• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 4 מש"מ 2 הגיע ועל מה' 4.0, 4.1, 4.2 וכך הלאה

הדוגמיות תוכן של מש"מ 2 הגיעו כולן, וגם הספר עצמו יצא לאור בארה"ב.
http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/4ex/20090831
נראה שהספר ממשיך את המסורת של עדכוני/ עידוני/שינויי חוקים שראינו בספרי הבסיס הקודמים.
למשל במש"מ 2, ע"פ דוגמית התוכן של אתגרי המיומנויות נראה שחוקי מיומנויות האתגר עברו עדכון וארגוןמחדש.
בסל"ש 2 לדוגמא קיבלנו עידכוני מיומנויות.
ובמגד"מ 2 / מש"מ 2 קיבלנו עדכונים לרמות העוצמה של סולואים, עליתים, חפ"שים ונחילים.

נראה שהגישה של מכשפי החוף מזכירה במה' 4 את הגישה לעדכוני תוכנה - תיקון באגים על-ידי העלאת גרסה של התוכנה / מהדורה. לפי דעתי זה חידוש מרענן ומגניב, בהנחה שעושים את זה טוב (שיעול, קביעת ד"קים למיומנויות, שיעול) זה סבבה- כי זה מאפשר לעדכן את השיטה, הן על-ידי ספרים והן על-ידי קבצים חופשיים באינטרנט - למרות שבמובן מסויים זה מחייב להיות עדכני / לקנות את הספרים החדשים.
כל הכבוד :clap:

בעקרון, צריך את כל אלו שיצאו (נו, למה ציפיתם מחברה שרוצה את כספכם? ;) )

בפועל, מעלים בכל מקרה קובץ אררטה - החוקים המתוקנים של התגנבות מהסל"ש 2, למשל, מופיעים גם בקובץ התיקונים לסל"ש 1.

אני לא חושב ש"כל הכבוד" זה מה שצריך לומר על זה!
מה שמכשפי החוף עושים עכשיו זה פשוט שוד לאור היום!
בשביל תיקונים לחוקים הם מוציאים ספר שעולה לא פחות מ-170 ש"ח!

עכשיו אני יכול לומר כמה אני שונא את הגישה הכלכלית של WoTC
ולמה אני שונא את השיטה שהם יצרו במהדורה החדשה, של שלוש ספרים זה אף פעם לא יספיק לכם.

warforgad אמר/ה:
אני לא חושב ש"כל הכבוד" זה מה שצריך לומר על זה!
מה שמכשפי החוף עושים עכשיו זה פשוט שוד לאור היום!
בשביל תיקונים לחוקים הם מוציאים ספר שעולה לא פחות מ-170 ש"ח!
עכשיו רואים שאתה מחפש בכוח איפה לכעוס על וויזארדס ולשנוא את המהדורה.
התיקונים האלו ש"עולים לך 170 ש"ח" הם בקושי 5 עמודים מתוך ספר שיש בו גם כל כך הרבה תוכן אחר של גזעים, מקצועות, נתיבי מופת, יעודים, וכשרונות (גם לתוכן מהסל"שים שבאו לפניו) וגם חוקים אפשריים כמו מתת שבא לדמות מכוח הרקע שלה או מקצועות היברידיים.
אף אחד גם לא מכריח אותך לקנות את הספר בשביל התיקונים, כי כמו שאמרתי, אותם אפשר למצוא *גם* בקובץ התיקונים החינמי לחלוטין.
אתה *כן* יכול לכעוס על זה שחמישה עמודים מהספר "מתבזבזים לך" על משהו שהיית יכול להוריד בחינם.

