• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

כיצד קורה הקסם של עולמות / אייקון ומזג האוויר?

מי אחראי להטלת ה Jinx על הכנסים הללו, כך שבכל פעם אנחנו מקבלים את המזג האוויר הכי נאחס של החודש באותם יומיים.
הייתי אתמול בעולמות עד הצהריים, והיה פשוט חם זוועות. ומה שמדהים שזה רק היומיים הללו.
כשאייקון מגיע, זה ידוע שזה הזמן לחמסין ו/או לגשם הראשון של החורף ו/או שניהם ביחד - אז איך הקסם הזה מתרחש שתמיד בכנסים הללו מזג האוויר מגעילול...

האם זה כוח עליוןשמנסה לרמוז למארגני הכנס שעם תקציב של מאות אלפי ש"ח הם יכולים לעבור לכנס במקום סגור (אני נואשתי מלשכנע מישהו...)

אבל חוץ ממזג האוויר היה ממש חמוד, ואני חוזר לכנס בעוד כמה שעות :)

אז אחרי התאוששות מעולמות, היה בסך הכל נחמד - למרות שביום חמישי הגעתי רק אחרי הצהריים באמת.
משהו ששמתי לב אליו השנה, ולא בכנסים הללו בשנים הקודמות - נדמה שהיו פחות ילדים ו/או משפחות, ורוב הקהל היה בגילאי 20-30.
אני לא יודע אם זו מגמה, או פשוט השילוב של המלחמה והחטופים ביחד עם מזג האוויר שגרם למשפחות פחות להגיע, אבל זו הייתה התחושה שלי מהכנס.

באמת מטורף איך זה היה רק על שני הימים האלה, והיום כבר היה נעים למדי. חמישי עוד היה סביר יחסית, כנראה בגלל הלחות הנמוכה, אבל גם עם זה החום בהחלט גרם לי לנטוש הביתה מוקדם.
מה שכן, גאונים מי שהחליטו למכור מניפות בדוכנים שלהם- קניתי אחת ב25 ש"ח שהייתה כל כך גרועה, שאם לא היה כזה חם לא הייתי שוקל אפילו לקנות אותה.

אבל היי, לפחות התחדשתי ב3 סטים של קוביות עבודת יד, מדבקה של dimension 20, כמה סימניות ומחזיק מפתחות שהוא קוביה! גם מפגש הקהילה של קהילת מעריצי הקוסמיר שהייתי אחד מהמארגנים שלו הלך נהדר, אז סך הכל- כנס מעולה בשבילי.

כן, אנשים שהלכו סיפרו לי על החום הנוראי והרבה חתכו מוקדם...
לצערי מורכב לי ללכת לכל הכנסים שאני רוצה ואני די שומר את המשאבים של בריחה מהעבודה וההורות בעיקר לדרקוניקון :)

מה החלק של משחקי התפקידים בעולמות?
ומה ההבדל בין עולמות לאייקון? חוץ מסדר הגודל אני מתאר לעצמי.

Nextorl Nextorl שמח לשמוע שהיה לך כנס מעולה :)
סיקרנת ממש לגבי הקוביות, אם בא לך לשתף פרטים/תמונות זה יהיה מגניב 🤩

וואו, כמה שהיה חם, וכמה שהיה כיף בעולמות.
אכן היה 30+ מעלות לפי הרגשתי, אז רוב הזמן ברחתי לתוך הבניין החצי ממוזג. למרות זאת, הדוכנים היו מעולים והיו המון אנשים, שזה מרשים ומשמח. להרפתקון לא הלכתי בסוף, עקב ביטול המשחק שרציתי להנחות והטראומה מהחום. אבל היה כיף!
א. אין כמעט. בשנים קודמות אני זוכר שהיו בערך שלושה מ"ת מתוך עשרות פעילויות, והשנה לא נראה לי שהיה כמעט בכלל.
ב. הייתי באייקון רק פעם אחת, אבל להתרשמותי זה מאוד דומה, ואפילו היה באותו מקום. האמת שהיה כל כך דומה, שהתבלבלתי וביום רביעי שאלתי מה קרה לרחבת ה RD&D שהייתה באייקון אבל לא בעולמות.
לסיכום, היה ממש כיף, אבל נראה לי הגיע הזמן להעביר את הכנס לבניין גדול וממוזג.

