• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

[סקירה] ערכת ההתחלה המהירה של סייברפאנק אדום

סקירה טובה. הרעיון מאחורי הסייבר-פסיכוזה מעניין. אהבתי את רעיון מקווי המידע בכלליות וגם כדרך לשמור על כך שההאקר יעבוד עם שאר החבורה.

כמישהו כבד שמיעה, הרעיון של שתל שבלולי - שתל שמתחבר לעצב השמיעה - מפחיד אותי עד מוות. אני מניח שהאנשים בעולם הזה פשוט רגילים לזה.

עד כמה אתה חושב שהחזון שהם מציגים במשחק אפשרי במציאות?
תודה רבה. כיום כבר התחילו בעולם האמיתי, באיחור אופנתי, עם שבבים שמאפשרים ממשק בין מוח למחשב (בין השאר במימונו של אלון מאסק). הבעיה העיקרית כאן לטעמי היא שעלולים לפתח Quickhands כמו שיש במשחק המחשב של סייברפאנק (בסייברפאנק אדום זה עוד לא פותח) ואשכרה לפרוץ לאנשים לשתלים ו\או למוח.

לגבי החזון הגיאופוליטי, מדובר בהיסטוריה אלטרנטיבית שבנויה לפי ציפיות וחששות של שנות ה-80 של המאה שעברה, שלא כולם התגשמו במציאות. למשל, סין היא לא שחקנית מרכזית בגיאופוליטיקה של סייברפאנק אדום (אם כי יש בה תאגידים משמעותיים) בניגוד לעולם האמיתי, ואירופה ויפן כן (שהן במצב פחות טוב בעולם האמיתי).

תודה רבה על הסקירה!
בבקשה!

סקירה נפלאה ומעניינת. נהנתי מאוד, תודה רבה. עשית חשק :)
בשמחה.

Thanks Choomba!

יש לי את ספר הבסיס כבר זמן מה ואני מעלעל בו מפעם לפעם, אבל לא ישבתי אף פעם לקרוא את השיטה עצמה בשלמותה. הסיכום שלך כיפי וקריא מאוד, ועושה את השיטה לפחות מפחידה ממה שחשבתי. ממש מוצלח :)
תודה רבה!

בהמשך יש מצב שאסקור את ספר הבסיס המלא...

נשמע משחק מגניב ומושקע, האם לדעתך העולם שלו עובד יותר ממרוץ צללים?
סייברפאנק אדום עובד נפלא למשחקי סייברפאנק קלאסיים, לרוב קשוחים ודיי אפלים - כראוי לג'אנר. מרוצללים לטעמי עובד יותר טוב בתור משחק "גונזו" על גבול האנימה: העולם אולי לא מאוד הגיוני אבל הוא מגניב מאוד.

שני המשחקים מעולים, אם כי לאחרונה אני מעדיף את סייברפאנק מהבחינה המכאנית.

אין ספק שהעולם של מרוצללים גונזו על גבול האנימה, אבל *השיטה* לא. השיטה של מרוצללים *מתישה*, והעובדה שדמויות מסוימות פועלות בקצב יוזמה אחר לחלןטין ובמישור קיום אחר לחלוטין (מעולם לא הוסבר *למה*) גורמת בעיני לכל סצנת אקשן מגניבה להפוך למייגעת.

העובדה שבסייברפאנק אדום האקרים פועלים בקצב הרגיל של דמויות אחרות (פלוס זה שחייבים לבוא קרוב לאזור המשימה או לעבוד תחת אש) אלו נקודות בונוס אדירות על פני השיטה של מרוצללים.

עריכה אחרונה:
אין ספק שהעולם של מרוצללים גונזו על גבול האנימה, אבל *השיטה* לא. השיטה של מרוצללים *מתישה*, והעובדה שדמויות מסוימות פועלות בקצב יוזמה אחר לחלןטין ובמישור קיום אחר לחלוטין (מעולם לא הוסבר *למה*) גורמת בעיני לכל סצנת אקשן מגניבה להפוך למייגעת.

העובדה שבסייברפאנק אדום האקרים פועלים בקצב הרגיל של דמויות אחרות (פלוס זה שחייבים לבוא קרוב לאזור המשימה או לעבוד תחת אש) אלו נקודות בונוס אדירות על פני השיטה של מרוצללים.
מסכים לגמרי.

קצת מוזר שמרוצללים נתפס כעולם הסייברפאנק הבסיסי...
סייברפאנק כסוגה עוסק בשאלות על אנושיות, טכנולוגיה והממשק ביניהם.
מרוצללים זה משחק פנטזיה מודרנית עם אורקים ששוברים את הקר"ח ואינדיאנים שפושטים על תאגידים יפניים. תפאורת סייברפאנק בלבד.