הם כתבו שיטה. אחר כך הם הגיעו למסקנה שיש בשיטה כל מיני בעיות, דברים שאפשר לעשות אחרת בצורה טובה יותר, לדעתם. מה אתה רוצה שהם יעשו עם זה? אפשר להתלונן על זה שהם היו אמורים לעשות יותר פלייטסטים מראש - ויש בזה מן האמת. אבל זאת לא תלונה על גישה כלכלית או דרך הוצאת ספרים, שהייתה נשארת זהה בכל מקרה, כי רוב התוכן שיש בספרים האלה לא קשור לתיקוני חוקים.
אז, בהתחשב בעובדה שהחומר שבאמת מתקן משהו שהיה בספרים הקודמים זמין ברשת להורדה בחינם, ככה שאתה לא צריך לשלם יותר כסף כדי לשחק בחוקים המעודכנים - איפה בדיוק הבעיה בשיטה?
לגבי חוקים אלטרנטיביים נוספים, גם למהדורה 3.5 היה ספר שנקא unearthed arcana, שהיה אוסף ענקי של חוקים אלטרנטיביים. אז הם עושים סוג של אותו דבר, רק מפוזר והדוק יותר לאורך ספרים שונים. ואלה חוקים *אלטרנטיביים*, לא משהו שאתה מחויב להשתמש בו ומשהו שאפשר לטעון עליך "אבל ככה זה בשיטה, אתה חייב לעשות את זה".

כל השיטה הזו בנויה על ספרי הרחבה.
ו unearthed arcana יצא אחרי הרבה שנים לא אחרי פחות משנה.
מעניין אם העדכונים נכנסים לספרים הראשוניים בגרסאות שנמצאות עכשיו בהדפסה, קרוב לודאי שלא, כי אז לא היו מכניסים אותם לספרי ההמשך.
למה שונאים את מיקוסופט.
כי הם שולטים בשוק, מה שגורם לכל דבר חדש להיות מותאם אליהם.
כי התוכנות שלהם יקרות יחסית למתחרים.
כי הם מוצאים פאצים על ימין ועל שמאל כי התוכנות שלהם מלאות בגים.
כי כל כמה שנים הם ממצים את השוק ומוצאים סידרה חדשה.

לקראת המהדורה החדשה הייתי אחוז צפיה והתרגשות מכל החומר המקדים ששוחרר. וכשיצאה המהדורה קניתי את הספר לשחקן. הבנתי שהוציאו מהדורה שמתיחסת למו"ד כמו אל עוד סדרה של קלפי המג'יק שלהם. המון חומר אבל לא מספיק. כבר באופק דברו על ספרי ההמשך. לחשוב ששלושת ספרי הבסיס רק הם באמת ספרי בסיס וכל הספרים שנושאים את המספר שתים ושלוש שיוצאים בתווך זמן כל כך קצר אחד מהשני הם הרחבות ולא פרקים נוספים בספרי הבסיס שהפיצול שלהם נועד רק להרחיב את המכרות, זה תמימות.

אם המהדורה הראשונה החזיקה למעלה מעשרים שנה, מהדורה שניה משהו כמו חמש עשרה, עשרים שנה, מהדורה שלישית החזיקה שמונה, תשע שנים.
כמה שנים נשארו למהדורה ארבע אם נמשיך בקו המגמה הזה. עידכון ועוד עדכון ריביזן ועוד ריביזן.
אני אומר תוך פחות מארבע שנים וויזרדס יצאו בהכרזה שהמהדורה לא עמדה בצפיות והם מוצאים מהדורה חדשה, יותר דינמית, יותר פשוטה, יותר מותאמת אינטרנט. הרי בעולם העסקים זה שלרוב הלקוחות הפוטנציאלים יש כבר מספיק ספרים והם לא צריכים עוד או שבספרים אין כבר מה לחדש, נגרמת ירידה במכירות וזה הכשלון. ולכן אף פעם לא תהיה מהדורה מספיק טובה תהיה מהדורה נוכחית. שחקנים מרוצים ממה שיש להם ביד זה לא טוב לעסקים.
עסקית זה טוב בשבילם, בשבילנו השחקנים (לא אלה שמרויחים מהמכירות) זה פחות טוב.

אני אוהב מה שפיזו עשו. הם לקחו את המהדורה הקימת ושיפרו אותה לטובת השחקנים, קל מאוד להשתדרג ויש תאימות לאחור כך שלא צריך לקנות הכל מחדש רק חומר חדש שמעניין אותי.

