע אחד התפתיתי ואז הבנתי על מה אני מוותר, בעצם. על חברות אמיתית עם חזרזיר. הרי שלשון חלקלקה לא יחשוב פעמיים לפני שיבגוד בי. ואני לא התכוונתי להמיר חברות אמיתית בברית לא יציבה עם נבל שכמוהו. למרות שלא עברה בי, למיטב זכרוני, המחשבה לקפד את פתיל חייו של הנבל בשיחה ההיא, אני יכול להבין למה היא לא עלתה. אם היה לקח שתקופתי לימדה היה שאם תקח מקום בכח, אתה דן את עצמך לחיים של פחד. מרגע שהייתי מביס את אבא חזיר, חסידיו היו נוהים אחריי משום שהוכחתי את עצמי כחזק יותר עד שיופיע אחר ויביס גם אותי. פחד, האם לא אמרתי כבר? אם פראכן היה במקומי, הוא היה שובה אותו למטרות מחקר. חוץ מזה, לא חשבתי שהוא יהיה מרוצה כשיבין שמה שהוא רוצה בלתי אפשרי. הוא לא... יאמין לי. כבר קלטתי שהוא יאמר שאני מפחדת מלעשות את הדבר הנכון

מבחינתי, המעשה שיוביל אותי אל עתידי שאותו הוא לא יכול לדעת בשום פנים ואופן. השבתי: "אבא חזיר, אני אחשוב על הצעתך."

ועד שהזמן שב, אבא חזיר חזר בחתיכה אחת למקום המפלט שלו מעבר לזמן.

פרקים מעניינים. 33 היה אחלה, אהבתי את הכיוון אליו לקחת אותו, למרות שאני חושב שהיה אפשר להכין דרמטית את התפנית קצת יותר טוב.
פרק 34 הלך עם הכיוון הזה די רחוק, אני מודה שלא ציפיתי למה שנראה כמו כוח ושליטה קוסמיים בלתי מוגבלים לקית'. גם המהירות בה החשיבות של קית' גדלה די פתאומית - לפני לא הרבה זמן הוא היה נתון לחסדיה של מערכת משפטית קרה, ועכשיו ישות קוסמית והנבל הגדול של הסיפור באים אליו שיעזור להם.

להשיג את הכוח זה החלק הקל. להבין איך לעבוד אתו הוא החלק הקשה. מדובר עדיין בכוחות שונים מאד מהאומנות שקית' עבד אתה עד עכשיו. זו בדיוק הנקודה שנוכל כמו אבא חזיר יכול לסדר אותו ולגרום לו לעבוד עבורו. בכל מקרה, הייתה סיבה לכך שהם היססו מלהשתמש בלחש זה. קית' הוא עדיין שחקן קבוצתי בטבעו. זה מה שעשה אותו פגיע למערכת המשפטית הקרה מההתחלה.
לגבי החשיבות של קית', אבא חזיר לא היה מבצע את המהלך שלו עם הנסיכה אלא אם כן היה רואה את קית' בעל חשיבות לתוכנית
- יש דרכים הרבה יותר שקטות להיפטר ממנו במקרה הטוב. בכל מקרה, הכוחות של אבא חזיר, לטוב ולרע, באים מהעולם הזה - הוא עדיין, לצערו, לא ישות קוסמית.

פרק שלושים וחמש: "הכלי השבור"
תוך זמן קצר, באמת זמן קצר, הבנתי שנקלעתי לערבות הרחוקות. לא מתוך גאונות או חוש משובח יתר על המידה של ראיית הנסתר אלא מבט חטוף על ההרים שעלו מהצפון – הרים שפסגותיהם מצועפות בשלג אדום כדם. בתקופתי, למרות שבית הורוויראת' תבע אותן, הן לא היו מיושבות, למיטב ידיעתי. עתה ראיתי חזירי סערה עפים בשמיים ועוקרים ציפור ממעופה באכזריות ובתחכום של בן אדם.

הייתי עדיין אפוף מהמפגש עם אבא חזיר, כך שהרמתי יד לעבר חזירי הסערה וידיתי בהם כדורי אש. אש תוהו לא באמת שורפת... כלום. רק ראיתי את החזירים נופלים, כשהאש עיוותה את המנגינה שמכוחה הם עפו, הישר אל מותם החטוף. שאבתי בחזרה את האש לתוכי לפני שהם יקומו לתחייה כגלמים – זכרתי משהו עמום משיחה עם אחותי מיראת'י לגבי הדרך בה גלמים באים לעולם וכרגע, לא רציתי שום גלמים שאצטרך להשגיח עליהם. בעודי שואב את האש, הבשר המתעוות התחיל לעוף לעברי, כשהוא מסובך עם האש לכל הרוחות, ואז ניסיתי להפסיק את זה בכח.

ברגע הבא ראיתי חזירנים של האנובן, חמושים מכף רגל ועד ראש, מסתחררים לעברי בתנוחת קרב. אני מניח שהם חשבו בהתחלה שאני מעפר אש ואז, כשראו את הפרטים, החליטו שאני פושט מבארות'. הרגשתי את רגשותיהם אופפים אותי כלהבה ואת ילדיי... זעים. ופתאום הייתי בלתי נראה עבורם והם עברו מעל ראשי. גם האש נעלמה לחלוטין. לקח לי רגע להבין שילדיי יכלו לבטל כל דבר שאעשה. הם גם הגנו על חיי החזירנים... ממני.

קלטתי בכאב שהייתה סיבה שירדתי מהאלון פה. כאן, בערבות הרחוקות, הייתי סבור, בטעות, שלא אפגע באיש עד שאלמד את כוחותיי החדשים וכבר הרגתי עדר חזירים במכה. ואז נזכרתי בציפור. הלהבות כבר דעכו לתוכה כשהיא קמה מהערבה ועיניה יוקדות. היצור הקטן צווח וצלילי קולו בערו באוויר כמו שצריך להיות אצל בריה שהאש השתלטה עליה. נוצותיה היו שחורות כחטא ואני זימנתי אותה. הרגשתי בה את התשוקה העצומה לאש... אש התוהו שיצרה אותה. האש שיצרתי בהיסח דעת. היה לי מלווה בערבות הרחוקות. יופי.

ניסיתי לחשוב מה אני עושה מנקודה זו וראיתי את כל האפשרויות שלי. הייתי צריך... לבחור. ולא משנה מה היו האפשרויות. נזכרתי שקבעתי פגישה בעיירת שמיים נופלים. והתחלתי ללכת בכיוון. המלווה שלי צווח וכל דבר, שלא היה בו יכולת להתנגד לו, בער. לא שהיה הרבה מה להבעיר שם. בסופו של דבר, אמרתי למלווה שלי לשתוק או שהוא יסיים כמו החזירים. הציפור השחורה שמעה אותי וצייתה לפחות לזמן מה שכן טבעה החדש דרש ממנה לצווח מפעם לפעם כדי לקרר את עצמה. אני לא גאה ביצירת הציפור. זכרו שהייתי חדש מאד עם הכח.

לאחר זמן מה, הגעתי לגבולות הערבות הרחוקות. יכולתי לשמוע את ההמייה הרחוקה של תל קיץ, בירת הערבות הקרובות. התרחקתי מהאנושות. וילדיי הרחיקו את האנושות מדרכי. הרגתי את הציפור כדי למנוע ממנה להבעיר הכל. חשבתי לעצמי למה אני הולך כשאני יכול להשתגר. נדרש רגע אחד, בעודי בוהה באש התוהו שהתלקחה מסביבי, כדי להבין את הסיבה לכך. כדור האש הטיל את עצמו כברק. כחץ על פני הערבות הקרובות. דמויותיהם של האחים וירדריין עלו ממעמקי זכרונותיי, מענים אותי ככל שהאש המשיכה לחרוך את השמיים.

מחשבותיי לא היו הכי צלולות אז. רק כשצללתי שוב לבשר ודם, הבנתי שפשטתי את גופי. גרוע מזה, הבשר והדם שצללתי.. לא היו שלי. שמעתי יבבה מעונה בין אוזניי, שהיו אוזניה, של נערה בשם סנואית'. סנואית' וירדריין.

הכלי שלתוכו יצקתי את עצמי היה שבור. היא הייתה כבר מעבר לרחמים עצמיים. קודם אמה מתה והשאירה אותה כבת חורגת בנישואין שהיו למטה כבודה כבת וירדריין. שם שאמה עמלה רבות שנים בבתי המשפט של מאת' כדי להשיב לעצמה לאחר שאביה וויתר עליו בעת נישואיו. לאחר מכן היא ברחה ומצאה את עצמה נשואה למשפחת טור גאהרית.

הנישואין הגאהרים הם אחד הניסיונות המוזרים ביותר שנתקלתי בהם בדרכים להגעה להארה רוחנית. הגאהרים, אנשי ממלכת גראמגת', מאמינים שמשפחת טור, שמורכבת מעשרה פרטים שמשודכים על ידי משרת הרוחות, עדיפה בהרבה על פני הנישואין שלנו, המבוססים על כדאיות או אהבה. וגרוע מזה, משפחת הטור הגאהרית מכרה אותה למלכם. והאישה ששכבה, מכונסת איברים, הייתה הסוכנת שקנתה אותה.

