• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

משחקי תפקידים או מו''ד?

הדרקון הכסוף

פונדקאי ותיק
רק רציתי להעיר על משהו שקצת מפריע לי -
פורום מו''ד נועד,על פי הגדרתו,לשאלות ודיונים על מו''ד 4 או 3.5:
מוצרים,חוקים,פרטים וכו'.
פורום משחקי תפקידים כללי נוצר,על פי הגדרתו,לכל מה שמעבר - עולמות מערכה,ערים או מקומות,אישים,וכל פלאף בעצם.
(ככה אני לפחות הבנתי את זה).
המצב הוא כזה שבפורום מו''ד מתפרסמים כמעט כל הדברים,
כול עולמות מערכה ודברים שבפלאף לגמרי,שאינם תלויים בשום שיטה או לפחות לא במו''ד.
פורום משחקי תפקידים כללי,נראה לי,הוא פחות פעיל בגלל זה.
דוגמה לזה,זה לינקיית המקומות והאזורים,שנמצאת למרבה הפלא בפורום מו''ד.
פלאף טהור שלא קשור למו''ד.
אני רק מבקש מאנשים פה שיקפידו קצת יותר על מה שייך למה,
כדי לא לגרום למצב של פורום אחד חי ואחד מת.
תודה!

אם זה מו"ד, פלאף או קראנץ', זה פורום מו"ד. אם זה כל שיטה שהיא לא מו"ד ("גורל", "הנוסע", "משחקעל", "עולם המבוך", כל דבר שהוא לא מו"ד\פת'פיינדר. גם דברים בלי שיטה), שוב- פלאף או קראנץ', זה במשחקי תפקידים כללי.

חוץ מזה, אני לא רואה בעיה בזה שיש פורום פעיל יותר ופחות. סה"כ יש לא מעט פעילות גם שם, זה לא שהפורום מת כמו הפורום של הנשגבים ועולם האפלה לפני שהוא הפך להיות תת פורום.

אין בעיה אם פורום פעיל יותר ופורום פעיל פחות.
אני רק אומר,שיש די הרבה דברים שלא קשורים בכלל למו''ד שהם שם -
כמו כל עולמות המערכה. כמעט כולם בלי נתונים למו''ד. אז למה הם שם?

מבוכים ודרקונים זה לא רק שיטה, זה גם ת'מה. אם מישהו יוצר עולם או מקום שממוקם בעולם פנטזיה גנרי (יותר או פחות), מכיל אורקים ואלפים וגובלינים, ומתייחס ליצורים אחרים שמופיעים במו"ד, אין סיבה לא לשים אותו בפורום מו"ד. אם אין שם סטטיסטיקה, הוא יכול לשים את זה במו"ד או במ"ת, איפה שבא לו. אני מאמין שאנשים שמשחקים משחקי תפקידים חוץ ממו"ד אבל באותה ת'מה (כגון עולם המבוך), ידעו להציץ מדי פעם בפורום מו"ד כדי לשאוב משם השראה. השיטות האלה שאבו השראה ממו"ד בלוא הכי.

כמו שנאמר לפני, דברים עם גזעי מו"ד ועינייני מו"ד בכללי, נמצאים בפורום מו"ד. עולמות מערכה כלליים, כמו שניתן לראות, מפורסמים במשחקי תפקידים כללי, פשוט לא בזמן האחרון.

יש כל כך הרבה מ"ת פנטזיה גנרית שהם לא מו"ד או פת'פיינדר.
אם ללכת לפי קו החשיבה שפלאפי ציין, אז - הי, גם שר הטבעות זה פנטזיה גנרית עם אורקים, אלפים, גובלינים, דרקונים, נבל ראשי גדול וחזק, קוסמים, גמדים ושאר דברים טובים. בואו נשים דברים של שרה"ט בפורום מבוכים ודרקונים.
לא. פשוט לא.

למו"ד אכן יש ת'מה מסויימת, אבל יש מלא מ"ת שנכנסים לת'מה ועולמות פנטזיה וכד'. זה לא הופך אותם למו"ד. ואין עולם מערכה אחד או פרט תוכן אחד שאני חייב לשחק במו"ד. למעשה, יש כאלה שיהיה יותר כיף עם מ"ת אחר.

darkmo10 אמר/ה:
יש כל כך הרבה מ"ת פנטזיה גנרית שהם לא מו"ד או פת'פיינדר.
אם ללכת לפי קו החשיבה שפלאפי ציין, אז - הי, גם שר הטבעות זה פנטזיה גנרית עם אורקים, אלפים, גובלינים, דרקונים, נבל ראשי גדול וחזק, קוסמים, גמדים ושאר דברים טובים. בואו נשים דברים של שרה"ט בפורום מבוכים ודרקונים.
לא. פשוט לא.

