מסע בין כוכבים - מיקומים להרפתקאות מד"ב

מסע בין כוכבים - מיקומים להרפתקאות מד"ב

פורסם ב25 ינואר 2011
נכתב על ידי האיש הזקן

space-stationמשחקי מד"ב המתרחשים בחלל מתאפיינים בכך שהדמויות חוקרות את היקום, לעתים עם חללית משל עצמם או בדרכים אחרות. דבר זה מעניק למנחה שלל אפשרויות לשלב במשחק אלמנטים חדשים ומפתיעים, וגם כאלו שאולי חורגים מהטון הרגיל של המשחק. אז לאחר שקראתי את ספרי הנוסע (Traveller) שברשותי, התחלתי לחשוב על מספר רעיונות מגניבים להתקלויות והרפתקאות שהחבורה יכולה לפגוש במסעותיה בין הכוכבים.

 

 

אז בואו ופגשו את הספינה ג'נסיס, ספינה איטית ממהירות האור, שאיבדה את דרכה בחלל והגיעה למערכת שמש ריקה - שם המארג החברתי של הספינה נרקם והסיעות השונות נמצאות במאבק אבוד של השרדות.
המושבה האנושית בכוכב-הלכת מינואו נוסדה לפני ארבע שנים, אך למרות שכוכב הלכת עצמו הוא ידידותי לבני-אנוש, המושבה לא מצליחה לשגשג בעת שהטכנולוגיה מכזיבה את המתיישבים שוב ושוב.
תחנת החלל אקסיום מרחפת מסביב לאסטרואיד לירקה ומשרתת צוות מדענים שחוקרים את מהות האנושיות. אך כעת התשדורות מהתחנה נפסקו והדמויות מגיעות אליה בכדי לחקור את הדממה.

