• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שאלה על נקפ

החבורה שלי נלחמו בלוחם מפוצץ בנקפ ובמקום סתם לתקוף ניפצו לו את השריון והכריזו כי הם תוקפים לו ישירות את הלב ופגעו פגיעה קריטית (אני מאוד גאה בהם) אכשיו, האם להרוג אותו כי תקעו לו חרב בלב או לא להרוג אותו כי נשאר לו המון נקפ? בתודה מראש גאלאן

זה נחמד להכריז כי אתה תוקף למישהו את הלב, אבל בפועל, פגיעה חמורה היא לאו דווקא פגיעה באיבר חיוני, אלא פגיעה מוצלחת בצורה יוצאת דופן.

הווה אומר, אלא אם הפגיעה הרגה את הלוחם, כנראה שהדמויות לא פגעו לו בלב: הן רק פגעו מספיק קרוב אליו כדי שהפגיעה תהיה חמורה.
אם הנזק כן הביא למותו של הלוחם, השחקנים חופשיים לתאר את הפגיעה כמכה מדוייקת ללב.

אין לזה חוקים מוגדרים, אבל זה רעיון נחמד. אני הייתי נותן להם מחסר -8(יצור פעוט, הלב).

באופן כללי, אם הם היו פוגעים עם המחסר -8 הזה, אני הייתי נותן להם לגלגל איום לקריטי(שוב עם -8). אם זה היה מצליח, הלוחם היה מת. אם לא-נזק של פגיעה חמורה רגילה.

פנג הדרואיד אמר/ה:
אין לזה חוקים מוגדרים, אבל זה רעיון נחמד. אני הייתי נותן להם מחסר -8(יצור פעוט, הלב).

באופן כללי, אם הם היו פוגעים עם המחסר -8 הזה, אני הייתי נותן להם לגלגל איום לקריטי(שוב עם -8). אם זה היה מצליח, הלוחם היה מת. אם לא-נזק של פגיעה חמורה רגילה.

אבל אם כבר נתת להם מחסר לפגיעה והחלטת שהם כן פגעו בלב, אז למה עוד גלגול ועוד דברים..?
חרב בלב משמעה שהיריב לא ייצא מזה וגם אם כן אז הוא יצא מזה רק כדי לגסוס על הרצפה ולחרחר משהו בסגנון "אחרבסהדגע..." לפני שהוא מת.

לדעתי, מעבר לחוקים היבשים (בין אם אתה משתמש בחוקי בית או חוקים רגילים של פגיעות מדויקות)- תן קרדיט לשחקנים. פעולות יצירתיות מצד השחקנים צריכות להיות מתוגמלות כראוי, ואלא אם הריגת הלוחם גומרת לך את כל ההרפתקה לחלוטין (מה שלא צריך לקרות כי ממילא חובתך כשה"מ גם לאלתר הלאה), אין שום בעיה עם החלטה שהפגיעה בלב תהרוג את הלוחם.
הדבר הזה רק יתרום להעלאת המוראל של השחקנים והדמויות, ובפעמים הבאות הם ישתדלו להיות שוב יצירתיים, מה שיהפוך את המשחק לכיפי ומגניב הרבה יותר.
יותר מזה, זה גם מתיישב עם כל סוג אחר של היגיון במקרה הספציפי הזה.

אקיצר- יאללה, הרוג אותו כבר... (רק תעשה את זה בצורה דרמטית..)

אני לא יודע באיזו מהדורה מדובר, אבל אם מדובר ב3 אז לקחת מחסר כדי לפגוע באזור רגיש זה נראה לי פשוט לא מתאים, כי זה מוריד את ערך התקפת הפתע (שהיא הדבר שמייצג את הפגיעה במקום רגיש) ואת ערך התקפת העוצמה (שמבחינת המכאניקה נראה זהה להורדת לב, רק שבמקרה אחד זה הוסיף 16 נזק ובשני זה הרג את היצור לגמרי). אולי עוד דברים, אבל אני חושב שאלו העיקריים.

השיטה שפנג הציע מעניינת אבל עדיין לא מאוזנת. תשם אותו מול התקפת עוצמה עם מחסר -8 וזה נותן לך רק עוד +8 לנזק.
כל לוחם חרב נורמלי יכוון תמיד ככל שיוכל לאזור הלב הריאות וכו' אבל הסיכוי שהוא יצליח הוא לא גבוה כי מולו עומד יריב שבין היתר מתגונן. ככל שהתוצאה בקוביה גבוה יותר ככה פגעו במקום רגיש יותר ומצד שני ככל שרוצים לפגוע במקום רגיש יותר ככה שאין הגיון בלקחת מחסר לגלגול (=מחסר לדיוק) בשביל לדייק יותר.