כשניסיתי לצאת ממנה, קלטתי שלא היה לי צל. ליתר הדיוק, היה לי צל אבל הוא שקע במצולות הרגע שבו עליתי על האלון. מכל בחינה שהיא, לא הייתי קיים בזמן הזה... בקיצור, הלא נולד במלוא המובן. לא יכולתי לגשת אליו בכלי השבור והחלוש בהרבה, והצמא. ברגע הבא לאחר מכן, הבנתי שהיא מביאת מחלות. במקרה הזה, יעד המגיפה היה פראכן – מלך גראמגת' ניסה להאיץ את מהלך המאורעות כפי שהתווה אבא חזיר בכך שפראכן ימות לפני ליקוי החמה. הגופות שמסביבנו הייתה תגובת הנגד לניסיון העלוב הזה. המגיפה שהיא הביאה בגופה הייתה המגפה הלבנה. שמעתי את שרשורי הצל שרים שם, כנגד בשרה. כניסתי לגופה העניקה לה את הכח שהיה נחוץ לה לקום ולשתות מהגופות. הייתי עמום מכדי להתנגד לצמא הבלתי נשלט שבא עם המגיפה הלבנה. לא לדם. למים. היא פשוט לא הייתה מדבקת.

ניבים קרעו את בשר הגוויות ודם נספג על שפתיה ופניה. נספג בהם כמים באדמת ציה. רק אז קלטתי שאני נמצא בתוך אחת מהאבירות הירוקות. היא השתנתה לצורת האבירה הירוקה שלה כדי לשרוד מבלי לחשוב. אלה היו ניבי נחש. רק באיטיות ככל שהדם נספג בפניה המעוותות, היא התחילה להתעורר משנתה. וכמובן, להשמיע קולות ברורים יותר מהיבבות המעונות ששמעתי מקודם.

"אני... אני... הרגתי אותם?" שאלה סנואית', מניחה יד על גופה אפורה שרוקנה מדמה. היינו בתוך חדר ההסבה של ספינה שנהפכה כשסיפונה העליון פונה אל העשב. יכולתי לראות מבעד לדלת גדילים של עשב מגששים את דרכם מבעד לדלת הסגורה, בסקרנות. ניסיתי לחשוב איך אני יוצא ממנה בלי להזיק לה. ילדיי לא הועילו כאן כמו קודם. גופותיהם הקטנות רק התחפרו ברחמה כאילו הייתה איתם בהריון מאז ומתמיד.

"השאלה היותר מעניינת היא למה אנחנו לא מתות." אמרה האישה מכונסת האיברים, צליל קולה נשמע לי מוכר מסיבה לא מובנת, "למלומד פראכן לא היו נקיפות מצפון להרוג את הכח המלווה שלנו אך, כשהגיע אלינו, התחיל למלמל משהו על הישנים ונעלם." כמובן שבהיעדר צל, אני ופראכן כבר לא היינו מקושרים בבשר ובדם. הוא היה מרוצה. לפחות לרגע אחד או שניים עד שמצא משהו אחר להיות לא מרוצה ממנו.

"סטה," השיבה סנואית, מניחה יד אחת על מצחה השחור "שתיתי מדמם. מה אני בכלל?"

"למען האמת, זה מפתיע אותי שהנשמה המנחה שלך היא נשמת הנחש." אמרה סטה, חושפת טפח פרוות חזיר כהה, שהבהירה לי שהיא נקדשת נשמת החזיר, "ציפיתי למשהו... אחר. אולי חולדה. אולי נמלה... אבל, בשום פנים ואופן, לא נחש."

"סטה," ייבבה סנואית' "כואב לי הראש" ואז הקיאה על הארץ קיא שחור.

עם הקיא השחור אני הצלחתי להיחלץ ממנה בנהר של אש ולשוב לצורתי. השתיים... נרתעו מפניי ולו מחמת דמיוני לפראכן. סטה הייתה הראשונה להתאושש ואמרה: "סנואית', הירגעי. אבא דיבר עליה רק דברים טובים."

כרעתי ברך בפני הגבירות, מכנס את גופי כמיטב יכולתי, מרגיש את ילדיי מתחפרים שוב בגופי שנוצר זה עתה, ואמרתי: "שמי קנת'ן הורווינד. ואני בדרכי לעיירת שמיים נופלים."

"את נשמעת כמעט... אנושית." אמרה סנואית' "יחסית למישהי שהגיחה מגופי עכשיו."

"ואת נשמעת כמעט... אנושית." אמרתי, מזעיף את פניי, "ליוצאת חלציו של ת'אורן וירדריין – " ואז הבנתי שהמילים נפלטו מפי מבלי שיכולתי לשלוט בהן. רציתי להרוג. וידעתי שהיא חפה מפשע. קואין צדקה בזמנו שהתנגדה לאיחוד בין גרוגוד לדאלמארית'. איחוד בין סוארידי לבארידי יוצר מישהו שנושא במאפיינים הגרועים ביותר של שניהם – גם להיות אישה וגבר וגם לנוע מצורה מפלצתית לצורה אנושית כפי שקרה לסנואית'. והבנתי מאיפה אני מכיר את סטה.

"ולצערי, היינו בדרך לנמל גאל כשהותקפנו ובאכזריות כפי שאוזניך שומעות." אמרה היא. האישה שראיתי בבגרותה בעודה משחרת לטרף אחרי ידידי ביער הנשמות. היא הייתה... צעירה וכבר כה חסרת אנושיות. ידעתי שלהותיר את הנערה איתה יביא עליה קץ. היא חצתה כברת דרך מנערה שהתחבאה מרוצחי אביה העריץ. לא היה בה גרגיר הזדהות אם הייתה מוכנה להמיט מוות כזה על סנואית' גם אם לא קלטה שהיא תמות תוך התהליך. כמה הולם שתראה באבא חזיר כאביה!

ואז הבנתי שזה עונש. האדון כבידה גילה על השיחה ביני לאבא חזיר מחוץ לזמן. הנבל ראה את חזונו כילדו האהוב ופגיעה בו הייתה מזכירה לו את האימה הראויה למשרת טוב. סוכנת אחת מתה, כפי שלמדתי, הייתה רק אבידה מצערת. כיווצתי את ידיי לאגרופים. והגרוע מזה היה שלמעשה האדון כבידה חשב שהייתי הסוכן של סיליק.

לא נפגעתי מהייחוס השגוי אלא מהאמונה שסיליק היה מוכן להיענות להצעה המרושעת. הוא, שבחר להקדיש שלושת אלפים שנה מחייו בחיפוש אחרי הנבחר שהסתיימו בי, לא היה נוטש את.. העולם.

קמתי והנחתי את ידיי על סנואית'. הפעם הבנתי יותר לעומק כיצד לתעל את הריק מרובד העמוק יותר של התוהו. השרשורים פשוט נקרעו לגזרים והתפוגגו כיצורי הרפאים שהיו. תהיתי למה אין לי חמלה כלפי היצורים הללו והגעתי למסקנה העצובה שזה פשוט לא... משנה. אינני אדם יהיר אך הייתי צריך משרתת וידעתי מפרק הזמן שהייתי בתוכה שהיא... ידעה את מלאכות הבית. אקח את סטה עד עיירת שמיים נופלים ושם דרכינו תיפרדנה.

"סנואית," אמרתי בקול שנשמע לי לפחות מלא חמימות "את שלי."

לאחר מכן חדרתי שוב לתוכה ואנסתי אותה להשתגר ביחד עם סטה. לי לא היה צל אבל... לסנואית' היה. התחושה שחשתי בעודי נופי הספינה ההפוכה מתחלפים לנופי העיירה הייתה שהזמן עשה לי את זה שוב. לקח רגע להבין שנכנסתי לסנואית' כמו שאראדורלד נכנס לתוך קית' של המציאות הקודמת כאילו לזמן היה חשוב לשחזר רגע מזעזע זה. והגרוע מכל הייתי מאושר ממה שעשיתי. באמת ובתמים מאושר מכך ששברתי אותה עוד יותר והפכתי אותה לכלי השבור שלי. השמחה הזו באה מחלק עמוק בי שנטר לוירדריין, חלק שהצטער שבאמת לא יכולתי להפוך את האחים וירדריין לחולדות כשאיימתי עליהם. וברגע שהגענו לעיירת שמיים נופלים, הקאתי את עצמי מתוכה.

הפרקים רצים מהר, שזה טוב.
אני מסכים עם ת'ור שהתפתחות רמת הכוח מפתיעה, אתה מתייחס לזה בתחילת פרק 35 אבל זה לא מספק..

פרק 35 מתחיל נהדר, הקטע של להכניס את עצמך לתוך גוף פחות עבד לדעתי, גם לא ראינו את זה קודם אצל קית'...

תודה על התגובה :D

קית' רק עוקב אחרי המתווה שהתוו עבורו אחרים. מוריו הכינו אותו מאז ומתמיד ליום הזה. ההבדל העיקרי הוא שבגרסה הקודמת היו לו גם את הכוחות הישנים שלו וגם את הכוחות החדשים שלו. פה יש לו רק את הכוחות החדשים שלו. וזה מה שמבלבל אותו. ועל זה הפרק.
מעשית, השתגרות, בדומה להליכה, זה משהו שדורש תרגול. השתגרות בגרסה הישנה היא משהו שטבעי לקית' כמו נשימה. זה הקסם הראשון שהוא ביצע למעשה. עם הכוחות החדשים שלו, הוא פחות מנוסה ומתקבל על הדעת שהוא יעשה פשלות בעת תהליך ההשתגרות.

פרק טוב, למרות שהוא נחלש לקראת הסוף.

אהבתי את תחושת הריקנות שמלווה את החצי הראשון. הכוחות החדשים של קית' קצת הפתיעו אותי, היה כדאי להדגיש יותר שהכוחות שלו התחלפו (אני מניח שזה קרה בפרק הקודם, אבל לא ברור לי מתי). אני מניח שנראה יותר מהם בפרקים הבאים, אבל הייתי שמח לדעת מה מהות הכוחות החדשים לעומת הישנים (הם נראים אלימים יותר).

