• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 לקחת 20

התשובה הטובה ביותר
בהחלט אין אפשרות לקחת 20 במו"ד 5, או לקחת 10. מה שכן יש זה "תוסף פאסיבי" של 10+תוסף המיומנות, שמשמש יותר את המנחה. נגיד אם לנוכל שלי יש תוסף +5 לחוכמה (תפיסה), והוא הולך במסדרון שבו יש מלכודת שהד"ק להבחין בה הוא 14, הנוכל יוכל לשים לב למלכודת בלי לחפש באופן אקטיבי. זה בעיקר בשביל המנחה, והאמת שאני לא חושב שזה טוב במיוחד. אבל זה כן הגיוני.

מבחינת לגלגל שוב חיפוש, אני אשאל ככה- איזו סיבה פנים-משחקית יש לך לגלגל מחדש חיפוש? נכשלת, הדמות שלך חיפשה ולא מצאה כלום. אין לה סיבה לנסות שוב. הצלחת, הדמות שלך מצאה משהו. אין לה סיבה לחשוב שהיא פספסה משהו.
בכל מקרה אני חושב שזה להחלטת המנחה, אני בהחלט מתנגד לגלגול מחדש וחושב שזו חשיבה מטא-משחקית די מגעילה. אבל אני מכיר מנחים שלא כזה אכפת להם.
בהחלט אין אפשרות לקחת 20 במו"ד 5, או לקחת 10. מה שכן יש זה "תוסף פאסיבי" של 10+תוסף המיומנות, שמשמש יותר את המנחה. נגיד אם לנוכל שלי יש תוסף +5 לחוכמה (תפיסה), והוא הולך במסדרון שבו יש מלכודת שהד"ק להבחין בה הוא 14, הנוכל יוכל לשים לב למלכודת בלי לחפש באופן אקטיבי. זה בעיקר בשביל המנחה, והאמת שאני לא חושב שזה טוב במיוחד. אבל זה כן הגיוני.

מבחינת לגלגל שוב חיפוש, אני אשאל ככה- איזו סיבה פנים-משחקית יש לך לגלגל מחדש חיפוש? נכשלת, הדמות שלך חיפשה ולא מצאה כלום. אין לה סיבה לנסות שוב. הצלחת, הדמות שלך מצאה משהו. אין לה סיבה לחשוב שהיא פספסה משהו.
בכל מקרה אני חושב שזה להחלטת המנחה, אני בהחלט מתנגד לגלגול מחדש וחושב שזו חשיבה מטא-משחקית די מגעילה. אבל אני מכיר מנחים שלא כזה אכפת להם.

התשובה הטובה ביותר
סבבה, אם הדמות שלך יודעת בבירור שהיא הפילה את הארנק במקום מסוים, היא תמשיך לחפש עד שתמצא, כי היא יודעת שהוא שם. אבל אם דמות נכנסת לחדר ומתחילה לחפש דלתות סודיות, ולא מוצאת, היא לא פשוט תמשיך לחפש לנצח.

ספר הכללים די עמום בנושא של "האם אפשר לחזור על פעולה שוב ושוב" - יש כאן שיקול דעת של המנחה. למשל, כישלון בבדיקת טיפוס פירושו בדרך כלל שלא הצלחת לטפס בכלל, או שנפלת בחצי-גובה (וחטפת נזק) אבל אתה יכול לנסות שוב. אם לכאורה יש לך זמן סביר לנסות משהו סביר שוב ושוב, אז לא צריך לגלגל בכלל.

ככלל אצבע, אפשר להגביל את מספר הפעמים - למשל, בנסיון נוסף לפרוץ את אותו מנעול, כישלון פירושו שהמנעול נתקע או כלי הפריצה נשבר.

אבל כלל האצבע המועדף עלי- אפשר לגלגל שוב את הבדיקה רק אם חל שינוי בתנאים - ז"א אם יש שינוי ביתרון/חיסרון לבדיקה, בד"ק שלה או בתוסף לגלגול. למשל - אם נכשלת בבדיקת חיפוש, כל בדיקת חיפוש נוספת תיכשל אוטומטית, אלא אם כן תשתמש במשקפי קסם (שנותנים לך יתרון) או תעצום עיניים ותחפש בעזרת חוש המישוש (עם חיסרון) - אבל אם נכשלת גם הפעם, תצטרך שוב שינוי אחר כלשהו בתנאים כדי לנסות.

מהדורות ישנות של מו"ד היו הרבה יותר מחמירות - אם נכשלת בפעולה כגון פריצת מנעול או גילוי דלתות סתרים, לא יכלת לנסות שוב עד שתעלה דרגה!

Nextorl אמר/ה:
החלט אין אפשרות לקחת 20 במו"ד 5, או לקחת 10. מה שכן יש זה "תוסף פאסיבי" של 10+תוסף המיומנות, שמשמש יותר את המנחה. נגיד אם לנוכל שלי יש תוסף +5 לחוכמה (תפיסה), והוא הולך במסדרון שבו יש מלכודת שהד"ק להבחין בה הוא 14, הנוכל יוכל לשים לב למלכודת בלי לחפש באופן אקטיבי. זה בעיקר בשביל המנחה, והאמת שאני לא חושב שזה טוב במיוחד. אבל זה כן הגיוני.

בדקתי שוב בספר השה"מ, והתשובה שם מתחלקת לשני חלקים.

אם זו פעולה שאפשר לחזור עליה שוב ושוב (כמו לחפש דלתות סתרים במקום מצומצם, לשבור דלת וכו') אז אפשר לנסות כמה פעמים שתרצה וזה רק גוזל זמן - ההנחה שם היא שאם הדמות מקדישה לעניין פרק זמן ארוך במיוחד (פי עשר מזמן רגיל) אז היא תצליח, אלא אם כן זה משהו בלתי אפשרי.

ככלל אפשרי, הם מציעים שאם הד"ק של המשימה הוא התכונה הרלוונטית פחות חמש, אז הדמות מצליחה אוטומטית - כדי למנוע מצבים בו הברברי עם כוח 20 בועט שוב ושוב בדלת ולא מצליח לפרוץ אותה בגלל גלגול גרוע, ואז מגיע קוסם עם כוח 10 ובגלל גלגול מוצלח שובר אותה. הם גם מזהירים שזה לא מומלץ ככלל קבוע, כי אז דמויות עם תכונה של 20 יצליחו אוטומטית כמעט כל הזמן (לרוב הדברים יש ד"ק 15 ומטה) ואז תצטרך סתם להעלות את הד"ק.

חזרה