• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שתי מילים על resin

אייל

פונדקאי ותיק
שלום לכולם!
קראתי מספר הודעות על הרסין, ורציתי להוסיף קצת מידע.

הרסין הוא חומר נפוצ מאוד בתעשיית הדגמים ההיסטוריים, קצת פחות בתעשיית המיניאטורות בקנ"מ של GW (שם משתמשים במתכת לבנה).

משתמשים ברזין ליצירת קיטי פירוט ותוספות לדגמי הפלסטיק. האפשר ליצור ממנו פריטים עם פירוט עדין מאוד ובאיכות טובה מאוד.

דגמי הרזין יקרים ולרוב הקיטים שלהם הם של דגמים שונים או מיוחדים מהטרנד הנפוץ, והסיבה היא שפלסטיק מייצרים בתוך תבניות מתכת, בפס ייצור גדול, ובכמות גדולה. החברה משקיעה המון כסף בתבניות האלו, ולכן מייצרת רק דגמי פלסטיק שבטוח ימכרו (ויחזירו את ההשקעה). התבניות לרזין עשויות מסוג כלשהו של RTV (גומי שמתייבש בטמפ' החדר - בתרגום חופשי). לתוך התבנית יוצקים את הרזין שמתקשה. התבנית הזו הרבה יותר זולה, אבל הרבה יותר חלשה, ונהרסת די מהר. היציקה היא בעבודת יד, ושתי הסיבות האלו מעלות מאוד את המחיר. לעומת זאת, הפירוט שניתן להגיע איתו ברזין הוא מדהים (אני קונה בעיקר ראשים מרזין לקנ"מ 1:35 כדי להוסיף הבעה ואופי לחיילים בדגמים שלי).

מבחינת עבודה: קשה יותר לעבוד עם רזין מפלסטיק, הוא קשה מאוד, לא נחתך טוב, ולא משתייף טוב. וכדי להדביק אותו חייבים סופרגלו. הרבה פעמים הוא מגיע עם בלוק גדול שמחובר אליו, שאריות מהתבנית יציקה.

לגבי רעילות החומר:
האבק של הרזין מסוכן לבריאות, ויש הרבה אבק כי בגלל הקושי לשייף את הרזין, אני משתמש במכשיר שיוף חשמלי מסתובב. הפתרון הוא לשים מסכת אויר (מהום סנטר).

אבל כדאי להוסיף, שפרט לרזין יש עוד מספר רב של חומרים מסוכנים מאוד לבריאות:
דבק לפלסטיק: אחד הרעילים ביותר, מפיץ אדים מסוכנים.
סופרגלו: אני חושב שזה החומר הכי רעיל הנפוץ.
טינר: למי שמשתמש - עושה יופי של כאבי ראש בחשיפה ארוכה.
דשא סטטי: אפשר לשאוף אותו לריאות.
מיליפוט: גורם לגירוי בעור לאורך זמן.
מיניאטורות עופרת (אם יש עדיין): למה לא לקבל את ההרעלה דרך האצבעות?
חומר אטימת סדקים: קראתי פעם על אריזה שהחומר הזה עלול לדרום לסרטן בכבד (האמת בהוא הגיע לפח די מהר אחרי זה).

מה שאני חותר אליו, הוא שבתחביב הזה יש הרבה חומרים מסוכנים, פרט לרזין, אבל אם נמצאים בחדר מאוורו, לובשים ציוד מגן (משקפי הגנה ומסכת אויר), ועובדים בצורה נקייה, אפשר להגן מםני רוב הבעיות.

הרזין הוא חומר נפוץ מאוד, ומאוד מוכר בקרב בוני הדגמים. לא צריך לפחד לעבוד איתו, אבל צריך לשמור על כללי בטיחות!

בנייה נעימה!

חזרה