המשמעות העלילתית תמיד יותר חשובה. כלומר - אם הלוחם המרושע היה אמור למות ממכה דרמטית בלב ולנאום נאום גסיסה דרמטי, אז סבבה. אם אתה מתכוון להשאיר אותו במערכה בשביל קרבות עתידיים, אז רצוי לא להרוג אותו (או להרוג אותו ואז להחזיר אותו כאלמת מגניב או משהו). אם בכלל התכוונת שהוא יהרוג את הדמויות, היית צריך מראש לכוון את הקרב לכיוון הזה. יענו, חוקים נועדו כדי להעביר את הזמן, תוצאות סופיות נקבעות רק על ידי השה"מ.

פלאפי אמר/ה:
המשמעות העלילתית תמיד יותר חשובה. כלומר - אם הלוחם המרושע היה אמור למות ממכה דרמטית בלב ולנאום נאום גסיסה דרמטי, אז סבבה. אם אתה מתכוון להשאיר אותו במערכה בשביל קרבות עתידיים, אז רצוי לא להרוג אותו (או להרוג אותו ואז להחזיר אותו כאלמת מגניב או משהו). אם בכלל התכוונת שהוא יהרוג את הדמויות, היית צריך מראש לכוון את הקרב לכיוון הזה. יענו, חוקים נועדו כדי להעביר את הזמן, תוצאות סופיות נקבעות רק על ידי השה"מ.
אבל גם אם זה נבל מרושע שצריך למות ממכה בלב, זה לא אומר שהקרב המסוכן והמגניב נגדו מופסק בסיבוב השני או השלישי בזכות תוצאה אחת של 20 טבעי בתוספת הכרזה שהיא די מטופשת: "אני תוקף לו את הלב". כלומר, מובן שאתה תוקף לו את הלב, גאון! אלא מה, אתה תוקף לו את הצמה שלו? את הקרקע לידו? ברור שאתה מכוון *כל הזמן* לראש וללב, אבל לפגוע שם זו בעיה! לא צריך לקבל בונוס על זה שאתה מכריז כי אתה מבצע את המובן מאליו!
מה השלב הבא, לתת לכל איבר בגוף נק"פ, דרג"ש והצלות משלו?

אם מכה בלב אמורה להרוג את הלוחם, קודם שהדמויות יפחיתו אותו ל-1- נק"פ, ואז תתאר פגיעה בלב ותתחיל נאום גסיסה מעוטר בשיעולים ויריקת דם, בזמן שהנק"פ של הלוחם צונח לו לאיטו אל 10-.

וזו הסיבה שאני לא אוהב Called Shots.
למעשה, אם כבר אפשרות לתקוף לכיוון מסויים, זה צריך להיות התקפה עם מחסר לפגיעה *ולנזק*, אשר מסבה מחסרים בגלל פגיעה שהיא לא ממש קטלנית, אבל מאוד מפריעה (פגיעה ברגל למחסר מהירות, למשל).

אני לא רואה שום בעיה בהכרזה על ניסיון לפוגע במקום מסוים בגוף.
כמו כל חוק שהוא בכל שיטה, הכל תלוי איך מיישמים אותו ומתי. שחקנים מנצ'קינים יעוותו כל חוק וינסו לפגוע ליריב בראש בכל פעם. שחקנים שמבינים שמטרת המשחק היא לשחק ולא לנצל חוקים לא יעשו זאת.
אם השחקן אצלך מכריז שהוא רוצה לפגוע ליריב בלב סתם כי בא לו לגמור את הקרב מוקדם- אז הוא כנראה משתייך לסוג הראשון של השחקנים.

בשורה התחתונה לא חייבים חוק מיוחד עבור פגיעות מדויקות, אבל זה רק בגלל 2 סיבות:
1) אי אפשר תמיד לכלול בשיטה את כל החוקים האפשריים, וגם לא צריך. ממש כמו שלא צריך חוק מיוחד עבור דמות שיכורה או דמות עם רגל מעץ או דמות שיש לה קטרקט מתקדם בעין שמאל.
2) ממילא המשמעות של פגיעה מדויקת היא עלילתית או ספציפית למקרים מאוד מסוימים.

