• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

עדכון 18.10: רוסלאן ההררית

עלה העדכון של 18.10.03, והפעם - ארץ חדשה, רוסלאן ההררית והמושלגת שמצפון לז'ראל, כולל פרטים על דתה הסודית, הפוליטיקה שלה והקשרים בינה לבין ז'ראל.

http://www.members.pundak.co.il/world/Keldaria/roslan.html

כמו כן, פרק חדש ב"יורשת הקרדינל" (פורסם בפתיל נפרד).

תהנו!

א. האם "המלכה השכוחה" ו-"האל המותך" נמצאים בצידה של פיוריליה? אומנם בעלי-ברית מאד מפוקפקים ומזכירים במידותיהם את מלקור עצמו אך נראה שהעממים הסוגדים להם הנם במידה רבה רואים את עצמם כנאמנים לכוחות האור במובן הכולל והמופשט של המונח(הגדרה מדויקת יותר תגדיר את כוחות האור ככל העממים הסוגדים לבני האלמוות של פיוריליה).

ב. באחת מהערות השוליים כתוב 'רולסאניות' צ"ל: 'רוסלאניות'.

ג. באחת מהפסקאות נראה כאילו הוספת מילה מסוימת ואחר כך שכחת להחזיר את השורות הסוררות למקומן. מדובר באחת הפיסקאות לגבי בית או'ליאנדרה, האחרונה לפני הפרק על
מצבה של רוסלאן כיום.

ד. אני מניח כי תרחיב בהמשך לגבי המלחמות האדירות שזעזעו את קלדריה. אני בטוח כי מדובר במלחמת אושגורו-הילאסיאס וקרב סיראנד-דארגות'. אך גם מלחמות אחרות מכיוון שחשיבותן של תוצאות המלחמה ההיא, קרי מלחמת אושגורו-הילאסיאס עדיין מוגבלות ליבשת ואלנקלאד וקרב סיראנד-דארגות' הסתיים בתיקו כלומר אף אחד מהצדדים לא ניצח- בוראנד לא כבש את קרייסנאו הקרובה ודה-סנסאר לא השיג את מטרותיו(קרי, שני הצדדים הפסידו).

ה. האם השכנות עם נוסלה גם היא משפיעה על הפוליטיקה הפנימית של רוסלאן?

ו. למה הכוונה שבניו של קלארו שכחו את עצמם?

א. לא. האל המותך וכוהניו נמצאים בצד של עצמם, ולא לוחמים את מלחמת האור - אלא לכל היותר מלחמת הגנה ונקמה מול כוחות זדון מסויימים מאד (וזה לא אומר שהם לא יחברו לכוחות זדון אחרים, או יתקיפו את ז'ראל אם תהיה להם היכולת וההזדמנות).
ובקשר למלכה השכוחה - דומה שאף אחד, כולל מרבית הכוהנות שלה, לא יודע באיזה צד בדיוק היא נמצאת ומהן המטרות האמיתיות שלה.

ב. יתוקן בהמשך.

ג. יבדק ויתוקן בהמשך.

ד. קיימות גם מלחמות חדשות בסילנארלד, כגון כיבוש אסטהארק בידי שרת מלחמה מקרב הדארקירי, קרבות בגבול נור-א-מנליר ובפארלאריה, פשיטה עצומה של האלברינים (שנהדפה) על הטלרי באנולווינגי, ושמועות שמטרידות את הזאהדרינים כאילו כוחות זדון במדבר שבים לצבור כח... וזה לא הכל. קסטאל אר-טורגול טרם עשה את המהלך המכריע שלו.

ואגב, לקרב סיראנד-דארגות' היו תוצאות קשות ומרחיקות לכת, בעיקר בכל האמור במאבקים הפנים-כנסייתיים בז'ראל, כך שניתן לומר בעקיפין שהתוצאות הם בהחלט לרצונם של מלקור, נאקרוב או שניהם.

ה. מדי פעם יש פשיטות של אנשי נוסלה, אולם הרכסים הגבוהים ומיעוט הביזה הנגישה ברוסלאן הופכים את הבעיה לשולית למדי.

ו. שכחו עצמם - נכנסו לשיכרון כח והפסיקו להזהר, בעיקר מהכוהנות שכוחן עדיין גדול.