הפרופורציות שלך קצת לא מעודכנות.
1974 (original); 1977 (D&D Basic Set 1st revision); 1977–1979 (AD&D); 1981 (D&D Basic Set 2nd revision); 1983–1986 (D&D Basic Set 3rd revision); 1989 (AD&D 2nd Edition); 1991 (D&D Rules Cyclopedia); 2000 (D&D 3rd edition); 2003 (D&D v.3.5); 2008 (D&D 4th edition)
זאת היסטורית הפרסום המלאה של מבוכים ודרקונים.
כפי שאתה יכול לראות, להוציא את מהדורה 3 (11 שנים אחרי 2, בגלל פשיטת הרגל של החברה), יצאה גרסה חדשה לחוקי מבוכים ודרקונים כל 3-4 שנים. למעשה, מהדורה 3.5 החזיקה למעלה מהממוצע.
ולמה אתה לא מתלונן על שאר שיטות המשחק? לשיטת הגיבור יש כבר 6 מהדורה, כשמהדורה 5 יצאה ב-2003, מהדורה 5 מעודכנת יצאה ב-2004 ומהדורה 6 "רק" 5 שנים אחר כך. המהדורה ה-5 של Warhammer Fantasy יצאה ב-2005 וכבר יש דיבורים על מהדורה חדשה, "רק" 4 שנים אחר כך. ואני יכול להמשיך עוד ועוד, WW מעדכנים את שיטת ה-storyteller כמעט בכל ספר שהם מוציאים.

זה היה משנה אם הטענה שלו לא התבססה על מקומה של WOTC כ"מונופול" דמוי-מיקרוסופט בשוק משחקי התפקידים.
התגובה שלי באה להראות שWOTC לא שונים כל כך משאר חברות המשחקים, בלי קשר לעובדה שהמשחק שלהם הוא הידוע ביותר וכנראה גם הנמכר ביותר.

פארסק, אתה די מנותק מהמציאות.

1) WOTC לא "שולטים בשוק" ברמה של מייקרוסופט, לפחות מהסיבה הפשוטה שהשוק הוא שונה. הם החברה הכי גדולה בשוק, נכון, אבל זה לא מחייב אף אחד להתאים את עצמו אליהם. הרבה *רוצים* להתאים את עצמם אליהם, כמובן, כי זה מביא יותר מכירות, ולכן היו כל כך הרבה מוצרים לק20 (אם כי הרבה פחות למו"ד 4, מסיבות אלו ואחרות, אבל זה לא קשור). אבל אם אתה רוצה להוציא משחק חדש משלך, WOTC לא מפריעה לך. כמובן, יהיה לך קשה ולא יהיה לך הרבה קהל, אבל לא בגלל WOTC, אלא בגלל שמן הסתם אף אחד לא שמע עליך. שום דרך התנהלות של WOTC לא הייתה ממש עוזרת לקדם משחקים קטנים.

2) המוצרים של WOTC לא יקרים יחסית לשום דבר. הם נמכרים במחירים סבירים לחלוטין ביחס למחירים שאתה רואה בשוק של חברות אחרות - White Wolf, Catalyst, FFG, וכן, אפילו משחקי אינדי.

3) תמיד במשחקים מגלים כל מיני דברים קטנים עם הזמן, זה קורה, אפילו עם כל הפלייטסטים שבעולם. דווקא WOTC תומכים סבבה במוצרים שלהם ומוציאים errata מעודכנת להורדה בחינם, מה שהרבה לא טורחים לעשות.

4) קצב הוצאות המהדורות של מו"ד לא גדול יותר משל חברות אחרות, כמו שאמר אייסל (אם כי עומדת לצאת ההוצאה ה-3 של WHFRP, עד כמה שאני יודע, לא חמישית). אפשר גם להזכיר את כאוסיום, שהוציאו "מהדורות חדשות" של קריאתו של קת'ולהו שכמעט כל ההבדל ביניהן היה העיצוב.

ברור שלמהדורה יהיו ספרי המשך. יחד עם זאת, אפשר בסבבה לשחק במהדורה רק עם ספרי הבסיס. עדיף במינימום לקנות עוד איזה ספר-שניים, נכון, כדי שיהיה מגוון קצת יותר מעניין. אבל אצל הרבה חברות זה ככה, וכן, קורה שלא מכניסים מידע לספר הבסיס בכוונה בכדי לשים אותו בספרי הרחבה. ויש מקרים הרבה יותר קיצוניים ממו"ד. (למשל, KULT מהדורה שניה, שבערך כל חוקי הקסם, שהם חלק די משמעותי במשחק, הושארו לשני ספרי הרחבה.)