למו"ד אכן יש ת'מה מסויימת, אבל יש מלא מ"ת שנכנסים לת'מה ועולמות פנטזיה וכד'. זה לא הופך אותם למו"ד. ואין עולם מערכה אחד או פרט תוכן אחד שאני חייב לשחק במו"ד. למעשה, יש כאלה שיהיה יותר כיף עם מ"ת אחר.
אבל אתה מתעלם מהעובדה שכול העולמות, גם ללא קראנץ', עם הת'מה של מו"ד שמפורסמים בפורום מו"ד- נועדו בשביל להיות משוחקים בשיטה של מו"ד. אם מישהו היה רוצה לשחק אותם בשיטה אחרת, אז הוא באמת היה מפרסם אותם בפורום מ"ת כללי. אבל כול עוד הוא רוצה לשחק אותם עם הת'מה של מו"ד- זה בפורום מו"ד

ודרך אגב, לשרה"ט יש ת'מה משלו, אז זה הדוגמה שלך בכלל לא תופסת.

darkmo10 אמר/ה:
במה הת'מה של שרה"ט כל כך שונה מזו של מו"ד?
היא לא. לכן קוראים לזה פנטזיה טולקינאית.

..אבל אנשים מקשרים טולקין לטולקין ואת מו"ד למו"ד, ולכן מדובר בת'מות דומות. קונוטציה זה מה שקובע פה, לא עובדות יבשות. אם היו כותבים היום את שרה"ט, היו מפרסמים אותו בפורום מו"ד. אבל שרה"ט לא נכתב היום, ולכן הוא נפרד.

אנשים מפרסמים בפורום שקשור למה שהם חושבים על היצירה. אם מישהו כותב עולם מערכה עם ת'מה מאוד מו"דית אבל הוא לא חושב שעולם המערכה הזה קשור קשר מיוחד למו"ד, הוא יפרסם בכללי. אם מישהו כותב עולם מערכה פחות מו"די אבל הוא מתכוון שישחקו אותו במהדורה כלשהי של מו"ד (..או פשוט חושב שזה קשור למו"ד), הוא יפרסם בפורום מו"ד. אותי זה מרגיז "שנכנסים לאנשים לצלחת" ואומרים להם לפרסם פה או פה. זה מתאים לשני המקומות, שיפרסמו איפה שמתחשק להם. מי שחושב שהוא "לא ימצא" את הפוסטים שנמצאים בפורום אחד ולא בשני מוזמן להשתמש ב"הצג הודעות שלא נקראו".

ת'כלס,כמו שדראקמו אמר,כל עולם מערכה יכול להיכנס תחת שני ההגדרות.
העולמות מערכה לא באמת מפורסמים כדי לשחק בהם,
מה עוד שאין בהם נתונים ואפשר בהחלט לשחק אותם גם בשיטות אחרות.
תקראו את מה שכתוב מתחת לכותרת הפורום (ה''תקציר'' שלו)

כן, אני מסכים עם זה שבגדול זה תלוי ביוצר.

אם תראה לי דבר ספציפי שבאופן ברור לא קשור למו"ד אך מופיע בפורום מו"ד (כגון עיירה בפרברי שיקגו שמכילה סייבורגים), אז בהחלט יש מקום להעביר את זה לפורום ראוי יותר.

מה זאת אומרת נועדו למשחקי מו''ד?
אין שם שום קראנץ' או קשר לעולם מערכה כלשהו.
באותה מידה אפשר לשחק את זה בשיטות אחרות.
אני מכיר רק מו''ד ונשגבים,ככה שאני לא יכול לתת דוגמאות,אבל אם נתעלם מהפלאף שבנשגבים,
כי זה לא רק שיטה אלא גם עולם,אפשר בקלות לשחק בזה גם בשיטת הנשגבים).

