• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מפלצות לא שגרתיות

תכננתי לשחקנים שלי קרב עם כימרה, ופתאום חשבתי: מה עושה ראש העז אצל כימרה? איך הוא משתלב עם האריה והדרקון בדיוק?
ומשם זה הוביל אותי לחשוב על כל מיני מפלצות מוזרות שלא נפוצות במיוחד.
אז השאלה: אילו מפלצות לא שגרתיות ומוזרות היו אצלכם במשחק? ומה דעתכם עליהן?

יתכן ויש פה ספויילר להרפתקת הOSR המעולה: קבר מלכי הנחשים:
הסתובב במבוך שלד ג'לי שפשוט לא נהרג/מושמד באמצעים רגילים, זה בהחלט לא שגרתי ומאלץ את השחקנים לברוח או למצוא דרכים מאד יצירתיות להתמודד איתו.

במקרה אחר, הפגשתי את החבורה גם עם עכבישים תבוניים, שלא יודעים לדבר, אבל יכולים לשלוח חיזיונות אל המוח כדי לתקשר וזה היה דבר מאד מעניין לראות את הדמויות מנסות לתקשר איתם בצורה הזו.

האם עכבישה ענקית עם ראש של טיגריס היא מפלצת מוזרה? תמנוני יבשה? אנשי עש?
אלה חלק מהמפלצות שהיו בקמפיין "מצודה בסְפר" שלי (ששוחק בוואנור). אני אומר "מפלצות" כי כך הן נקראו בעולם המשחק. אלה היו יצורים תבוניים חדשים ולכל אחת מהקבוצות הייתה תרבות משלה ומטרות משלה.

לא המצאתי אותן בניסיון להמציא מפלצות מוזרות (את חלקן גנבתי ממקורות אחרים), אבל זה בהחלט כיוון להיות קמפיין פנטזיה שמרגיש רחוק מאוד מפנטזיה גנרית (לא היו בו "גזעי פנטזיה" בכלל, לצורך העניין).

מה עושה ראש העז אצל כימרה? איך הוא משתלב עם האריה והדרקון בדיוק?
איך כימרה נראית זה בכלל עניין להרבה פרשנויות. הכימרה של מו"ד בחרה בתצורה של שלושה ראשים + כנפיים, אבל היו גם פרשנויות שבהן לחימרה היה ראש של עז, גוף של אריה וזנב של דרקון, או ראש של אריה וגוף של עז וזנב של דרקון, או שהיא אריה עם ראש של עז מהגב וזנב שהוא ראש של נחש או דרקון. הכנפיים הן ככל הנראה תוספת של מו"ד.

בכל מקרה, במשך תקופה ארוכה הנחיתי משחקים בשיטה שאינה מו"ד ובהחלטה די מודעת נמנעתי מלהשתמש במפלצות מו"דיות אלא כתבתי לה מפלצות משלי. חלק מהן המרתי למו"ד בכמה מאתגרי הכתיבה שלי בפורום.

מה היה לי שם?
  • בבונים תוקפניים שהולכים על שתיים ומשתמשים בכלי נשק.
  • יצורי סיוט דמויי-אווזים עם סכיני גילוח במקום נוצות.
  • חיות מערה מוזרות שנראו כמו קרפדות לבנות בלי עיניים שמטפסות על הקירות.
  • ספק עטלפים וספק ציפורים שעפים רק בחושך ונמשכים למקומות שיש בהם הצטלבויות של קווי כוח אנרגטיים.
  • יצורים שנראים כמו שילוב בין קוף לכלב ים, עם קרום בין הזרועות לזנב דמוי דולפין, שהיו שוחים בקפיצות ומזנקים על אוניות כדי לאכול את הצוות.
  • תמנון שחור ענקי שלא ברור אם הוא עולה מבור תת מימי ב"חוף המפלצת" או ממימד אחר עם זרועות ארסיות וכוחות פסיוניים.
  • קופים ושועלים תבוניים שהיו גזעים ניתנים למשחק. השועלים אף פעם לא מגלים את השם שלהם.
  • "השד מהאגם השחור" שהדמויות אף פעם לא ממש פגשו. התיאור שלו הוא "גדול, שחור ובלתי נראה".
  • "התפלץ מגיא הגולגלות" שהדמויות נמנעו ממנו בתבונה רבה אחרי שראו סימני שריטות על צוקים שלפיהם ניתן להעריך שהציפורניים שלו בגודל של להבי מחרשה.
  • גזע של דמויי אנוש שמסתירים את הפה שלהם ברעלה, כדי שלא תראה שהוא גדול בצורה מוזרה ויש בו כמה טורי שיניים כמו של כריש.
  • אבנים אינטיליגנטיות ובלתי-נחמדות בעליל שמוחקות לך את המוח אם אתה נוגע בהן.
  • קוף עם כנפי-נשר שהוא כנראה האל האמיתי היחיד בעולם הזה.
רוב היריבים שם, בכל מקרה, היו בני אדם.