הכוחות של קית' התחלפו כשהוא נעשה אחד עם התוהו והתוהו נעשה אחד אתו. יש לנו השליש האחרון של הספר ללמוד ביחד עם קית' את הכוחות החדשים שלו כפי שציינת בעצמך. בעקרון, קית' עובר תהליך של קילוף מהזהות הישנה שלו. כאן זה הלך עמוק יותר גם לתוך הכוחות שלו. בשליש האחרון הוא בונה מחדש את הזהות שלו.

פרק שלושים ושש: "כבודי הוא חיי"
"אני לא מושלם."

הזכרון של סטה הכה בי בעודי מתגשם בכיכר עשרת המלכים. אבא חזיר, בזכרונה, הסיר את מסכת הקדוש וחשף פנים חרושות קמטים מתחת לשיערו הזהוב כגון המתכת. עיניו לא האירו עם פניו למרות שיכולתי לחשוד עוד לפני כן במטרת השיחה. סטה כרעה על הארץ. בוכייה.

"אני צריך אותכם, תלמידיי. אם אכנס בעצמי לזרם הזמן, אמות." הודה אבא חזיר בשקט "המוות מחכה לי מאז שנפצעתי בקרב אלף השמשות. מות הקדושים רובץ על נפשי, סטה."

סטה הסמיקה מזעם ואמרה: "סלח לי שאני כה אנוכית, אבא!"

ומגדל שמיים נופלים היכה בי. הוא עמד עתה זקוף, נטוע בלב כיכר עשרת המלכים, כאילו היה שם מאז ומתמיד. כשעזבתי רק לפני זמן קצר, המגדל, כאדוני משמיים נופלים, רפרף. רק ברצות אדונו, המגדל היה מופיע ולא תמיד בכיכר עשרת המלכים. ואז האור נפל עליי, אור השמיים שגג לא הסתיר אותם מפניי. עיירת שמיים נופלים הייתה חשופה לחלוטין. בסדר, הייתי יכול להבין את זה עוד מקודם אבל דברים אחרים היו על דעתי באותו זמן...

סטה שאבה רוק לפיה ויצרה כדור מים בפיה, כדור זכרון. ואז היא התיזה את כדור הזיכרון עליי.

"אמא." קראה סנואית' הכורעת ליד אמה הגוועת, שרועה בכוך מגורים פשוט למראה, "אבא יביא את המרפא בזמן. אבא יביא... –"

"הבן בא לקחת אותי, סנואית'." אמרה אמה, משתעלת, "האם את זוכרת את המילים?"

ומעיני הילדה, ראיתי אותו, את הבריה הכבירה שנחשים נחים ככתר על שערו הבהיר, בנו הבכור של מרעיד הארץ. סנואית' קפצה כשהוא מופתע מכך שהיא בכלל מרגישה בו. "אנחנו המגינים על הישנים. אנחנו השומרים על הממלכה. לנו השער ולנו המפתח." דקלמה סנואית' בצורה שגויה לחלוטין את המילים למראה אמה המחייכת בעת מותה. ונשמתה יצאה מגופה ונבלעה בתוך אחד מנחשי הבן. הוא נעלם כלא היה, משאיר אותה, יתומה מאם.

"עליך ללמוד שאחרים לא צריכים לשלם על תוצאות מעשיך. כבר איבדתי את הוריי." התיזה סטה בלהט של אלף שמשות יוקדות למראה הדמעות הנגוהות מעל פניי. הייתי... חסר מילים. התחלתי להבין קצת יותר למה חזרזיר תיעב אותה. הזכרון הזה הכאיב לי. והיא נתנה לי אותו.

"מצוין." אמרתי, דמעותיי מתאדות לאוויר העולם, "דרכנו נפרדת פה, סטה."

מבטנו הצטלב באותו הרגע. הרגשתי את מלוא חומרת הדין שסטה הצליחה ליצוק במבטה. היא כעסה עליי שלקחתי אותה מהסירה. ואז הבנתי שאין עליה את נשמת החזיר שלה. סטה שלחה אותה כדי להזעיק עזרה. ובמקום עזרה, אני הופעתי ולקחתי אותן לכיכר זו. מצוין, סטה פחדה שלא ימצאו אותה כמו שנאמני אביה לא מצאו אותה. והזכרתי לעצמי שהיא עדיין נקדשת. כל העניין אצל הנקדשים הוא שהם מחפשים את עצמם. מותר לה להיות חסרת בטחון. ולי מותר לא לרחם עליה. לא הבנתי איך אני יכול להיות כל כך קר. קודם השרשורים. ועכשיו סטה. נראה שהחוכמה שביקשתי מהתוהו הסירה שכבה שלמה של הונאה עצמית. ברור שכעסתי עליה אבל נדהמתי מהעובדה שלא היה לי אכפת ממנה ברמה הבסיסית ביותר כבת אדם. היא יכלה למות ואני הייתי בועט בגופתה בדיוק כמו שסיהור בעט בגופתה של קואין לאחר ששיסף אותה בחרבו. ידעתי שאני לא רוצה אותה לידי בקרוב. חזרזיר יבוא בקרוב. הוא ישמע את בואי ויבוא. אני לא יכול לגמול לו בכך שאפגיש אותו מחדש עם הסיוט הכי גדול של חייו.

"סטה, את – " ניסיתי לנסח את מחשבותיי בצורה הולמת "ימצאו אותך."

והחום במבטה צלה אותי כשהשיבה: "כשיבוא וייקח אותי. אני שומעת אותו, קנת'ן, כועס. כועס איך יכולתי להיות טפשה לא לשאול אותו אם מה שעשיתי למען המלך היה נכון. במחשבה שנייה, כבר עדיף שאישאר איתך."

נשמתי עמוק ונזכרתי בחוק השני של אומנותה: היא חייבת להיות עם מישהו נוסף מסוגה. אם אבא חזיר דחה אותה, היא נמשכת אל הדבר הכי קרוב לחוג חברתי שהיה בסביבתה: אני. למעשה הייתה לה בחירה נוספת שהבנתי היטב למה היא לא בחרה בה בו במקום.

"סנואית'," פניתי אל הנערה שהתפלשה בקיא של עצמה, פני הנחש שלה מוכתמות בקיא, "השתני בחזרה לצורת האדם שלך. אם קשה לך, חשבי איפה היית הכי מוגנת בעולם."

"אל תדברי אליי כאילו שאת מבינה אותי בכלל." נהמה סנואית' "מה שגרמת לי לעשות... לעשות... היה כאילו מתתי ונולדתי מחדש. מה זה היה בכלל?"

"הורה הולדתי הוקוואת' הכיר בזמנו סוארידים. אחד מהם עזר לו הציל את אחיו. כבודו הוא הסיבה שאת קיימת בכלל. אם לא היה זוכר לו את הפעם ההיא, לא היה מקבל אותה, את דאלמארית', אם שושלתך." אמרתי בנוקשות שכן שנאתי כלפי מי שהייתה בערה בי. היא הייתה מדם וירדריין. ידעתי שאינני הוגן ועדיין לא התחרטתי על מה שעשיתי לנערה.

"וקוראים לזה תשגור. הטלתי את הצל שלך ואחזתי בידה של סטה וכך הגענו לעיירה." הוספתי בנועם "ועתה תשובי לצורת האדם שלך. תחשבי מחשבות שמחות, סנואית'." ובדיוק באותו הרגע נפלטה צווחה מסטה. אחת מנעליה התבקעה לשתיים וחשפה טלף – שסע בתוך כף רגלה הבשרנית. עוד אחד מחוקי האומנות של חזרזיר בא לידי פעולה: שימוש באומנות בא במחיר התמזגות איטית עם הנשמה המנחה שלך.

"זה נראה כמעט חי." אמרה סנואית', פורצת בצחוק. גופה התכווץ והשתנה לצורתו המקורית. היא הייתה נמוכה ובעלת שיער פרוע ושחור עם קווים עדינים של אופל בתוכו. וסטה לא נשארת חייבת וזינקה עליה. זעמה, שבוטא בשתיקה כלפיי, מצא את ביטויו. סנואית' הלכה לחוות את מה שחוו קורבנותיה בזמן שממנו הגעתי. אני הפרדתי ביניהם. פשוט הנחתי את ידיי על שתיהן והרגעתי אותן. לא ילדיי. אני. הרגשתי את כעסן מפעפע. נוזל. ואז, במחשבה אחת, מתעמעם כמעט כמו שת'אוון הבעיר את חמתי עד לא מזמן. הכוחות הללו לא היו שייכים לתוהו.

"את חצי כמונו, חצי תוהו, אמא." שמעתי את בני אומר "אם תהיי חזקה, כוחך יבוא מהמפגש בין שני החצאים. אם תהיי חלשה, אחד החלקים ימשול על השני ואת תמותי, אמא."

ואז מבטי הצטלב עם מבטו של איש זקן בכסא מכונף. גופו הזקן היה קורבן להתחדשות גרועה ודומה שהוא ספר את השנים עד שהמוות יבקר אותו. לקח לי רגע להבין מה הוא. וברגע הבא לרתוח מזעם על ת'אוון על מה שעולל לאדוני משמיים נופלים. הוא היה בן... תמותה.

כנפי ההרד של כסאו רפרפו ככנפי ציפור השיר כשקרב אליי. הודיתי על כך שהגענו לתקופה שאפשר להתקין משהו כזה אף על פי שהעקרונות שמאחוריו היו נשגבים מבינתי. יותר נכון, הבנתי אותם אבל מראה אדוני משמיים נופלים הקשה עליי להתרכז בעיכולם.
"חזרזיר מחכה לך, קית'." אמר אדוני משמיים נופלים, נוגע בסנטרי בידו הרועדת "לבניינים הללו יש אוזניים."

