• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר פראי עדכון מאי - טנגו עם בתי הדפוס

שלום לכל התומכים והתומכות,
הגיע הזמן לעדכון החודשי כשהבטא מאחורינו - אני מקווה שכולכם נהנים מהעותק הדיגיטלי הסופי של ספר הבסיס. בקרוב יצטרפו אליו גם אוגדן המפלצות והערכה למנחה בגרסה הסופית שלהם.
התכנון שלי היה להכריז בקול תרועה גם על תחילת ההדפסה של הספרים, אבל לצערי זה לא המצב.

אסביר באריכות מדוע:
את החודש החולף בילינו במשא ומתן, החלפת מיילים ופגישות עם בתי דפוס בישראל, אירופה ובסין. התוכנית שלנו הייתה להדפיס את הספרים בישראל. לפני תחילת הפרויקט פנינו וגם קיבלנו הצעות מחיר להדפסה בארץ ממספר בתי-דפוס. לפי זה גם תמחרנו את הספרים וכמובן את התשורות שלכם.
אך כשביקשנו לקבל הצעות מחיר סופיות להדפסת הספרים, כמו בהרפתקה סוערת, גילנו לפנינו אתגר דרמטי.

ראשית, מסתבר שבתי הדפוס לא הבינו את את המפרט של הערכה למנחה. למעשה כל בתי הדפוס אליהם פנינו (ומדובר בבתי הדפוס המובילים בישראל) סירבו לעבודה מחוסר יכולת.
לא נואשנו, וקיבלנו הצעת מחיר אטרקטיבית לערכה למנחה מחו"ל. בהתאם התכנון שלנו היה לפצל את ההדפסה כך שהספרים יודפסו בישראל והערכה למנחה בחו"ל.

אבל אז, עקב העליה הדרמטית במחירי הנייר בשנה ומשהו שחלפה מאז שקיבלנו את ההצעה הקודמת, הצעת המחיר שקיבלנו קפצה בעשרות אחוזים. לכן כל האפשרויות פתוחות.
בשלב זה יש עוד שני בתי-דפוס בישראל שאנחנו במשא ומתן עמם, ויתכן שנגיע עמם לעמק השווה - מה שבטוח לא נעשה זה לגלגל אל שחקני התפקידים את עליית המחירים של בתי הדפוס. אנחנו רוצים שמשחקי תפקידים יהיו בכל בית בישראל, ולכן המחיר צריך להיות תחרותי.
במקביל אנחנו בודקים חלופה של הדפסת כל הספרים בחו"ל. הכיוון המועדף הוא הדפסה באירופה, מה שלא ישפיע משמעותית על לוחות הזמנים.

אציין שזה לא הספר הראשון (וגם לא השני או הרביעי) שאני מדפיס בישראל - ועד היום היה לי ניסיון טוב (לרוב) עם בתי-דפוס בישראל. אבל נראה שהדפסה של ספרים בכריכה קשה היא יותר מאתגרת עבורם.

אז לאחר שעדכנו אתכם בקורות החבורה שלנו בהרפתקה בארצות בתי הדפוס, הנה הסטטוס של כל הספרים. טיזר, התחלנו לעבוד על יעדי ההרחבה :)

סטטוס הספרים והמוצרים
1. ספר הבסיס - ספר דיגיטלי סופי הגיע לתומכים. בקרוב מתחיל הדפסה.
2. אוגדן המפלצות - ספר דיגיטלי סופי יגיע בשבוע-שבועיים הקרובים לתומכים. בקרוב מתחיל הדפסה.
3. הערכה למנחה - ספר דיגיטלי סופי יגיע בשבוע-שבועיים הקרובים לתומכים. בקרוב מתחיל הדפסה.
4. מפת אגן הים הפנימי - תם ונשלם.
5. יעדי הרחבה - התחלנו עבודה, להלן הסטטוס:
5.1. קלפי דמות - התחלת תרגום בימים הקרובים.
5.2. נסיעת מבחן של אדמות המוות - נמצא בעריכה.
5.3. מדריך המרת הלחשים - לא התחיל עבודה.
5.4. פרקים מהמדריך לגולריון - התחלת תרגום בימים הקרובים

מי יתן שהקוביות שלכם יתפוצצו תמיד,
דניאל ואורין

פתאום כשאני חושב על זה, אז לא נראה לי שראיתי בעשור האחרון ספר בכריכה קשה שלא היה ספר ילדים.
אני ראיתי לא מעט, אבל מדובר בעיקר בספרים תורניים... יש גם כמה ספרי קריאה למבוגרים שראיתי בכריכה קשה (בעיקר ספרי הניהול ששוכבים במדפים של אבא שלי, והספר שהוא קנה לי לפסח - ספר של עמית סגל על החלטות חשובות של ראשי ממשלה בהיסטוריה של ישראל, מאוד מעניין ומומלץ; לא זוכר כרגע את השם).

אם אני זוכר נכון, בהוצאות אקדמיות באנגלית (ולפעמים גם בספרות פופולארית - הארי פוטר למשל) יש קטע כזה שמוציאים מהדורה בכריכה קשה שמיועדת בעיקר לרכש ע"י ספריות* ולכן עמידה יותר. אחרי תקופה מסויימת, מוציאים גם מהדורה בכריכה רכה שמיועדת לשוק הפרטי. הבדלי המחירים הם די פסיכיים - עד פי 6 לטובת הכריכה הקשה.

זה לא שאין ספרים בכריכה קשה בארץ - פשוט לא זוכר כמעט כאלה ממהדורות חדשות מביקורים ברשתות הספרים.

*מכיוון שישראלים לא פראיירים, בספריות אקדמיות בארץ תמצא הרבה פעמים דווקא את מהדורות הכריכה הרכה.

פתאום כשאני חושב על זה, אז לא נראה לי שראיתי בעשור האחרון ספר בכריכה קשה שלא היה ספר ילדים.
ספרי עיון מסוימים, ספרי שירה, ו־"הנכס" של רותו מודן (שהוא גם קומיקס, וגם רב מכר, ובעברית, אז הוא די חריג בנוף הישראלי).

על כל פנים להבנתי הבעיה היא לא שלא מסוגלים להכין ספרים בכריכה קשה, אלא שזה יקר משמעותית.

עניין המסך למנחה הגיוני, כי זה שונה מהותית מהדפסת ספר ודורש בוודאי מכונות קצת אחרות שסביר יותר למצוא בבית דפוס למשחקי לוח ולא בבית דפוס לספרים.

ספרי קריאה בארץ אכן לרוב לא מגיעים בעריכה קשה, אבל מדפיסים בארץ ספרי ילדים בעיקר וגם ספרים עיוניים למיניהם וגם ספרי אומנות ובישול.

בחול ספרי קריאה מגיעים במהדורה הראשונה בכריכה קשה ועם נייר איכותי, ואז יש גרסאות paperback שהן פשוטות בהרבה עם נייר לא ממש איכותי.
ספרי הקריאה בארץ הם ברמת ביניים - יותר איכותיים מה paperback.
כמובן שהיתרון של ה paperback זה המחיר, פעם זה היה 5 דולר, היום זה 8-9 דולר, עדיין זול.

חזרה