• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 4 [מו"ד 4] איך עובדים עתקים?

איך לעזאזל עובדים עתקים? כלומר, אני מבין את אופן הפעולה שלהם והיכולות שלהם, אבל הם באים בנוסף לחפצ"קים שהחבורה מקבלת? במקום חפצ"ק? ואיך מאזנים חבורה כשלאחד מהם יש עתק ולאחרים אין? האם מעלים ד"א (במונחים של 4)?

דבר ראשון, למצוא עתק זה על גבול הבלתי אפשרי, שלא לדבר על ליצור אותו...
עתק הוא חפץ קסום ממש ממש חזק וכדאי להמנע מלתת אותו לדמויות בדרגות של פחות מ17 או 18.
אבל עם לחבורה יש עתק, הוא בדרך כלל של כל החבורה, לא של שחקן אחד,כדי לא להימנע ממצב שבו שחקן אחד לא מאוזן.
למרות שהרפתקה שבה לנבל הראשי יש עתק יכולה להיות מאוד אממ... מאתגרת.

זו לא הייתה הכוונה שלי, הכוונה שלי הייתה שאם יש לחבורה עתק, ונגיד זה עתק של קסמים, הברברי של החבורה לא יוכל להשתמש בו ולכן לדוגמא מי שישתמש יהיה האשף. מה עושים במקרה כזה? נתחיל בשאלה של האם נותנים את זה במקום אחד מהחפצ"קים שהחבורה מקבלת, והאם מעלים את הדרגה של המפלצות שנלחמים נגד?

אתה קצת מפספס את הפואנטה של עתקים.

הם לא עוד חפץ קסם שדמויות משתמשות בו, הן רכיב עלילתי ברמה אגדית. למשל - הטבעת האחת מ"שר הטבעות". הם לא אמורים ולא צריכים להיות משהו שמסתובבים איתו ומשתמשים בו בהרפתקאות בטישת גנולים. פשוט לא.

בסך הכל, מדובר כאן בחפצים קסומים מאוד חזקים, שמשמשים יותר כמניע עלילתי מאשר כחפצ"ק. מה שחשוב בהם הוא לא איך שמשתמשים בהם בקרב, אלא כיצד הם מניעים את הסיפור. אין חוקים מדויקים, אבל לדעתי אתה יכול להחשיב עתק כחפץ קסום או שניים, ואם הקרבות קלים מדי, תחזק אותם בהתאם.

בדרך כלל לחפצי קסם יש דרגה, ודמות צריכה להסתובב עם כ-3 חפצי קסם בדרגה שלה.

התייחס לעתק כאל חפץ קסם אחד. לא צריך להתאים אותו לדרגת הדמות משום שהוא צפוי להתחזק בהדרגה ככל שהדמות מתאימה את עצמה לרצונו. שים לב שרוב העתקים משאירים אחריהם חפץ קסום חזק "רגיל" אחרי שהם נעלמים - אם הדמות לא עצבנה אותם ממש.

במהדורה 4 עתקים הם מגניבים, גם כי הם פתרו טוב יותר את הבעיה של חוסר איזון. עתק במהדורה 4 הוא יותר חפץ-סיפורי, שאמור לקדם את העלילה. יש לו מטרות מובהקות משלו, וגם יש לו תנאי השלמה שבסופו הוא עוזב את המשתמש.
כן, הוא מחזק את הדמות שלקחה אותו, אבל זה אמור להיות משהו שהוא חלק מהמשימה.
אם האיזון נורא חשוב, אתה יכול לקבוע שיתר הדמויות גם זוכות לחפץ מסוים. אבל אני הייתי ממליץ לדבר על זה עם השחקנים ופשוט להסביר להם שעתק זה מגניב לעלילה, ושיבחרו מי נושא אותו (ומתאים).
נ.ב. פיצלתי את זה מעץ השאלות, זה ראוי לנושא בפני עצמו.

אני חייב לומר שאף פעם לא אהבתי את הקונספט של עתקים. אני אוהב שלכל חפץ קסם שעושה משהו מעניין יש איזה משמעות עלילתית ומקום בהיסטוריה של העולם ושחפצי הקסם לא חזקים מידי, ככה שהעתקים פשוט לא הסתדרו לי.

אגב - מישהו יודע למה לעזאזל במו"ד בקופסאות קראו להם "חאזאמים"? אני לא זוכר שהיה שם הסבר לבחירה במילה "חאזאם".

חזרה