• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מה' ישנות / OSR חדשות הכרוז מימון ההמון לDolmenwood נפתח

מדובר בעולם שלם - עולם מערכה, שיטה מבוססת b/x.
זה די שקול לרעידת אדמה בעולם הosr :)
עולם מערכה מפורט שעבד עליו גאווין נורמן יותר מ10 שנים.
העולם הוא עולם פיות, אפל ומלא בקסם ודברים לחקור, מפה מפורטת, מפלצות מיוחדות, מאות דמויות בלא שחקן מפורטות, גזעים וקלאסים חדשים, היסטוריה עשירה, מערכת קסם פיות ייחודית, מזג אוויר, התקלויות ועוד הרבה יותר.
אם אני לא טועה, במשך השנים חלקים מהעולם הוצגו באמצעות zines.
המוצרים הפיזים יכללו ספר מערכה, ספר מפלצות וספר לשחקן.
תוך יומיים הקיקסטארטר התפוצץ ל800k אחרי יעד מקורי של 200k.

הנחתי כאן לינק ראשון למימון ההמון והלינק השני הוא לסקירה המצויינת של בן מילטון.

Dolmenwood Tabletop RPG, via @Kickstarter https://www.kickstarter.com/project...enwood-tabletop-rpg?ref=android_project_share

עריכה אחרונה:
שיטה מבוססת b/x.
ממה שאני מבין זה כבר דרגה שנייה של התרחקות מ-b/x, כי לפי מה שכתוב בקמפיין השיטה מבוססת על OSE, שמבוססת על b/x ולטעמי קצת מסורבלת, ויש רשימת שינויים מ-OSE שלפי מה שאני זוכר נוגעים בנקודות החלשות יותר של OSE. לא יודע אם זה מעניין אותי מספיק בשביל לנסות למצוא את הזמן לקרוא ההצגה המוקדמת שהם פרסמו לפני שהקמפיין יגמר, אבל אם למישהו יש אני אשמח לקרוא רשמים (ומה הוא חושב על ההבדלים).

בכל מקרה, זה יהיה הקיקסטארטר השני שיצטרף למועדון המיליון בימים הקרובים (כשהראשון הוא https://www.kickstarter.com/project...les-from-the-tall-grass-a-5e-campaign-setting עולם מערכה 5E שלוקח השראה מסטודיו ג'יבלי והאגדה של זלדה), ככה שאם הקמפיין של מוריה יתפוצץ ביום הראשון (יש לו קצת פחות עוקבים ממה שהיו ל-Dolmenwood לפני שהקמפיין התחיל וההתחלה עוד רחוקה) יהיו 3 מימוני המון מקבילים שמצטרפים למועדון, אבל זה כנראה לא יקרה.

מן הסתם OSE מבוססת על b/x והיא נאמנה לה כמעט לחלוטין.
בתוך OSE אפשר לבחור לשחק בצורה נאמנה לחלוטין לb/x או עם חוקי רשות מודולריים וכו'
מה שאני מנסה לומר הוא שזו לא ממש התרחקות, לטוב ולרע.
אני יודע שכאן נוספו מכניקות למסע בהקסים ועוד כמה מיני מכניקות, אבל הדבר השווה פה הוא עולם מפורט והמון לור לחקור.
יש המון הייפ על הקיק הזה, אני בטוח שהוא יחצה את המיליון מהר מאד.

הספרים נראים מאוד מושקעים ומאוד אסתטיים.
אישית אני גם מתחבר יותר לאומנות צבעונית ולא לשחור/לבן הנוסטלגי.

