• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

סייברפאנק 2020

השיטה עצמה - הייתה חלק מהבסיס לשיטה הגנרית מסוף שנות התשעים "פיוז'ן", אבל הביצוע לא היה מוצלח.
סייברפאנק היה להיט בניינטיז, אבל לא יצא לי לשחק במשחקי תפקידים בסגנון הזה - רק לקרוא כמה ספרים בז'אנר, שאני לא לגמרי בטוח שעמדו במבחן הזמן.

סייברפאנק 2020 הייתה רק שיטה אחת משורת שיטות סייברפאנק שיצאו בזמנו - היה גם את "סייברספייס" (התאמה של שיטת האחוזים של רולמאסטר, שזכתה לסקירות אוהדות על ההתאמה הטובה לאווירה הקשוחה והקטלנית של העולם הדיסוטופי של הסייברפאנק), את סייבר-הירו (ספר התאמה לשיטה הגנרית הירו סיסטם, בטח היה גם משהו לגארפס, המתחרה שלה על הנישה הגנרית) וכמובן גם את שאדוראן.

שאדוראן תורגמה גם לעברית, והיא הייתה היתוך מוזר בין סייברפאנק לפנטזיה, עד כדי כך שיש מי שכינו אותה "הדמויות של מטריקס מרביצות למפלצות מו"ד לצלילי מוזיקת טכנו". כנראה זה היה אמור להיות "שער מעבר" ידידותי למשתמש מעולמות פנטזיה גנרית לעולם של סייברפאנק ונודעה לשימצה בזכות כמות הקוביות שצריך היה לגלגל בה. מצד שני, אם רצית לשחק אלף שנוהג באופנוע עתידני של הארלי דיווידסון שמחבר לו למוח עם כבל טלפון ויורה באורקים עם עוזי שמתממשק לו עם כוונת בתוך העין, זה המשחק בשבילך.

משהו מוזר במשחקי וספרי סייברפאנק ששמתי אליו לב תוך כדי הכתיבה - נראה שבגדול הם די פיספסו את המהפכה האלחוטית. כיום כשיש לך ויי-פיי בכל אוטובוס ואתה גולש באינטרנט מהטלפון הנייד, זה נראה קצת מיושן כשכל דבר שם מחובר לרשת עם כבלים.

לסייברפאנק 2020 יצאו 3 מהדורת והרביעית אמורה לצאת החודש (סייברפאנק רד), אבל מאחר ולא שמעתי על תאריך מדויק זה כנראה נדחה לשנה הבאה. המהדורות הראשונות היו בשיטת אינטרלוק והמהדורה השלישית (יצאה ב2005) בשיטת פיוז'ן. הניסיון שלי עם השיטה הוא בעיקר מ-2 חד"פים במהדורה השנייה ששיחקתי ונהניתי.
אם אתה מעוניין מספיק כרגע יש 2 Bundle of Holding לשיטה, הראשון מתמקד במהדורה השנייה והשני בשנייה ובשלישית. וכן, אפשר להתייחס לזה כקידום מכירות לפני סייברפאנק רד.

במרוצללים, לעומת זאת, יש 5 מהודרות ויש לי ניסיון בשלושה מהם ( לא סופר את אנרכיה שאני מכחיש שהיא קיימת ואמורה להציג חוקים פשוטים). למרות שהרבה זמן לא שיחקתי בשיטה ועיקר הניסיון שלי הוא במהדורות 2 ו-3, אני עדיין אקפוץ על ההזדמנות לשחק ב-5 (שבה יש לי מעט ניסיון).

במהדורה 5 של מרוצללים (נראה לי יצאה 2013) המהפכה האלחוטית כבר התקיימה, כמו שסביר להניח יקרה בסייברפאנק רד.

מן הסתם תכני סייברפאנק שנכתבו לאחר מהפכת המידע ומהפכת האלחוט יראו שונה מהתכנים שנכתבו בסביבה הטכנולוגית של סוף האייטיז.

ה"אנאכרוניזמים של העתיד" האלה סתם מוזרים וחמודים במיושנות שלהם. למשל, הקטע ב"איים ברשת" שהגיבורה מקבלת שיחת וידאו מחברה שלה, ומסביר שכדי לחסוך כסף החברה הקליטה את הודעתה מראש ושלחה אותה בשעות הלילה כשהתקשורת זולה יותר. למילניאלים אולי זה יראה מוזר, אבל למי שגדל בתקופה שבה שיחות טלפון בצהרים עלו הרבה יותר מבשעות הערב ואם היית משתמש במודם שלך (שכמובן ישב על קו הטלפון, ותפס אותו) לפני עשר בלילה היית צריך להסביר להורים מאיפה הגיע חשבון הטלפון המנופח, זה נראה הגיוני לגמרי.

במורצללים גם היה קטע שתמיד שיעשע אותי בבעיית התפיסה שלו - מוזכרת שם מלחמה גרעינית בין ישראל ללוב, כי לאמריקאים של סוף האייטיז לוב נתפסה כמו שהיום מסתכלים על איראן - גורם כוח מסוכן והרסני במזרח התיכון (בגלל מספר פיגועי טרור נגד אמריקאים, שמבצעיהם נתמכו על ידי לוב), אבל בישראל עצמה לוב לא נחשבה לאיום ייחוס לא אז ולא אחר כך.

תודה לשניכם.

אני חושב שהתרחקות מאלחוט זה חלק מהז׳אנר, כמו שלרוב אין רובי לייזר או חלליות. דומה בצורה מסוימת לסטימפאנק - הטכנולוגיה הקיימת היא זאת שבני התקופה דמיינו שתפותח. רק שמדובר בעתיד של 1980, במקום 1890.

לגבי סייברפאנק רד, נשמע הגיוני שיוציאו את השיטה קרוב ליציאת המשחק. אני גם מניח שהמהדורה תתייחס לעולם של 2077.

בחלק מהסייברפאנק יש טכנולוגיית לייזר, אבל היא די בסיסית וגדולה מידי - יהיו לך לייזרים נגד לוויינים בחלל ואולי תותחי לייזר שמורכבים על ספינות או בניינים הגנתיים, אבל לא אקדח או רובה לייזר אישי.

אותו דבר עם חלליות - יהיו לך מעבורות חלל ותחנות בסגנון תחנת החלל הבינלאומית ואולי גם מושבה על הירח או אפילו מאדים, אבל לא חלליות קרב שטסות במהירות האור ובין הגלקסיות.

לגבי סייברפאנק רד אני לא כ"כ בטוח (ואין על זה מידע). המהדורה הראשונה של המשחק היא 2013, המהדורה השנייה היא 2020 עם הרחבה ל-2027 והמהדורה השלישית היא 2030. קפיצה ל-2077 זו קפיצה ענקית וכבר ראינו שסידי-פרוג'קט מוציאה משחקים שמתרחשים שנים אחרי החומר עליו הם מבוססים...
מה שמזכיר לי שאחת הסיבות שהמהדורה השלישית של המשחק קיבלה ביקורות שליליות מהמעריצים של המשחקים הקודמים ואני העדפתי לשחק במהדורה השנייה על פני השלישית היא שהעולם עבר שינוי מסייברפאנק לפוסט-סייברפאנק.

חזרה