הדרקון הכסוף אמר/ה:
מה זאת אומרת נועדו למשחקי מו''ד?
אין שם שום קראנץ' או קשר לעולם מערכה כלשהו.
באותה מידה אפשר לשחק את זה בשיטות אחרות.
אני מכיר רק מו''ד ונשגבים,ככה שאני לא יכול לתת דוגמאות,אבל אם נתעלם מהפלאף שבנשגבים,
כי זה לא רק שיטה אלא גם עולם,אפשר בקלות לשחק בזה גם בשיטת הנשגבים).

מו"ד זה לא רק קראנץ'. מו"ד זה ת'מה לכל דבר. וחשוב יותר- זה נכתב כדי שישחקו את זה במו"ד. אומנם אתה מוזמן לשחק בכל שיטה אחרת, אבל דעת הכותב היא הקובעת. הכותב החליט שהוא רוצה שישחקו את זה במו"ד, ולכן זה בפורום מו"ד. עצם זה שאתה רומז שאם זה פלאף זה לא מתאים לפורום מו"ד מרגיש לי מאוד מאוד מזלזל- זה כאילו היית אומר שאין פלאף במו"ד, מה שאני מבטיח לך שהוא פשוט לא נכון.

הדרקון הכסוף אמר/ה:
https://www.pundak.co.il/forums/posts/3048
https://www.pundak.co.il/forums/threads/34083
תסביר לי בבקשה מדוע נושאים אלו אינם מתאימים לפורום מבוכים ודרקונים, ולא מדוע הם יכולים להיות מתאימים גם לפורום משחקי תפקידים.

אדון דרקון כסוף, זה לא ממש דומה לדיון על ההעלאה לפורטל? לדעתי, אתה מוזמן לשים את טייפון בטא בפורום מ"ת ולהעלות אותו לפורטל ( אני אשמח אם תשים אותו בפורטל כי הוא עולם נהדר :D )

הלדין -
אני לא רומז שפלאף לא מתאים למו'ד ולא ברור לי איך הגעת למסקנה הנ''ל.
אני רק אומר שאם זה לא חייב להתאים למו''ד זה לא שייך לשם.
פלאפי -
זה לא מה שאמרת קודם.
זה לא קשור ספציפי למו''ד - וזה יכול להתאים לכל שיטה.
כלומר,מקומו הוא במשחקי תפקידים כללי.
אם זה מתאים רק למו''ד אזי מקומו במו''ד.
ויקינג -
במה זה דומה?
לא ממש הבנתי מה אתה רוצה להעביר.
כן,אני מתכוון בע''ה לפרסם את טייפון במשחקי תפקידים כללי ולהעלות אותו לפורטל,דבר שאגב גם אתה יכול לעשות.
רק להבהיר,אני מעלה פה את הנקודה הזאת כדי לשפר קצת את הפורום וכדי שפורום מ''ת כללי לא יהיה לפורום משני למו''ד.
זה הכול. אין לי שום כוונה לזלזל או לפגוע ואם עשיתי את זה בטעות אז סליחה.

לא הבנת אותי, עדיין.
הנושאים שקישרת אליהם מתאימים גם למו"ד. ולעניות דעתי, כנראה בעיקר למו"ד. התוכן שלהם הוא פלאפי בלבד, אבל הם הועלו לפורום מו"ד בכוונה תחילה והם בבירור מתייחסים לקונבצניות הרגילות של עולם מו"די.
כן, הם יכולים גם להתאים לשיטות פנטזיה גנרית אחרות. זה אומר שצריך עכשיו לחפש בכל פורום מו"ד אחרי כל פיסת פלאף שאינה כוללת מכניקה ולהעביר אותה לפורום משחקי תפקידים כללי? זה לא נשמע לי פרקטי או נחוץ.

כמו כן, אני רוצה להזכיר שפורום מו"ד הוא אכן הפורום הכי גדול בפונדק. זה מסיבה טובה - מו"ד היא עדיין שיטת משחקי התפקידים הכי מוכרת בקרב קהל שחקני התפקידים, וכפועל יוצא גם מעודדת הכי הרבה פעילות בפורום שקשור אליה. אידיאלוגית, אפשר להגיד שמו"ד זה "רק" עוד משחק תפקידים ולא צריך להתייחס אליו באופן מיוחד, אבל פרקטית הוא כן ייחודי ופופולארי, כפי שניתן לראות על ידי העובדות היבשות.
לכן, כן, פורום מ"ת כללי (ושאר הפורומים של משחקי תפקידים) הוא פורום משני לפורום מו"ד. זו המציאות.

חזרה