Little Wizards, קוסמים קטנים - סקירה למשחק תפקידים לילדים

Little Wizards, קוסמים קטנים - סקירה למשחק תפקידים לילדים

Information
פורסם ב03 מאי 2020
נכתב על ידי האיש הזקן

Little Wizards, קוסמים קטנים משחק תפקידים לילדים

שם המוצר: קוסמים קטנים

שיטה: Little Wizards

כותבים: Antoine Bauza

שפת המוצר: אנגלית, תרגום לעברית

מספר עמודים: 128 עמודים

מוציא לאור: Crafty games, תרגום על-ידי איתי חורב

מחיר מומלץ לצרכן: 30 דולר, 99 ש"ח

דרוג המוצר: 3.5 מתוך 5


קוסמים קטנים הוא משחק תפקידים שמיועד להורים שרוצים לשחק עם הילדים שלהם בתחביב הנפלא של משחקי תפקידים. המשחק יצא לאור במקור בצרפתית, תורגם לאנגלית ואז תורגם לעברית על-ידי איתי חורב - הוא זמין לרכישה בחנות גיבורים. קוסמים קטנים מפורסם כמיועד לגילאי 6-10, אם כי מניסיוני הוא יותר מתאים לטווח הגילאים של 5-8, כפי שארחיב בהמשך.

המשחק מתרחש בעולם פנטזיה מקורי בשם עולם המטבע, שבו יש קוסמים ואשפים והרבה איים שונים. העולם הוא עולם פנטזיה נחמד, שבו לא תמצאו אורקים קטלניים או דרקונים זועמים אלא פיות שעסוקות בתעלולים או רוחות רפאים שמחפשות עזרה. התוכן שלו מותאם לילדים, או לפחות למה שהורים רוצים שהילדים יקראו. אצלי הילדים בגילאים הללו כבר רואים פוקימון, דיג'ימון, ועוד שלל תוכניות עם קרבות, מפלצות ושאר ירקות.

הספר של קוסמים קטנים

הספר של קוסמים עשוי נהדר, ראשית בעיצוב הגרפי שלו שמיד הופך אותו למקסים וחמוד להורים, ממשיך עם האומנות המופלאה ששזורה בין דפיו וכלה בתרגום לעברית שהינו קולח ואיכותי. כשמדפדפים בין העמודים זה תענוג, כיף גם למבוגרים וגם לילדים. הספר הפיזי הוא בצורת ריבוע, וכך הוא גם מופיע בספר הדיגיטלי. הספר הדיגיטלי מכיל סימניות וקישורים פנימיים בספר שמקלים על השימוש בו. 

קוסמים קטנים אינו ספר מנוקד, כך שמי רוצה שהילדים שלו יקראו בו בעצמו, הוא יתאים רק לילדים גדולים יותר - מכיתות ג' והלאה, לילדים קטנים מכך יהיה בעייתי לקרוא את הספר. אציין שהתחושה שאני קיבלתי מהספר הוא שהוא נכתב בעיקר עבור הורים ולא עבור ילדים. כלומר ההורה הוא זה שקורא את הספר, ואז מדריך את הילדים בקבוצה.

הפרקים בספר

עולם המטבע, פרק זה מציג את העולם שבו מתרחשות ההרפתקאות של קוסמים קטנים. העולם מורכב משני ארכיפלגים של איים. צד אחד של המטבע, עץ, כולל חמישה איים והוא בהיר ורגוע, ובו תמצאו את ערבות, מפתחות, לחישות, חיוכים ופרא. הצד השני של המטבע הוא פלי והוא צד אפל יותר וקודר אך גם בו יש אנשים רבים ואת האיים עצמות, צמרמורות, מערות, מוזרויות, ושאגות. ניתן לעבור בין הצדדים רק באמצעות קסם.
כל אי מקבל שתי פסקאות פירוט, מספיק כדי להעביר את התחושה של אותו האי כשהפרטים הם בידי המנחה והילדים. 
החלטה מעניינת לגבי העולם הוא למקם אותו טכנולוגית בין העולם המודרני לפנטזיה - יש בעולם חנויות, אופניים, מכתבים ומעט מוצרי חשמל, זאת לצד הקסם. כמו שכבר אמרתי, לא מדובר בגרסה של מבוכים ודרקונים לילדים אלא בגרסה לסיפורי אגדות מודרניים יותר.

