גלגול גורלי, מאחורי הקלעים של העונה הראשונה

גלגול גורלי, מאחורי הקלעים של העונה הראשונה

פורסם ב18 ספטמבר 2018
נכתב על ידי האיש הזקן

גלגול גורלי היא תוכנית רשת של מבוכים ודרקונים, והראשונה בעברית שבה מצלמים משחק תפקידים שולחני. הפרק השלישי של העונה הראשונה כבר נמצא בערוץ היוטיוב שלנו, ובשבוע הקרוב אנחנו מתחילים את מימון ההמון לעונה השנייה שלנו. ההרפתקה האדירה הזו שנקראת היא גלגול גורלי היא חוויה מדהימה עבור כולנו, גם כמשתתפים בתוכנית וגם מהמשוב הנהדר שאנו מקבלים. אך מעבר לכך, אנו מאמינים שגלגול גורלי יכולה להיות פתח למשחקי תפקידים (התחביב הטוב ביותר בעולם!) גם לדור חדש של שחקניות ושחקנים.

זה זמן טוב לדבר על הרקע של התוכנית, כיצד היא נולדה, מדוע אנו עושים את זה, ולחשוף קצת מאחורי הקלעים של העונה הראשונה - כשביחד עם התמיכה שלכם במימון ההמון, נתחיל לעבוד על העונה השנייה, לאחר הסיום המותח של העונה הראשונה (ספוילר :) ) וכמובן עם הלקחים והמשוב שקיבלנו ממכם. ניתן לעקוב אחרי עדכונים בעמוד הפייסבוק של הפונדק וכאן באתר.

elven monastery

גלגול נולד

רבים ממכם שמעו על תוכניות באנגליות של Actual Play (כך נקרא הז'אנר באנגלית, מוזמנים להציע שמות בעברית) כגון Critical Role, Force Grey, HarmonQuest וכך הלאה. רוב-רובן של התוכניות הללו משודרות ביוטיוב, ומהוות היום את אחד מהטרנדים הלוהטים בתחום משחקי התפקידים: חבורה רגילה שמשחקת מול מצלמה, בעוד אנשים אחרים צופים בתוכנית כתוכנית בידורית. גם בארץ יש לתוכניות הללו מעריצים רבים, כולל בקאסט של גלגול גורלי.
הטריגר שלי להרים את הפרויקט הזה הגיע כאשר קראתי כתבה שתיארה כיצד מחצית מהשחקנים החדשים מגיעים למבוכים ודרקונים בזכות תוכניות רשת. זה גרם לי לפרסם פוסט בנושא בפורום הפונדק, גם על הרצון שלי לראות תוכנית כזו בעברית שפונה לקהל מקומי. הדיון אמנם התמקד בשאלה האם תוכניות כאלו עובדות או לא - כולל תגובה של פלאפי, הלא הוא אורי גיל, היוצר של גלגול גורלי. זה קרה בנובמבר שנה שעברה.

מפה לשם, המחשבות לא הפסיקו, ואני ואורי נפגשנו - אורי הוא בוגר לימודי קולנוע ועם כל הרקע וההבנה בתחום שנדרשת כדי להרים תוכנית כזו. לי היה את הידע בארגון וניהול פרויקטים וכמובן את התשתית של הפונדק. מה שהיינו צריכים זה מנחה. בשלב הזה (באזור פברואר) פנינו למיכאל גורודין, בעל ניסיון עשיר בהנחייה בכנסים שונים, ולחבורות רבות - ובעברו יושב ראש העמותה למשחקי תפקידים בישראל. מיכאל התלהב והסכים להיות המנחה של גלגול גורלי. בחרנו שיהיו בתוכנית ארבעה שחקנים, כך שיהיה דגש על הדמויות, משם המשכנו וגייסנו את שלושת השחקנים המוכשרים הנוספים: איתמר קרביאן, טליה נירגד-חסון ויובל סול בוקר. החבורה של גלגול גורלי הייתה מוכנה, עכשיו רק היה צריך הרפתקה ולצלם!

יוצאים מהמקדש אל העולם הגדול

ההתלבטות הראשונה שלנו הייתה בנוגע לשיטה. זה נגמר מהר - מבוכים ודרקונים 5 מציעה שילוב מנצח של מבוכים ודרקונים עם שיטה זורמת ומהירה, שמתורגמת היטב למשחק על המסך - אין צורך להסביר חוקים מורכבים וכמות הפעמים בהם נדרש לעיין בספר החוקים כדי לקבוע האם פעולה מסוימת אפשרית או לא, או לאתר כל מיני מכאניקות אזטוריות נמוכה מאוד. החסרון המהותי של של מבוכים ודרקונים עבור גלגול גורלי, 5 היא שהשיטה לא מתורגמת לעברית - אבל מי שרוצה להתחיל לשחק בהשראת התוכנית יכול גם לשחק בפאת'פיינדר, אם עברית זה חובה. 

כעולם מערכה, גלגול גורלי מתרחש בעולם של איי הסערה, אך בקו-זמן מוקדם יותר מאשר זה שמופיע בספרים. בעוד שברשומון השנה היא 143 אחרי הקריעה, הארוע האפוקליפטי שקרע יבשת שלמה לגזרים ויצר את איי הסערה, מיכאל העדיף למקם את הסיפור מיד לאחר הקריעה, בעולם שעדיין שסוע והתוהו בו עדיין גולמי. בזמן זה התרבות יותר מעורערת, ואין עדיין כוחות יציבים ששולטים באיים השונים. מי שצופה בפרקים שם לב גם שהתוהו עוצמתי יותר, והסדר מנסה לאשש את השליטה שלו בעולם. 