עולמות הוא בעיקר אייקון קטן, בלי אוהל משחקי לוח ובלי משחקי תפקידים.

סיקרנת ממש לגבי הקוביות, אם בא לך לשתף פרטים/תמונות זה יהיה מגניב 🤩
בכיף!
קניתי סט אחד מResinbar, שאני קונה אצלה כל כנס סט. אני חושב שזה הסט החמישי שלי ממנה...
1714156510175.jpeg
התמונה יצאה לא מבריקה, אבל אני ממש אוהב את הצבע של הקוביות. צהוב-שקוף עם מסגרת כסף.
אציין שגם כל סט שאני קונה שלה היה בינתיים עם צפרדע, שזה בהתחלה היה צירוף מקרים חמוד ואחרי זה כבר נהיה מסורת.
1714156577861.jpeg
שני הסטים האחרים (ומחזיק המפתחות שאין לי כוח לצלם) מדוכן שאני לא יודע את שמו, הן ממש יפות. הירוקות גם עם הדפס של חתולים וכלבים. והצבעוניות חצי שקופות בצורה שממש מבליטה את הצבעים שלהן!

בכללי, אני תמיד קונה קוביות עבודת יד כשאני יכול, מנסה לתמוך בזה וזה בהחלט יותר מוסרי מלהזמין קוביות סיניות שמיוצרות במפעלים מפוקפקים בזיל הזול.

בהחלט קוביות יפות תתחדש! Nextorl Nextorl
כן, הקוביות של Resibar מעולות, היא יודעת מה היא עושה!
הזמנתי ממנה פעם סט שהיא יצרה עבורי אחרי התכתבות ארוכה במייל והייתי ממש מרוצה למרות שלא היה זול (פרסמתי את זה בפורום עם תמונות והכל).

אייקון מאורגן ומנוהל ע"י האגודה למד"ב ופנטזיה והעמותה לקידום משחקי תפקידים.
עולמות מאורגן ע"י האגודה למד"ב ופנטזיה ועמותת טולקין הישראלית.

וכל אחד מהארגונים נותן את הטון שלו - יש הרבה יותר מ"ת באייקון כי... ובכן, העמותה לקידום מ"ת היא חלק מהארגון שלו, באותה מידה תראה הרבה יותר תוכן של טולקין בעולמות.

בעולמות אין משחקי תפקידים, למעט דוכנים ולמען האמת אין באמת מקום טוב למשחקי תפקידים במתחם (גם באייקון)

הערת אגב - לא כל המפעלים הסיניים מפוקפקים, ממש לא.
רוב הייצור בעולם של מוצרי צריכה מתבצע היום בסין, והם בית החרושת של העולם. בוודאי שיש שם מפעלים מפוקפקים אבל גם מצוינים - ממה שיצא לי לעבוד עם בתי דפוס בסין (כי מה לעשות, בישראל מסך למנחה זה בלתי אפשרי להדפיס) רובם מקצועיים ואחלה, עם איכות, יכולות ומחירים בלי תחרות.

מפעלים מפוקפקים אבל גם מצוינים
סין כולה היא מדינה מפוקפקת. היא אמנם בית החרושת של העולם ולא תמיד יש לזה תחליף או תחרות, אבל איפה שאפשר תמיד עדיף לתת את הכסף ליצרן מקומי קטן ולא לחברים של איראן*.

נדמה שהיו פחות ילדים ו/או משפחות
אמנם עברתי רק לכמה דקות, אבל נראה שהיו שם ילדים עם ובלי הוריהם. הייתה אפילו ילדה בגיל יסודי-תחילת חטיבה שעברה ליד דוכנים, הצביעה על הסחורה והמוכרים ואמרה "גייז, זה גייז, גם זה גייז, הנה עוד גייז".

ההורים של הדור שלנו הסתכלו על משחקי תפקידים ופנטזיה בתור משהו מוזר וקצת סוטה, אבל עכשיו הדור שלנו הם ההורים שמביאים את הילדים לכנס.

אגב, משנה לשנה להיכנס למתחם עם נשק נהיה מסורבל יותר ויותר בירוקרטית.

1714203700448.png

* כנ"ל מוצרים טורקיים שלפחות במקרה של פיסטוקים הם פיסטוקים איראנים שפשוט נארזו מחדש בטורקיה.

