• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

נשים, גברים והבדלים (פוצל מהעץ "לשחק דמות מהמין השני")

המלכה של הבית? שובניסטים שכמותם, האשה צריכה לעשות תפקידים שמתאימים לגבר, לא שמתאימים לאשה!
ומה לעשות, נשים הן יותר חלשות והסטריות מגברים, הצד הריגשי הרבה יותר חזק אצלהן. מאיפה הצורך להתכחש לזה מגיע? זה לא דבר שלילי, יש המון מעלות לצד ריגשי חזק...

yellow_acid אמר/ה:
[post]650600[/post] הצד הריגשי הרבה יותר חזק אצלהן.
זה לא נכון, גם אם יש הבדל כזה הוא לא גדול בכלל. פשוט המוסכמות החברתיות גורמות לנו לחשוב שגברים אמורים להיות פחות רגשניים, והבעת רגשות אצל נשים לעומת זאת היא בסדר. מה שאתה אומר נובע מאמונה של אנשים ב"כללים" האלו, חלק קטן מאוד הוא באמת באופן טבעי.

מהבדלים פיזיים והבדלים במוח ממש לא נובע שיש "הבדלים רגשיים". לא הרבה ידוע על מוח האדם ובוודאי שלא ידועות הנפקויות המדויקות להבדלים מוחיים. גם קח בחשבון שאם מתרגמים מונחים פסיכוביולוגיים למונחים חברתיים ("נשים רגשיות/עדינות יותר" וכו') - צפויים הרבה מאוד אי דיוקים. על עצמי אעיד שאני מנסה להימנע מהכללות בנושא שהוא כ"כ שנוי במחלוקת מבחינה מדעית...

אורי ט אמר/ה:
[post]650616[/post] מהבדלים פיזיים והבדלים במוח ממש לא נובע שיש "הבדלים רגשיים". לא הרבה ידוע על מוח האדם ובוודאי שלא ידועות הנפקויות המדויקות להבדלים מוחיים. גם קח בחשבון שאם מתרגמים מונחים פסיכוביולוגיים למונחים חברתיים ("נשים רגשיות/עדינות יותר" וכו') - צפויים הרבה מאוד אי דיוקים. על עצמי אעיד שאני מנסה להימנע מהכללות בנושא שהוא כ"כ שנוי במחלוקת מבחינה מדעית...
כתבתי תגובה ארוכה.
מחקתי אותה כי אורי ט התנסח יותר טוב בהרבה ממני - 1+

*ובכובע מנהלי*
1. כי זה יכול להדרדר לאנשים שנפגעים והעלבויות, נא לחשוב לפני שכותבים.
2. אני לא נועל את הנושא, כי הפונדק הוא לא תיבת תהודה. לאנשים שונים יש דעות שונות, וכל עוד שומרים על חוקי הפורום אפשר להשמיע אותם.

לא צריך לזה הוכחה מדעית, רואים את זה. רוב הנשים יותר רגישות מרוב הגברים, אני בסך הכל אומר שכמו שאנחנו לא רצים לטעון שמוסכמה חברתית גורמת לשינויים פיזים מוחיים והורמונלים בין גברים לנשים, ככה לא צריך להגיד שהמוסכמות האלו גורמות לתכונות אופי שיותר מודגשות אצל נשים מאשר גברים וההפך, ופשוט להשלים עם זה שאנחנו שונים.
לא סתם כמעט בכל העולם לאורך כמעט כל ההיסטוריה המתועדת אלו היו הנורמות.

בעיני זה משעשע שבדרך כלל אותם אלא שיטענו בנחרצות שנטיה מינית זה לא דבר נבחר אלא מולד, יטענו בדיוק באותה נחרצות שאין הוחכה מדעית להבדלי אופי מולד בין גברים לנשים.

מצד אחד, תכונות שנחשבות לחיוביות וחזקות (אגרסיביות, תחרותיות, רציונליות) מוצגות כתכונות גבריות, ותכונות חלשות (רגשנות, פסיביות, אסתטיקה) מוצגות כנשיות. החברה מתגמלת גברים שמפגינים את התכונות החיוביות, ובמידה מסויימת גם מקבלת אשה עם תכונות חיוביות בצורה אוהדת אם היא נמצאת בתפקיד או מעמד שנתפס כמחייב אותן.

