• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר 2 האם אלמתים יכולים להנות מחפצים אלכימיים? והאם הלחש Soothe אמור לעבוד עליהם?

שלום!
אני יודע שאלמתים לא יכולים לקבל אנרגיה חיובית או אפקטים של vitality או healing, אבל מה עם חפצים אלכימיים אחרים, כמו mutagens או elixirs בלי התג healing? אני יודע שאלמתים לא אוכלים ושותים כמו יצורים רגילים, אבל יש מניעה חוקית שהם ישתו שיקויים?

בנוסף, בעוד שיש לו את התג healing, הלחש soothe (occult 1) לא יכול לגרום לנזק לאלמתים, והמטרה שלו היא רק 1 willing creature, לא דווקא יצור חי. האם הוא יכול לעבוד על אלמתים?

התשובה הטובה ביותר
יש על זה תשובה רשמית ב-Book of the Dead, הנה היא בנת'יס: Playable Undead Options - Rules - Archives of Nethys: Pathfinder 2nd Edition Database

Healing Undead​

Because of negative healing many typical means of healing don’t work on undead. The heal spell can’t heal undead, but harm and soothe can. Healing potions and elixirs of life are no use, but an oil of unlife can heal undead. In addition, a character can take the Stitch Flesh skill feat to heal undead with Treat Wounds.​

החוקים הולכים ככה: healing ירפא אותם אלא אם הוא Positive/Vitality, מצוין שעובד רק על יצורים חיים (ראה את המילים הראשונות בתיאור Elixir of Life וגם Treat Wounds)...
אבל יש מניעה חוקית
יש דבר כזה שנקרא הגיון עלילתי.
גם לא כתוב בשום מקום בחוקים שאי אפשר לירות כד שמן באמצעות קשת, אבל האדם הסביר לא יחשוב על זה אפילו.
אם מישהו בקבוצה שלך מרבה לשאול שאלות כאלו, הוא כנראה אינו אדם סביר ויש מצב שאתה משחק עם שמחה רוטמן - סיטואציה חברתית בלתי מומלצת שאנשים נוטים להכחיש שהיו בה אי פעם.

אל מתים לא יכולים לשתות שיקויים כי חלקם בלתי-מוחשיים ולחלקם חסרה האינסטלציה המתאימה:
1705062197956.jpeg

זה בגדול משאיר אותנו עם ערפדים, שכידוע שותים המון, תלוי מה.

1705062342451.gif

- אבל מכיוון ששיקוי הוא אנרגיה חיובית בצורת נוזל, הגיוני שזה לא ישפיע על הערפד במקרה הטוב או ירעיל אותו במקרה הפחות טוב - מזכיר את הקטע בסרט הניינטיז "ראיון עם הערפד" בו אחד הערפדים הנדונים מקבל במתנה שני נערים יפים ללחך את צוואריהם, שנדמה שהם שקועים בשינה עמוקה.
מה שהוא לא יודע, זה שהם מתים לגמרי ממנת יתר של אופיום. האופיום גורם לדם שלהם להישאר חם, אבל מכיוון שדם המתים רעיל לערפדים, הוא מגלה את זה מאוחר מידי וחוטף מלא נזק.

הלחש soothe (occult 1) לא יכול לגרום לנזק לאלמתים, והמטרה שלו היא רק 1 willing creature, לא דווקא יצור חי. האם הוא יכול לעבוד על אלמתים?
לא מכיר את הלחש, אבל מרבית האלמתים אינם willing.
בכל מקרה, עלילתית עדיף שיהיו בעולם המשחק לחשים אפלים כלשהם שמשמשים אלמתים רלוונטיים לשקם נזק שספגו, מאשר לחפש פרצות חוקים בלחשים קיימים.

שלום!
אני יודע שאלמתים לא יכולים לקבל אנרגיה חיובית או אפקטים של vitality או healing, אבל מה עם חפצים אלכימיים אחרים, כמו mutagens או elixirs בלי התג healing? אני יודע שאלמתים לא אוכלים ושותים כמו יצורים רגילים, אבל יש מניעה חוקית שהם ישתו שיקויים?
באופן כללי אל מתים מושפעים משיקויים קסומים בדיוק כמו יצורים חיים (זה קסם!) אלא אם יש מצב ספציפי שעושה אותם חסינים.
שלדים אמנם לא יכולים לשתות אבל כנראה שיספיק להתיז להם את השיקוי על העצמות.
בנוסף, בעוד שיש לו את התג healing, הלחש soothe (occult 1) לא יכול לגרום לנזק לאלמתים, והמטרה שלו היא רק 1 willing creature, לא דווקא יצור חי. האם הוא יכול לעבוד על אלמתים?
הלחש לא משפיע על אל-מתים – הם לא מושפעים מיכולות healing. הם מתרפאים רק עם negative healing, אלא אם יש להם יכולת שאומרת אחרת.