ב"ה
המסקנה שאני הסקתי מכל הסיפור הזה היא:
אם יש לך מהדורה כלשהי עם המון ספרי הרחבה אז לקנות את ספרי הבסיס של מהדורה חדשה שיוצאת זה לא כל-כך משתלם. כמעט תמיד משחק שיש לך עליו 20 ספרים יהיה יותר מעניין ממשחק חדש שיש לך עליו רק 3 ספרי בסיס. אני בספק אם אני אקנה אפילו את הספר הראשון של מהדורה 5 לפני שיצא למהדורה 5 SRD.

ODDin אמר/ה:
אם הייתי יותר מחובר למציאות ההייתי משחק מו"ד.

אני מכיר ויודע את מה שאתם אומרים, אבל בניגוד אליכם אני לא מקבל את זה כבסדר, כולם עושים ככה אז זה בסדר.
אני מרשה לעצמי להתרגז על המשיכה באף/ כיס של החברות.

ואני באמת לא מכיר כל כך חברות/שיטות משחק אחרות.
לפני כארכע שנים בלבד התחלתי לשחק מוד כי זה מה שהציגו לי. התחלנו 2 מהר מאוד עברנו ל3.5.
בניגוד לרבים ממכם אני לא משחק בזה שנים רבות, הנסיון שלי הוא דל, ואין לי מלא זמן לקרוא עוד ועוד שיטות. אני לא שחקתי בזה בתור ילד כי אז מבחנתי זה היה משחק של עשירים שיכלו להרשות לעצמם את הספרים. היום אחרי כל כך הרבה שנים של חיים סטודנטיאלים אני רואה במו"ד כהוצאה כבדה ומעצבן אותי שבאים לעשות עלי קופה, כשאני רוצה רק לשחק. קח את כל הספרים שיש לך ותזרוק אותם כי יש לנו שיטה יותר טובה בשבלך. פחחח... וויזרדס לקחו לי שיטה סבירה תיקנו אותה וקילקלו לי אותה עם כל הקטע הזה של הכוחות.

אני ממש לא מרגיש שאני צריך להתנצל שאני לא אוהב את המהדורה החדשה.

פארסק אמר/ה:
ODDin אמר/ה:
אם הייתי יותר מחובר למציאות ההייתי משחק מו"ד.

אני מכיר ויודע את מה שאתם אומרים, אבל בניגוד אליכם אני לא מקבל את זה כבסדר, כולם עושים ככה אז זה בסדר.
אני מרשה לעצמי להתרגז על המשיכה באף/ כיס של החברות.

ואני באמת לא מכיר כל כך חברות/שיטות משחק אחרות.
לפני כארכע שנים בלבד התחלתי לשחק מוד כי זה מה שהציגו לי. התחלנו 2 מהר מאוד עברנו ל3.5.
בניגוד לרבים ממכם אני לא משחק בזה שנים רבות, הנסיון שלי הוא דל, ואין לי מלא זמן לקרוא עוד ועוד שיטות. אני לא שחקתי בזה בתור ילד כי אז מבחנתי זה היה משחק של עשירים שיכלו להרשות לעצמם את הספרים. היום אחרי כל כך הרבה שנים של חיים סטודנטיאלים אני רואה במו"ד כהוצאה כבדה ומעצבן אותי שבאים לעשות עלי קופה, כשאני רוצה רק לשחק. קח את כל הספרים שיש לך ותזרוק אותם כי יש לנו שיטה יותר טובה בשבלך. פחחח... וויזרדס לקחו לי שיטה סבירה תיקנו אותה וקילקלו לי אותה עם כל הקטע הזה של הכוחות.

אני ממש לא מרגיש שאני צריך להתנצל שאני לא אוהב את המהדורה החדשה.
הנקודה היא שמסיבה מסוימת אתה כועס על וויזארדס,למרות שאתה צריך לכעוס על כל תעשיית המ"ת.אני מודה שמ"ת יקרים (אם כי לא יקרים יחסית לתחביבים אחרים) אבל הבעיה (אם אתה בוחר לראות בכך בעיה) לא טמונה בוויזארדס אלא בתעשיית המ"ת.

חזרה