בצד השני, החברה מגנה גברים שמפגינים מה שנתפס כ"בכיינות", וגם אם אשה שמפגינה תכונות שמזוהות לרוב עם גברים עשויה בנסיבות מסוימות להיחשב כחיובית ואף מושכת (כל דמויות ה"טום בוי המגניבה" בספרים ובסרטים) לא תמצא יחס אוהד דומה לגברים שנתפסים כ"סיסי-בוי" או "קוקסינל".

ואז, באה הקידמה ובילגנה את העסק עוד יותר. אם בעבר גברים היו זקוקים לכוח פיזי (שבממוצע לנשים היה פחות ממנו) כדי "לממש את עצמם" כלוחמים, הטכנולוגיה טישטשה את הדרישה הזו - מטוסים בני זמננו לא רק שאינם דורשים כוח פיזי חריג, אלא שחלקם אפילו לא דורשים טייס שישב בתוכם. אבל זה התחיל עוד קודם - אימרה ערבית מיושנת מסכמת את זה די טוב כשהיא טוענת שרובה הוא נשק שאפילו אשה יכולה להרוג בו את הגיבור שבגיבורים (אם כי באופן אירוני בעולם האיסלאמי היו הרבה יותר פתוחים לאימוץ הנשק החם מאשר באירופה הפיאודלית).

אז אם כוח פיזי נדרש פחות, זה נותן יותר אופציות לנשים, וגם לגברים זה יוצר מציאות שונה. יש הטוענים שהנטייה של גברים שעוסקים בעבודות משרדיות, בעיקר בתחומים עתירי-ידע, לעבוד הרבה שעות ולהתגאות ביכולתם לעבוד פרקי זמן ממושכים ללא שינה, היא ניסיון להפגין איתנות פיזית בסביבה בה כוח שרירים כבר לא מהווה גורם מכריע.

מסובך? ככה זה בחיים. אבל הפשטה של המורכבות הזו מתחילה להיות מסוכנת כשמתחילים לגזור ממנה משמעויות חברתיות ופוליטיות. למשל, שנשים לא יכולות למלא תפקידים מסויימים כי "נשים הן רגשניות והיסטריות" או הנמכת סטטוס ושכר למקצועות שבהם מועסקות בעיקר נשים ("משרות צווארון ורוד") וסוגי אפלייה שונים ומשונים שהיו קיימים לאורך הדורות. "לאורך הדורות" זו אמירה מרכזית, כי בסופו של דבר, לגזור משמעויות פוליטיות שליליות על פרטים מהבדלים ביולוגיים היכן שאין הדבר רלוונטי, היא מחלה ידועה של שמרנים.

עריכה מנהלית: לא צריך הקנטות אישיות, בייחוד כשזה ברור שזה לא נכון.

yellow_acid אמר/ה:
[post]650660[/post] בעיני זה משעשע שבדרך כלל אותם אלא שיטענו בנחרצות שנטיה מינית זה לא דבר נבחר אלא מולד, יטענו בדיוק באותה נחרצות שאין הוחכה מדעית להבדלי אופי מולד בין גברים לנשים.

הבעיה עם זה, כמו שאורי ט כתב, שזו הכללה.
מבחינת מובהקות סטיטסטית, לפעמים מספיק סטיה של 5 אחוז בכדי להוכיח שיש שינוי "מדעי". זה עדיין לא אומר שהפילוג שונה מהותית. אז יתכן ש-55% מהנשים אוהבות גלידה לעומת 45% מהגברים. זה עדיין לא אומר שאין המון נשים ששונאות גלידה ולהיפך.

הבעיה האמיתית, שמה שאתה ואני קוראים לו אופי הוא גם קשור הרבה להתניה חברתית, שחלקה בלתי מודעת. למשל בגן של הבת שלי, בחנוכה הבנים היו המכבים והבנות היו אופות או משהו כזה. בגיל 4. אז ברור שזה משפיע ומוביל לכיוון מסויים.
ובפאראפרזה על דברי קודם, ייתכן שבאמת 10 מתוך 15 הבנים יהיו אחלה מכבים, אבל זה לא אומר שגם 6 מתוך 15 הבנות יהיו מכביות יותר טובות מהבנים.
סטטיסטיקה היא כלי מתימטי שמאוד קל לא להבין אותו ולעוות אותו.

נ.ב. זו טענה קצת דמגוגית להגיד שכל מי שטוען שנטיה מינית זה דבר מולד גם טוען שאין הבדלי אופי מולד. אני טוען ששתי הטענות הן הפשטה גסה של המציאות, ולכן ההכללה שלך היא מוטעית. ואתה מכניס לי מילים לפה מבלי שאמרתי אותן.

חזרה