Dragon Age RPG Set 2, עידן הדרקון חוזר

Dragon Age RPG Set 2, עידן הדרקון חוזר

Information
פורסם ב10 אוקטובר 2013
נכתב על ידי סול

Dragon Age RPG Set 2 עידן הדרקון משחק תפקידים שולחני

שם המוצר: Dragon Age RPG Set 2

שיטה: Dragon Age

כותבים: Steve Kenson, T.S. Luikart, Chris Pramas, and Jeff Tidball

שפת המוצר: אנגלית

מספר עמודים: 80 + 80 עמודים

מוציא לאור: Green Ronin

מחיר מומלץ לצרכן: 40 דולר

דרוג המוצר: 4.5 מתוך 5


עידן הדרקון הוא משחק תפקידים מבית היוצר של green ronin, שמתרחש בעולם של עידן הדרקון שמבוסס על משחקי מחשב/קונסולה מצליחים (עם משחק שלישי שיוצא שנה הבאה) שפותחו על ידי החברה Bioware.
הסקירה הזו היא לערכה השנייה מתוך שלוש ערכות שמרכיבות את משחק התפקידים השלם. הערכה הראשונה מכסה את דרגות 1-5, ומיועדת למתחילים, וכבר פרסמתי סקירה על Dragon Age Set 1
הסקירה הזו עוסקת בערכה השנייה שמכסה את דרגות 6-10.

הערכה מכילה בתוכה שני ספרים בעלי כריכה רכה – מדריך לשחקן (80 עמ') ומדריך לאדון המשחק (גם 80 עמ'). הערכה גם מכילה בתוכה מפה של העולם ת'דאס - העולם שבו המשחק מתרחש.
לבסוף הערכה מכילה ששה קלפים קשיחים של רפרנס-מהיר לחוקים. הקלפים מכילים את הדברים שלרוב תמצאו מאחורי מסך המנחה, רק בגרסה מוקטנת, ובמספר עותקים בכדי שלכל שחקן יוכל להיות אחד כזה מולו במהלך המשחק. בפועל זה אומר שפחות זמן מתבזבז על חיפוש חוקים בספר, ונותר יותר זמן לשחק את המשחק. זה רעיון מגניב שלא ראיתי במקומות אחרים, והוא עובד מעולה.
האיכות של הערכה היא מעולה כרגיל – הספרים בצבע מלא, הקלפים קשיחים ועמידים והמפה פנטסטית. האיורים שבספר יותר טובים מאלו של הערכה הקודמת, אף על פי שאני הייתי שמח לעוד איורים של כמה מהמפלצות והדב''שים – אבל למשחק הזה יש כל כך הרבה איורים ותמונות באינטרנט שעם טיפה הכנה מראש של המנחה זו לא עבודה רצינית.

הערכה הראשונה תיארה את המקצועות הבסיסיים (לוחם, קוסם ונוכל) לדרגות 1-5, ומספר אויבים שניתן להתמודד מולם. הערכה השנייה ממשיכה הישר מאיפה שהערכה הראשונה הסתיימה – דרגות 6-10.
הבעיה העיקרית שלי עם ערכה הראשונה הייתה שהיא מאוד מוגבלת, במיוחד בהיבט האפשרויות לשחקנים וההתקדמות בדרגות, וגם הושמטו ממנה הרבה דברים שמעריצים של סדרת המשחקים הרגישו בחסרונם – כמו השומרים האפורים, הקונארי המיסתוריים, מגוון גדול של לחשים מהמשחקים, ותיאורים יותר מעמיקים על מקומות ותכנים מרכזיים בעולם. בנוסף, לא היה מגוון גדול של מפלצות בסט הראשון. למעשה הערכה הראשונה הכילה רק את הבסיס של המשחק ותו לא – ולמרות שזו המטרה המוצהרת של הערכה הראשונה היא הרגישה לא מספקת. הערכה השנייה מטפלת בבעיות אלו, משלימה את התוכן החסר, ומפתיעה עם חוקים חדשים ומעניינים.