סטה ניערה אבק מעל בגדיה והסתכלה על נעלה הקרועה. סנואית' מוללה את אריג שמלתה הגסה, הכחולה, שנעשתה ממשי ספינות שסופקה לה בעלייתה על הספינה שבה נפגשנו. סטה קפאה כשהיא ראתה אבן זכרון שכמעט חסמה את השמיים בממדיה. היא מיהרה, מהדסת על נעלה השלמה, כשהיא רוצה להיות בטוחה כשהיא קוראת את השם נכון – טסיאת'ה.

"זוהי לא פגישתנו הראשונה, טסיאת'ה." אמר אדוני משמיים נופלים "ובתקווה, זו לא תהיה פגישתנו האחרונה. קית', אם תסתכל מלמעלה למטה, תראה שמחוק שם שם." אדוני משמיים נופלים נהג לעשות תרגילים כאלה. דע את סביבתך ותהיה בטוח מאויביך.

סטה עיקמה את פיה בזדוניות והצביעה לעבר שם אחר – גרוגוד וירדריין – שניצב בקצה העליון של אבן הזכרון. שמו את הצבאות שאיבדו הכי הרבה לוחמים בתחילת הרשימה. טסיאת'ה הייתה קצת מתחת לקווינת'רת' הורוויראת' – המלך השני שנקטל בדמי ימיו אז. הוא לא היה המלך בדיוק כמו שאחי לא היה מלך אבל הוא פיקד על צבאם. ראיתי שם. את שמו של אחי סיהור. לא הצלחתי לראות את השם המחוק שעליו הצביע אדוני אז. מראה האבן הכאיב לי מכדי שאהיה מסוגל למלא את פקודתו.

הגעתי למסקנה שבזבזתי על השתיים מספיק זמן. הבנתי שיהיה זמן להשלים חוויות. בינתיים כדאי שנכנס במהירות למגדל האדון. רק שאלתי אם סנואית יכולה לבוא איתי.

"קית', האם לא למדת כלום מקאידרין, אם תקח את סנואית' כמשרתת, אתה תמצא את עצמך טובע בחול הטובעני של בתי המשפט במאת'. עשויים להאשים אותך בחטיפה או, בגרוע מזה." השיב אדוני משמיים נופלים , מזהה, מבלי שאומר לו, את כוונותיי לגבי סנואית'. או שהייתי יותר צפוי ממה שאבא חזיר חשב או שהוא קרא אותי. ברור שאדוני משמיים נופלים עודכן לגבי עלילותיי עד כה.

"איפה היו בתי המשפט הללו בתקופתי?" העירה סטה בעוקצנות. סביר להניח שהעריץ שהרג את אביה שחט את השופטים שהוא מינה ומינה שופטים יותר קשובים לרחשי לבו. לא שמישהו כיבד יותר מדי את הצווים שלהם.

"האם אתה מתכוון לקחת אותה כתלמידה?" שאל אדוני משמיים נופלים, מעלה מחשבה, "אני חושב שזה יהיה מקובל על כל הצדדים."

"למה אסור לי להחזיק משרתת?" שאלתי בזהירות. אף פעם לא הקדשתי מחשבה שמא היה מחיר לתקופת לימודיי אצל אדוני משמיים נופלים. הוא אמר, באנחה מיוסרת, "בפשטות, אתה סתם שוקע בחול טובעני לחינם. הרבה אנשים מסתדרים בלי משרתים."

"עם כל הכבוד, זו זכותי כאציל." קצפתי על כך, כמעט מעז להרים על אדוני את קולי. תפסתי את עצמי רגע לפני שאני צועק עליו. תשמעו, כשאדם מאבד משהו, לפעמים הוא... מתמקח. לא השלמתי עם אובדן מי שהייתי.

אדוני משמיים נופלים לא הוציא הגה מפיו. הוא השאיר לי להבין לבד כמה אנוכי הייתי. כל מורה ושיטותיו לחינוך תלמידים שלא הולכים בתלם שהוא התווה להם. וזה עבד, כמובן.

אני חושב שזו הייתה הפעם הראשונה שהבנתי עד כמה חסר אונים אני. כמובן שעם הכוחות שהיו ברשותי, יכולתי להתעלם מכל הבעייתיות שבדבר אבל זה לא היה מי שאני. לא יכולתי לשאת את המחיר של התרסה כזו כנגד הסדר ובמיוחד לא בשביל משרתת. העניין לא היה עד כדי כך משמעותי.

"אל תקשיבי לאיש הזקן והנכה הזה" התיזה סנואית' על הרצפה "הכל עדיף על פניה, הכל, איש זקן ורשע."

"זוהי גאוותם הנואלת של בני הורווינד שמדברת מגרונך." אמר אדוני משמיים נופלים, בחמלה, "אני בטוח שאת וקית' תוכלו לנהל שיחה ארוכה על בריחה מהבית. האם תהית... איך הרגשתי שברחת עם ת'מדן? השקעתי בך שנה, קית'. הייתה סיבה לכך שלא... נפרדנו."

"מי זו ת'מדן?" שאלה סנואית' שאלה בעניין שלא היה לה שום זכות לשאול לגביו.

"ת'מדן... – " ירק אדוני משמיים נופלים את השם "אני מכהן כאב הבית של האקדמיה. הפעם היחידה שאני מודה שחרגתי ממקומי היה כדי לאסור את אזכור שמה בנחלה הזאת. סיליק אולי מסתכל על העניין בחיוך סלחני. אני לא."

אדוני משמיים נופלים היה תמיד זכור לי כאדם קר וסמכותני. הופתעתי לשמוע אותו נרגש. ברור שהוא ראה את זה מנקודת מבטו של איש צבא. הוא ראה את זה כעריקה מהשירות. גרוע מזה, הייתה זו בגידה והחלפת צד. הרי שאם הייתי הולך אחריה, כל הכישורים שהוא ואדוני מצל האדם הרכיבו על כתפיי היו חסרי משמעות. וכל השקעתם בחיי הייתה לשווא.

"לא חשבתי על כך מעולם מנקודת המבט הזו." הודיתי במבוכה, לחיי בוערות בסומק.

"אתה העלית את הנושא." התרצה אדוני, מציץ לעבר הבניינים שהקיפו אותנו "אוזניים, קית'. אם הבניינים ישמעו, אתה תייחל לכך שבתי המשפט של מאת' יהיו הבעיה שלך."

והסב את כסאו המכונף לעבר אחת הכניסות. לסנואית' לא הייתה כוונה להישאר בחוץ והיא באה אחרינו כשהגענו אל הכניסה למשרתים.

"בחייכם," שמעתי את סטיק נוהם "זוהי הכניסה לסאית'ה. ראיתי את אחי נכנס עם החבר שלו בה מקודם."

"סאטיריאקון סאמוור," הצגתי אותו בפני הגבירות "סטיק, סנואית' וירדריין וסטה... –" החלטתי להשמיט את שם המשפחה שלה כדי לחסוך וויכוחים מיותרים. גם לא הזכרתי שהוא בנו של האיש השישי בעושרו בממלכה. סטה ידעה זאת וסנואית' יכלה לנחש זאת. לא נעלם מעיניי שהשניים פשוט טרפו אחד את השני בעיניהם. כמובן שזה לא היה המקום. השומרים, שלפתו מוטות חניתותיהם, פנו לעבר אב הבית בתהייה דוממת אם להכניס אותו. הייתה זו פנייה של תלמיד למורהו. הוא מי שעשה אותם למי שהם גם אם שמירה על הכניסה למשרתים לא הייתה הכבוד הגדול ביותר שיכול ליפול ברשותו של חייל מאומן.

"פקודתי עומדת ונותרת על כנה." אמר אדוני משמיים נופלים "אם אכניס אותו לשם, אכניס את המלומד קאוויל לשם ועדיין לא הגיעה העת לשיחה הזו."

"אז כמו שהאדון אמר, חזור הביתה, פרחח סאית'ה." סינן אחד השומרים, פולט את אשר צבר על סגור לבו במשך זמן רב או לפחות כל משך הוויכוח ביניהם. סטיק עזב בסערה, רועם וסמוק מזעם. ועדיין הספיק לשלוח לסנואית' קריצה של גיבור. הוא עוד ישוב. בטח. לנו הם נתנו להיכנס, כמובן.

"כניסה לסאית'ה?" שאלתי בעודנו יורדים במדרגות אל המרתפים.

"תשמעי," דיברה סנואית' במקום אדוני "את לא מצפה ממאמיני רוחות האוויר ומאמיני רוחות האדמה להיכנס באותה הדלת. אם משתמשים בטכסי טהרה שונים משלנו, הם יכולים להשתמש בדלת שונה ולא לטמא את הדלת שבה משתמשים אנשים יראי אדמה." זכרתי כיצד דמה של בירגית' המיס את הפיגיון של החייל מבני משק ביתי. עם זאת, הרגשתי שלאנשים שהתעקשו על כך לא היה מושג על מה שבאמת עשה סאית'ה לסאית'ה.

"אז למה הכניסה למשרתים?" שאלתי "ובמיוחד שלא מדובר במשרתים."
"משום שלמגדל יש שלוש כניסות." השיב אדוני משמיים נופלים, בנימה רגועה מקודם, "והאפשרות האחרת הייתה שהם לא ייכנסו בכלל. ההזדהות לפי נחלות של תקופתך הוחלפה בגזענות פשוטה."