אבל, אני די מתעב את הסרבול והמכאניקה של OSE (מה' 5 מנצחת כל יום כמבוכים ודרקונים קלאסי) - לפי תיאור ההבדלים זה אכן נראה כמו פישוט, אבל בחי נפשי אני לא מבין למה לא להוציא את זה פשוט מבוסס מה' 5 וזהו:
  • Ability Scores: Roll for 6 ability scores: Strength, Intelligence, Wisdom, Dexterity, Constitution, Charisma.
  • Kindred, Class, and Level: 6 kindreds, 9 classes, levels 1–15.
  • Hit Points (HP): Roll 1d4, 1d6, or 1d8 (determined by Class) for HP. Re-roll 1s or 2s. 0 HP is dead!
  • Armour Class (AC): AC 10 = unarmoured, better protection raises AC.
  • Initiative: Streamlined side-based initiative makes combat fast and exciting: each side (monsters / adventurers) rolls 1d6 each Round—highest roll acts first.
  • Attacking: Roll 1d20, add Attack bonus and modifiers, try to beat the target’s AC, roll damage.
  • Saving Throws: Roll 1d20, add modifiers, try to beat a fixed target number on the character sheet.
  • Ability Checks: Roll 1d6, add ability modifier, 4 or higher succeeds.
  • Skill Checks: Roll 1d6, add modifiers, try to beat a fixed target number on the character sheet.
כאילו, כל המשחקים הללו כל-כך דומים אחד לשני, שזה מרגיש כמו וריאנט על וריאנט... ואם המוח שלי כבר מתבלבל כשאני משחק מה' 3, 3.5, 5, פאת'פיינדר 1 וכל ה OSR למיניהם, אז כמה כבר אפשר לשמור על שפיות נפשית והפרדה מכאנית בראש בין כל תתי-השיטות הללו של אותה שיטה?

אשמח להבין על מה ההייפ בדיוק - על עולם המערכה? על עוד וריאנט עם שינויים מינוריים של מה'5/OSE/ B/X / ?? ? או שזה פשוט יוצר מוערך עם רקורד?
אציין שלדעתי הספרים נראים יותר טוב מהרבה אחרים, אבל זה לא מצדיק מיליון דולר לטעמי.

נ.ב. המיניאטורות, המפות ותקליט הויניל נראים שטיקים חמודים ממש, ובוודאי תורמים גם להייפ וגם להכנסות. מימון המון שהוא לא רק ספר אלא עם תוספות כאלו בהגדרה מגייס יותר.

לדעתי רוב ההייפ הוא פחות לשיטה עצמה ויותר לעולם המערכה, שגם הוא אינהרנטי לZines שיצאו במשך שנים והיו אהודים על חובבי OSR.
חייב לומר שזה הפתיע אותי בכלל שהכניסו את השיטה לתוך עולם המערכה ועדין לא הבנתי למה בדיוק עשו את זה, אולי לתת אופציה לקהל חדש נוסף להכנס...
היוצר עצמו גם מוערך, אבל זו לא סיבה מספקת לחצות את המיליון, שוב, לדעתי...

לגבי 5E, אפשר לקחת את עולם המערכה ולהשליך אותו על 5E, אבל ברגע שהחבורה תגיע לדרגה 5 הכל יתרחבש וישבר כי הדמויות יהיו חזקות יותר מחלקים גדולים מהסביבה.
כל הכיף כאן זה לחקור עולם שלם עם מאות הקסים מאוכלסים וכתובים היטב ולא "תפורים" לדרגת הדמויות.
המון התקלויות, דברים מעניינים לחקור וכו' וכל זה ארוז יפה יפה באיכות חסרת התחרות של הספרים שExalted Funeral מוציאה.

נ.ב.
ממה ששמעתי יש ניסיון ממש לתת חיים לאותו עולם, טבלאות מזג אוויר לפי תקופה, השפעות מולד הירח, התקלויות יום ולילה, יישובים והמפות שלהם, מאות NPCs, מפלצות עם ייחוד בין פרט לפרט, בקיצור, אני חושב שיש צידוק להייפ, אבל לא מכיוון השיטה עצמה, כי שם החידושים להבנתי מינוריים.

וראיון עם היוצר
עולם המערכה נשמע נחמד - למעשה קצת מזכיר לי את סימבוריום, רק גרסה צבעונית ופנטזיה אפית (חד-קרן מרושע) ולא פנטזיה אפלה/הישרדות.
לא ידעתי שזה של necrotic gnome.

נשמע כמו גרסה הרבה יותר מגניבה של OSE למי שמתחבר למכאניקה.

אני דווקא מעריך את העובדה שהוציאו אותו כמוצר שלם של שיטה+עולם מערכה מובנה במקום לדרוש לקנות את כל הספרים של OSE.
גם אם עוד עולם פנטזיה גנרי ושיטת OSE לא מדברים אלי, אני יכול להעריך את מידת ההשקעה בפרויקט הזה.