הספר לשחקן
הפרק הראשון מספק לנו המון ידע על העולם מערכה של עידן הדרקון. מידע על השומרים האפורים – שהם בלב משחק המחשב הראשון, המון מידע על אורזאמר בפרט ועל הגמדים בכלל, פרטים על דת ואמונות בת'דאס שכוללים את הצ'אנטרי, הפאראגונים הגמדים, היוצרים העלפים, הנשכחים והדת של הקונארי. כמות המידע שיש בפרק הזה היא אדירה, והאמת היא שהייתי ממליץ לכל חובב של משחק המחשב שמעוניין בעולם לקנות את הספר לשחקן רק בשביל הפרק הזה – הוא מפרט ומעמיק את מה ששחקנים חוו כבר במשחק המחשב בצורה נפלאה.
הפרק הזה גורם לי להיזכר למה העולם של עידן הדרקון הוא כזה מעניין ומיוחד. מנחים (והאמת היא שאני כבר עשיתי את זה) יכולים לקרוא ו'לגנוב' רעיונות מהפרק הזה, פשוט כי יש כל כך הרבה מהם, והם כל כך מיוחדים ומגניבים.

הפרק השני נותן מגוון מעניין של אפשרויות חדשות לדמות, כמו שיטת לקביעת יכולות הדמות שאותן רוכשים עם 'נקודות' במקום לגלגל קוביות. יש גם רקעים חדשים, כך שלשחקן חדש יש יותר אפשרויות (כמו קונארי, אנטיבאני, אורליסיאני, וכו') - זו תוספת נפלאה שממלאת מספר חורים ביצירת הדמות שנותרו מהסט הקודם. בנוסף הפרק מציג את השומרים האפורים, שמקבלים יכולות מעניינות (אבל לא יותר מדי חזקות כמו שנוטים לחשוב) שדמות יכולה להוסיף למקצוע הרגיל שלה.

הפרק השלישי עוסק במיקודים, כשרונות והתמחויות. בפרק הזה נכללת רשימה מעודכנת וחדשה-דנדשה של מיקודים ליכולות ורשימה חדשה של כישרונות, שכוללת רמת 'מאסטר' לכל הכשרונות. בנוסף קיימים מספר כשרונות חדשים כמו יצירת רעלים ורפלקסים מהירים.
אך התוכן הכי מעניין בפרק הזה, ושהיה חסר מאוד בסט הקודם - החוקים והמידע על התמחויות - לכל מקצוע יש שלוש התמחות, שממקדות את המקצוע בתחום מסויים, זה מזכיר במעט מקצועות יוקרה ממבוכים ודרקונים. סוף סוף אפשר לשחק התמחויות בולטות מהמשחקים כמו לוחם מאגי, טמפלר או קוסם דם, וגם התמחויות יותר כלליות כמו טרובדור, מתנקש, אלוף, ברזרקר, רופא-רוחות וסייף. כאמור, אלו עוזרים מאוד למשחק להרגיש יותר מעניין ושלם ובכלל לא הוזכרו בסט הראשון.
ההתמחות הכי מוצלחת לפי דעתי היא קוסם הדם (גם כי הם מגניבים במשחק המחשב), שיכול להשתמש בנקודות פגיעה בתור מאנה ויכול להשתמש ברשימה מגניבה של לחשים.

הפרק הרביעי עוסק בציוד, וחלק גדול ממנו מוקדש להכנת רעלים ורימונים והשימוש בהם. שאר הפרק מוקדש לבניית מלכודות.

הפרק החמש מתמקד בקסם, ואולי המוצלח ביותר בערכה זו. הוא מתחיל בכך שהוא מתאר בפירוט את מעגל המאגי – ארגון הקוסמים בעידן הדרקון – וכולל את ההיררכיה והאחווה של הקוסמים.
הפרק כולל כמה לחשים חדשים – חלקם לחשים מאוד ידועים במשחק המחשב שהיו חסרים בערכה הראשונה לדעת רבים – כמו ברקים, שיתוק, או נשקים בוערים. חלקם מתקדמים מספיק בשביל להרגיש ממש מסוכנים, במיוחד לאחר שהספר מציג לנו חוקים לתקלות קסומות (בעיקרון, גלגול של 1 בקוביית הדרקון כשמשתמשים בקסמים החדשים גורם לדברים רעים – ומעניינים! - לקרות). התקלות האלו יכולות לגרום לדברים קטנים כמו בזבוז של עוד מאנה, או לדברים הרבה יותר נוראיים – הקסם משתבש וגורם לשד ממישור אחר לפלוש לעולם ולהיכנס לקרב. Awesome!
הפרק ממשיך בתיאור של אימוני קוסמים, הtranquil(קוסמים שלא עברו את טקס החניכה שלהם ומסיבה זו נעקרו כל הרגשות שלהם לצמיתות), ומספר עמודים על מסדר הטמפלרים. מידע טוב שהיה נחמד לקבל בסט הראשון, ושוב מזכיר לך למה הרקע של עידן הדרקון הוא כזה מגניב. 