little wizards map

איך נולד קוסם פרק יצירת הדמות של קוסמים קטנים. עיקר הדגש של הפרק הוא על יצירת הקוסם הקטן, זאת גם עקב הפשטות של החוקים. לכל קוסם קטן יש גם יציר סוד, שרביט ומטאטא - כי כל הקוסמים הקטנים מעופפים על מטאטא. הקוסמים מתחלקים לאשפים: כאלו שלמדו את הקסם ולכשפים, כאלו שנולדו עם הקסם. לאחר מכן הפרק מתעמק בבחירת המראה והאופי של הדמות, עם טבלאות שמקלות על מילוי המאפיינים למי שמתקשה בכך. זה חלק נחמד, אבל לעתים מסורבל בכך שהוא ארוך ולא תמיד לילדים יש סבלנות לכל הפרטים הללו. לילדים קטנים יותר זה לרוב גורם לאיבוד סבלנות.

מבחינה מכאנית, כל דמות מיוצגת על-ידי שלוש תכונות: גוף, לב ושכל. כל אחד מהם מקבל תוסף בין 0 ל +2. בנוסף, כל קוסם קטן יכול לבחור שני כוחות קוסמים - אלכימיה, חיזוי, הטלת לחשים, יצירה או שינוי צורה. השימוש בהם הוא די חופשי, כלומר כל אפקט שמתאים לתיאור הכח. לבסוף לכל קוסם קטן יש מטאטא, שרביט וחפצים קסומים שהם בעיקר פלאף.

החוקים הבסיסיים מציגים את חוקי המשחק של קוסמים קטנים, ומסבירים גם כיצד להשתמש בלחשים. השיטה מתבסס על גלגול 2ק6, הוספת מתאמים והשוואה למספר מטרה, שכ-5 זה משימה קלה מאוד ו-10 זה כמעט בלתי-אפשרי. השיטה מדגישה שגם בכשלון הסיפור צריך להתקדם ולא להיעצר במקום. יתר הפרק דן בהדגמות בשימוש בכוחות הקסם השונים, ומסתיים בהסבר על יצירי סוד.

little wizards character

לאחר מכן יש שני פרקים קצרים: דוגמת משחק שמדגימה בקצרה את חוקי המשחק והפרק ניסיון ומיומנות שמסביר כיצד הקוסמים הקטנים מתפתחים בין הרפתקאות. הקוסמים מקבלים נקודות חן שיכולות לשמש לשיפור תכונות או כוחות קסם, ולחילופין לרכישת מיומנויות. זה פרק לא מעניין במיוחד, וההתקדמות עם הניסיון בשיטה היא שטחית. למעשה כשמתקדמים עם הדמות היא לא ממש מקבלת דברים חדשים, אלא רק משתפרת בדברים קיימים. 

הספר מסתיים בפרק על המנחה ובשלוש מעשיות - השם של קוסמים קטנים להרפתקאות. הפרק של המנחה מסביר כיצד להריץ את המשחק ולמנחה מנוסה לא יחדש דברים מיוחדים. אין מכאניקה מיוחדת במשחק למפלצות או למנחה, פשוט כי העיקר הוא הסיפור. 

המעשייה הראשונה היא שוקולדה מכושפת, בה הקוסמים הקטנים מתמודדים עם פיות שהשתלטו על מפעל שוקולד מקומי, וכישפו את השוקולד כך שהוא גורם לאנשים לבצע דברים מוזרים. מדובר במעשייה די ליניארית וחביבה - אבל לא תמיד קל לילדים להתחבר לעלילה, בגלל שזה לא ברוח הסיפורים והסדרות שהם מכירים אלא יותר "ילדותי". 