הספינה ג'נסיס
קונספט:
הדמויות חוקרות ספינת התיישבות באמצע שום-מקום, עם תבונה מלאכותית משובשת, וצאצאי מתיישבים שמנסים לשרוד בספינה הגוועת. עליהם לנווט בין הסיעות ואולי להציע תקווה חדשה. המיקום ייבחן את הנטיות של כל אחת מהדמויות - להשכין שלום, לשלוט בכוח, לחקור את העבר ואולי אדישות להווה.
רקע: הספינה ג'נסיס היא ספינת מתיישבים ששוגרה לעבר מערכת שמש מרוחקת, במטרה ליישב אותה. על סיפונה היו 50,000 מתיישבים, ציוד רב וכלים הנדרשים ליישוב הכוכב החדש. בעת מסע ג'נסיס נשלטה על-ידי תבונה מלאכותית, והמתיישבים היו שרויים במצב של תרדמת. אך תקלה ארעה וכשג'נסיס הגיעה למערכת השמש היא גילתה שמדובר במערכת עם שתי שמשות וללא כוכבי-לכת ראויים ליישוב. התבונה המלאכותית העירה 1,000 מאנשי הצוות בספינה, במטרה להגשים באופן חלקי את ייעודה. אנשי הצוות גילו את עצמם על ספינה ריקה, שמנסה לחסוך באנרגיה שלה, וכך הם נאלצו לבנות את התרבות שלהם מחדש על-גבי הספינה, מנסים לפתח חקלאות במישורים העליונים ולחקור את הגורם שהביא אותם למצב זה. עם השנים, נולדו בספינה דורות חדשים, ואנשי הצוות התפלגו למספר סיעות, בעוד מחשבי התבונה המלאכותית החלו לאבד את זיכרונם. כיום, הסיעות השונות נמצאות במצב של איבה, והמתיישבים המקוריים שהתעוררו מהתרדמת מתו משיבה.
דב"שים:
*
יאנוש לוקהארט - יאנוש קורא לעצמו נביא העם, הוא מנהיג פלג של המתיישבים שמתקיים מבזיזת הציוד שנותר על הספינה. יאנוש למעשה הצליח להתחבר בשוגג לאחד מהטרמינלים של התבונה המלאכותית, והוא מקבל ממנה מידע מבולבל שמכיל שבבים של אמת - דבר אשר הוא קורא לו נבואות. יאנוש בז לשאר הסיעות והמתיישבים, שהוא רואה בהם פרימטיביים. מטרותיו של יאנוש הינם: להוכיח את עליונות נבואותיו (והמכונה), להעיר את המתיישבים הרדומים (הוא קורא להם הפסלים החיים), ולצאת מהחללית אל העולם החיצון - שם לדבריו הנבואות מראות לו שעתידם של המתיישבים מצוי.
* מארי יאנקוביץ' הנשגבת - מארי מוליכה ביד ברזל את המושבה ששולטת בדק העליון של ג'נסיס, דק זה הינו בעל תקרת פלסטיק שקופה, דבר שמאפשר לגדל בו צמחייה. למעשה דק זה הינו מעין ג'ונגל, עם מספר חלקות מעובדות, כאשר בתוך הג'ונגל נמצאים אנשיה של מארי, תוקפים כל פולש ושומרים באדיקות על מזונם. מארי עצמה שולטת כעריצה על אנשיה, ורואה בהם חפצים. בקומה זה נמצאים מספר פליטים נוספים, ששודדים מזון ומנסים לחמוק מעינהם של הזקיפים במקום. אם הדמויות יגיעו, הם יותקפו עם חניתות מאולתרות, ואולי גם עם אחד מרובי הלייזר הבודדים שנמצאים בספינה.
* הייאט וגרומפי - הייאט הינו בן-אנוש מזדקן, נכדו של קפטן הספינה, שקיבל לידיו את האחריות על ספריית הספינה. הוא מסתייע על-ידי גרומפי, שבמבט ראשון נראה כמו משרת מזדקן, אך למעשה מדובר ברובוט הסיוע האישי של קפטן הספינה - גרומפי נמצא במצב שבו התכנות שלו לא מתאים, אך הוא מנסה להשלים את המטלות שהייאט נותן לו. גרומפי מפעיל את מערכת המזון של הספינה, ומצליח באופן זה להשיג צידה להייאט ואנשיו, אך לעתים הוא מפעיל מערכות אחרות בשוגג, שיכולות אף לגרום נזק.
רעיונות לעלילה:
אין עלילה מוכתבת מראש בג'נסיס, הדמויות חוקרות את הספינה, פוגשת את הדב"שים לעיל ודב"שים נוספים ככל העולה על ראשך - המטרה היא להציב בפני הדמויות מסתורין, משולב עם קונפליקטים מוסריים - למי לעזור מבין הסיעות, וכיצד הן יכולות להציל את המתיישבים המקוריים של ג'נסיס - אתגר קשה מאוד, מכיוון שהספינה איבדה את מרבית האנרגיה שלה.