נזכרתי בהערתו של סטיק לגבי סעיף הגזע. כנראה שזה היה עניין רגיש אם מחקו אותו. ואז נכנסנו לעובי אולמות האימונים מתחת לקומת המרתפים. האולמות רוקעו בזהב וסמלי היסודות הסתלסלו לתוכם, נאבקים על הבכורה במקום בו הכשיר אדוני את חייליו לקרב. שכן אדוני משמיים נופלים היה התגלמותו של הצי הנימויאני פעם.

שם חיכו לנו חזרזיר וחיירסאן. לא לקח לי רגע להבין למה חיירסאן הגיע עם חזרזיר. הוא היה עדיין חלש מהתקופה שלו אצל האלון ונשען על כתפו של חיירסאן בעוצמה כזאת שגרמה לי להעריך שחיירסאן היה חזק ממה שהוא נראה. מכל מקום, הוא היה חלש להרוג וכל מה שהוא עשה הוא להסתפק במבט מלא שנאה כלפי סטה שאותה זיהה למרות גילה. עם זאת, נדהמתי כמה שהוא היה נקי ומטופח. כמעט הזכיר לי את גרוגוד. בגדיו הכחולים היו דוגמא ומופת לתפירה בקוויהם דמויי הצינור שהלמו את שיערו הזהוב המסודר למופת. אדרת נשמת החזיר נתלתה מעל בגדיו כמו אורחת מתקופה אחרת שבה אנשים הלכו במערות וכל מה שהיה על גופם זה עורות חיה. היא רק נראתה גסה לעומת בגדיו החדשים. הייתי מופתע מכך שחזרזיר נתן לחיירסאן לגעת בו בכלל. חזרזיר תמיד שמר מרחק נגיעה שאורכו כאורך להב חרבו. אני זוכר כשניסיתי ללחוץ את ידו כשאדוני משמיים נופלים שם אותו לשמור על בטחוני. הייתי הרי תלמידו של האדון מצל האדם והיה לי ערך כבן ערובה. הוא אמר לי לשמור את ידי המטונפת הרחק ממנו. המראה רק העמיק את ההלם מקודם. הרגשתי נבגד.

"אתה רואה שהיא לא ידידה אמיתית. היא הביאה את טסיאת'ה הצעירה איתה." טפטף חיירסאן רעל באוזני חברי שהשיב: "קית' אדם טוב. גם אם הוא יראה פרעוש שדרכו עליו, הוא ירצה להציל אותו."

הבנתי שחיירסאן זכה לראות את טסיאת'ה מזכרונותיי מיער הנשמות. שיתוף הזכרונות במהלך התשגור עבד לשני הכיוונים כך שהוא זיהה אותה למרות שהיא הייתה צעירה. "פגשנו את אחיך בדרך לכאן." אמר אדוני משמיים נופלים "גם לך לא חסר מה ללמוד."

"אם כבר מדברים על פרעוש שדרכו עליו, חשבתי שאיבדתי אותו בהיכל העם." השיב "אה, האם אתה מתכוון לספר לידידתך על העבודה החדשה שסות'וי סידר לך?"

חזרזיר כחכח בגרונו ואמר: "כפי שחשדתי, סות'וי הפקיד את ניהול הנחלה בידי אדם אחר. הוא מת במגפה הלבנה כשסות'וי נעדר. אז הוא מינה אותי למזכיר הנחלה במקום אביו." הרגשתי שהשליטה של חזרזיר על קולו החליקה במשפט האחרון. הוא לא התכוון לומר שקודמו היה אביו של סות'וי. אביו של חזרזיר היה בין הנופלים בקרב עשרת המלכים. נאמן עד מותו לטסיאת'ה. עם זאת, הייתי שמח שחזרזיר מצא לעצמו מקום בעולם זה. זכרתי לטובה את המלומד פרידר מהטיול המבעית שלנו עם הנסיכה.

לאחר שבירכתי אותו, סיפרתי לו על הבעיה הקטנה שלי עם סנואית' בציפייה להצעות. אני לא יודע מה חשבתי. הנחתי שהדרך הכי טובה מבחינתי לרומם את רוחו היא לתת לו בעיה. לא הייתי צריך לשאול לשלומו שהרי הרגשתי היטב מה שלומו. לא בטחתי בכוחותיי החדשים מספיק כדי להעניק לו את הרפואה שנזקק לה. והדבר האחרון שחזרזיר היה רוצה היה שירחמו עליו. עדיף לנהוג בו כאילו הוא בקו הבריאות ולקוות שהאמונה תבריא אותו.

חזרזיר הציץ לעבר אדוני משמיים נופלים ואמר: "תשיב אותה להוריה, קית'. הלירד סייבור צודק שאתה רק תבזבז זמן על בתי המשפט של מאת' ובמיוחד שמצאנו את האיש."

לקח לי רגע להיזכר בקוהורד האת'ריד, האיש ששלח אותי מכלתחילה לזמן הזה כדי... שאקריב אותו. חלפו ימים רבים מאז שרכבתי על האלון וירדתי ממנו בערבות הרחוקות. לפחות חלפו ימים. יכלו לחלוף שנים. מכל מקום, לקח לי רגע להיזכר בהסכם שלי איתו.

"איפה הוא?" שאלתי.

"במחנות ההסגר, קית'. אני מבקש ממך, עם כל הכאב, לכתוב מכתב להוד מעצבנותה שבו אתה מבקש את עזרתה." הסביר חזרזיר "היא נמצאת עתה בריסקאי, ממלאת את חובתה."

"מי זו הוד מעצבנותה?" שאלה סנואית'. סטה, לעומתה, הייתה התגלמות אי הנראות. חינוכה אצל אבא חזיר עשה אותה הצופה המושלמת, כמסתבר. סנואית' הייתה צעירה. צעידה מכדי להבין מתי לא להתפרץ לשיחה. למרות שהיה לידנו מישהו, מבוגר ממנה רק במקצת, שחלק איתה נימוסים אלו והוא לא יכל לטעון לתמימותו של ילד שלומד את החוק.

"כבר ביקשתי ממנה להציג בפניי את אמה." הסתייגתי "ויש לי הרגשה שהיא לא תסכים."

"תציג את זה כאתגר, קית'." התערב חיירסאן והבין לפתע מי היא "רוחות קדושות, סנואית' וירדריין. איפה לכל הרוחות מצאת אותה. אמה אפילו פנתה לאבי שיחפש אחריה – ואבי לא אהב לגלות שהארגון הסודי שלו לא כל כך סודי כפי שהוא חשב."

"האמת שחשבתי לקחת אותה כמשרתת." אמרתי בקור " – אבל כולם חולקים על דעתי."

"הנשמה הנחתה אותנו לתפוס אותך לפני שהסתבכת בצרות עם ראגני מית'לון הארורה." התנשף חזרזיר "האישה מספיק עשירה כדי להעסיק אותך עד שיבוא קץ העולם.."

"פחדנית." סיננה סנואית', מנסה לגרות אותי לנהוג בפזיזות, "אל תשיבי אותי לחיה הזו. אם יש לך גרגר של כבוד, אני מוכנה לעשות הכל רק כדי לא לשוב הביתה אל המפלצת."

ידעתי שאבא חזיר יחזור אליי מתוך אמונה שהייתי רציני כשאמרתי שאשקול את הצעתו. הוא יכול לקחת איתו את סטה כשהוא ישוב אליי. בינתיים, סטה יכלה לדאוג לעצמה מבחינתי.

"מצויין. אתם יכולים קצת לתמוך בי. נשיב את הנערה למשפחתה ונקווה שלא תהרוג אותם בהתקף." אמרתי "עכשיו, אני צריך נייר מכתבים ועט כדי לכתוב למעצבנת ההיא – ובתקווה שלא אתחרט על אף אחת מההחלטות הללו בנשימה הבאה."

"החיים לא הוגנים, קית'." אמר חזרזיר, גונח, "בכל מקרה, אתה הולך להיות אם בקרוב."

זה היה פרק מאוד... מבולגן. דברים קורים, אנשים מופיעים, החלטות מתקבלות, אבל ברוב המקרים הרקע לא ברור לגמרי ולכן כך גם התוצאה.
לא הבנתי שסטה היא גסרא של טסיאת'ה עד אמצע הפרק. לא הבנתי למה הוא טורח בכלל עם סנואית'. מה בנו של מרעיד הארץ עשה שם, והאם זה בכלל חשוב? למה זה חשוב מה טיב היחסים של קית' וסנואית'? בלי שום ידע על הנוהלים שמדברים עליהם, הדילמה חסרת משקל. הרגע עם אבן הזיכרון מעניין, אבל לא ממש מתקשר לשום דבר.
אדונו משמיים נופלים מופיע אחרי כל כך הרבה זמן וקית' עובר לטון עסקי אחרי לא יותר ממשפט אחד על התגובה הרגשית שלו. חזרזיר, החבר הכי טוב שלו, לא מקבל אפילו את זה. את סות'וי וקוה אני לא זוכר, אז החשיבות שלהם לסיפור לא מובנת לי.

פרק שלושים ושבע: "בית האצילים"
חיירסאן הושיב את חזרזיר על המדרגות המובילות למרתפים. אחד מהשומרים שפגשנו מקודם ירד במדרגות, אוחז במעקה, כשפניו סמוקות מהתרגשות. בינתיים דיברתי עם אדוני משמיים נופלים על מה שהסכים להסגיר מעלילותיו: הקרב עם ת'אוון ותוצאותיו. השנים שלאחר מכן והחבירה לליסאוות'ה, גבירת שמיים נופלים החדשה. על התשישות. בזווית עיני ראיתי שברכיו של חזרזיר, עתה שישב, רעדו.