לאורבך-
א.יפה שהצלחת ליצור עוד ארץ שלגים צפונית, שאיננה העתק של קריסנאו, אלא משהו מקורי לחלוטין.
ב.האם האלה השכוחה, אינה בעצם אותה אלה בה האמין 'מכרית האמונה' שכבש את גונדור, רוהן וארנור, במהלך העידן הרביעי בארץ התיכונה? (אלא אם שינית את ההיסטוריה של העידן הרביעי, בגרסה החדשה של 'שלהבת הגבירה').

להלדין-
אני סבור שלמרות שהתחוללה בואלנקאלד, מלחמת אושגורה -הילאסיאס הייתה אדירה בהיקפה, ולכן תוצאותיה יצרו תהודה בכל רחבי העולם הידוע.
ואין ספק שהייתה עוד שורת מלחמות באסטרנה-סילנראלד. כוונתי למלחמות שבמהלכן עלתה הידרוסט-וילורין לדרגת אימפריה. אני מתאר לעצמי, שהשתלשלות אירועים זו, קיימת גם בגירסה החדשה של קלדאריה. אם כי בגרסה החדשה, ודאי יש לוילורין אויבים אחרים. במקום קיידרהרץ וקארן-וול , בוודאי נלחמו בני וילורין-הידרוסט במאסקרו הפראית ואולי גם בהרקלסיליי. (זה סתם ניחוש) ואת תפקידן של טאלורי ואיירנוסט, בעלות הברית שהפכו ליריבות, ממלאות אולי ערי חוף האמתיסט. (ושוב, זה יותר ניחוש מהשערה מבוססת.)

אני מניח שלופאר היא יעד מפתה מאד עבור ההידרוסטים- ארץ מחוסרת הגנה, חסרת מימשל מרכזי יעיל ועם מיכרות עשירים במחצבים- והעובדה שרשמית לופאר שייכת לסילנארלד לא אמורה
לשנות להידרוסטים כשם שהמעצמות האירופיות במאה ה-19 עשו באיזור הלוואנט כרצונן למרות
שהוא היה בשליטה עות'מנית רופפת מאד. אני מניח שקיימות שתי בעיות- הלנסיאל וטראליריה. אבל האולטרה-אימפריאליסטים, מן הסתם, ינסו להציג את הצדדים החיוביים- יש כמה- לעומת הצדדים השליליים של התוכנית. יש ללופאר גם מוצא לים והיא גם קרובה יחסית להידרוסט והם הרי כבר ניסו בעבר לכבוש איזורים שהיו הרבה יותר רחוקים מהידרוסט.