אגב, משנה לשנה להיכנס למתחם עם נשק נהיה מסורבל יותר ויותר בירוקרטית.
נכון, אני באתי עם חרב עץ בנדן קרטון שהכנתי, וגם כשנכנסתי בבוקר וגם בצהריים אחרי שאכלתי מחוץ למתחם, המאבטחים בקשו לראות את הנדן והחרב בפירוט כדי לבדוק שאני לא מחביא שם משהו אחר...

הערת אגב - לא כל המפעלים הסיניים מפוקפקים, ממש לא.
רוב הייצור בעולם של מוצרי צריכה מתבצע היום בסין, והם בית החרושת של העולם. בוודאי שיש שם מפעלים מפוקפקים אבל גם מצוינים - ממה שיצא לי לעבוד עם בתי דפוס בסין (כי מה לעשות, בישראל מסך למנחה זה בלתי אפשרי להדפיס) רובם מקצועיים ואחלה, עם איכות, יכולות ומחירים בלי תחרות.
בהחלט לא אמרתי שכל קוביות הפלסטיק שמיוצרות בסין מיוצרות תוך כדי פגיעה בחיי אדם, אבל יש כאלה שכן, במחירים זעומים. בכללי, אני יותר מדבר על קוביות שנמכרות בעלי-אקספרס שהרבה קונים בגלל המחיר שלהן.

כמעט כל הקוביות בעולם מיוצרות בסין.
רק חברות כמו Chessex, Q-workshop ו Koplow עוד מייצרות עצמאית (כנראה)

אשמח שתביא סימוכין לכך שייצור קוביות בסין פוגע בחיי אדם… אני ממש לא חסיד של סין, אבל להגיד משהו כזה דורש הוכחה כלשהיא.

דרך אגב, לפחות פעם הרבה מהדוכנים של מרצ׳נדייז בכנסים שמכרו דברים ״מקוריים״ בדוכן התגלה שזה פשוט ייבוא מסין.

שוב, אני ממש לא אומר שכל מקום בסין הוא רע או מפוקפק, אבל יש כאלה שכן- ולכן מעדיף לקנות ממקומות שאני בוטח בהם ובמקורות שלהם. עלי אקספרס הם לא מקום כזה, דוכנים קטנים בכנסים שמוכרים קוביות עבודת יד (והמוכרים מספרים לי בהתלהבות על איך הם יצרו את הקוביות) הם כן.
הנה דו"ח של ממשלת ארה"ב על זכויות אדם בסין, שמזכירה גם forced labor, child labor וזכויות עובדים מועטות מדי. לא בכל מקום, אבל יש מקומות כאלה.

וכן, יש הרבה דוכנים בכנסים שמוכרים מוצרים מיובאים במחיר מוגזם. הדוכן של "שיפודן" לדוגמה הוא אחד שאני מתרחק ממנו כל פעם.

אם אתה לא רוצה לקנות שום דבר מסין בגלל נושא של זכויות אדם, סבבה. אחדד עם זאת שהדו״ח ששלחת בעיקר מתייחס לקמפיין דיכוי של ממשלת סין כנגד מוסלמים ובני מיעוטים. (גם ישראל במקום די גרוע מבחינת זכויות אדם. אנחנו כבר לא דמוקרטיה מלאה…)

הדו״ח לא אומר שכל האנשים ובעלי המפעלים בסין הם דרעק ובטח לא שבני אדם נפגעים עקב יצור קוביות.

לתמוך באנשים שיוצרים בבית קוביות איכותיות ומיוחדות זה מגניב. זה לא אומר שלהזמין קוביות מאלי אקספרס או אמזון זה רע.

נ.ב. וגם כל הקוביות שתקנה בארץ שהן לא של יוצרים מגיעות מסין. לא משנה אם זה בחנות, בערכה של חו״כ או קוביות מתנה בכנס של העמותה.
(גם כשאני מזמין מארצות הברית אני בטוח שהייצור הוא בסין, פשוט יש מישהו שבדק איכות)

עריכה אחרונה:
לבדוק שאני לא מחביא שם משהו אחר
עכשיו תנסה את אותו דבר עם אקדח שהמיתוג שלו הוא "אקדח הסלקה" שזה אומר שהוא נועד לכך שתחביא אותו בחגורה מבפנים ותכסה מבחוץ עם החולצה.

הדוכן של "שיפודן" לדוגמה הוא אחד שאני מתרחק ממנו כל פעם.