חיירסאן עשה יותר מלהחזיק אותו. אדוני משמיים נופלים פתר עבורי את החידה ואמר: "ליסאוות'ה הכשירה אותו. בהיעדר אדונך שיעשה זאת, היא השתכנעה שיש בצעיר כשרון."

"יש הבדל בין הליכת חלומות להליכת שריר." אמרתי בייראת כבוד "ההילה שלו ישנה."
ואז הבנתי מה נתן לו את הרשות להחזיק אותו. ההבדל ביני לבין חיירסאן היה נקודת הלב של ההילה. נקודת הלב שלי שכנה בחלק המקשר של הנפש שלי ולו שלו שכנה במקום אחר. הוא יכל לבצע את אומנותו בצורה עיוורת ולצורך זה הוא צריך להונות את גופו שישתף איתו פעולה. אצל מרבית האנושות נקודת הלב נמצאת במקום אחר. אם לכולם היו נקודות לב כמו שלי הייתה, היינו מזמן במקום אחר.

"האת'ן סייבור," קטע השומר את מחשבותיי "יש לנו סיירת לאיאנית שרוצה לדבר אתה."

"הראקה מוולסקה איננה סיירת לאיאנית רגילה. היא נכדתו של סיליק מוולסקה, ידידי." אמר אדוני משמיים נופלים. "ובוגר של האקדמיה. היא יכולה להיכנס דרך פיר הספינות."

"כמובן, האת'ן סייבור." אמר השומר בנימה שהעידה שהוא לא היה משוכנע לחלוטין "אלך להזכיר לה איפה הפיר מוסתר." והסתלק.

"לא מספיק שהקאיבן ממלאים את הממלכה בבני התערובת שלהם, הם מביאים מגיפה, מגיפה לבנה." נהמה סנואית' מאחוריי "אחד מבעליי נדבק כשאחד מהם התאבד בעצרת."

"נרצח." תיקן אותה אדוני משמיים נופלים "שארת בשרך הגיעה לריסקאי בעת אפלה. הקאיבן חלוקים לגבי איך עליהם להגיב לרצח אחד מבני גזעם בממלכה זאת."

"התאבד, זקן." השיבה סנואית' "כך שמעתי מכל מי שסיפר לי על העצרת."

"כמו שאת עמדת להתאבד בנמל גאל, נכון?" שאלתי בעוקצנות, זוקר גבה אדומה-צהובה, "מה חשבת שהם עומדים לעשות לך?"

"סטה פשוט קרעה אותי ממשפחתי והובילה אותי כבהמה." התיזה סנואית' "בדיוק ששבתי ממחנות ההסגר. המרפאים שם הכריזו שאני יכולה לשוב – "

"והעלילה מתבהרת." הכריז אדוני משמיים נופלים "למה הם לא השיבו אותך להורייך?"

"משום ששילמנו למי שהוביל אותה לשנות נתיב." התערבה סטה, חורגת משתיקתה, "המלך חשב שמגיע למשפחה להיפרד ממך. וכל הטרחה הזו סביב כדי לפגוע באבא שלי."

סנואית' פערה את עיניה ונדמה שהיא שוקלת את צעדיה. הכעס שלקחתי ממנה מקודם, עם זאת, לא התלקח מחדש. היא משכה בכתפיה ואמרה: "אני מבינה למה פראכן חס על חייך. את תמימה, סטה. את היית נדבקת. והרחק מהישג ידם של מרפאים, היית גם מתה במקום."

זו הייתה הצהרה בוגרת ברוחה מנערה כמוהה. הזמן נטה לחזור למתכונת שבה זרם פעם. סנואית' נראתה לי פשוט כגרסה יותר צעירה שלי. זו אותה יכולת לראות מבעד לעיני האחר שהייתה לי לפעמים. חשבתי שאם הייתי נולד בתקופה הזו, היו לי בטח אותן דעות. ובכנות, ת'מדן שיטתה בי באותו האופן שסטה שיטתה בסנואית'. עם זאת, היה גם הבדל. סנואית' לא הייתה ערה. הכאב שעברה בחייה לא הספיק כדי לשנות את נקודת הלב שלה.

ומעלינו נשמע צליל משק כנפי סירה. ערפילי ציפה קלים כיסו את רצפת האולם כשהסירה נדחקה דרך חריץ בתוך אחד הקירות שגדל לפיר שלם שהוסתר על ידי תבנית מסובכת. תמיד הייתי חלש עם אשליות כך שיכולתי להעריך את האומנות שמאחורי זה. והסירה... נחתה.

"יברך הא'קאיב את כולנו," פנתה הראקה מוולסקה, שערה השחור מתבדר ברוחות החמות שנשבו מכנפי סירתה. היא לבשה את הגלימה הכסופה והשחורה של הקאיבן, חלקה כמים. ראשו של חיירסאן העייף הורם כאילו זרחה השמש והאירה את יומו. בירכנו אותה, כמובן.

"סבא שלח אותי לקחת אותכם לבית האצילים." הסבירה הראקה את סיבת בואה "מייס. הוא רוצה שתפגשו."

"המלכה העליונה, קית'." ביקש אדוני משמיים נופלים "שלא תפנה אליה כמייס, קית'."

אישרתי בניד ראש שקיבלתי את פקודתו שהקיפה גם את האחרים פה, ליתר הבטיחות.

"בית האצילים זה מועדון חברתי שבו מתכנסים האנשים הכי עשירים בממלכה הזו." הסבירה סנואית' בנסיון להפגין כלפיי את חוכמתה "אמי החורגת היא חברת כבוד במקום."

לאחר חילופי דברים אלו, התיישבנו לאורך דרגשי הסירה. היה משהו חי במרקם הסירה. היא הדיפה את הניחוח העשיר של חיים שלמים ומושלמים. תהיתי איפה סירה זו נקנתה. גם סטה וסנואית' רחרחו את הסירה. לא היה זה סירחון. לא הרגשתי בישיבתי חומרים כלשהם שנועדו להעניק את המרקם הזה. הבנתי לאחר שהסירה התחילה לעלות בפיר שאני מריח מעשה אומנות שנשזר בסירה כדי להעניק לה נוכחות ביתית יותר. כמובן, הישירתי את מבטי לעבר הראקה. כנראה שלא הצליחה להסתדר עם מה שהטבע השאיר. חזרזיר נראה כחזיר שנוקז מדמו בבית מטבחיים בעודנו עולים בפיר הרחב. בכמה פעמים הוא שלח את ידו כדי להרגיע את שריריו הרועדים. תהיתי בכעס מה האלון כבר עשה לו.

הפיר יצא מתחת לאבן הזכרון. חזרזיר שקשק למראה אחד השמות: גראגוויד קלטכאד, אביו. הרגשתי שהוא עוצר את עצמו מלבכות. הסירה עלתה מעבר לבנייני העיירה, שממעוף הציפור, דמתה הייתה יותר לכרך קטן. אני קורא לה עיירת שמיים נופלים מתוך.. כבוד לזכרון. היא עיירה רק בהשוואה למאת' הבולעת אותה שלוש פעמים בגופה האדיר.

"האם חשבת כבר מה תאמר לאחיך כשהמתים יעלו מקברם?" שאל חזרזיר, מהורהר, מקיף בידו את כיכר עשרת המלכים מאחורינו שהייתה, הלכה למעשה, בית הקברות שלו, של קרב עשרת המלכים. אם התעוררותו של אביר האדמה תעיר את הילדים המתים מקברם, הבנתי איך חזרזיר חושב שהיא אולי תעיר מתים מבוגרים יותר מקברם במקום. ולחשוב שהלכתי מעל עצמות המתים. הקאתי אש לעבר העיירה. אש תוהו. האש נספגה בתוך הגנותיה של העיר שקוויהן הזהובים נשמעו לאוזני כששרו. על זה לא שמעתי מעולם.

שפתיי נותרו בלי פגע כששקעתי בתוך הדרגש. לפחות האש לא שינתה משהו חשוב. קלטתי שלא אכלתי ולא שתיתי כלום ולא הייתי רעב או צמא. אני יכול לחיות עם זה. חיירסאן וסנואית' עברו אחר כבוד לדרגש שלפניי אך סטה וחזרזיר, שהיו רגילים לזה, נשארו משני צדדיי.

"מפתיע שהכוחות שלך בצורת דבר שאתה הכי מפחד ממנו: אש." אמר חזרזיר, מהורהר, "האם זה אומר שאתה מפחד מהכוחות שלך?"

"הם באמת מפחידים." השבתי, מודע בפעם הראשונה עד כמה גווניו המתכתיים של שיערו הזהוב של חזרזיר הזכירו לי עתה את אבא חזיר שהיה לו כמעט אותו ברק בשערותיו, "כשהשתמשתי בהם לראשונה, בראתי ציפור יורקת אש."

לפתע כל הסירה רעדה ברתע על קולי והעיירה הצטמקה לנקודה ברקע. הראקה אמרה: "יש מסביבנו בועת ריק כדי שנזוז מהר יותר. כולם בבקשה להשתמש באוויר בחסכנות."

בטרם הספקנו לומר הא'קאיב, שדרת המגדלים הזהובים שהעניקו להארואת את שמה – מגדלי נימוי – התאחדו עם הרקיע הצהוב שמעלינו. גופותיהם התמירים והחסונים תמכו בגג הזכוכית הירקרקה של העיר שהיה צעיר בהרבה מהעיר והעניק לה חזות מתעתעת.

