• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

משחק פורום: אם הייתם דמות שחקן מה הייתה התכונה הדומיננטית שלכם ולמה?

אני לא הולך להיות מקורי, אבל נראה לי שגם תבונה וטוב שכך, כי בכל השאר אני מרגיש שגילגלתי די נמוך :)
למה? כי אני אוהב ללמוד דברים חדשים ולקרוא בעיקר.
עם הגיל אני מקבל בונוסים לחוכמה אבל עונשין לזריזות ולכוח :)

זה תרגיל מעניין. בהתאם לשיטה שבוחרים להשתמש בה, יש דרכים למדוד בדיוק כלשהו כמה מהתכונות, בעיקר הפיזיות. ואני זוכר שראיתי איפשהו שמישהו התאים סטטיסטית בין עקומת הפעמון של ערכי תבונה לעקומת הפעמון של איי קיו.
אני כן אניח שבפורום של משחקי תפקידים תהיה נטייה לאנשים עם תבונה גבוהה. זה פשוט איך שדברים כאלה הולכים.

עריכה: מצאתי את הטבלה ההיא כאן:

תבונה אייקיו
3 57
4 66
5 72
6 78
7 83
8 88
9 93
10 98
11 102
12 107
13 112
14 117
15 122
16 128
17 134
18 143

עריכה אחרונה:
בזמנו היה מקובל להמיר תבונה לIQ ביחס של 1 ל-10. זה משאיר אנשים ממוצעים בIQ של 90-110 ונותן לאיינשטיינים למיניהם (תבונה 18) יותר IQ מלאיזה ילד שעשה איבחון מפוקפק בבית הספר.

בנוגע לכוח, אם מסתכלים על הכללים בנוגע לנשיאה והרמה, אז דמות עם כוח 11 יכולה לשאת משקל של קצת יותר משמונים ק"ג ולהמשיך לנוע בקצב הרגיל שלה (!). אני לא חושב שיש לוחמים ביחידות מובחרות שסוחבים כזה משקל. זאת ועוד, אותו הרפתקן עם כוח 11 יכול להרים 165 ק"ג - אלה ביצועים של אלוף אולימפי בהרמת משקלות (בקטגוריות של פחות מ70 ק"ג משקל גוף), תסתכלו בעצמכם:

במהדורות הישנות יותר, כריזמה הגדירה מספר מלווים מקסימלי. זה אומר שלמ"כ המכעיס שלכם בטירונות הייתה כריזמה 17 (עשרה מלווים).

תבונה מתבססת יותר על ידע מאשר פוטנציאל לידע. כלומר, היסטוריה, ארקנה, ידע טבע וכו'. דברים שמבוססים על ידע.
ב"קריאתו של קת'ולהו" הייתה תכונה נפרדת של השכלה שהייתה פשוט מספר שנות הלימוד של הדמות שלך, שמהן נגזרו הקצאות של נקודות חלוקה למיומנויות. זו אולי התכונה היחידה שאפשר להמיר בקלות לחיים האמיתיים. במקרה שלי - 22.

בזמנו היה מקובל להמיר תבונה לIQ ביחס של 1 ל-10. זה משאיר אנשים ממוצעים בIQ של 90-110 ונותן לאיינשטיינים למיניהם (תבונה 18) יותר IQ מלאיזה ילד שעשה איבחון מפוקפק בבית הספר.
זה די מעליב [ועשיתי את האבחון אצל פסיכולוגית ילדים מוסמכת] ואני מסכים עם חלוקת התבונה לאיי קיו [אבל זה אומר שאשף אנונימי שממקסם תכונות אינטיליגנט כמו איינשטיין]

כן, זה מה שזה אומר. הוא אפילו יותר אינטליגנט. הוא מטריף את השכל של איינשטיין בקשקושים מתמטיים. כי הוא יודע לשלוט ביקום עצמו לשינוי היסודות...
וזה אומר שאתה תבונה 14. אני יוצא 12 לפי בית הספר שלי, אבל לא בטוח בכלל כי באמת שזה היה מפוקפק (8^2, ממש אין לי מושג). וזה שמונה בחזקת שתיים רק שהמחשב הופך...

הבעיה עם מבנה מבחני האייקיו, היא שהם די מותאמים תרבותית ויוצא לך שמנת המשכל הממוצעת של תושבי קמרון היא 64, בערך כמו של השימפנזות מאותה ארץ.
אם לדייק, זוהי אחת הבעיות במבחני האי קיו. לפחות נכון ללפני שנתיים, עולם האקדמיה (בעיקר בתחום חקר מדעי המוח) מאוד לא נותן ערך למבחני האי קיו. בעקבות התפתחות מואצת בשנים האחרונות בתחום המוח, השאלה "מיהו אדם אינטיליגנט/חכם/משכיל/נבון/ ושלל שמות נוספים" קיבלה משמעויות נוספות. מעט מורכב להסביר את הכל, וגם אני אינני יודע את הכל, אך העיקרון הוא שאת איכות המוח של האדם אפשר לבחון מהרבה זוויות, כגון זיכרון, עיבוד נתונים (גם מצד המהירות וגם מצד האיכות...), הסתגלות מוחית (כמו במקרים שאזור במוח נפגע, ואזור אחר מבצע את התפקיד שלו).