לקח לי גיגול שלם להבין שלא מדובר במזנון שיפודי בשרים/"חתוליה" של תחנה מרכזית בגוש דן אלא בחנות של מוצרי פופ המוקדשים לאנימות.

עריכה אחרונה:
אם אתה לא רוצה לקנות שום דבר מסין בגלל נושא של זכויות אדם, סבבה. אחדד עם זאת שהדו״ח ששלחת בעיקר מתייחס לקמפיין דיכוי של ממשלת סין כנגד מוסלמים ובני מיעוטים. (גם ישראל במקום די גרוע מבחינת זכויות אדם. אנחנו כבר לא דמוקרטיה מלאה…)

הדו״ח לא אומר שכל האנשים ובעלי המפעלים בסין הם דרעק ובטח לא שבני אדם נפגעים עקב יצור קוביות
בפעם השלישית, אני לא אומר שכל מפעל בסין הוא sweatshop נצלני, אני אומר שיש כאלה- ולכן כשאני קונה דברים כמו קוביות, אני מעדיף לקנות מחנויות שאני סומך עליהן שבדקו שהמפעל אכן לא רומס זכויות אדם.
וכן, הדו"ח שצירפתי מתמקד במוסלמים ובני מיעוטים, אבל הוא גם מדבר על ניצול שלהם ושל ילדיהם לעבודה כפויה. רק דוגמה שמראה שאכן יש כאלה מפעלים בסין.
אני לא כופה את הדעה הזו עליך או על אף אחד, אז אם אתם לא מסכימים איתי, שיבושם לכם. אבל אל תתעלם מהמילים שלי בבקשה.

באופן כללי, תעשיית מוצרי הפופ, האופנה המהירה והצעצועים מאוד מתבססת על כוח עבודה זול במדינות מעפנות, מזהמות ונצלניות.
די בלתי אפשרי להימנע מזה כיום (שלא לדבר על זה שגם מוצרים ש"לא מיוצרים בסין" לא פעם פשוט מורכבים במקום אחר מחלקים שכן) אבל אם יש אלטרנטיבה סימפטית יותר והעלויות הן כאלה שאפשר לעמוד בהן*, מוטב כך.

* כצרכן פרטי של מוצרי בוטיק זה יותר קל. כאיש עסקים שמייבא כמויות גדולות או כמישהו שצריך עכשיו לקנות 10 חולצות טריקו לבית ספר/צבא, זה הרבה יותר קשה ולא תמיד מעשי.

מי שעוקב, סין זה כבר לא כח עבודה זול, השכר שם עולה בהתמדה - למעשה זה הגורם העיקרי להפחתת כמות העניים בעולם כי סין התעשרה.
המגמה היום להעביר את המפעלים הללו לקמבודיה, וייטנאם וכך הלאה. משער שבהמשך זה יעבור לאפריקה.

זה מגמה חיובית שאנשים עשירים במערב רוכשים ממדינות עניות, זה הרבה יותר עדיף מאשר על כך שהעושר נשאר באותן מדינות.

בכל מקרה אם נחזור לעולמות/אייקון, אני חושב שהכנסים הללו היום כן דורשים מדוכנים עצמאיים להראות שהמוצרים הם באמת יצירה עצמית ולא ייבוא של מוצרים זולים מסין - שזה חיובי.

האם זה כוח עליוןשמנסה לרמוז למארגני הכנס שעם תקציב של מאות אלפי ש"ח הם יכולים לעבור לכנס במקום סגור (אני נואשתי מלשכנע מישהו...)
הכנס נבנה סביב המיקום שלו, הארקון בתור דוגמא לכנס שממוקם במקום ממוזג שונה לגמרי מבחינת כל ההתנהלות שלו, מעבר כזה ישנה את האופי של האנשים שמסתובבים שם.

בכל מקרה אם נחזור לעולמות/אייקון, אני חושב שהכנסים הללו היום כן דורשים מדוכנים עצמאיים להראות שהמוצרים הם באמת יצירה עצמית ולא ייבוא של מוצרים זולים מסין - שזה חיובי.
יש שתי אפשרויות להרשמה, אם נרשמת והצגת את עצמך בתור יוצר עצמאי ומסתבר שאתה מוכר דברים ביצור המוני - יש לך בעיה. מצד שני מזכירה שמוצרים שאינם ביצור המוני עולים בהתאם.

חזרה