בעודנו קרבים, הרגשתי את הניוון והחולשה שבבסיס המגדלים כאילו שלהבתם כבתה באיטיות. לקח לי זמן להבין שהפיכתו של אדוני משמיים נופלים לבן תמותה החלישה... אותם. ת'אוון עשה את זה בטח כדי להקל את השתלטותו על הנחלות אבל היה לזה מחיר. המגדלים לא יכלו למלא ביעילות את התפקיד שלהם בהגנת הממלכה. הגם שהם עדיין יכלו להנחות ספינות מרחוק גם אם לא הרגשנו באור העולה מפנסיהם בעודנו מתקרבים לעיר. הראקה נחתה בראש מגדל הגבוה ביותר מבין השבעה.

יכולתי לשמוע בעודנו נוחתים את ההמולה ואת קולות הצחוק הבוקעים מלמטה. המגדל הגבוה ביותר היה גם בית האצילים.

מדליק הפנס שקיבל את פנינו החמיץ את פניו לשמע הסירה הנוחתת במעגן. המילים עמדו על קצה לשונו לגבי הדרך בה הראקה משתמשת במעגן למטרה שלא יועד לה אך לא. מדליק הפנס שתק ובמיוחד לאחר שקיבל את שקיק הארודים שלו. כמו לכל מעגן בעולם, למקום היה את המקווה והמוהלים שלו. בטרם הספקתי לצעוד עם האחרים, הראקה אמרה: "יש לי רישיון מוהלת. אני אקרא, אטהר ואלביש אותך לפגישה עם האצילים."

לא שזה היה צריך להפתיע אותי בכל הנוגע לנכדתו של סיליק. הוא עצמו למד נגינת נבל. המוהלים האחרים מיהרו לתת לה, אחרי שהציגה את רשיונה, להשתמש באחד התאים. התא היה שחור עם נרות שחורים ממוקמים בגומחות על קירותיו. היא לקחה את כף רגלי לקריאה. הייתי פעמים רבות עם מוהלים. זה לוקח להם בדרך כלל רגע. הראקה אמרה, מרחרחת, "הקווים שלך רועדים. נסה לשמור אותם במקום כדי שאוכל לקרוא אותם ולתת תשובה."

ייצבתי את נשימתי והבנתי שאני עושה שינויים קטנים, עצבניים, בגוף שלי. היא אמרה: "היסודות שלך השתנו, קית'. בדרך כלל שינוי ביסודות הוא תוצאה של מסע ארוך מאד. במקרה שלך, אני חושבת שלא הקשבת לי והרעדת את הקווים בכל זאת."

"את מסוגלת להיות רצינית ולתת לי את הקריאה שלך לפני שתביישי את שם סבך." השבתי בנימה שנשמעת לי ארסית מכאן "אני אשמח כבר לטבול באגן."

"את לא תטבלי באגן." אמרה הראקה, מרימה את ראשה, "לא אם חייך חשובים לך. תשמעי, כשהתאחדת עם התוהו, את נעשית בערך למה שהחול הלבן באגן סופג בטיהור."

ידעתי באותו הרגע שהיא צודקת. עוד סיבה למה היא לקחה אותי ולא נתנה למוהל אחר. עוד שכבת בצל מקולפת מעל חיי. אני גם חושב שהערכתי אותה קצת יותר על סובלנותה. היא לא הייתה משרתת ולא הייתה צריכה לסבול את יהירותי. הצרתי את מבטי ואמרתי: "אמרת שתלבישי אותי."

הראקה מצמצה והגלימה השחורה-אפורה שלה הפכה לזהובה-כסופה עם צווארון גבוה וסלסולים כבדים לאורך החזה שלה. במצמוץ נוסף היא השיבה את בגדיה למצב המקורי. "מה שעשית קודם היה אשליה." אמרתי "אני חלש באשליות."

"למען האמת, אני לא לובשת כלום." אמרה הראקה "בבית מלמדים ילדים להטיל בגדים. יש לך כבר את הבגד המתאים בראש... –"

"זה לא משנה. הבגד צריך לבוא מהאדמה כדי להתאים את הלובש לרוחות האדמה במקום. אם היית מוהלת אמיתית, היית יודעת את זה." אמרתי והיא פרצה בצחוק לשמע דבריי. "אני חושבת שאף אחד לא צריך לדעת שאת ערומה אם זה מה שמפריע לך."

קיללתי בחרש את כל הלאיאנים כשנאלצתי להודות שעדיף שאטיל את בגדיי. זה יחסוך לי צורך בעבודת משרתים – דבר שעתה לא הייתי בטוח שאמצא בעידן הנהדר והמוזר הזה. כבר גיליתי שאני יכול להתקיים בלי מזון ומשקה. הדבר היחידי שהייתי צריך זה לנקות. ואני אוהב לנקות.

והטלתי את בגדיי לגזרה שמרנית בגוני האדום. הרגשתי את בגדיי משתנים לגזרה הנכונה.

"ועכשיו נותר לחכות עד שהאחרים יסיימו." אמרה הראקה "בינתיים נדבר על העתיד."

ועד שיצאנו מהתא, ידעתי כל מה שאני צריך לדעת על אצולת ההון. הראקה דיברה מהר. עוד יותר ממה שהיא שטה. ואני טוב בלהקשיב. הבנתי שאמה החורגת של סנואית', ראגני, נחשבת לאצילת הון זוטרת בשל אחיזת החנק שלה בתחום הביגוד. כל אציל הון שלט בתחום כלשהו באחיזת חנק והכריח את העוסקים בו לשלם לו דמי חסות בתמורה לקיומם. הטעם של ראגני נחשב, כמובן מאליו, למושלם. וגבירות הן מאצולת ההון והן מאצולת האדמה חיקו אותה בלבושן ככל שיכלו להרשות לעצמן עם המחירים שהיא גבתה מהן.

"דווקא נשמע לי שסנואית' לא מרוצה שהמלאכה של אמה מגדירה את זהותה." העזתי לומר אחרי שהראקה סיימה לפטם אותי בכל מה שידעה על אצולת ההון. הראקה ענתה: "הקשבת לי בכלל?"

ואז חזרתי על מה שהיא אמרה והוספתי: "סבך תמיד אמר שאני הגאון הדוגר."

"סבי היה רוצה שלא תסגוד לו. כך הא'קאיב מלמד." אמרה הראקה בעדינות "לבטוח בו, כן. לסגוד לו, לא. מדובר בצירוף מקרים שהוא היה בסביבה כשהגעתם." ובאותו הרגע, הבנתי שזה לא היה צירוף מקרים והיה לי בראש בסיס למה שרציתי לדבר עליו בפני האצילים.

לאחר שהמשכנו לדבר, האחרים סיימו את הטכסים והתכנסנו ביציאה מהמקווה. הרגשתי בכאב בצד פניי כשחזרזיר נאחז במעקה, רועד. חיירסאן פקח עליו עין, מוכן להרים אותו אם ייפול על הארץ באחת הרעידות שלו. סנואית' וסטה החליפו בגדים. וחיירסאן וחזרזיר נשארו עם אותם בגדים. רק בגזרות מקומיות. אף אחד לא נגע באדרתו. בכל מקום שיכולת לראות היה פסל של אציל. חיירסאן אפילו זיהה לנו את אחד מאבות אבותיו – פדוואן סאמוור – שזכה לכבוד. שמענו אישה גונחת בעודה נאחזת במעקה. היא הייתה מלווה בחצרניה ובאביריה ומאחוריה הלכו אצילי ההון שזיהיתי מדברי הראקה – התאומים לבית גנאריד, אדוני השיכר, ליוואגור ראורדן, יורש לאדון ההרד ומי שניהל את העסקים במשפחתו, ריוואן טאלות', אדון הפנסים, וכמובן מאליו, קורדרוי סאמוור שחור השיער, אביו של חיירסאן. גם סנואית' וגם הראקה גם הבחינו גם הבחינו בגון שיערו השחור. הוא נראה כאילו היה ילד האהבה של שתיהן. בניו נמשכו לצל אביהם על ראשן. חיירסאן התחמק כמיטב יכולתו מלהישמע או להיראות או אפילו לגעת באביו. זה לא היה המקום להמשיך בוויכוח. לא הבנתי מה ראגני מית'לון עושה בקרבם. ידעתי מהראקה שהיא לא אחת הגדולים.

אנחנו הוכנסנו ביציאה האחורית לכוך הנואמים במקום. היה שם בקבוק קאווה בחריץ וגרגירי יער לא מבושלים אם ארגיש צורך בחיזוק לנאום. שמעו, צמרמורת עברה בגווי כשהבנתי כמה מחשבה השקיע סיליק בפרטים הקטנים להרצאתי.

בינתיים אצילי ההון התיישבו בגומחות הישיבה שלהם בעוד המלכה העליונה צונחת לאיטה ממקל ההליכה שלה לעבר מקום הישיבה שלה בחזית. האחרים התיישבו מאחוריי, בסהר. סנואית' סחבה כמה גרגירי יער והחזירה אותם אחרי הראשון. היא העוותה את פניה בגועל וירקה את הגרגר לתוך חלל אפל לידה. מפיה הקפוץ של ראגני, שמעתי את הנקישה שמשמיעה אם למראה ילדה מפונקת שהיא סובלת רק למען אביה שאותו היא אוהבת יותר.

"סליחה." אמר מישהו שאיחר להרצאה "אני יכול להיכנס, מעלתה? הצלחתי לבוא ברגע האחרון. פשוט – "

"החיים קרו. שב, ואן." ענתה המלכה העליונה בנדיבות והפנתה אליי את מבטה העירני "את יכולה להתחיל."

ואן התיישב ליד התאומים גנאריד. התחלתי במערך ההרצאה כפי שהגיתי אותו במחשבתי.