קצת מוזר שמרוצללים נתפס כעולם הסייברפאנק הבסיסי...
סייברפאנק כסוגה עוסק בשאלות על אנושיות, טכנולוגיה והממשק ביניהם.
מרוצללים זה משחק פנטזיה מודרנית עם אורקים ששוברים את הקר"ח ואינדיאנים שפושטים על תאגידים יפניים. תפאורת סייברפאנק בלבד.
זה כי מרוצללים יותר מוכר בקהילה.
מרוצללים זה פנטזיה עתידנית (לא כזה רחוק מסטארוורס, אבל במקום במלחמה של טוב ברע יש מלחמות של רע ברע), סייברפאנק זה סייברפאנק.

מרוצללים תורגם לעברית בזמנו (ניינטיז) אז הוא מוכר אצל הדור הוותיק בארץ. הוא גונזו עתידני שמשלב פנטזיה אורבנית, אלמנטים סייברפאנקיים, ומגניבות כללית. לטעמי החוקים לא משקפים את זה מכאנית ומאוד, מאוד מורכבים. הייתי שמח להריץ עו"פ בעולם של מרוצללים, יש אפילו הרחבה לעו"פ שעוזרת בזה.

מרוצללים לטעמי זה טרול עם מוהוק ורוד, השתלות קיברנטיות מכאן ועד הודעה חדשה, ושני עוזים מסתער על רוחות חרק שזומנו כחלק ממזימה של אלף בן-אלמוות נגד דרקון, בזמן ששמאן-הרחוב האנושי שסוגד לטוטם עכברוש מתגנב מהצד כדי לתת חיפוי לדקר הגמד שמתכוון לפצוח למערכת המחשב של התאגיד שבבעלות הדרקון.

אפשר להריץ מרוצללים רציני יותר אבל לפחות מניסיוני, זה כיף פחות מ"מוהוק ורוד".

סייברפאנק 2020\אדום לעומת זאת הרבה פחות גונזו והרבה יותר רציני בטבעו, ועוסק בטיפוסים מפוקפקים (לרוב) ודיי ציניים, עם השתלות קיברנטיות ממוסחרות ונשק ממותג, שהעולם דפק אותם, ושעושים אצבע (קיברנטית) משולשת לעולם שדפק אותם.

שני העולמות מצוינים למשחק תפקידים, אבל למשחק שונה.​

אני זוכר שגיליתי את הספר בחנויות הספרים אי אז בתחילת המאה (ואחר כך בספרייה הלאומית). אני נוטה להסכים אף על פי שהפרטים מטושטשים בזכרוני.

האם, לדעתך, התאגידים בסייברפאנק הם תפאורה ואפשר להחליף אותם בכל ישות אחרת - כנופיה, בנק, מסדר דתי - והטבע של המערכה יישמר או שהם חיוניים למערכה? לי יצא לקרוא סקירה של הקמפיין סייברפאנק 2077 בשני מקורות שונים ובשניהם הרושם שעלה לי היה שהתאגידים פשוט תופסים את מקומם של בתי אצולה בחברה יותר פנטסטית כלומר אני משער שלשחקנים לא מעניין איך עובדת סצנת הסחר של התאגידים אבל פרט לחברת ביטוח, הם מוצגים פחות או יותר ברקע.

תאגידים בסיפורי סייברפאנק (לא רק במשחקים) מבוססים לרוב על תאגידים יפניים ודרום-קוריאניים מהמאה ה-20, המכונים Zaibatsus ביפן ו-Chaebols בקוריאה. הם אכן דומים, גם במציאות, לבית אצולה פיאודלי. לרוב בבעלות משפחה אחת, יש דרישה לנאמנות מהעובדים מעל ומעבר למקובל בתאגיד מערבי, מצופה אפילו מהעובד לבלות את שעות הפנאי שלו עם חברים לעבודה... במציאות, המבנה הזה התרופף כשכלכלת יפן סבלה ממשבר בסוף המאה שעברה. בעולמות סייברפאנק, המבנה הזה שועתק למערב גם כן.

