• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תרבויות

הדרקון הכסוף

פונדקאי ותיק
כדי להחיות קצת את הפורום,
כמה דברים שקשורים בתרבות:

א. האם ניתן ליצור תרבות חדשה?
אני מתכוון בעיקר אל שיטת הממשל. כלומר,האם פעם מישהו המציא ממלכה עם שיטת ממשל חדשה שאינה קיימת בעולם?
זה אפשרי?
תחשבו על זה. קחו ממלכה(או כל גוף אחר בעל שטח) שיצרתם.
אני בטוח שהממלכה נשלטת או בידי מלכים,או בידי מועצה, או בידי מאגים,או בידי אצילים,או בידי כוהנים,או בידי כל שיטת ממשל אחרת שקיימת בעולמנו.
מישהו המציא פעם אחת מערכת שילטון חדשה?

ב. גמדים הם עם סטריאוטיפי.
אם יש עולם שבו הגמדים הם לא עם נמוך,חי באדמה/קרוב אליה,מומחה ביצור כלים ועם אופי קשוח וזיכרון ארוך.
אז יש דברים שחייבים להשאיר,כי אם נהפוך אותם לגבוהים ויפים עם שיער בלונדיני זה כבר לא גמדים אלא אלפים.
למרות זאת,אפשר לייחס להם תרבות שונה. במקום שבטים מאוחדים בואו נעשה את זה:

הגמד חגר את גלימת הקימונו שלו בהתרגשות ונכנס אל האולם הראשי במבצר שנבנה על צלע ההר.
הוא פסע בין עמודי הענק,המעוטרים בדרקונים מפותלים,עד שהגיע לקצה האולם.
שם עמד גמד זקן,נשען על מטה שבראשו גולת אדמנטיט זורחת בירוק. שערו הלבן היה קשור בצמה קצרה על עורפו.
''ברוך הבא למסדר'',לחש לעברו הזקן,''בוא ונבחן אותך'' . הגמד הצעיר קד ושלף את גרזנו המעוטר. הוא שלח יד קדימה,באגרוף,והשניה החזיקה בגרזן.
הקרב החל.

זה לדוגמה,שילוב שאהבתי,בין גזע (גמדים) לבין תרבות (המזרח הרחוק).

גמד.jpg
מישהו עשה את זה פעם? זה נראה לכם שזה יצא טוב?

אלדרין,רעיונות מוזרים.

אני חושב שעשיתי את זה כאן.
https://www.pundak.co.il/forums/threads/33546

לגבי גמדים...

הייתה לי פעם מערכה שעשיתי שהייתה להם אימפריה בהשראת האימפריה הפרסית העתיקה בקצת "הגזמה"-
מערכת בירוקרטית סבוכה להחריד, בה יש צורך ב"רכישת אשרה לרכישת מוצרי מזון מתחום הירק."
. מרוב הבירוקרטיה, האימפריה התפרקה, אך נותרה כממלכה קטנה שגאה בסדר המוחלט שלה.
כ30% מהתושבים עובדים כפקידי בירוקרטיה.

לענ"ד זה בהחלט אפשרי וגם יכול להיות כיף למדי.

בדיוק.
אז זה לא שיטת ממשל חדשה.
זה מועצה של חלק מהאכלוסיה שהוא במעמד טוב יותר.
אתה יכול לקרוא לזה אצילים,אתה יכול לקרוא לזה מאגים,אתה יכול לקרוא לזה כוהנים.
אבל זה לא ישנה.

אלדרין אמר/ה:
א. האם ניתן ליצור תרבות חדשה?
אני מתכוון בעיקר אל שיטת הממשל. כלומר,האם פעם מישהו המציא ממלכה עם שיטת ממשל חדשה שאינה קיימת בעולם?
זה אפשרי?
תחשבו על זה. קחו ממלכה(או כל גוף אחר בעל שטח) שיצרתם.
אני בטוח שהממלכה נשלטת או בידי מלכים,או בידי מועצה, או בידי מאגים,או בידי אצילים,או בידי כוהנים,או בידי כל שיטת ממשל אחרת שקיימת בעולמנו.
מישהו המציא פעם אחת מערכת שילטון חדשה?
אפשר ליצור תרבות חדשה, אבל כל מה שיוצרים נובע מהקיים בעולמות פנטזיה או בעולמנו אנו. אם תסתכל היטב, גם שיטות הממשל בעולמנו אנו מתבססים על דברים ורעיונות קיימים ברובם, כאשר הם הוסיפו שינוי קטן. אבל השינוי זה מה שמעניין, וזה מה שהפריד תרבויות שונות, כששינוי אחר שינוי הן נעשו שונות מאוד מהתרבויות האחרות.