א.כל מה שכתבת נכון, אולם יש להידרוסטים גם הרבה יעדים מפתים ו''קרובים בהרבה לבית''. כוונתי בעיקר לערי האמתיסט. ראשית, הם כפי הנראה ערי מסחר, כלומר יש שם הון תועפות בכסף בזהב ובאבנים יקרות.(כמו בכל עיר סוחרים המכבדת את עצמה.) ונוסף על כך, יש בהשתלטות עליהן גם אפשרויות כלכליות גדולות, שהרי השליטים החדשים יכולים להשתלט גם על דרכי המסחר עצמן, ולגרוף הון במשך שנים.
שנית, הם ערים בודדות, משמע, אין שם כפי הנראה ממלכה מאורגנת וחזקה, ולכן ניתן להשתלט עליהן בזו אחר זו, ובקלות יחסית. (סביר להניח,שאיש לא עשה זאת עד כה, בעיקר מפני שאין באזור שום כוח מדיני-צבאי רציני. -ממזרח ים, ממערב שבטים מדבריים ומדרום הפמפות, שגם הן ודאי אינן מאורגנות כראוי. רק מאסקרו מצפון, עלולה להוות בעייה, אך אין ספק שהיא כבר במילא אויבת של הידרוסט.)
ב.לופאר...? ובכן, לו הייתי מלך הידרוסט, (הלוואי) :) הייתי מהסס מאוד לפני שהייתי שולח ספינות מלחמה לארץ רחוקה כל כך. (לפי אומדני כ 4,000 ק''מ במעוף הציפור בין שתי הארצות, ובמסע ימי, זה הרבה יותר.) מה עוד, שהארץ מוקפת שכנים ''חביבים'' מכל סוג ומין. לא רק טראליריה והלנסיאל, אלא גם קריסנאו, דארקרילד וזאהדריין. והלא כל אחת ממדינות אלו, עלולה ל לחשוד בפולשים הזרים מן הדרום הרחוק, ולהגיב בהתאם. ואם כמה מדינות יעשו זאת, הרי שההידרוסטים יאלצו לשוב למולדתם, עם זנבם בין רגליהם ,במהירות גדולה מאוד...
ג.מכל הסיבות הנ''ל, ומרבות נוספות, לדעתי, טוב יעשו ההידרוסטים,(וטןב תעשה כל מדינה חזקה, השואפת להקים אימפריה), אם 'ישמרו המושבות קרוב לבית', מש כפי שמהמר שומר את קלפיו קרוב לחזהו. במקרה שלהם, מן ההיגיון יהיה לנסות ולהשתלט על הארצות שסביב חופי ים הערפילים המרקדים. בעיקר על ערי האמתיסט, וגם על חוף העשן, ומדינות קטנות יחסית, כמו הורלאו ופנולדרה. (והלא כבר יש להם באיזור מושבה אחת, את מושבת וויטדריל.)
בדיוק באופן זה, פעלו בוני האימפריה המוכשרים ביותר בעולם העתיק -כוונתי כמובן לרומאים, שתמיד הקפידו לא להתרחק יותר מדי מן הים. (הים 'שלהם' היה כמובן הים התיכון.)
ד.אבל אם המדיניות נקבעת במידה רבה על ידי טיפוס ''בעייתי'' כמו הנסיך ג'ון-סטיוארט, הרי שהכל ייתכן. מי ששאף לכבוש את מינג-הו-לין וקריינליכט, בגרסה הישנה, עלול לשים את עינו גם על ז'ראל וראסטהוף, ואפילו על אלגסטראט בגרסה החדשה... הרי מבחינתו, חיילים הם רק כלים
על לוח השח-מט, אם איבדת עשרים אלף איש, לא נורא, שלח חמישים אלף במקומם וקווה לטוב... :twisted:

יש בדבריך מן הצדק. האם תוכל להסביר לי כיצד חישבת את המרחק מהידרוסט ללופאר?
בנוגע לנסיך ג'ון-סטיוארט, הוא אומנם מטורף אך גם לטירופו יש בסיס מסוים. הידרוסט הקימה קולוניות בבארינאזבאר הסמוכה למינג-הו-לין וקריינליכט. אם הייתי מאשים מישהו בטירוף, הייתי
מאשים את מי שהחליט לכבוש את בארזינזבאר- אחרי הכל, הוא זה שנתן את ההשראה לנסיך זה וגם את האמצעים לבצע את החזון הזה(אם יש לך בסיסים שם, מינג-הו-לין וקריינליכט לא נראות כל-כך רחוקות).