"שמי קנת'ן הורווינד ואני כובל תוהו."

הצלחתי ללכוד את העניין שלהם עם המשפט הזה והמשכתי: "כפי שאתם יודעים, נולדתי בשנת שלוש מאות עשרים ושש לנצחון הא'קאיב והוקפאתי במהלך קרב קסמים עם ת'אוון – הוא רצה להרוג אותי אבל אני שרדתי והגעתי עד העתיד הרחוק."

קורדרוי סאמוור, אביו של חיירסאן, חרחר באפו. האחרים סתם נראו חסרי אמונה בדבריי. אז עיגלתי את שפתיי וירקתי כדור זכרון. סטה מצמצה לעברי כשהשתמשתי במהלך שלה. להבדיל משלה, הכדור עלה באש וממנו נשקף המסע שלי בעולם הקפוא והמסוייט ההוא.
למדתי את הלקח מקאידרין. גם כך ראיתי שהם מנסים להסיט את מבטם מכדור האש פרט לקורדרוי סאמוור והשר האוואנהאר, האיש שהמלכה העליונה פנתה אליו כוואן. היא עצמה הצרה את עיניה כאילו היא מנסה להחליט כמה היא מאמינה לאחיזת העיניים שלי. כל אחד יכול להעלות מחזה כזה, אמרו שפתיה, ואתה תאומו של פראכן שמחזה אימים אפל כזה לא מעל לכוחו. או שסתם הייתי חסר ביטחון בפעם הראשונה שלי מול קהל כזה.

ואז איבדתי לרגע שליטה בכדור והוא הראה עתיד שונה לחלוטין: שמיים זהובים ולאורכם משובצים משולשים שחורים שזיהיתי כחזיתות של מרכבות רוח. עיני המלכה התרחבו. בהלם.

"אני רק קיבלתי את הכוחות הללו." התנצלתי, מנסה להחזיר את הכדור לעתיד שזכרתי, "העתיד פשוט הפכפך והוא החליק לי לרגע מהידיים."

"לא." אמר קורדרוי סאמוור "לרגע אחד, אתה אחזת בו בידיך. כולנו שמענו על חיזיונות המנתצים. כולם מספרים את אותו הסיפור שהחיזיון שלך סיפר. הם לא סיפרו על זה. העתיד שבו לממלכתנו יש צי."

התחלתי להבין מאיפה חיירסאן ירש או לפחות למד להתערב בשיחות שלא הוזמן אליהן. האמת שהייתי צריך לשאול מה אצילי ההון עושים שם. זה היה אמור להיות רק למלכה. אחד מהתאומים לבית גנאריד הורה בניד ראש לקורדרוי להיות בשקט ולתת לי לגמור. ואני הראיתי להם את הפגישה שלי עם קוהורד האת'ריד בשערי המצודה. טוב, גיליתי שאמירה מסוימת שייחסתי לקוהורד, דווקא הראקה אמרה.

שאפתי אוויר עמוק לריאות, כמעט הקאתי מתחושת הצריבה כאילו עישנתי יום במקטרת. ואז הראיתי להם את הזכרון.

"הירחים עדיי, אנוכי ת'אוון בן ג'מיה, נשבע להא'קאיב, מלך עליון של האנושות, מגן אום מפני הזרים שאני וכל בני לווייתי נהיה מעתה ועד קץ העולם עצמו דם מדמה של הארץ. הננו נוטשים את שבועות אבותינו הקודמים שהעטו כלימה על מורשת הא'קאיב האצילה!"

הייתה דממה באולם, דממה שמעבר למילים שנאמרו בקול, מעבר למחשבות שעברו בראשם ומעבר לרגשות שהרגישו בלבבותיהם.
המלכה העליונה נשכה את שפתיה ואמרה: "אינני יכולה לקיים את השבועה הזו כיום."

"לא את שברת אותה." אמרתי "מי שרצח את נער הקאיבן שבר אותה. זה החלק האחרון. זו הסיבה שבאתי להווה. אחד מצאצאיו של ת'אוון שבר את מילתו."

"ועכשיו תגיד שאתה הא'קאיב שנולד מחדש." התפרץ ריוואן טאלות' "הוא נשבע בשמו."

הבטתי לעבר עיניו של אדון העשב הזוהר ולא אמרתי מילה. הוא היה אדום שיער בעולם של אנשים בהירי שיער. בעל שיער אדום כהה, עם עורקים של הרד אש, שעשאוהו בולט בקהל. לבסוף אחד מהתאומים לבית גנאריד שבר את המהומה שלא בוטאה במילים ואמר, בנימה שנשמעה כמעט כהתנצלות, "כשמייס ביקשה להשתמש באולם הנשפים כדי לשמוע הרצאה מאורח מיוחד שסיליק ביקש ממנה לפרוש עליו את חסותי, אני התעקשתי. כאדון מגדלי נימוי והארץ סביבה, זוהי זכותי לדעת מה קורה תחת גגי."

"מה בדיוק סיליק חושב שהוא עושה?" שאל ריוואן טאלות' "הוא משחק באש, רבותיי."

"סיליק," אמרה המלכה העליונה, יושבת במקומה, "הוא אמר לי שאם אשתף אתו פעולה, אבטיח את עתיד ממלכתי. ממה שראיתי לרגע, ריוואן, סיליק צדק. כשניצחתי במרד, קיבלתי מכולכם את נאמנותכם הנצחית. זו אמורה להיות ההחלטה שלי לגביו, לא שלכם."

כדור האש הארור סירב להיכבות עתה כשסיים את תפקידו. לקח לי רגע להבין את הטעות ולהשתמש בכוחות מהמחצית השנייה של הכוחות שקיבלתי והכדור זהר לרגע ודעך בבא.

"גם אני חושב שזו החלטה של המלכה את מי היא ממממנת, ריוואן." אמר אחד מהתאומים "היא לא מתערבת בהחלטותיך, ריוואן."
"אלה המסים שלנו." אמר ליווגור ראורדן "וזו זכותנו כאצילים לייעץ למלכה, נכון? קיבלנו אותה ביחד עם התאר."

"ולייעץ בלבד." אמר השר האוואנהאר "ההחלטה האחרונה שמורה למלכה העליונה. לפניכם ניצב מישהו מהתקופה שבה שלאנשים שלא הסכימו עם השליט, הם הרגו אותו. כולכם יודעים איפה זה מסתיים."

"אם היית רוצה שאמממן אותך, היית הולכת עם המלומד פרידר לבנק." אמרה המלכה "אם תבקש אי פעם משהו, אני אתמוך בך. מישהי אמרה לי פעם שתחליט החלטות דגולות. וחוץ מזה, את מזכירה לי ממזר מרושע וערמומי שאני מאד מעריכה."

ריוואן נזכר באותו ממזר מרושע וערמומי ופניו התרככו להבעה חביבה ומלאת כבוד של הפחדן חסר עמוד השדרה שהיה באמת. אומרים שריוואן טאלות' שולט בעסקיו אך אשתו שולטת בריוואן. לאף אחד מהאצילים האחרים לא הייתה בעיה שהמלכה תסייע לי בצללים – כל עוד זה לא בא מהמסים שלהם, הכל היה מצוין.

"אבקש בקשה אחרונה לפני שאלך." אמרתי לפני שאני אאבד את אומץ הלב שלי "הגבירה ראגני, ת'אורן וירדריין, אבי שושלתה של בתך החורגת סנואית', היה דודני. אני – "

"היא מעריצה את הארץ שאת הולכת עליה." השיבה ראגני במילים זוהרות כבחירותיה בבגדים, "הבחנתי בנסיונה לאכול מגרגירי היער שלך. אל דאגה, סיליק כבר דיבר אתנו. רק באתי כדי לראות אם היא בידיים טובות."

וכך סנואית' הפכה לתלמידתי הראשונה.

שני הפרקים טובים ומעניינים, כולל התקדמות בעלילה. מה שכן, כמו שת'ור כתב, קשה לעקוב אחרי הדמויות. והם משכנעים אותי שאת הפרקים הקודמים צריך לדלל (לפני 34-35) כי הם לא תורמים מספיק להתקדמות העלילה.

תודה על התגובה :D

יהיה ניתן לתת לשאלה הזו תשובה מלאה רק לאחר שאגמור את הטיוטה הזו. הפרק היחיד שאני יכול להעלות בדעתי בחלק השני שאפשר, בעריכה קלה, להורידו הוא הפרק של ת'מדן. הפגישה אתה פשוט נראתה לי קריטית כחלק מתהליך השלת הזהות שקית' עובר. גם ברור לי שיש יותר מדי דמויות שמלוות את קית' בהווה במידה כזו שמקשה לפתח את כולן. אלו פרקים, לדעתך, מיותרים?

לגבי הנסיכה, כל מה שאני יכול לומר הוא שעליך לחכות עד סוף הספר כדי לשפוט. בכל מקרה, אני הרגשתי שהיא עושה עבודה טובה כאנטיגוניסט - היא עוזרת לגיבור לראות איפה עוברים הגבולות שלו כלומר להבין מי הוא. זו הייתה עדיין חווייה מזככת לקית'.

פגישה למתן הענקת לגיטימציה לפעילותו של קית' בממלכה. זו משמעות ההבטחה של המלכה לקית'. אם הוא יזדקק אי פעם לעזרתה, היא תעזור לו... אבל כדאי שאלו יהיו צרות צרורות, כמובן. באותה המידה, במידה פחותה יותר, גם אלה שתומכים בה. ולא קוצר רוח, זו יהירות. קית' שכח לרגע שהיא לא המשרתת שלו. בכל מקרה, גם אני די אוהב את הראקה.

חזרה