עם זאת, אני אסייג ואגיד מראש: אסור למנוע משחקנים פגיעות מדויקות. אם שחקן ביצע מהלכים מקוריים ומתוחכמים ומגיע לו להיות מצ'ופר על מה שעשה- אז אין למנוע את זה ממנו. מה גם שממילא במקרים מסוימים כן צריך פגיעות מדויקות- כדוגמת ניסיון פגיעה בעין המרכזית של בוהה.

אז לסיכום: לדעתי אפשר לחיות עם פגיעות מדויקות בכיף. אני משחק איתן בתור חוק בית כבר כמעט 10 שנים ולא זכורה לי אפילו לא פעם אחת בה הן "הרסו" את המשחק. שחקנים טובים יודעים שלא מכריזים "אני עורף לו את הראש" סתם כך. שה"מים טובים יודעים שהיריבים לא סתם כורתים את יד ימין של כל ד"ש.
אם יודעים לתבל את המשחק בנקודות המתאימות עם אילתורים ו/או חוקים (שימו לב- זה לא חייב להיות חוק), אז זה רק לטובה.

פגיעה באזורים ספציפים תהרוס את המשחק, כי מהר מאוד הדמיות יהיו מנוטרלות.

אבל חוק בית שמאפשר לקחת מינוס להתקפה בשביל פגיעה חמורה, נחמד מאוד.

אבל בשביל זה יש התקפת עוצמה.

אם שחקן שלי היה ממש מתעקש על חוקים הייתי אומר לו שזו פעולה רגילה שגוררת 50% סיכויי החטאה, מחסר -8 להתקפה מחסר -6 לדרג"ש עד תורו הבא והתקפה מזדמנת.
הסתרה מלאה, יצור קטנטן וריכוז שמונע התגוננות.

עריכה: והייתי נותן לעשות את זה רק עם נשק חודר או חותך קל.

חבר'ה, לקחתם את זה מה זה קשה...
פגיעות מדויקות קיימות בהרבה שיטות משחק ואינספור אנשים כבר משחקים איתן. זה ממש לא הורס שום משחק ולא פוגע בכלום. לא צריך לחשוב כל הזמן איך השחקנים יקחו את החוק הזה ויהפכו אותו למנצ'קיני נטו.

אני חוזר שוב על מה שאמרתי: יום יבוא וכל דמות תצטרך לפגוע במשהו במדויק- אין מה לעשות, זה משחק. לתת לזה מחסרים בלתי הגיוניים או לחילופין לקבוע שאין דבר כזה זה פשוט בדיחה לשמה.

כן, לפגיעה מדויקת יש מחסרים. מדובר בפגיעה באזור מאוד מסוים, דבר שלא קורה בדרך כלל. אז זה יגרור עונש להתקפה ובטח גם ליוזמה (אולי אפילו להגנה) באותו סיבוב, אבל לא צריך לצאת מנקודת הנחה שזה לא מתאפשר.
השתמשו בפגיעות מדויקות בדיוק כמו שאתם משתמשים בשדים רבי עוצמה או בדרקונים- הן לא קורות כל יום, וגם לא בכל הרפתקה. הן מתרחשות כשיש סיבה לכך שראוי שהן יתרחשו וזה כדי לקדם את העלילה או כדי לשדרג את משחק התפקידים ולהפוך אוו ליותר כיפי בנקודות המתאימות.

נ.ב- דבר אחרון: אני מסכים בגדול למה שרשם אנטרקס על המחסרים השונים (למרות שלדעתי הם ישתנו בהתאם לאיבר ולסוג היצור בכל פעם, ולא ישארו קבועים אף פעם), אבל למה 50% החטאה? מדוע שאיבר מסוים יהיה מוסתר? מילא אם זה לפגוע בלב ליצור הלובש שריון (וגם אז אני לא ממש מסכים לזה), אבל אפילו בדוגמה שנתן הבחור פה החבורה שלו הרסה את השריון לפני כן, ככה שאין הצדקה לכך.

זה יוצר הרבה יותר אקראיות בקרב ככה. גם ככה יש כאלה שטוענים שפגיעות חמורות יצרו המון אקראיות לא-אתגרית במו"ד, שכידוע זו ההתמקדות של השיטה.

לי יש הסבר הרבה יותר פשוט בשביל מי שמחפש הסבר למה אין פגיעות מכוונות בשיטה:
כי מו"ד לא ריאליסטית.