המעשייה השנייה היא אבודים בהימילאק, במסגרתה הקוסמים הקטנים מגיעים לאי חדש, ופוגשים שבט מקומי וגם זר מסתורי - שמבקש מהם עזרה למצוא מטבעות קסומים. זו מעשייה יותר מעניינת לטעמי.

המעשייה השלישית והאחרונה היא הטובה ביותר לטעמי, והיא אחוזת צרחדלת. זו הרפתקה מבוססת מיקום למעשה. באחוזה יש חמישה אורחים ורוח רפאים שמחוללת צרות. הקוסמים הקטנים צריכים לפתור את התעלומה.

כל מעשיה נמשכת בין שעה לשעתיים להרצה, תלוי בסבלנות שלכם ושל הילדים שלכם. זה בהחלט מעולה כדי להתחיל את המשחק עם הילדים, והספר גם מכיל רעיונות למעשיות נוספות. אם אתם מחבבים את הסגנון והמכאניקה של קוסמים קטנים, הוא יעניק לכם הנאה רבה.

little wizards inner

סיכום הסקירה של קוסמים קטנים

שיחקתי בקוסמים קטנים שלוש פעמים, ודעתי חצויה עליו. מצד אחד, הספר הוא תענוג לקריאה, וכשהמשחק עובד עם ילדים הוא מקסים ונהדר. אהבתי גם שהסגנון שלו הוא של סיפור אגדות תמים מאשר התוכן שהילדים שלנו רואים כל יום בסדרות וקוראים בספרי הרפתקאות. הוא עובד היטב בגילאים צעירים יותר מניסיוני, אזור גילאי ה-5 עד 6 ועד 7-8, כשההורים מלווים את הילדים בהיבט המכאני וההסבר.

אבל אותו ניסיון של קוסמים קטנים להיות סיפור אגדות תמים זו גם הבעיה שלי עם הספר. הוא נכתב בראש ובראשונה להורים ומנסה לגרום לילדים להתאים את עצמם לסיפור - אם זה עובד אז זה נהדר.
אבל בהרבה מקרים ילדים מתעניינים בדברים שהם מכירים, ולזה קוסמים קטנים לא קולע. הוא לא מתחבר למדיה שהם מכירים, לא בסגנון ההרפתקאות ולא בעולם - אם אתם רוצים לשחזר תוכנית טלויזיה של הרפתקאות באמצעות קוסמים קטנים, אז אי אפשר.
בנוסף, הספר דורש שההורה יתווך את המשחק לילדים, למעשה מרבית הניהול המכאני של המשחק הוא בידי ההורים, שזה טוב לקטנטנים אבל ילדים גדולים יותר כבר רוצים את העצמאות שלהם - זה גם מתבטא בכך שהספר לא כתוב באופן שמיועד לילדים שיקראו אותו. חסרון אחרון שמבחינה מכאנית קוסמים קטנים לא מציע להם דברים מעניינים לילדים מעבר לבניית הדמות הראשונית. לאחר בניית הדמות, אין התפתחות נוספת משמעותית בדמות או למעשה במשחק. זה כמו מסגרת "קבועה" לצורך העניין שכל פעם חוזרים להרפתקה נוספת. שוב, מתאים יותר לקטנטנים ופחות לילדים בגילאי יסודי.

קוסמים קטנים הוא חווית משחקי תפקידים ראשונה טובה עד נהדרת לילדים בגילאים צעירים, סביב ה 5-7 אבל לא מציע מספיק עניין לילדים גדולים יותר לאורך זמן. זו החלטה שלכם אם אתם רוצים עם משחקי תפקידים בגילאי הגן / כיתה א' ואז קוסמים קטנים הוא משחק נפלא או להתמקד במשחקי לוח בגיל זה ולהתחיל עם משחקי התפקידים בכיתות ב'-ג' שאז הם יכולים כבר להתנסות במשחקי תפקידים יותר מתקדמים. 

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.