בנוגע לגמדים- אני יצרתי בעולם שלי גמדים פראיים יותר, שהאימפריה הקדומה שלהם נפלה והם התדרדרו ואיבדו את צלם התרבות. הם נהיו בעלי זקן עבות ופרוע שמתחבר לשיער שלהם ומכסה את הגוף שלהם (לא שיער גוף, הזקן). הם חיים בהרים וצדים, ואוכלים בשר נא.
יש רק כמה שבטים גמדיים שחיים ביבשת המקור שלהם ושומרים על התרבות של האימפריה.

שיטת ממשל חדשה בעיקר יכול להיות מבוססת על קסם, או על דברים מיסטיים שלא קיימים בעולמנו.
למשל, אורקל שמקבל החלטות במקום אנשים.
או לחילופין, התייעצות עם רוחות הטבע - שזה יכול להיות די מגניב לחברה שחיה בהרמוניה עם הטבע, ואשכרה מסוגלת לדבר ולבוא במשא ומתן עם הטבע עצמו!

גמדים.עמי האהוב.אתה יכול לשאוב השראה מן הגמדים של הפנינסולרים שלי.ואם אתה רוצה אני יכול לענות לך על שאלות.
הקטע שלהם זה שהם מהנדסים.
הם יוצרים מבצרים מעופפים וצבאות ענק של צבאים.

דינברלו -
האמת שזה פחות או יותר ג'נרי,אבל יהיה מעניין לשמוע עוד.
קראתי את רוב הפנינסולרים מזמן,ואני עכשיו לא כזה זוכר.

דראקמו -
צריך לעבוד הרבה זמן אם בכלל כדי ליצור אחת חדשה.

אלדרין,מושבת בקרוב לשבת.

יודע, גמדים אוריינטלים.. לא מתחבר לי.

אמממ היסטורית, אחד המשטרים הכי מעניינים שקראתי כליהם, הייתה הממלכה הממלוכית במצריים.
המלכים~עבדים.

עבדים שהשתחררו והפכו לחיילים השתלטו על מצריים ויצרו שלטון מעניין~ יש מועצה של הממלוכים~ עבדים שהומלכו בגלל גבורה ומנהיגות לקצינים בכירים.
מתוכם נבחר סולטאן, ששולט עד מותו. לאחר מותו, בנו אינו יכול לרשת אותו~ על פי החוק הסולטאן חייב להיות עבד לשעבר.

זה יצר תופעה מעניננת~ מצד אחד שלטון יציב וארוך ומולכני, ומצד שני המלך מרוויח את זה בזכות הפעולות של עצמו ולא בגלל שהוא "בן של"

לכן, כמובן לא הייתה בכלל מחשבה אם לבטל את העבדות, היא הייתה בבסיס השיטה.
מבסיס השיטה צלאח אדין צמח והפך למלך שהצליח לגרש את הצלבמים.
(והוא היה בכלל כורדי)
הנה דוגמא לשלטון "מקורי".

לך אל אברון, עצל, ראה דרכיו וחכם.

הובגובלינים רומאים? יש.
אלפים שהתרבות שלהם סובבת את המוות ואת האל-מוות שאחריו? יש.
אורקים מהביצות שמגדלים אורז וג'מוסים? יש.
דמוקרטיה? כן, יש!
בני מחצית ברברים שמאניים עם מנהג מקודש של הכנסת אורחים ומסעות ציד כשהם רכובים על דינוזאורים? You know the answer!

לומר את האמת? מה מקור המקוריות לא כזה מעניין. לדעתי.

מה שחשוב זה הדרך להעביר.
כשגילו שג'יי קיי רולינג העתיקה ומישהי כתבי על "לארי פוטר בארץ המוגלגים", מישהו חשב להפסיק לקרוא הארי פוטר?
לא.
היא ביצעה את הרעיון מעניין יותר. (כנראה. לא קראתי לארי פוטר)

ואפשר כמובן להתאים א
זה.

דוגמא למשטר נוסף "דמוקרטית הצעקות הויקינגית".
למרבה ההפתעה, הויקינגים והגרמנים הברברים היו דמו.רטים בדרכם שלהם.
ראש השבט הביא הצעה, והקבוצה שצעקה חזק יותר, דעתה התקבלה.
השאלה אם אנחנו רוצים להמציא שלטונות רק בשביל המקוריות, או בשביל להוסיף גוונים חדשים.

אני די בטוח שאם תוסיף ממלכת עבדים~מלכים, זה כבר יוסיף.

גרמת לי לחשוב, ונראה לי שרעיון טוב לשיטת ממשל יכול להיות:
לכל עם/גזע/פילוסופיה יש נציגות, כאשר יש החלטה שצריך לקבוע אם ליישם אותה, כל נציגות שולחת גיבור שיילחם בגיבורים אחרים,
המנצח קובע את ההחלטה(ניתן לשלוח גיבור רק אם ההחלטה כללית או קשורה לנציגות בדרך כלשהי),
הנציגויות ששולחות את הגיבורים החזקים ביותר מנצחות(שיטה זו תתאים לממשל כאוטי ומרושע-החזק בלבד קובע, אך אינטליגנטי).

חזרה