הפרק השישי נקרא 'לשחק את המשחק', והוא עוסק בדיוק בזה. הוא מתחיל עם כמה עצות על משחק תפקידים – הוא נוגע בדברים שלשחקנים וותיקים ייראו ברורים מאליהם, אבל הוא יועיל לשחקנים חדשים שכבר צלחו את הסט הראשון. לשחקנים מנוסים אין המון מה למצא בחלק הזה, אבל טוב שהוא שם.
הפרק ממשיך ומתאר פעולה מרכזית חדשה (all out attack) וכמה פעולות מינוריות.
אבל החלק הכי מעניין של הפרק – והחלק שאני אישית חיכיתי לו – הוא פעלולים חדשים. יש כמה פעלולים חדשים לקרב, אבל החידוש מגיע בצורת פעלולי לא-קרביים - חקירה וחברתיים. גם הם מוסיפים את אותם הטוויסטים המעניינים שהפעלולים בסט הראשון הוסיפו לקרב, אבל הפעלולים החדשים דורשים מהמנחה לאלתר ולהיות הרבה יותר פתוח – שזה בעיניי חיובי ועוזר למנחה להשתפר מפעלול לפעלול.

הספר למנחה המשחק
פחות התרשמתי מהספר למנחה מהספר לשחקן. אף על פי כן, הוא לא גרוע – הוא מתחיל בתיאור על הblight והשומרים האפורים, ומספק המון עצות שימושיות על הרצת משחק כשיש blight, וגם על איך להכניס את הדמויות לארגון של השומרים האפורים.
הפרק השני עוסק בהרצת מערכה, וכולל שש 'מסגרות' שונות למערכות שאיתן המנחה יכול לעבוד, כמו 'מערכה מבוססת שומרים אפורים/שכירי חרב' – וגם נותן כמה עצות על יצירת מסגרות כאלו לבד. בנוסף כלולים הוראות וקווים כללים על תכנון היתקלויות, שהוא מידע חשוב וטוב.
הפרק השלישי מכיל אויבים חדשים – גיוון באויבים הוא דבר שלא שהיה בסט הראשון, וטוב שבסט השני קיימים יותר אויבים. בהמשך מתוארים חפצי קסם – גם חפצי קסם קבועים וגם זמניים -  ותגמולים כמו תארים, שגם כוללים בונוסים תוך-משחקיים.

פרט לכך, הספר למנחה גם כולל הרפתקה, שהיא פחות או יותר חצי מהספר למנחה. ההרפתקה עצמה נראית טובה וסולידית, אני הייתי מעדיף לראות יותר מפלצות, אוצרות או תוכן מכאני/פלאפי מעניין ואחר מאשר הרפתקה – אם הייתי רוצה כזו הייתי קונה הרפתקה מוכנה מראש 'רגילה'.


סיכום:
לסיכום, זו תוספת מעולה(ואפילו הכרחית אם אתה רוצה לשחק בדרגות שמעל 5) למשחק של עידן הדרקון. בשילוב עם הערכה הראשונה, אני מרגיש בנוח להריץ מערכה ארוכה במשחק. המון מהחורים ומהדברים שהיו חסרים בערכה הראשונה טופלו ונוספו בערכה זו.
אני עדיין לא אוהב את עניין חלוקת המשחק לכמה ערכות – אני מרגיש שאני משלם הרבה יותר כסף בשביל המשחק המלא... אני אישית הייתי מעדיף לראות ספר גדול ועבה כמו ספר הבסיס של פת'פיינדר, שכולל פלאף בסיסי לעולם ואת כל הקראנץ' – כל הדרגות והאפשרויות המכאניות הרציניות כמו ההתמחויות, אבל בלי התוספות הקצת פחות הכרחיות כמו הכנת רעלים/מלכודות/רימונים/שטויות אחרות.
אף על פי כן, הערכה הזו מעולה. היא מוסיפה מעבר ומשפרת כמעט בכל מובן את התוכן מערכה הראשונה, ואני מציין לטובה במיוחד את הפעלולי הלא-קרביים שהם מגניבים לגמרי, את ההתמחויות, ופחות או יותר את כל הפרק של הקסם שהוא פשוט פנטסטי. פרט לכך, בערכה הזו יש דגש מובהק על השומרים האפורים – אבל זה מתבקש עקב התפקיד המרכזי שלהם במשחקי המחשב עליהם משחק התפקידים מבוסס. ולמי אכפת, בכל מקרה הם מגניבים :). 
אם אתה אוהב את המשחק ויש לך כבר את הערכה הראשונה, אני ממליץ בחום לקנות את הערכה השנייה!

 


סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.