א.החישוב היה די מאולתר. אורבך טען פעם שהידרוסט ארוכה ורחבה בחמישים אחוז מבריטניה. כלומר אורכה כ-1,500 ק''מ. כמו-כן לפי המרחק שבין בוואזי לגבול קריסנאו(כ-70 ק''מ) הרי שמחוז בוואזי משתרע לאורך כ-700 ק''מ, ואורכה של ז'ראל קרוב ל-3,000ק''מ. אני יודע שכל החישובים הללו די צולעים, אבל לדעתי זה אומדן די קרוב למציאות.(הבידיונית) ;)
אמנם, לפי אומדן זה מדבר סאלוד קטן יותר ממה שאורבך כתב, אך ההבדלים אינם משמעותיים. ולסיכום- אם אורכה של הידרוסט כ-1,500 ק''מ,אין בעיה למדוד מרחקים בין ארצות שונות. (פחות או יותר...)
ב.כיבוש באריזאהר אמנם נעשה בלהט המלחמה והשנאה., אך לדעתי, היה על ההידרוסטים לסגת משם לאחר שהכניעו את הארץ ולכפות עליה חוזה שלום נוקשה. (וכן לגבות ממנה פיצוי מלחמה נכבדים-שהרי הבאריזאהרים היו אלו שתקפו את הידרוסט מלכתחילה.) הארץ פשוט רחוקה, גדולה ועוינת מכדי שניתן יהיה לשלוט בה לאורך זמן. זהו מתכון בדוק לאסון. אך ברור, שהיגיון כזה לעולם לא יוכל לשכנע את ג'ון-סטיוארט וחבריו.
ג.לדעתי, טירופו של הנסיך מתבטא לא רק בשאיפות הכיבוש הבלתי אפשריות שלו, אלא גם ובעיקר ביחסו לבעלות בריתה של הידרוסט. כלומר-בעלות בריתה לשעבר.
אילו הייתה הברית הידרוסט-איירנוסט-טאלורי מוסיפה להתקיים, היו חברותיה עשויים לבסס את עצמם באופן שהיה מבטיח את עתידם לתקופה ארוכה ביותר, ומשמיד או מנטרל את כל אויביהן. הברית הייתה יכולה לכבוש את קיידרהרץ וקארן-וול, ולהקים שם משטרים יותר מתונים ונאורים, ולאחר מכן, לפנות צפונה, ולסייע להניתריאה להביס את אריגרט. ולבסוף, בכוחות משותפים
ובעזרת תגבורת מהקטליאנה), היו יכולים לצאת נגד בני קראן ונגד חרסיס. (ובארצות פרא אלו, היו יכולים אף להקים להן מושבות. ביחוד בחרסיס, ואולי אף בדרום קראן-וורט, לאחר שהייתה נכבשת והקראן היו נהדפים צפונה.)
ובמקום זה, הידרוסט הרוויחה שטח חסות לא גדול במיוחד בצפון טאלורי, ושני יריבות קשות שהפכו את מצבה הפוליט לקשה מנשוא. והאימפריאליסטים השוטים עוד רוצים להגדיל את מספר אויביה של ארצם, ולהסתבך בהרפתקאות מטורפות במרחק עצום מן הבית!
נראה לי, שג'ון-סטיוארט לוקה בטירוף מן הסוג ההיטלראי. אינני מתכוון לשנאה גזעית כלשהי, אלא לאשלייה שארצו עשויה לנצח את כל ארצות העולם בכוחות עצמה. צריך לדעת גם כיצד להיות רודן מטורף, וג'ון-סטיוארט לא מצטיין בכך. הוא עושה אותה שגיאה שעשו נפוליאון, היטלר ורבים כמותם: יוצר לעצמו ולארצו יריבים חדשים, בטרם חיסל את הישנים. וגם אינו יודע כמעט, כיצד להשיג לעצמו ולמולדתו, בעלי-ברית, וכיצד לשמור עליהם.

א.סליחה, קראן וורט הוא שם הגזע, הארץ נקראת כמובן קראנזארק.
ב.והזכרתי את אורכה של ז'ראל, רק כדי לציין שהיא אמורה להיות ארוכה פי שניים מהידרוסט. ואמנם לפי מפת אסטרנה זה המצב, (בערך...), כך שהאומדן נכון, פחות או יותר.

אני חושש שג'ון-סטיוארט, לפי הגדרתך, שפוי לגמרי. אלא אם אתה מתכוון להגדיר את כל ההידרוסטים כמטורפים. אני לא חושב שיש הידרוסטי שהיה מערער על קביעתו שהידרוסט
יכולה לנצח את כל העולם. קוראים לזה אקסטזה לאומית- תופעה שעברה על הארץ שלנו בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים לאחר הניצחון במלחמת ששת הימים- למרות שישנם הבדלים בין האקסטזה הלאומית של הידרוסט לאקסטזה הלאומית שלנו באותן השנים.
הבעיה של ג'ון-סטיוארט, אאל"ט, הוא שהוא לא מסוגל לשנות את התוכניות שלו בהתאם לצו השעה. לא חסרים אנשים שמוגדרים כשפויים מכל בחינה שסובלים מהבעייה הזאת. קוראים
לזה 'היבריס' בלשון מקצועית, אאל"ט.