נושא כיף. הנה כמה משלי:
  • דגים שמשתמשים בדם של יצורים אחרים כדי להתרבות. בכל פעם שהם נושכים יצור אחר, הם משתכפלים. השיניים של הכפיל זהות לשיניים של היצור שננשך.
  • שפירית ענק אינטיליגנטית שמשגרת גלי קול ומטילה לחשים.
  • שלד של דרקון קריסטל שכלוא בתוך עמוד קריסטל ענק. הוא לא יכול לזוז, אבל הוא משגר קרני אור ומזמן יצורי קריסטל שיילחמו בשבילו.
  • תולעת ואקום, תולעת ענק ששואבת לתוכה אוויר וככה בולעת טרף. האוויר מאוחסן ויכול להיות משוגר מהצד האחורי כדי לאפשר תנועה מהירה.
  • שלוש פיות תאומות שמסוגלות להשתגר אל הנקודה בין שתי האחרות כדי להימנע מהתקפות, כך שאי אפשר לפגוע בהן בלי לתפוס אותן בנקודה הנכונה או בתזמון הנכון. אחרי ששתיים מפסידות השלישית סופגת את הגופים שלהם והופכת לישות פיה קמאית עם שישה ידיים.
  • עכביש ענק שמורכב מכמה מאות עכבישים קטנים יותר, שמתפזרים כשהוא נפגע ומתגבשים אחרי כמה זמן.
  • שד בעל הילה שגורמת אמנזיה. כל עוד אתה במרחק 60 רגל ממנו, אסור לך להסתכל על דף הדמות שלך.
אני כבר כמעט לא משתמש במפלצות מהספרים. ליצור אותן בעצמי זה כל כך הרבה יותר כיף. מה שכן, רוב האויבים בהרפתקאות שלי הם דמויי אדם.

האם עכבישה ענקית עם ראש של טיגריס היא מפלצת מוזרה? תמנוני יבשה? אנשי עש?
תמנוני יבשה זו החיה האהובה עלי.
"השד מהאגם השחור" שהדמויות אף פעם לא ממש פגשו. התיאור שלו הוא "גדול, שחור ובלתי נראה".
מעולה בעיניי!

שמעתם על False Hydra? הגיוני שלא, כי כל מי שפוגש בה - המפגש איתה נמחק לו מהזכרון, מצחיק שגם קשה למצוא עליה פרטים/סטטים ברשת.בעקרון היא נראית כמו הידרה מרובת ראשים, רק שהיא אל-מתה והראשים שלה נראים כראשים אנושיים חיוורים עם שיניים משוננות.

1675676017574.png

תכננתי לשחקנים שלי קרב עם כימרה, ופתאום חשבתי: מה עושה ראש העז אצל כימרה? איך הוא משתלב עם האריה והדרקון בדיוק?

היא לא, זה בדיוק הפואנטה של כימרה, אוסף של דברים שלא אמורים להשתלב אבל משתלבים בכל זאת.

חוץ מזה, אם יצא לך לפגוש תייש בוגר, הוא לגמרי נכנס להגדרה של מפלצת.

