• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

ספוילר שאלות על הספרים של "גורלו של אפולו" )ריק ריירדן)

הארי והרמיוני?
אפשר לומר, אם כי ב"אוצרות המוות" כמעט היה איזה ריב קרב עד המוות כשרון חשב שהארי בזוגיות עם הרמיוני או משהו, לא בדיוק הבנתי את הקטע הזה...

לפי הכתוב בספר, סאמרה גדלה אצל אמה עד שמתה ואז היא הגיעה לסבה וסבתה. אני מניח שהחלק שלא נאמר הוא ששירותי הרווחה מסרו אותה לסבה וסבתה. מכל מקום,
החלק שחסר לי כאן זה איך היא מתה. כי שוב, זה אומר הרבה.

היחס אליה בקהילתה הוא כאל ממזרה - מה שמעמיד בסימן שאלה אלו ילדים היא מלמדת בשיעורים פרטיים - מה שמסביר למה היא כזו מעוצבנת.
היא מלמדת אנשים מחוץ לקהילה. והיחס כאל ממזרה הוא די משלים אם מבינים שהיא... ובכן, נולדה מחוץ לנישואים וחיה בחברה מסורתית.

התחלתי לקרוא מחדש את הספר, ומלבד העובדה שהגעתי למסקנה שהפאסיב-אגרסיב של מאגנס קצת מעצבן אותי, סאמירה בכלל לא משכנעת כמישהי שעברה חינוך מוסלמי מסורתי כלומר הייתי מצפה ממישהי כזאת להיות יותר אסרטיבית מאיך שהיא מרשה לעצמה להתנהג עם מאגנס. בכ
מאגנס הוא ילד רחוב נטול הורים, להיות יותר אסרטיבית כלפיו, גם בתור ממזרה יתומה זה בערך לבעוט בסוס מת.

. אני חייב לציין שלאור העובדה שעד לאחרונה בערב הסעודית לא הרשו לנשים לנהוג, טייסת הוא לא בחירת קריירה מובנית מאליו למוסלמית. מצד שני, אני עדיין לא מבין איך מהנדסת נעשתה לבחירה מקובלת מבחינתם.
וכאן אנחנו שוב חוזרים להתחלת הדיון על ההבדל בין "מולדת ישנה" לבין " אנחנו באמריקה לעזאזל", וסמירה היא דור שלישי באמריקה, הרתיעה שלנו מטייסת מוסלמית אמורה להיות מסיבות אחרות לחלוטין. אגב, היא לא מזכירה רצון ללמוד רפואה כמו אמא ? זכור לי שהטיסות זה בגדר תחביב.

עריכה אחרונה:
וכאן אנחנו שוב חוזרים להתחלת הדיון על ההבדל בין "מולדת ישנה" לבין " אנחנו באמריקה לעזאזל", וסמירה היא דור שלישי באמריקה, הרתיעה שלנו מטייסת מוסלמית אמורה להיות מסיבות אחרות לחלוטין. אגב, היא לא מזכירה רצון ללמוד רפואה כמו אמא ? זכור לי שהטיסות זה בגדר תחביב.
מממ... היא כרגע בשלב הוולקירי שלה, נראה לי. מאז שהיא הייתה ילדה, היא חלמה להיות טייסת וסבא וסבתא בחרו לעודד את בחירת הקריירה שלה. מאגנס עצמו מדבר על כך שסאמירה תהיה הטייסת המוסלמית-אמריקנית הראשונה בקטע שהיא תייצג בגאווה את הקהילה שלה אם כבר מדברים על מודעות למטען היסטורי. על כל פנים, סאמירה אמריקאית לחלוטין פרט לאמונתה. הטענה שלך הייתה, אאז"נ, שריירדן מבחין בין אלה שאבות אבותיהם באו על המייפלאוור לבין אלה שלא ואני טענתי שהוא לא עושה את האבחנה הזאת משום שבעיניו היא חסרת כל משמעות.
מאגנס הוא ילד רחוב נטול הורים, להיות יותר אסרטיבית כלפיו, גם בתור ממזרה יתומה זה בערך לבעוט בסוס מת.
היחס של סאמירה למאגנס הוא יחס מקנטר. אם היא הייתה מתייחסת כך לגבר מוסלמי מסורתי, הוא היה לא מקבל את זה באותו האופן שמאגנס מקבל את זה. ולכל הפחות, הוא היה מסיים את הקשר איתה.

לא, למרבה הצער, בתוך דיעותיו הלכאורה מתקדמות של ריידן, הוא מאמץ את השובינזם שבתרבויות האלו די בקלות, וכמובן שהוא יכל להעביר את כל הדיון הזה בהתייחסות די פשוטה לכל הנושא.

והתוצאה היא שזה לא לעזאזל המולדת הישנה כמו בתחילת השרשור, אלא אימוץ של חלק מהותי בתרבות, סליחה, החלקים הרלוונטיים בתרבות, יש לי הרגשה שאת הפוליטיקה הנפיצה של "אירלנד בתור חלק מהממלכה המאוחדת" הוא די לא אימץ.