תיאורטית העלילה של משחק המחשב של סייברפאנק יכולה לעבוד גם בפנטזיה, אבל אז היא תאבד חלק מהטעם שלה, ומהפואנטה של השפעת הטכנולוגיה על האדם ועל האנושיות (לא אכנס כאן לספוילרים). אבל לעלילה הזו יהיה ניחוח "פאנק" גם בפנטזיה. היא הייתה יכולה לעבוד לא רע בעולם נוסח משחק המחשב הוותיק Thief: Dark Project, שהוא סטימפאנק "אמיתי" (באמת עם עלילת\אווירת פאנק ולא רק פיגורטיבית) לטעמי.​

עריכה אחרונה:
"אדם מול טכנולוגיה" הוא אחד הקונפליקטים שמזוהים בדרך כלל עם ספרות המדע בדיוני מאז ימי אסימוב (למרות שניתן, למיטב הבנתי, לכתוב יפה פרוזה מודרנית שעוסקת באותם הנושאים). סייבר-פאנק משלב את זה עם "אדם מול חברה" כלומר ההרפתקנים הם בדרך כלל נוכלים שחיים בצללי החברה אם הם נולדו לתוכם ואם הם התדרדרו לשם. כוונתי הייתה אם תחליף את התאגידים בכל מבנה כוח אחר אבל תשאיר את כל שאר המרכיבים במקום, האם זה עדיין נחשב לעולם סייבר-פאנק?

כללית, לפי ההגדרה שנתת, אלנטריס הוא ספר סייבר-פאנק כלומר הוא חוקר מה קורה שהקסם שמקיים את החברה כושל מכל ההיבטים שלו למרות שהוא עוסק בניסיונות הגיבורים לתקן אותה.

השגתי את הערכה! במזל מצאתי מוכר באיביי ששולח לארץ...

קבצים מצורפים

• PXL_20240228_085232869.jpg
    PXL_20240228_085232869.jpg
    186.9 KB · צפיות: 4
  • PXL_20240228_085226955.jpg
    PXL_20240228_085226955.jpg
    321.5 KB · צפיות: 4
  • PXL_20240228_085221731.jpg
    PXL_20240228_085221731.jpg
    353 KB · צפיות: 3
  • PXL_20240228_085108178.jpg
    PXL_20240228_085108178.jpg
    312.7 KB · צפיות: 3
  • PXL_20240228_085117754.jpg
    PXL_20240228_085117754.jpg
    324.4 KB · צפיות: 4
קצת מוזר שמרוצללים נתפס כעולם הסייברפאנק הבסיסי
בקהילת משחקי התפקידים בישראל מרוצללים הוא שם נרדף לסייברפאנק מאותן סיבות שמבוכים ודרקונים זה שם נרדף למשחקי תפקידים ושאנשים מאמינים שמו"ד בקופסאות הייתה מהדורת המו"ד הראשונה.

אולי הסיבות הן היסטוריות אבל המקרים שונים מכיוון שמבוכים ודרקונים זה משחק תפקידים פר אקסלנס ואילו מרוצללים הוא סייברפאנק בעיקר בתפאורה וגם זה באופן חלקי.
מו"ד בקופסאות הייתה מהדורת מו"ד הראשונה בארץ, ומוד"מ הייתה מהדורה שניה אז יש נכונות והגיון מסויים בטעות הזו.

מרוצללים מותג בתור "משחק סייברפאנק" מצד אחד ומצד שני אין ממש בקהילת הפאנדומים הגיקיים היכרות עם סייברפאנק "אמיתי" - הז'אנר אף פעם לא היה פופולארי מידי בארץ ואת מספר הספרים ממנו שתורגם לעברית אני יכול לספור על יד אחת ולמיטב ידיעתי אף אחד מהם לא נמכר או מודפס יותר מאז שנות התשעים.

מרוצללים זה פנטזיית-מד"ב גונזו עם אלמנטים של סייברפאנק, ודיי מבאס שאין אנימה של זה, כי מרוצללים לטעמי היה עובד נפלא בתור אנימה.

מניסיוני, מרוצללים עובד הכי טוב כשמגזימים אותו בכוונה תחילה ("מוהוק ורוד"\גונזו) ועובד פחות טוב כשמנסים להתייחס אליו יותר מידי ברצינות.

סייברפאנק 2020\אדום, לעומת זאת, הוא משחק רציני הרבה יותר בטבעו.

מרוצללים לטעמי זה טרול עם מוהוק ורוד, השתלות קיברנטיות מכאן ועד הודעה חדשה, ושני עוזים מסתער על רוחות חרק שזומנו כחלק ממזימה של אלף בן-אלמוות נגד דרקון, בזמן ששמאן-הרחוב האנושי שסוגד לטוטם עכברוש מתגנב מהצד כדי לתת חיפוי לדקר הגמד שמתכוון לפצוח למערכת המחשב של התאגיד שבבעלות הדרקון.
כאמור, זו אווירת מרוצללים שלדעתי עובדת הכי טוב במשחק מרוצללים. אם כי מניסיוני חוקי מרוצללים דיי מפריעים לזה, כי הם מורכבים מאוד. בהזדמנות אריץ מרוצללים בעולמות פראיים, שנראה לי שיעשה עבודה מצוינת בתחום זה.

עריכה אחרונה:
זה עדיין מוזר ברמת הקונספט.
אני רק אניח את זה כאן:

חזרה