כל הידרוסטי יאמר כמובן, שארצו מסוגלת לנצח את כל העולם. אך אם יאמרו לו לאחר מכן:"יפה מאוד ידידי, וכעת בוא איתי ועלה על הספינה הזאת, הידרוסט יוצאת היום להלחם בקיידרהרץ, קארן-וול, טאלורי, איירנוסט, קראנזארק ומינג-הו-לין. אה כן, ואחר כך אולי ננסה גם לכבוש את סורגושיראג."-אני בטוח שאותו הידרוסטי ממוצע ימלט על נפשו, או ינסה להתחמק בתירוצים מתירוצים שונים.
מובן שהאימפריאליסטים לא מתכננים לצאת למסע מלחמה פרוע וחסר תכנון מוקדם, נגד חצי תריסר מדינות בו זמנית, כפי שתיארתי למעלה. אולם התנהגותם עלולה לסבך את הידרוסט במצב גרוע כמעט באותה מידה. ואם כל אזרח ממוצע יכול להבין זאת, ולומר: רק רגע, איננו חייבים להסתכסך עם כל היבשת, רק מפני שאנו חזקים כל כך- על אחת כמה וכמה, שמדינאים בכירים כמו ג'ון סטיוארט ולורד שאו אמורים להבין זאת. ואם אין הם מבינים זאת, הרי שהם אכן לוקים בשכרון כוח קיצוני. ברור שלא התכוונתי לומר כי כל האימפריאליסטים הם מטורפים קלינים, אך לטעמי, דרגה קיצונית כל כך של היבריס אכן מצביעה על נפש מעורערת. אין זאת שכל אנשי המחנה האימפריאליסטי נולדו כך, אלא שהם נסחפו למין שיגעון קולקטיבי,ואולי מוטב לומר, היסטריה המונית בידי מנהיגיהם. ולעניות דעתי, כמה מאותם מנהיגים אכן חסרים שיווי משקל נפשי. וכבר היו דברים מעולם. אני סבור שלא חסרות דוגמאות היסטוריות למצבים מעין אלה.
אל תטעה, אינני פציפיסט כלל ועיקר. והרי כבר ציינתי, כי ישנן דרכים שפויות לא מעטות להקמת אימפריות ולשליטה בהן. והיו גם לא מעט רודנים שפויים לחלוטין, שהצטיינו אף במוח מבריק ואפילו בגאונות. השמות הבולטים ביותר שעולים בדעתי כרגע הם כורש הגדול ואוגוסטוס קיסר.

אם מנהגי הצבא ההידרוסטי מזכירים רק במקצת את מנהגי הצבא הבריטי באותם הזמנים, האמן לי שהחלק הניתן לרצונו של ההידרוסטי הבודד בנוגע לשאלה האם הוא ישרת בצבא או לאו הוא שולי בהחלט. קרא את "הורנבלאואר" בהזדמנות- והתייחס לקור הרוח בו מתייחס הורנבלואר למסע ציד-האדם בחסות הצי שבו הם יצאו 'לגייס' מלחים חדשים. גם ג'יימס קוק לא ראה בעיות רבות, מבחינה מצפונית, להפקיע חבר צוות מספינה הולנדית לפי הכתוב ב-"קווי רוחב כחולים". הייתה סיבה למשמעת-הברזל שנהגו בה בצי הבריטי- חצי מאנשי-הצוות גויסו בניגוד לרצונם. וגם הוקצב עונש של מלקות, לפי "קווי רוחב כחולים", לכל מי שיתלונן על איכותו, חדגוניותו או תכונות אחרות של המזון במהלך המסע.

מבחינה מעשית, כמובן שמדיניות כזאת גובלת בטירוף גמור- פתיחת מלחמה וניהולה בשישה חזיתות שונות ונפרדות דורשת גאונות איסטרטגית וטקטית ממדרגה על-אנושית, דבר שהאולטרה-אימפריאליסטים, מהיותם אנושיים, מגזימים מאד בהערכת כוחם בתחום הזה.
ואני מסכים עמך לגבי דרכים פחות עקובות-מדם להקמתן וניהולן של אימפריות. הבעיה היחידה היא שהניסיון האחרון של ההידרוסטים עם אימפריה שפויה באיזורם היה בימי הוולקיריות. לא קשה לשער כי ההידרוסטים למדו היטב את שיעוריהם באכזריות ובצרות-אופקים מהאינטוריאנים ומהקיידרהרצים.

א.ברור שבאותם זמנים גייסו לצבא ולצי בכפייה, ולא שאלו לרצונם. דיברתי רק בלשון השאלה, כדי להבהיר שרוב ההידרוסטים אינם שותפים לדעותיהם ולתחושותיהם של האימפריאליסטים. (הלא אורבך עצמו אמר, שההמונים מתעבים את ג'ון-סטיוארט וחוששים שאם יעלה לשלטון, הוא עלול לגרור את הידרוסט למלחמות בלתי פוסקות).