כנראה שיספיק להתיז להם את השיקוי על העצמות.
מקיומם המוצהר של שיקויים ושמנים בטבלאות חפצי הקסם של מו"ד ונגזרותיה, אפשר להסיק על דרך השלילה שאם "שיקוי" לשימוש חיצוני מוגדר כ"שמן", אז הנפקא מינא היא ששיקוי שאינו מוגדר כשמן מחייב שתיה ובליעה.

יש דבר כזה שנקרא הגיון עלילתי.
גם לא כתוב בשום מקום בחוקים שאי אפשר לירות כד שמן באמצעות קשת, אבל האדם הסביר לא יחשוב על זה אפילו.
אם מישהו בקבוצה שלך מרבה לשאול שאלות כאלו, הוא כנראה אינו אדם סביר ויש מצב שאתה משחק עם שמחה רוטמן - סיטואציה חברתית בלתי מומלצת שאנשים נוטים להכחיש שהיו בה אי פעם.

אל מתים לא יכולים לשתות שיקויים כי חלקם בלתי-מוחשיים ולחלקם חסרה האינסטלציה המתאימה:
צפייה בקובץ מצורף 7351

זה בגדול משאיר אותנו עם ערפדים, שכידוע שותים המון, תלוי מה.

צפייה בקובץ מצורף 7352

- אבל מכיוון ששיקוי הוא אנרגיה חיובית בצורת נוזל, הגיוני שזה לא ישפיע על הערפד במקרה הטוב או ירעיל אותו במקרה הפחות טוב - מזכיר את הקטע בסרט הניינטיז "ראיון עם הערפד" בו אחד הערפדים הנדונים מקבל במתנה שני נערים יפים ללחך את צוואריהם, שנדמה שהם שקועים בשינה עמוקה.
מה שהוא לא יודע, זה שהם מתים לגמרי ממנת יתר של אופיום. האופיום גורם לדם שלהם להישאר חם, אבל מכיוון שדם המתים רעיל לערפדים, הוא מגלה את זה מאוחר מידי וחוטף מלא נזק.
אתה 100% צודק בנוגע להיגיון העלילתי. אם זה משנה, אני מדבר על אלמתים כדמויות שחקן (Book of the Dead)- אני יכול לראות זומבי/ג'ול שהוא willing מטיל על עצמו Soothe. אני מניח שזה באמת עניין של דיסוננס בין מכניקה למציאות/היגיון.
לא מכיר את הלחש, אבל מרבית האלמתים אינם willing.
בכל מקרה, עלילתית עדיף שיהיו בעולם המשחק לחשים אפלים כלשהם שמשמשים אלמתים רלוונטיים לשקם נזק שספגו, מאשר לחפש פרצות חוקים בלחשים קיימים.
יש harm שמרפא אלמתים וnecromancer's generosity לundead minions...

מקיומם המוצהר של שיקויים ושמנים בטבלאות חפצי הקסם של מו"ד ונגזרותיה, אפשר להסיק על דרך השלילה שאם "שיקוי" לשימוש חיצוני מוגדר כ"שמן", אז הנפקא מינא היא ששיקוי שאינו מוגדר כשמן מחייב שתיה ובליעה.
אני יודע שיש oil of unlife שמרפא אלמתים בהתזה (ויכול גם להשפיע על רוחות ואלמתים לא גשמיים), אבל בפאתפיינדר שמן חייב מריחה על הגוף או על ציוד מתאים, ושיקוי חייב בבליעה (ויש לחשים ויכולות שמתעסקים עם כל אחד).

באופן כללי אל מתים מושפעים משיקויים קסומים בדיוק כמו יצורים חיים (זה קסם!) אלא אם יש מצב ספציפי שעושה אותם חסינים.
שלדים אמנם לא יכולים לשתות אבל כנראה שיספיק להתיז להם את השיקוי על העצמות.

הלחש לא משפיע על אל-מתים – הם לא מושפעים מיכולות healing. הם מתרפאים רק עם negative healing, אלא אם יש להם יכולת שאומרת אחרת.
אבל חפצים אלכימיים בפאתפיינדר הם לא קסומים, ואם גובלין או ד'מפיר יכול לשתות drakeheart elixir ולהנות ממנו, האם יש מניעה שג'ול ישתה אותו?