שוב, אנחנו לא מתווכחים על זה שתרבות היא רב מימדית, אלא על התפיסה של "לעזאזל המולדת הישנה", שלא ממש עובדת בספרים.
לגבי אימוץ שובניזם שבתרבויות אחרות-
אני חושב שיש קרוסאובר לא פשוט מבחינה פרוגרסיבית- ערכים כמו פמניזם מול הרצון לא להיןת "פטרוני" ו"קולנאליסט'.

אבל האמת שאני לא מכיר מספיק איך מוסלמים מתנהלים באמריקה.
גם לא ברמת ההכרות שטחית במדיה.

בזמנו כשקראתי את הסדרה הנורדית חשבתי שהסיבה לכך שריירדן הכניס דמות מוסלמית היא בגלל הדמיון בין התרבויות. לאחר שסיימתי את קריאת הספר, הגעתי למסקנה שהוא עשה את זה בגלל הקשרים ההיסטוריים בין התרבויות (וצדקתי. הוא אמר שזו הייתה אחת ההשראות לדמותה). לדוגמא הוא החמיץ את ההזדמנות להזכיר את בוראק הסוס המעופף של הנביא מוחמד כשמאגנס מזמן את אחד מצאצאיו של סלייפניר. ולבסוף, סצנת הגיוס של סאם היא אחת לאחת האירוע שעושה מוסלמים לשאהידים והרקע של סאם הוא רקע קלאסי למחבלות כלומר הסיבה לכך שהם עושים את זה היא משום שזו הדרך הקצרה לגן העדן שלהם (יש להם גם סיבות יותר ארציות לעשות את זה, כמובן.) ייתכן שהסיבה שריירדן לא עשה את ההשוואה המתבקשת היא כדי לא ליצוק שמן למדורת האיסלמופוביה בארצות הברית - ולהזכיר למה _כן_ צריך לפחד מקנאים מוסלמים - ובכך לחטוא לסיבה לכך שהציב בספר את דמותה של סמירה. ולבסוף, קשה לי להאמין שמישהי שחונכה לשמור מגע מגברים תיתן מרפק לגבר שאיננו ארוסה כמו מגנס.

לגבי הדתיות של סאמירה, אתן את השתי דרכמות כסף שלי-
דתיות זה ספקטרום בסופו של דבר, עם רמות הקפדה שונות בתחומים שונים

אני זוכר בהיותי בני"ש שרציתי להזמין פיצה עם טונה ןהמוכר שהיה בעל חזות ערסית קצת מפחידה צרח עלי.
"אין לך בושה?! השתגעת? זה מקום כשר!!!"
וזה בערך המטלה שאני מדחיין
)לכתוב מחזה על איזה פלג ביהדות המודרנית הוא ה"יורש האמיתי" של היהדות המקורית)

אין לי מספיק קונטקסט על איסלאם. אז.

לגבי אלבוראק-
לכתוב על סיפורים של דתות מונותיאסטיות מובילות בעולם בתור מיתולוגיה זה תמיד טעון ואם דיברנו על רגישות לאסלאם, זה בדיוק מסוג הדברים שלפחות בזירת המדיה החברתית עלול לטרגר מוסלמים.
עזוב. רק הויכוח הפרשני של איפה מוחמד החנה את הסוס שלו זה נושא למלחמות מאוד מילוליות-

אז זה חתיכת תפוח אדמה לוהט

וזו הסיבה, לדעתי, שריירדן מעדיף לכתוב רק על דתות שהוא קיבל הבטחות שכל מאמיניהם קבורים מתחת לאדמה (לא תמיד זה עובד. קראתי שהוא קיבל כמה מכתבים זועמים מכמה מאמינים שנעלבו מההקטנה שעשתה סאמירה לאלי האסגרד בספר השני.). למקרה והמאמינים בחיים, הוא שוכר סופרים בני אותה התרבות שיפרסמו את ספריהם בהוצאת היפריון שאותה הוא מנהל.

עכשיו, בסדרה ההודית, מיני, היפוכנדרית מקצועית, מעדיפה כיפאק מרפק בטענה שהוא מעביר פחות מזהמים מכיפאק רגיל. ייתכן שאותו הגיון מוזר עובד לגבי המחווה הפיסית הזו של סאם. זו פשוט מחווה של החבר'ה שקצת לא הסתדרה לי בראש עם הרקע שלה מכל מקום. גם כך נראה על פניו שסאם שייכת לקצה המתון של הספקטרום הדתי - אפשר להבין את זה מכך שהיא לא מכסה את הפנים שלה אלא רק את שיערה.

ושוב אנחנו חוזרים לנקודת הפתיחה של הדיון הזה ( אגב, אולי כדאי להוסיף אזהרות ספויילרים גם לסדרה על מאגנוס צ'ייס ? ) - כמה אנחנו רואים בדמות הזו נערה אמריקאית רגילה ועד כמה אנחנו מסמנים אותה כחלק מהמיעוט שהיא שייכת אליו - תסתכלו כמה מהציפיות בשרשור הזה ( אני לא מצטטת) המנעות ממגע בגברים, דיבור שאינו רואה בה שווה וציפיה לכיסוי פנים ( מה ?!) לא יופנו כלפי אף דמות של נערה אמריקאית אחרת.