מניסיון עם העולם (שפורסם בעבר בחלקים ב"מגזינים" של Necrotic Gnome), הוא ממש לא גנרי או סטנדרטי אלא עולם של פנטזיה מוזרה בהשראה חזקה של פולקלור בריטי בפרט וצפון-אירופי בכלל. יש לעולם הזה המון עומק והמון חשיבה על פרטים דיי מקוריים. מבחינת השיטה, זו אכן נשמעת כמו גרסה של OSE, אבל OSE היא שיטת OSR משובחת אז העולם בידיים טובות... ואני בטוח שאפשר להריץ את זה לא רע גם ב-Shadowdark או בחרבות וכשפים אם ממש לא אוהבים את OSE. או פראיפיינדר, האמת.

כמו שנאמר בידי BadBug, מהדורה 5 של מו"ד לא בהכרח מתאימה לעולם הזה בגלל עקומת הכוח התלולה שלה. Shadowdark, שזו שיטה באמצע בין OSR למו"ד 5 מפושט מאוד, תתאים יותר לטעמי.

מסכים מאד עם מה שכתבת golan2072 golan2072 אני גם חושב שזה לא "עוד עולם גנרי" וגם חשבתי בדיוק על אותו דבר - לבדוק אפשרות של הרצה שלו בשאדודארק, מקווה שלא אזדקק ליותר מדי התאמות... אבל יש עוד המון זמן עד למחשבה בכלל על קמפיין כזה....

נראה שבאתי לברך ויצאתי מקלל. הכוונה שלי הייתה להגיד שיש כאן השקעה ניכרת.
ממש לא, מכבדים את דעתך, כלומר שOSE לא כוס התה שלך ומצד שני כתבת שאתה מעריך את ההשקעה, שאני חושב שזו רמה גבוהה של בחינה של דברים, להעריך את ההשקעה בהם גם אם הם לא הטעם שלך (y)

אגב המיליון דולר נחצה ממש ברגעים אלו...

השיטה לא מעניינת. עולם המערכה מאד. אני תמכתי בהרבה יותר ממה שאני תומך בדרך כלל ואני חייב להודות שמה שקנה אותי זה ה- art.
מעניין כמה קל/קשה יהיה "לנפות" את העולם מהמכניקה.
מקווה שזה בפרקים נפרדים ושהיא לא צמודה מדי לעולם המערכה.

מהסקירות שראיתי הרבה אלמנטים במערכה מיוצגים במכניקה (כמו שספר משחק טוב צריך לעשות) אבל לא בצורה שקשה ליישם את זה במערכות אחרות.
מאד חשוב לי לא להיות מוגבל על ידי השיטה שהם יציגו בספר, טובה ככל שתהיה.
בגדול, הרעיון שלי הוא (אם אי פעם יהיה לי זמן לזה כלומר) להריץ את העולם בOSE או ב Shadowdark.
אני יודע שלגבי OSE זה יהיה מאד פשוט לעשות וזורם ובכלל כנראה שהשיטה "החדשה" בספר מתבססת המון עליה ואילו לגבי Shadowdark, תהיה לי עבודת המרה לעשות.
בכל אופן עוד מוקדם לתכנן, יש עוד המון זמן עד שזה יצא לפועל.

לא הבנתי, ממה שכתבתם ומהתיאור שקראתי נראה שמדובר בעדכון ל OSE והתאמה של הגזעים / מקצועות. אז מה המניע להריץ ב OSE?

אני באותה סירה כמו Blue Beetle Blue Beetle אבל אין לי זמן להתעסק עם להפשיט את המכאניקה ואז להלביש מכאניקה חדשה…

לא הבנתי, ממה שכתבתם ומהתיאור שקראתי נראה שמדובר בעדכון ל OSE והתאמה של הגזעים / מקצועות. אז מה המניע להריץ ב OSE?
אתה צודק, זה בדיוק מתבסס על OSE, זה די מייתר את האפשרות שהצעתי לגבי הרצה בOSE (כי זה פשוט OSE עם שינויים), אבל אני עדיין חושב על Shadowdark בעניין הזה.
אם הספר יהיה ממש יוצא דופן (ולא רק טוב מאד) ובהנחה שהייתי מוצא שחקנים מורעלים להכנס שוב לשיטה כזו, הייתי שוקל להריץ בשיטה המוגשת עצמה.
אבל חייב להודות שעם כמה שאני נהנה ומעריך OSE, יש בה חורים ודברים טיפה מעכבים שאחרי שראיתי איך הם נפתרים בשאדודארק - קשה לי לחזור אליה (למרות שלעולם לא אפסול שיטה שאפשר לשחק בה את כל המודולים הישנים משנות ה80 כמעט ללא המרות).

חזרה