יש על זה תשובה רשמית ב-Book of the Dead, הנה היא בנת'יס: Playable Undead Options - Rules - Archives of Nethys: Pathfinder 2nd Edition Database

Healing Undead​

Because of negative healing many typical means of healing don’t work on undead. The heal spell can’t heal undead, but harm and soothe can. Healing potions and elixirs of life are no use, but an oil of unlife can heal undead. In addition, a character can take the Stitch Flesh skill feat to heal undead with Treat Wounds.​

החוקים הולכים ככה: healing ירפא אותם אלא אם הוא Positive/Vitality, מצוין שעובד רק על יצורים חיים (ראה את המילים הראשונות בתיאור Elixir of Life וגם Treat Wounds). לרוב לריפוי שלהם יהיה את המאפיין Negative (עקרונית כמו Oil of Unlife למרות ששם הם הורידו את מאפיין המרפא...) או יצוין במפורשות שזה מרפא אלמתים (Stitch Flesh לדוגמה), אבל לא מחייב (כמו שרואים ב-Soothe).

אגב, בנוגע ליכולת הפיזית לשתות שיקויים, על אף שיש איזושהי רמיזה לכך שיש אתגר מסוים בנושא מהעובדה ששמן אל-מוות הוא שמן ולא שיקוי, חוקי השיקויים קובעים כי כל עוד ניתן לשתות את השיקוי ניתן להשתמש בו (משמע, יצור בלי פה לא יוכל להשתמש בו אבל יצור בלי מערכת עיכול יוכל). התירוץ לכך דווקא לא כזה נורא בעיני, כי הרי שיקוי גם ישפיע על יסודן אוויר או אש או על שיי, שעשויים מצללים, ואני חושב שנסכים שהם קצת בעייתיים יותר משלדים אפילו. ואם לצטט תשובה שאהבתי ברדיט:
1705351750726.png

עריכה אחרונה:
התשובה הטובה ביותר

החוקים הולכים ככה: healing ירפא אותם אלא אם הוא Positive/Vitality, מצוין שעובד רק על יצורים חיים (ראה את המילים הראשונות בתיאור Elixir of Life וגם Treat Wounds). לרוב לריפוי שלהם יהיה את המאפיין Negative (עקרונית כמו Oil of Unlife למרות ששם הם הורידו את מאפיין המרפא...) או יצוין במפורשות שזה מרפא אלמתים (Stitch Flesh לדוגמה), אבל לא מחייב (כמו שרואים ב-Soothe).
לא הכרתי את התשובה הרשמית הזו, אבל בכנות היא נראית לי כמו טעות. קרה כאן אחד משלושה: או שהלחש התפלק לתשובה, או שחסר בלחש משפט שאומר שהוא כן מרפא אל-מתים, או שהתגית healing התפלקה ללחש אבל לא אמורה להיות בו (שזה הסבר הגיוני, כי הלחש לא גורם לריפוי פיזי נראה לעין אלא רק מרענן ומקל על כאבים).

בגדול מהדורה מנסה להיות מאוד ברורה.
אם כתוב אנרגיה שלילית - מרפאת אל מתים
אנרגיה חיובית - פוגעת באל מתים
חיזוק דברי מ: Archives of Nenthys

"You grace the target's mind, boosting its mental defenses and healing its wounds"
Once living, these creatures were infused after death with negative energy and soul-corrupting evil magic. When reduced to 0 Hit Points, an undead creature is destroyed. Undead creatures are damaged by positive energy, are healed by negative energy, and don't benefit from healing effects.

מה למדנו ?
Soothe לא מרפא אותם כלל.
אל מתים לא מקבלים שום דבר מקסמי ריפוי שהם לא אנרגיה שלילית.

או שהתגית healing התפלקה ללחש אבל לא אמורה להיות בו (שזה הסבר הגיוני, כי הלחש לא גורם לריפוי פיזי נראה לעין אלא רק מרענן ומקל על כאבים).
זה מה שאני מהמר עליו גם לפירושכם, כי אין לי ספק שכוונת הכותבים היא ש-Soothe כן ירפא אלמתים.

שימו לב שהארטה הרביעית לספר לשחקי שינתה את Soothe בשביל לציין במפורש שהוא משפיע על 1 willing creature ולא 1 willing living creature. להשאיר את מילת המפתח ככל הנראה זוהי הטעות לפי הציטוט שניתן מעליי (שנובעת מזה שהלחש עבר מלהיות לחש שמרפא רק יצורים חיים ללחש שאמור לרפא את כולם).

חזרה