ז"א, למרות שמדובר בנערה אמריקאית שגדלה ומיועדת לחיות בבוסטון ( מוזמנים לתקן אותי, לא זוכרת איפה זה באמת ממוקם) הציפיה היא שהיא תתנהג כמו נערה כפרית ממצרים.

כמה הערות בהקשר הזה :
1. כיסוי פנים, בין אם זה "רק" רעלה או כיסוי פנים מלא שייך לצד הקיצוני מאוד של האיסלאם. במדינות מערביות יחסיות ( אני כוללת כאן את טורקיה, רק בשביל לסבר את האוזן מה זה מערבי) רעלה תסמן אותך כקיצונית דתית. במדינות מערביות נוצריות ( כמו ארה"ב) כיסוי השיער הוא הצהרה מאוד ברורה לגבי רמת הדתיות.

2. היא טייסת, כיסוי פנים לא רק מסתיר את הפנים שלה, אלא גם חוסם לה את שדה הראיה (כן, היא טסה על סוס מעופף וזה מה שמפריע לי, אבל עדיין).

לגבי אימוץ שובניזם שבתרבויות אחרות-
אני חושב שיש קרוסאובר לא פשוט מבחינה פרוגרסיבית- ערכים כמו פמניזם מול הרצון לא להיןת "פטרוני" ו"קולנאליסט'.
אם סאמירה הייתה מקרה פרטי של שובינזים מאומץ, הייתי יכולה לקבל את הטענה הזו. היא לא.
וגם במצב הזה - אתה פוגע באיזשהו מיעוט, תתמודד עם הביקורת הזו.

ושוב אנחנו חוזרים לנקודת הפתיחה של הדיון הזה ( אגב, אולי כדאי להוסיף אזהרות ספויילרים גם לסדרה על מאגנוס צ'ייס ? ) - כמה אנחנו רואים בדמות הזו נערה אמריקאית רגילה ועד כמה אנחנו מסמנים אותה כחלק מהמיעוט שהיא שייכת אליו - תסתכלו כמה מהציפיות בשרשור הזה ( אני לא מצטטת) המנעות ממגע בגברים, דיבור שאינו רואה בה שווה וציפיה לכיסוי פנים ( מה ?!) לא יופנו כלפי אף דמות של נערה אמריקאית אחרת.
... אבל היא לא נערה אמריקאית רגילה. היא מוסלמית אמריקאית. קיימים מקרים של מוסלמים אתאיסטים כמו שיש יהודים אתאיסטים. זה לא המקרה איתה. בכל מקרה, נתתי את עניין כיסוי הפנים כדוגמא לכך שהיא מוסלמית אדוקה מתונה (במקרה יצא לי לראות בכתבה שעסקה במנהל שאסר על מוסלמית ללבוש רעלה תמונה של מוסלמית אדוקה ממנה ולה יש כיסוי ראש כפול - גם רעלה וגם ניקאב (?))

התכוונת לנערה כפרית מעיראק. המשפחה של סאמירה באה מעירק. ייתכן שאני משליך ממנהגי היהדות פה שיצא לי להיתקל בהם פה ושם. אני באמת לא בקיא באורחות המוסלמים באמריקה.

למיטב זכרוני, הרעלה של סאמירה מתפקדת גם כקסדת ולקירי. היא אמרה שהיא עשתה לה התאמות מיוחדות. אם היא הייתה טייסת במטוס, לקסדה שלה היה גם כיסוי פנים להגנתה.

למיטב זכרוני, הרעלה של סאמירה מתפקדת גם כקסדת ולקירי. היא אמרה שהיא עשתה לה התאמות מיוחדות. אם היא הייתה טייסת במטוס, לקסדה שלה היה גם כיסוי פנים להגנתה.
החיג'אב שלה אכן מתפקד כמין גלימת היעלמות, ומצויין כמה פעמים שהיא מרגישה מספיק בנוח עם מגנס והאחרים על מנת להוריד אותו.

... אבל היא לא נערה אמריקאית רגילה. היא מוסלמית אמריקאית. קיימים מקרים של מוסלמים אתאיסטים כמו שיש יהודים אתאיסטים. זה לא המקרה איתה. בכל מקרה, נתתי את עניין כיסוי הפנים כדוגמא לכך שהיא מוסלמית אדוקה מתונה (במקרה יצא לי לראות בכתבה שעסקה במנהל שאסר על מוסלמית ללבוש רעלה תמונה של מוסלמית אדוקה ממנה ולה יש כיסוי ראש כפול - גם רעלה וגם ניקאב (?))
בקצרה - קח חומר קריאה על כיסויי ראש מוסלמיים. שים לב שהשניים הימנייפ - שמכסים פנים, אינם שייכים לזרם מתון כלשהו.

חזרה