נכון ללפני שנתיים, ישנם שאלונים שבודקים בצורה טובה יותר ויסודית יותר חלקים נוספים יותר של המוח ממבחן אי קיו, אך מבחנים אלו נדירים מאוד ועולים הרבה כסף... (כמו כן, חשוב לבדוק את האמינות שלהם, לוודא שהם לא שרלטנים. בד"כ באוניברסיטאות הגדולות והמוכרות בארה"ב יהיה ניתן להשיג שאלונים אמינים, אם כי אני לא בטוח שהם זמינים לקהל הרחב).

שאלה למחשבה, כדי להמחיש את העיקרון. כמה תבונה יש למסי (או לכל שחקן כדורגל מוצלח שקיים)?

עריכה אחרונה:
חוץ ממנת משכל, יש עוד כל מיני מדדי אינטיליגנציה מוטים תרבותית יותר או פחות.
למשל הקב"א בצבא*, שמורכב ממבחנים פסיכוטכניים, רמת ההשכלה שלך בכיתה י"א (בלי קשר אם תיגש בסוף לבגרות בכל המקצועות האלה..) ועד כמה הצלחת להשאיר רושם חיובי על מישהי שגדולה ממך בשנה בשיחה של שעה.

* בניגוד לכל מיני אגדות דביליות, הקב"א לא מושפע ממספר החדרים בבית שלך והאם ההורים שלך גרושים.

הייתי אומר שאצלי רצון הכי חזק.
אני סוג של jack of all trades כזה כי בערך כל תחום שמעניין אותי מיד גורם לי לרצות להשתתף וללמוד איך לעשות אותו, ואז אני מתאמן ולומד יחסית מהר.
כשעליתי לתיכון גיליתי שכולם ספורטאיים ורציניים בנוגע לזה, ואני לא עליתי מתח אחד, אז החלטתי והתאמנתי ואחרי חצי שנה עליתי 20.
למדתי דברים דרך יוטיוב או עצמאית. לדוגמה תכנות.

למרות שהרבה פעמים רצון יכול להיות המפלה הכי גדולה שלי, כל חיי רציתי ללמוד איך להכין משחקי מחשב וברגע שלמדתי והצלחתי משחק אחד לא הצלחתי להתפקס על משחקים חדשים או על לשפר אותו (מעבר לעדכון אחד), כל פעם התלהבתי מפרויקט כלשהו והתחלתי והתקדמתי הרבה, אבל ברגע שהגיע קושי התלהבתי יותר מפרויקט אחר ועברתי אליו.

למרות שהרבה פעמים רצון יכול להיות המפלה הכי גדולה שלי, כל חיי רציתי ללמוד איך להכין משחקי מחשב וברגע שלמדתי והצלחתי משחק אחד לא הצלחתי להתפקס על משחקים חדשים או על לשפר אותו (מעבר לעדכון אחד), כל פעם התלהבתי מפרויקט כלשהו והתחלתי והתקדמתי הרבה, אבל ברגע שהגיע קושי התלהבתי יותר מפרויקט אחר ועברתי אליו.
אני ממליץ לך לקרוא את הספר גריט של אנג'לה דאקוורת'. היא כותבת על דפוס התנהגות כזה ועל איך לצאת ממנו, ובכל מקרה זה ספר ששווה קריאה.

בנוגע לעצמי, קשה לי לחשוב על תכונה יוצאת דופן. אולי כוח מעט מעל השאר, אבל לא בצורה יוצאת דופן. מה שכן, זריזות היא בבירור dump stat- יש לי קואורדינציה די גרועה.

ב"קריאתו של קת'ולהו" הייתה תכונה נפרדת של השכלה שהייתה פשוט מספר שנות הלימוד של הדמות שלך, שמהן נגזרו הקצאות של נקודות חלוקה למיומנויות. זו אולי התכונה היחידה שאפשר להמיר בקלות לחיים האמיתיים. במקרה שלי - 22.
במקרה שלי כשהייתי בן 21 מסתבר שלפי צה"ל היו לי 20 שנות השכלה. שנה וחצי כבר הייתי בצה"ל אז כנראה שאני משכיל מלידה.

חזרה