כוכב הלכת מינואו
קונספט: 
מינואו היא מושבה חדשה, ובה מחצבים טבעיים רבים, דבר שגרם לתאגיד תאב בצע לשלוח למקום משלחת מסחרית להקים מכרות. אך בכוכב-הלכת שוכן גזע חייזרי שמתחבא מהעולם, בכדי לסלק את בני-האנוש, החייזרים משבשים את פעילות המושבה. 
רקע:
האוטולאק הגיעו למינואו לפני מאות שנים, בני הגזע החליטו להתיישב בעולם ולנתק מגע עם שאר הגזעים התבוניים בכדי להמנע ממלחמה וממגע עם תרבויות זרות. האוטולאק מתעבים גזעים זרים, מפחדים ושונאים אותם יחדיו. הם בעלי טכנולוגיה מפותחת יחסית, ומכירים היטב את מינואו, עד לרמה שהם הינדסו גנטית חלק מבעלי-החיים כך שישמשו כמשרתיהם.
התאגיד SUSAG ביצע סקירה לכוכב-הלכת מינואו לפני שבע שנים, בסקירה התגלה שבכוכב הלכת מחצבים עשירים, ולא היו בו סימנים לגזע תבוני כלשהו, אלא רק לבעלי-חיים פחותים. כך, הוחלט בתאגיד להקים במקום מושבה מסחרית, לניצול משאבי הטבע. לפני ארבע שנים המשלחת התבססה בכוכב-הלכת, מקימים נמל-חלל קטן בשם מינואו-גלורי, שמשמש כבסיס למשלחות הכרייה, היוצאות מהעיר למסעות שאורכים שבועות ואף חודשים, במעין רחפות ענק שמהוות מפעל נייד על-פני היבשה.
אך המפעלים הללו התגלו כמטרה מאוד נוחה לאוטולאק, ששיבשו את פעולתו על-ידי שיבוש תשדורות, החדרת וירוסים למערכות המחשב, ביום אסונות טבע שונים וכך הלאה. האוטולאק הקפידו לא לתקוף ישירות, ולמעט מגעים בדרכים עקיפות (תשדורות המוסוות כחוץ-כוכביות) לא יצרו קשר עם בני-האנוש כלל. יש לציין שהאוטולאק פרצו למאגרי המידע של המושבה, וכך יש להם ידע רב על בני-האנוש, דרכי הפעולה שלהם וההיסטוריה העדכנית. עקב השיבושים למפעיל הכרייה הניידים, נגרמו לתאגיד הפסדים רבים דבר שמביא אותו לשקול מחדש את הרווחיות של קיום המושבה במקום. כצעד אחרון, התאגיד החליט לשלוח למינואו קבוצת חוקרים בתשלום, לנסות למצוא את שורש הבעיה - האם מדובר בשחיתות של ראש המושבה, תקלות טכניות גרידא, או גורם אחר.
דב"שים:
*
גארט קרומוול הינו מנהל המושבה, גארט רואה במינואו מקום מקולל, והמקום שיסיים את הקריירה שלו. הוא רואה בדמויות כקרש הצלה, וישמח לסייע להם בכל אשר יידרש. גארט אינו הבוגד, אך כן יש לו כתם אפל בעברו - גארט מכר בעבר מידע מסווג של תאגיד SuSAG על עסקאות עתידיות למשקיעים, כמו-גם העביר טכנולוגיות מסווגות ממינואו, בטענה שהם "נאבדו". העקבות מוסתרים היטב, אך אולי השחקנים יגלו אותן - ויאשימו את האדם הלא נכון.
* טרינה מקסוול - טרינה היא קצינת אבטחה של אחת מהערים הניידות, מדובר באשה צעירה ומוכשרת, שרואה בתקלות הזדמנות להתקדם. טרינה בטוחה שיש גורם חיצוני, קרוב לוודאי סוכנים של תאגיד אחר, שמשבשים את הפעילות. טרינה גילתה מספר רמזים לפריצות החייזרים למערכת התקשורת והמחשוב, אך היא מחפשת את הגורם במקום הלא נכון.
רעיונות לעלילה: כ
שהדמויות מגיעות למושבה, ניצבת בפניהן דילמה מוסרית - האם הם מסייעות לגזע החייזרי שרוצה לשכון בשלווה בכוכב-הלכת, או שהן מסייעות לתאגיד תאב הבצע לגזול את המשאבים של מינואו.