את מקדש האלפים של האל ארוניוס בו הדמויות למדו, התגוררו או הגיעו אליו כאל מקום מפלט, יצרנו יחדיו - כך שכל אחד מאיתנו תרם לו תרומה משלו. לחוקים שלו, להיסטוריה שלו, ולאנשים שבו. אחת ההחלטות הייתה שכל הדמויות שלנו מכירות מראש, ולפחות בעונה הראשונה, אנו יוצאים למשימה בשם המקדש. בעונה השנייה, אני משער שניתקל באתגרים חדשים - והדמויות שלנו ירצו כבר לעשות דברים שלא בהכרח מתאימים לראשי המסדר... :) 

שקט, מצלמים

במקביל לפיתוח של גלגול גורלי בפן של העלילה - ההרפתקה והדמויות - אורי והצוות גם שקדו על הקונספט של התוכנית בפן הטכני. אבל ראשית היינו צריכים להחליט על פורמט התוכנית - ההתלבטות לגבי שידור חי שמועבר בסטרימינג לעומת צילום מראש ואז עריכה הייתה קלה יחסית. כולנו אנשים עובדים, וההתחייבות לצילום תוכנית בסטרימינג אחת לשבוע או שבועיים הייתה מעבר למה שרצינו. ייתכן שבעתיד נשנה החלטה זו, אך גם בעונה השנייה מתוכנן לצלם את התוכנית מראש.

מצד שני, אחד היעדים שלנו במימון ההמון הוא להגדיל משמעותית את כמות הפרקים, באמצעות התמיכה שלכם. ההחלטה שלנו הייתה ללכת על האיכות הגבוהה ביותר האפשרית - כלומר שימוש במספר מצלמות (ארבע מצלמות לשם דיוק), ובמצלמות איכותיות המשמשות לצילומי סדרות וסרטים, ולא במצלמות ביתיות. באותו אופן, גם יתר הציוד ששימש לצילום היה מקצועי. כמובן שלכל דבר יש מחיר, וכך בתקציב הזמין מימנו יום צילומים בודד. זה המקום גם להגיד תודה לעמותה למשחקי תפקידים בישראל, שתמכה במימון התוכנית. 

את אורך הפרקים קבענו על בין 30 ל-40 דקות נטו, כלומר צילום ברוטו של כשעה. אורך זה נקבע לפי מה שראינו בתוכניות בחו"ל. נכון שקריטקל רול נמשך ארבע שעות, אבל זה פורמט ארוך גם מבחינת הצופים וגם מבחינת ההפקה - בייחוד לאור מגבלות התקציב שלנו. 30-40 דקות של פרק מאפשר להכניס שתי סצנות לפחות לכל פרק, או סצנה אחת גורלי וארוכה יותר... כמו בפרק הסיום של העונה הראשונה. החלטה נוספת הייתה לשחרר פרק אחת לשבועיים. התלבטנו ארוכות בנוגע לתדירות הזו, כי רבים רגילים לתדירות של פרק בשבוע. אני שמח להגיד שהתכנון לעונה השנייה היא גם יותר פרקים, אך גם להעלות את התדירות לאחת לשבוע.

יום הצילום נקבע במועדון המשחקים נקסוס בראשון לציון, שתרמו לנו את הלוקשיין שלהם לטובת הצילומים - וזה מקום נהדר לצלם בו תוכנית, עם המון תפאורה ואווירה מתאימה למשחק של מבוכים ודרקונים. היום עצמו התחיל בחמש בבוקר, כשצוות ההפקה הגיע למחסן הציוד ואסף אותו, בעוד חברי הקאסט הגיעו למקום סביב תשע ואז התחלנו ביום הצילומים של העונה הראשונה - כיף ומוזר יחדיו :) אף אחד מאיתנו לא השתתף בתוכנית כזו קודם לכן אז זה היה חדש לכולנו.

לאחר יום הצילומים, אורי התחיל במלאכה המדהימה של עריכת החומר הגולמי לכדי הפרקים הסופיים אותם אתם רואים בימים אלו ממש. אנו מאוד מרוצים מהתוצאה ולכן כבר התחלנו בתכנון העונה השנייה של גלגול גורלי!

המסע ממשיך

הפרק האחרון של העונה הראשונה מתוכנן לעלות לאוויר ב-10 לאוקטובר, והוא ישנה את פני איי הסערה! אך העבודה על העונה השנייה התחילה כבר כעת ובחג סוכות נפתח את מימון ההמון של גלגול גורלי - העונה השנייה. ביחד עם התמיכה שלכם בגלגול גורלי, אנו שואפים לפחות להכפיל את כמות הפרקים בעונה השנייה. למדנו הרבה בתהליך - בפן של מיכאל כמנחה בהיבט כתיבת הרפתקאות למדיום מצולם, בפן שלנו כשחקנים בהכרת הדמויות שלנו וההשתלבות שלנו בעולם ובהרפתקה, וכמובן בפן הטכני, של ההפקה, הצילום והעריכה של תוכנית רשת של מבוכים ודרקונים! העונה השנייה תהיה טובה יותר, ארוכה יותר ועם עוד יותר קוביות (ואולי גם מיניאטורות!)

נשמח לשמוע מה אתם חושבים על התוכנית, על העונה הראשונה וגם על התוכניות שלנו לעונה השנייה וכמובן לענות על עוד שאלות - בתגובות או בפאנל גלגול גורלי באייקון.

אודות האיש הזקן

שחקן משחקי-תפקידים מזה 25 שנה, ובנוסף חובב מושבע של משחקי לוח וקלפים. בעלי אתר הפונדק.

מאמרים נוספים של כותב זה

האיש הזקן