ב.נכון בהחלט, האימפריאליסטים למדו יותר מדי מאינטוריה ומקיידרהרץ. ולכן, אם יוסיפו לגרור את ארצם לאותו כיוון, האימפריה ההידרוסטית תהיה קצרת ימים ממש כמו האימפרית ההן.

ג.מה שחסר כיום להידרוסטים הוא יתרון מכריע, שיאפשר להם ניצחון מהיר על אויביהם. ועל פי התיאורים (החלקיים למדי עד כה)של מלחמותיהם במאה האחרונה, ברור שכמעט ולא היה להם יתרון כזה, ושכעת, מצבם גרוע עוד יותר. מבחינה טכנית, אין הבדלים משמעותיים בין הארצות השונות בקלדאריה. מבחינת מאבי הקסם העומדים לרשותם, יש להידרוסטים יתרון קטן למדי, שכן אין ספק שלכל מדינה יש קוסמים לא מעטים העומדים לרשותה, גם אם איש מהם לא מגיע לרמתה של מרג'ורי; והלא מרג'ורי לא תחיה לנצח, לפחות לא בצורתה הנוכחית. וכשתהפוך לבת אלמוות, לא תוכל בוודאי, לעמוד בראש צבאות הידרוסט, כפי שעשתה עד כה, אלא תצטרף לבני האלמוות המגינים על הידרוסט. (ושוב, ברור שלכל ארץ יש בני אלמוות, התומכים בה.)
דומה שהיתרון היחיד שעמד עד כה לרשות ההידרוסטיםם, זהה לזה שעמד לרומאים במשך יותר מאלף שנה: סדר, משמעת וארגון מופתיים. ועל פי תיאור המצב בהידרוסט דהיום, נראה שיתרון זה הולך ונשחק, ממש כפי שקרה בשנותיה האחרונות של האימפריה הרומית.
וההשלכות מן המצב הנוכחי ברורות... :(

ובנימה קלילה יותר: סוף כל סוף, מאכל מעורר תאבון , גם אם מקורו ברוסלאן ולא בז'ראל עצמה. קציפת חלבם של כבשי הספיר, נשמעת טעימה הרבה יותר מ'קרישות לולאס'. שלא לדבר על 'נזיד הגיבורים' המצמרר, מקיבת הקרופלוק. (כנראה שעדיף להיות פחדן כשאתה מגיע לערבות מורינין...)
ואם כבר עוסקים בנושאי מזונות, האם כעת, לאחר שזורנאו בוטלה, מהווה קריסנאו את המקום היחיד בו גדלה הגפן הלבנה, ממנה מופק יין הדאר- פרינוורט?

כמה דברים:
הידרוסט אינה יכולה להתפשט צפונה באופן יעיל, בלא לכבוש את המיצרים הצפוניים; מדובר במקום מוגן היטב, וקשה להחריד לכיבוש. מן הראוי להזכיר כי אסטהארק, העיר החולשת על המיצרים, לא נכבשה אפילו בימי המתקפה הגדולה של רוכבי התולעים ופראי הים, חרף כל מאמצי מצביאי בלגורת' לעשות כך. כמו כן, לא ניתן לנסות להגיע ללופאר בלא לכבוש קודם את מאסקארו (כמעט בלתי אפשרי: המאסקארו הוכיחו כי גם כאשר צבאם הסדיר מוכנע, חבורות הגרילה שלהם מקיזות את הדם מכל כובש - וגם הולקיריות למדו זאת בזמנו בדרך הקשה), אם הולכים בדרך היבשה, או את המיצרים, אם בדרך הים (הדרך העדיפה על ההידרוסטים) - התקפה על המייצרים נחשבת כמעט כהתקפה על הקייסרית עצמה, ואפילו ג'ון סטיוארט היה מעדיף להמנע מכך לעת עתה. בוודאי שלופאר אינה שווה טרחה כזו.
להידרוסט יש מטרות עשירות הרבה יותר (לופאר סה"כ היא ארץ די עניה, שלא מפתה פולשים) וקרובות יותר, כגון קאהנדבריש המושחתת, על פולחנותיה האפלים, חלקים באמתיסט או אפילו במדבר הסדוק, נסיכי אויב בחוף העשן, ועוד.