כל דיון על מפלצות מוזרות הוא הזדמנות טובה להזכיר את הפיאנד פוליו, אסופת מפלצות למוד"מ1 משנות השבעים שיצאה מטעם השלוחה הבריטית של TSR וכללה בעיקר מפלצות מוזרות שנכתבו עבור תחרויות כתיבה של ירחון משחקים אנגלי בשם "white dwarf".

חלק מהמפלצות שם עדיין קיימות בגלגולים מודרניים של מו"ד ואפילו היו כמה הברקות לא רעות, אבל היו שם לא מעט יצורים מטומטמים לחלוטין.

מה היה לנו שם?

למשל, יצור שנראה כמו גולגולת זרוקה על האדמה שבעצם הגוף שלו הוא קפיץ ענקי - הוא מזנק וחוטף אותך למאורתו התת-קרקעית. הלכה לך הדמות.

לא מספיק מטומטם? מה לגבי חילזון ענקי עם מחושים דמויי אלות משוננות, שכשאתה הורג אותו הוא בוכה בקולי קולות וצורח במשך דקות - חוץ מהקרינג' שבדבר, זה גם מביא מפלצות סקרניות שבאות לברר מה קרה ועלולות להחליט להרביץ לדמויות. הזוועה הזו שרדה עד מו"ד5, רק מזהיר אתכם.

גובלין הפוך - ההתקפות שלך מרפאות אותו ואתה נותן לו את האוצר שלך והולך. מספיק מטומטם? לפחות את המפלצת הזו שינו בצורה לוגית במהדורות מאוחרות יותר. אבל הבריטים והסקוטים, ככל הנראה בהשפעת אלכוהול ומכות בראש בקטטות כדורגל, המשיכו ותרמו לנו עוד מפלצות מטופשות, כמו...

מומיה שעטופה בנייר דבק במקום תחבושות. אני לא רוצה לדעת מה מי שהמציא את הדבר הזה עשה בהפסקה בבית הספר ומה קרה ל"חבר" שהוא "שיחק" איתו. מספיק דבילי?

אה, לא, אני מבין שאתם ממש רוצים לפגוש מין ארמדיל מעוך עם אבן חן על המצח, שמספר לחבורה כמה היא שווה הרבה ומשכנע את החבורה לריב עליה, אבל אם לוקחים לו אותה היא מתפוררת והוא מת, לא שזה איכפת לו כי מושג המוות לא קיים מבחינתו. אני חושב שהפסיכולוג של הבחור שהמציא את הדבר הזה צריך לראות פסיכולוג בעצמו.

אפשר להמשיך עוד, אבל אני חושב שאני אעצור כאן ואתן לכם "להנות" ממראו של קורבי הנורא, יצור שחי בעולם התת-קרקעי יחד עם כל האלפים האפלים, הגמדים האפלים, מצליפי המוח האפלים, הדרקונים האפלים, השבלולים האפלים וכו' - כמובן שגם הוא אפל מאוד וכיאה לאפלוליותו הוא תוקף את החבורה תוך שהוא צורח "אבדון! אבדון!" שזו כנראה המילה היחידה שהוא יודע במדוברת.

1675706624892.png

ומשם זה הוביל אותי לחשוב על כל מיני מפלצות מוזרות שלא נפוצות במיוחד.
אז השאלה: אילו מפלצות לא שגרתיות ומוזרות היו אצלכם במשחק? ומה דעתכם עליהן?
אני פעם שיחקתי בוואנשוט שבו ניסינו לחסל שד גדול שנראה כמו תינוק מגודל וסגול. הבחור היה חסין לכמעט כל סוג נזק חוץ מקורן, ואת הנזק שכן הורדנו לו הוא ריפא בתחילת התור שלו.

בסוף האשף שלי כלא אותו בforcecage, לקחנו מנוחה קצרה, השתמשנו בכמה לחשים כדי לעקם את הקירות של המבוך סביבו ולכלוא אותו, והמשכנו בחקירת המבוך- בסוף גילינו שיש חותם קסמים שמגן על התינוק מנזק, והיינו צריכים לפתור 3 פאזלים כדי לשבור את החותם. היה ממש מגניב.