מה לעשות, מו"ד לא נועדה למשחק ריאליסטי שבו מתעסקים בדברים כאלה. פגיעות מכוונות ומכאניקות תואמות קושי מציאותי לא מצאו את מקומן כי הן פוגעות בזרימה הפשוטה של המשחק. השיטה לא בנויה אפילו להתמודד עם דימום מפצעים או נכות מהם, ואין לה תוסף טווח למי שעומד במקום גבוה יותר.
אני חושב שמי שמחפש פגיעות מכוונות עושה רק טעות אחת: בוחר לשחק במו"ד. יש מספיק שיטות בעולם כדי שתבחרו את השיטה שמתאימה לסגנון האישי שלכם. אם הסגנון שלכם ריאליסטי, יש שיטות מתאימות לזה. אולי חכמים ממני גם מכירים את השמות לשיטות הספציפיות שיתאימו לסגנון שלכם.

אלה שאם השיטות האלה היו עובדות קצת יותר על שיווק והיה להן קצת יותר תקציב היו מכירים אותן. קשה לי להאשים אנשים שהם מתעקשים על מו"ד. בכל חנות ספרים זולה בערך אני מוצא ספר מו"ד. בחנויות גדולות או נחשבות אני מוצא הרבה עותקים של מו"ד ואולי עותק של אחד הנשגבים.
אז אתה מדבר איתי על שיטות שאני יודע שקיימים, אני בטוח שחכמים ממני ייתנו עוד הודעה או שתיים קישור ישירות לכל המידע המועיל על המוצר(לצערם של רבים באנגלית כנראה, עוד מסנן עצום של קהל יעד בישראל), אבל בחנויות הספרים הגדולות בקושי יש של וויט וולף, שהם כן חברה גדולה למדי. לצרכן הפשוט, שבדרך כלל גם לא חבר בפורום של משחקי תפקידים כולשהם ובדרך כלל רכש את הספר היחיד שהוא הצליח להגיע ותו לאו- ספר מו"ד הבסיס גירסא 3- קשה לי לומר שהפתרון לזה הוא החלפת שיטה.

כי אין מה לעשות. פתרונות למו"ד על כל המשתמע לכך יהיו פתרונות. פתרון של שיטת משחק אחרת הם יותר יעילים, אבל לא זמינים לאנשים פשוטים שאין להם כוח לנסוע לחנות נידחת בעיר נידחת/רחוב נידח בתל אביב לחנות נידחת/מדף מאוד נידח בחנות מאוד גדולה שימכור להם את המוצר.

אוקי, בהחלט נסחפתי ואני מתנצל, פשוט, טוב... הפתרון הזה עלה כל כך הרבה פעמים שהייתי צריך לצעוק את זה כבר. ניתן בכיף לדעתי להמציא פתרונות שישנו את מו"ד יכול לעבוד ולא צריך להיםסל בכל עץ שהוא לאחר, בוא נראה... 13 הודעות?

Icedrum אמר/ה:
מכירים את השמות לשיטות הספציפיות שיתאימו לסגנון שלכם.
אני בטח לא חכם יותר ממך, אבל באייקון שאלתי את ננסק על שיטות ריאליסטיות, והוא המליץ לי על GRUPS. לא קניתי אותה בסוף, אבל מרפרוף היא נראת לי נחמדה, מאוד ג'נרית וסופר ריאליסטית.

לא הבנתי מדוע הכנסת פגיעות מדויקות לא יכולה להתקיים במו"ד.
אם אני לא טועה אז עוד בימי מוד"מ- שיטה שהיא פשוטה יותר ממו"ד 3 או 3.5- הייתה אפשרות להכניס פגיעות באזורים מדויקים כחוק אפשרי.

ריאליסטי מדי? את זה כל קבוצה תשפוט בעצמה. אני לא חושב שניתן לשים א האצבע ולומר שחוק X לא מתאים למו"ד רק בגלל שלמישהו מסוים הוא לא מתאים. יש 1001 דרכים להכניס פגיעות מדויקות לשיטת משחק. לא צריך לשלול את כולן מראש. אפשר פשוט לחשוב על דרך שנראית מתאימה ולזרום איתה.
לי אישית לא מתאים שפלאדין הוא סדר-טוב. אז מה? להחליף שיטה...?? או שיותר פשוט יהיה לקבוע שפלאדין יכול להיות כל נטייה שהיא בהתאם לאל שהוא מאמין בו?

חזרה