א. מצב זה כמובן, תוקע את הידרוסט בתוך ים פנימי, אשר חוסם אותה מצפון - על-ידי אסטהארק ומאסקארו, ומדרום יש רק ארצות לא חשובות לכבוש (ביצות, ערבות ומדבריות). האם הידרוסט תהפוך גם היא בקרוב לסתם ממלכה קטנה ופרימיטיבית, בעוד אין לה קשר ממשי עם מוקדים חשובים בקלדאריה, כמו ז'ראל?

ב. הדת של רוסלאן - ניכר בה בבירור שהיא מרושעת או לפחות מתבודדת (בצורה הרעה, כמו ואלינזאר והאל המותך).

נ.ב. שאלה מרגיזה שמטרידה אותי זמן-מה: קלדאריה היא עולם, וכדי שיתקיים עולם הגיוני, צריך שיהיה יותר מים מיבשה.

המוח שלך זקוק לשימון רציני. הוא חלוד מרוב קריאה בספרי מו"ד מעלי עובש. וברצינות, קהאנדברישט, מן הסתם, מפותחת כמעט כמו הידרוסט. ואסטהארק נכבשה ע"י שרת מלחמה מהדארקירי, כך שידידינו ההידרוסטים, בכל מקרה, מפנים את מבטם לכיוונה במחשבה שהם היעד הבא. כמו כן, קיימות לא מעט דרכים לכבוש ארצות מבלי להשתמש ולו בחייל אחד כמו שהוכיחה ההיסטוריה שלנו(לדוגמא, רומא ובריטניה, לחוד, המליצו על עצמן כיורשות לשליטים עריריים ובכך הרחיבו את נחלתם בלי שפיכות דמים כאשר השליט מת והשליטה עברה אליהן...-)
וחוץ מזה, הם קרובים לאחד ממוקדי הכח של העולם הידוע- הסילנארלד. גדעון הרחיב על ז'ראל מכיוון ששם מתרחש עלילת הסיפור שלו. אין הדבר אומר מאומה על חשיבותה במערך היחסים הבינלאומי של אסטרנה. ידוע רק שהיא אינה ביחסים טובים עם זאהדריין, בשלום קר עם קרייסנאו, בשלום עם בארוגו וביחסים חמים עם גילווינגי ורוסלאן. וזה רק הרשמים שלי. הז'ראלים
איבדו שטחים עצומים במהלך המאה הנוכחית ואת אחת מבעלות-בריתה החשובות ביותר של ז'ראל- הילאסיאס(משום מה היה לי הרושם שאם "הנגיד הזוהר" יבקש מהליגיון של ויפסריה להילחם יחד עם ז'ראל באחת ממלחמותיה, הם ייענו לבקשתו בלהיטות רבה). כמובן, ייתכן כי הייתה טעות בסקירה שלי.

פשר המילה 'העולם הידוע' אומרת שיש חלקים שלו שאינם ידועים. מן הסתם, האוקיינוס החיצוני המוזכר במפה 1 באינדכס החדש של ארצות העולם הידוע גדול מספיק כדי לענות על דרישותיך.

א. האם 'שער-האדם' עדיין פעיל?

ב. לפי הרושם שלי, השם, ברוסלאנית, צריך להיות 'רוסלאו'. אחרי הכל, אלוורין הפך ל-'אלווריו'
כלומר המורפולוגיה של השפה הזאת לא סובלת נו"ן סופית כשם שאנגלית אינה סובלת את העיצור
NG בתחילת המילה(אני יודע רק שהיא לא סובלת. לא הבנתי בדיוק למה).

ג. האם הרוסלאנים הם נצר לעם המכונה בסינדרין לוסות'?

ד. האם המינוח 'גילדת הסיירים המלכותית' הוא מינוח מכובד לסוכנות הביון הז'ראלית? לפי מילון
אבן-שושן, סייר, מהגדרתו הבסיסית, הוא מרגל. כל גוף שיאגד אותם במסגרת אחת יעסוק ,מטבע הדברים, בריגול ואם הוא נמצא תחת חסות המלך הרי הוא עוסק בריגול בשם המלך. אני יודע שהסי.אי.איי. מכונית לעיתים 'החברה'. הגדרתו, לפי מו"ד, היא שונה אך ההנחה שמדובר בסיירים לפי הגדרת אבן-שושן ולא בסיירים לפי הגדרת מו"ד.

חזרה