כל דיון על מפלצות מוזרות הוא הזדמנות טובה להזכיר את הפיאנד פוליו,
דאגתי כבר לפני מספר שנים שהוא יהיה לי באוסף :)
זו לתיכת קלאסיקה/היסטוריה שהיא פרייסלס.

אגב, אני לא זוכר מאיזו מהדורה זו (בין הראשונות) אבל אולי אתה תזכור, היה איזה אל מת שהיה כהן בחייו הקודמים או משהו כזה ויש לו איזה קטע מיוחד שברח לי מהראש...
אולי אתה זוכר? יכול להיות שהמילה white הייתה בשם שלו אבל אני לא בטוח...

בימים ימימה שיחקתי במו"ד בו שה"מ שילב מפלצת מוזרה עד כדי כך שעל אף שחלף עשור היא חקוקה לי די טוב(לא בקטע טוב:cool:) בזיכרון. בדומה לכימרה, ה"ערוד"הוא יצור כלאיים מעשה ידי אדם: הנוצר מזיווג צב עם נחש. אזהרה: המפלצת לרוב מתחבאת בסדקים ובמחילות באדמה. הוא נוהג להכיש כל אדם שמתקרב אליו. התרופה לערס שלו היא לפתוח אתו במירוף עד למקור המים הטבעי הקרוב. במידה שהמפלצת מגיעה ראשונה הנשוך מאבד את חיו. אם אתה מקדים אתה שורד והמפלצת מתה. ז"ל.
תחום תפוצה: אזורים צחיחים למחצה ומישוריים. בקרבה לביצות או מקורות מים עומדים.
מקור: שמות רבה א', ל"ב ועוד:p
1675838371135.png

בימים ימימה שיחקתי במו"ד בו שה"מ שילב מפלצת מוזרה עד כדי כך שעל אף שחלף עשור היא חקוקה לי די טוב(לא בקטע טוב:cool:) בזיכרון. בדומה לכימרה, ה"ערוד"הוא יצור כלאיים מעשה ידי אדם: הנוצר מזיווג צב עם נחש. אזהרה: המפלצת לרוב מתחבאת בסדקים ובמחילות באדמה. הוא נוהג להכיש כל אדם שמתקרב אליו. התרופה לערס שלו היא לפתוח אתו במירוף עד למקור המים הטבעי הקרוב. במידה שהמפלצת מגיעה ראשונה הנשוך מאבד את חיו. אם אתה מקדים אתה שורד והמפלצת מתה. ז"ל.
תחום תפוצה: אזורים צחיחים למחצה ומישוריים. בקרבה לביצות או מקורות מים עומדים.
מקור: שמות רבה א', ל"ב ועוד:p
צפייה בקובץ מצורף 6065
מגניב
איך זה בא לידי ביטוי במשחק?

האם מדובר על Bodak?
כהן בעברו, ובתור אל מת עם מבט ממית. (במהדורות קודמות היה פשוט ממית אם נכשלת בגלגול הצלה, או מוריד לך די הרבה מהכושר.
אם לא הייתה הגנה ממבט, או גלגולי הצלה ממש טובים, הייתה מפלצת קטלנית.

הורדה (1).jpeg

רפרפתי במגדיר המפלצות של פאת'פיינדר 2, ולא לקח לי הרבה זמן למצוא יצור מוזר, והגעתי רק לאות c, אז אני בטוח שאפשר לדלות משם את מיטב היצורים יוצאי הודפן שהגיאו מהמוחות של פאיזו.
היצור שאני שמתי עליו עין הוא ה-Cauthooj, מפלצת שנראת כמו יען אפורה שעברה התעללות קשה, שידועה בכך שהיא משתמשת בקול הצורם שלה כדי להפנט יצורים אחרים (בעיקר דמויי אנוש, שהם סוג הטרף המועדף שלה), לתקוף את עצמם וזה את זה

Creature Codex — Cauthooj

חזרה