תחנת החלל אקסיום
קונספט:
תחנת חלל הופעלה על-ידי ארגון הברכה האלוהית, ארגון קיצוני שמנסה לבנות את האדם המושלם, ובדרך חוקר ורומס את הגזע האנושי. תחנת החלל הפסיקה לפעול במסגרת ניסוי של הארגון, ללמוד על הפסיכולוגיה של בני-אנוש במצבי ייאוש, ובנסיון לראות מי ישרוד אחרון מבניהם על תחנת החלל הנטושה.
רקע:
תחנת החלל אקסיום נועדה במקור בכדי לחקור פרצי קרינה מוזרים מכוכב-שבת גראניום אלפא-43, התחנה אוכלסה בעיקר על-ידי אנשי מדע ומנתה צוות של כ-30 איש. אך איש מהם לא ידע שתחנת החלל מופעלת על-ידי ארגון קש של הברכה האלוהית שלמעשה גייסו לתחנה צוות שענה לפרופיל הפסיכולוגי הדרוש. לפני שלוש שבועות, הפעיל הארגון את תוכניתו וניתק את התחנה מרשת התקשורת הגלקטית, והתקיף כל חללית שניסתה להתקרב לתחנה. צוות התחנה מצא את עצמו מבודד, בלי מזון ובלי מצרכים, כשבמקביל אנשי הצוות קיבלו מסרים שאם עליהם לשרוד, הם צריכים להרוג את חבריהם לתחנה. במהומה הראשית, כמחצית מאנשי הצוות נהרגו. שאר אנשי הצוות מתבצרים בחלקים השונים של תחנת החלל, בדד או בזוגות, מחפשים דרך להשאר השורדים האחרונים בתחנת החלל.
דב"שים:
*
ויקי גונזלס - הביולוגית של התחנה, ויקי עוסקת במרץ בנסיון לפתח סמים ורעלים אחרים בכדי להיפטר מחבריה לצוות. ויקי למעשה שקועה במרוץ להשרדות, ואיבדה כל צלם אנוש. היא כבר פיתתה אחד מאנשי הצוות בתחנה, ואז הרעילה אותו. אם היא תפגוש את הדמויות, היא תנסה להרעיל גם אותם, בכדי להשיג את הספינה שלהם ולהמלט מהמקום.
* ריק אברנט - איש האבטחה של התחנה, ריק נפצע במהומה הראשית, וכעת הוא מתחבא באחת מהמעבדות, שורד בקושי. ריק אמנם חמוש, אך הוא איבד את אחיו במהומה הראשית, ולכן הוא מתעניין רק בנקמה כנגד אלו שתקפו את התחנה וכעת מחלקים פקודות לניצולים. אם הדמויות ישכנעו את ריק שהן אינן שייכות לברכה האלוהית הוא יכול להוות בעל-ברית רב-ערך.
* אבישט ווג'נקן וחואן קלפא - אבישט וחואן חברו יחדיו בכדי לשרוד, הם מנהלים מצוד אחר השורדים האחרים. כשהדמויות יגיעו, הם ינסו לשכנע אותם שהם היו תמימים, ושעל הדמויות להציל אותם מהטירוף שבו הם נמצאים. אבישט הוא מינרלוג, וחואן הוא איש המחשבים של התחנה.
* גיאורגיוס - הסוכן של הברכה האלוהית שממונה על הניסוי, גיאורגיוס מנהל את העניינים מאחד האסטרואידים, הוא יפנה לדמויות, בתחילה ינסה להזהיר אותן שמדובר בשטח אימפריאלי סגור, לאחר-מכם הוא ינסה לתעתע בהם ולשסות בהם את השורדים. בהחלט ייתכן שבסוף ההרפתקה הדמויות יובילו מתקפה על האסטרואיד בכדי לחסל אותו ולהשיג את המידע שנמצאים במחשבים שלו (רובו יימחק כמובן).
רעיונות לעלילה:
הדמויות מגיעות לתחנה בכדי לברר את גורלו של חבר אבוד, או בשליחות של משפחה דואגת. בהגיען למקום הן ייעצרו על-ידי ספינה ששייכת לברכה האלוהית לאחר קרב קצר, הן יינחתו על תחנת החלל שם עליהן להתמודד עם השורדים הרצחניים, להרגיעם ולהבין מי עומד מאחורי טירוף זה.

אודות האיש הזקן

שחקן משחקי-תפקידים מזה 25 שנה, ובנוסף חובב מושבע של משחקי לוח וקלפים. בעלי אתר הפונדק.

מאמרים נוספים של כותב זה

האיש הזקן