• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מה' ישנות / OSR קופסא אדומה אלטרנטיבית

לפני כמה שנים, כשהתחילו לצאת המון מוצרי OSR למיניהם, השתעשעתי ברעיון של "קופסא אדומה אלטרנטיבית" - עם מקצועות בסיס חלופיים.
לא ממש עשיתי עם זה משהו, אבל את הרעיונות החצי אפויים שהיו לי אני אניח כאן לפני שאשכח אותם ואולי מישהו אחר ירצה לעשות איתם משהו. למה נזכרתי בהם? בגלל הפרסום פה בפורום של "הספר הכתום" שכלל רשימת לחשים אלטרנטיבית לאלפים.

מה ז"א מקצועות בסיס חלופיים? בקופסא האדומה היו שבעה מקצועות - ארבעה לבני אדם (לוחם, גנב, קוסם וכוהן) ושלושה דמויי אדם (אלף, גמד וזוטון). מה שאני חשבתי עליו הוא שלכל אחד מהם יהיה מקצוע שדומה לו אבל שונה בכמה פרטים, עם או בלי שם אחר. להלן:

ברברי: משתמש בנתונים של הלוחם אבל עם השינויים הבאים:
- יכול ללבוש רק שריונות עור ולהשתמש במגן.
- יכול להשתמש בכל כלי הנשק חוץ מרובי קשת כי הוא לא מכיר ולא אוהב אותם.
- נלחם בצורה אגרסיבית וגורם ל2+ תוסף לנזק שהוא גורם בהתקפות קפא"פ או נשק מושלך.
- לא מאבד את היוזמה כשהוא נלחם עם נשק דו-ידני כגון גרזן קרב או חרב דו ידנית.

נינג'ה: משתמש בנתונים של הגנב אבל עם השינויים הבאים:
- קוביית פגיעה של 1ק6 במקום 1ק4.
- לא יכול ללבוש שריון כלשהו (וכמו כל גנב, לא להשתמש במגן) אבל הדרג"ש הבסיסי שלו הוא 8. בדרגה 5 הדרג"ש הבסיסי שלו משתפר ל-6, בדרגה 9 ל-4 ובדרגה 12 ל-2.
- יכול להשתמש בכל כלי הנשק.
- גורם לנזק בהתקפות לא-חמושות כמו מיסטיקן, כולל העליה בקוביית הנזק וההקבלה לנשק קסום כמו המיסטיקן.
- לא סופג נזק נפילה מ-6 המטרים הראשונים של כל נפילה.
- בדרגה 4 יכול להטיל על עצמו "היעלמות מעין" פעם ביום ולהטיל את הלחש פעם נוספת בכל 4 דרגות נוספות שהוא צובר (פעמיים בדרגה 8, 3 פעמים בדרגה 12 וכו')
- בדרגה 9 יכול להטיל על עצמו "דלת מימדים" פעם ביום.

טמפלר: סוג של אביר ממסדר דתי או מיסטי. משתמש בטבלת הנק"נ והדרגות של האלף כולל הקטע של להיתקע בדרגה 10. עם השינויים והדגשים הבאים:
- כמו אלף או כוהן, קוביית הפגיעה שלו היא 1ק6.
- בלי שאר התכונות המיוחדות של האלף כמו יכולת גילוי, עמידות לשיתוק, שפות, ראיית חושך.
- יכול ללבוש כל שריון, להשתמש במגן ובכל כלי הנשק.
- מטיל לחשי כוהן כמו כוהן באותה דרגה (ז"א בלי לחשים בדרגה 1) אבל לא מגרש אלמתים.

מכשף: משתמש בנתונים של הקוסם אבל יכול לבחור באחת משתי האפשרויות הבאות:
- קסם לבן: מסוגל לגרש אלמתים כמו כוהן באותה דרגה.
- קסם ירוק: רשימת הלחשים שלו מבוססת על לחשי דרואיד בנוסף ללחשי קוסם. בכל מקרה הוא צריך ספר לחשים.

עלף: נראה כמו אלף, עם השפות, ראיית החושך, הגילוי והעמידויות של אלפים, אבל השינויים והדגשים הבאים:
- קוביית פגיעה של 1ק6.
- יכול ללבוש רק שריון עור, שריון קשקשים ושריון שרשראות ולא להשתמש במגן.
- יכול להשתמש בכל כלי הנשק.
- משתמש בטבלת הנק"נ של הלוחם ומתקדם בדרגות כמוהו.
- מטיל לחשי דרואיד (ורק לחשי דרואיד) כאילו הוא כוהן באותה דרגה (ז"א בלי לחשים בדרגה 1)

ננס: משתמש בנתונים של הגמד חוץ מהשינויים הבאים:
- משתמש בטבלת הנק"נ של אלף כולל הקטע של להיתקע בדרגה 10
- קוביית פגיעה של 1ק6
- מטיל לחשי קוסם כמו אלף באותה דרגה.

בן-מחצית: משתמש בטבלאות והנתונים של זוטון כולל הקטע של להיתקע בדרגה 8 והשינויים והדגשים הבאים:
- יכול ללבוש רק שריון עור ולא להשתמש במגן.
- בעל כשרונות של גנב בדרגה זהה לשלו.

לא רוצה להרוס את החגיגה, אבל תחת המטריה הרחבה של OSE, הוסיפו עוד המון גזעים וקלאסים מוכנים למשחק ופשוטים (כיאה לOSR) ממליץ להעיף מבט גם שם כולל מה שיצא בZines של OSE שנקרא Carcass Crawler.

די ברור לי שאני לא מביא איזו בשורה חדשה, אבל פחות מרתק אותי כרגע כמה מקצועות וכו' למו"ד בקופסאות מישהו אחר כתב איפשהו באינטרנט - סתם בא לי לשתף רעיונות שהיו לי למקרה שמישהו ירצה לעשות איתם משהו.

די ברור לי שאני לא מביא איזו בשורה חדשה, אבל פחות מרתק אותי כרגע כמה מקצועות וכו' למו"ד בקופסאות מישהו אחר כתב איפשהו באינטרנט - סתם בא לי לשתף רעיונות שהיו לי למקרה שמישהו ירצה לעשות איתם משהו.
אחלה, אני האחרון שיעצור יצירתיות :)
רק אומר שחלק מהדברים קיימים כבר ולא בקטע של "מישהו כתב איפשהו באינטרנט", אלא חומר רשמי של השיטה.
כמובן שכמו בכל משחק, שיטה או דבר, אף אחד לא מונע ממך לכתוב דברים איך שנראים לך.

חזרה