Art & Arcana, מבוכים ודרקונים - ספר היסטוריה חזותית

Art & Arcana, מבוכים ודרקונים - ספר היסטוריה חזותית

Information
פורסם ב25 דצמבר 2018
נכתב על ידי עידו מרחב


שם המוצר: Art & Arcana: A visual history Deluxe

סוג המוצר: ספר עיון, מבוכים ודרקונים, היסטוריה

מאת: מיכאל ווייטוור, קייל ניומן, סמואל וויטוור וג'ון פטרסון

פרטים נוספים: בא בשתי גרסאות

מחיר מומלץ לצרכן: 50$ לגרסה הרגילה, 125$ לגרסה המיוחדת

דרוג המוצר: 4 מתוך 5

כריכת הגרסה הרגילה של Art & Arcana

כשהאיש הזקן דיווח בפורום הפונדק על יציאתו של ספר חדש של מבוכים ודרקונים, ספר שאינו הרחבה למהדורה החמישית והמצליחה אלא ספר מסוג שונה לגמרי - ספר אומנות והיסטוריה, ידעתי שאצטרך להשיג אותו.

תמיד אהבתי את האומנות של המשחק, ותמיד רציתי לדעת יותר על ההיסטוריה של התחביב האהוב עלי. איך יכולתי לסרב ל Art & Arcana שמאגד את שניהם בספר אחד בעל כריכה קשה ו- 450 עמודים בצבע מלא?
כהערה, אם אתם לא מכירים את ההיסטוריה של מבוכים ודרקונים, מומלץ לקרוא את שתי הכתבות הנהדרות בפונדק - ההתחלה של מבוכים ודרקונים ו- שנות הזהב של מבוכים ודרקונים.

הספר והעיצוב שלו

Art & Arcana יצא לאור בשתי גרסאות- הגרסה הרגילה עולה חמישים דולר והיא בעלת איור הכריכה האייקוני של לארי אלמור מה"קופסה האדומה" המפורסמת.

הגרסה המיוחדת, אותה הזמנתי, עולה מחיר כמעט משולש. היא כוללת בנוסף לספר עצמו גם קופסה קשיחה, כריכה אלטרנטיבית, עשרה פוסטרים בגדלים שונים והעתק של הרפתקת "Tomb of Horrors" המקורית כפי שהורצה בג'נקון אי אז בשנת 1975.

באופן אישי, אני מאוד אוהב את הכריכה המינימליסטית של המהדורה המיוחדת, המזכירה את הכריכות המינימליסטיות שיצאו לספרי ההרחבה האחרונים של מבוכים ודרקונים. הספר בא בקופסה איכותית ומרהיבה בעלת מראה דומה, שבתוכה נמצאת תיקיית נייר פשוטה המוחזקת במקומה על ידי ארבע גומיות. לצערי, הגומיות הללו לא איכותיות במיוחד, ונקרעות בקלות.

הבעיה העיקרית שלי עם הכריכה של הספר עצמו היא שלמרות שהידיים שלי אינן שומניות במיוחד, טביעות האצבע שלי מצאו את עצמן מרוחות לכל אורך הכריכה לא משנה כמה קל היה המגע.

הדפים עצמם איכותיים מאוד והצבע לא נמרח. מאוד נוח לעלעל בספר והעמודים לא נדבקים אחד לשני או נקרעים בטעות.

מראה של פנים הקופסה

התוכן של הספר

Art & Arcana מחולק לתשעה פרקים, פרק אחד לכל מהדורה (כשמהדורה 3.5 מקבלת פרק משל עצמה) ושני פרקים המוקדשים למשברים הגדולים של המותג. 

רק מתוכן העניינים ניתן לראות שהספר מתמקד בעיקר בשני העשורים הראשונים בהיסטוריה של מבוכים ודרקונים. שלושת הפרקים הראשונים מוקדשים למשחק המקורי, למהדורה הראשונה ולמהדורה השנייה בהתאמה: הם באורך 70 עמודים כל אחד. הפרקים שאחריהם מגיעים לעומת זאת, במקרה הטוב, לכ-40 עמודים.

למרות שהייתי שמח ליותר הרחבה בפרקים המאוחרים, אני מבין את הסיבה לתמצות הזה.

הספר מתמקד לא בהיסטוריה של המותג "מבוכים ודרקונים" עצמו, אלא באומנות שמעטרת אותו - בעוד שבשני העשורים הראשונים של המשחק האומנות השתנתה תדיר והייתה ללא סגנון אחיד, בשלוש המהדורות האחרונות האומנות אחידה יותר ומחלקת האומנות בחברה המוציאה את המשחק מסודרת יותר. על כן, לספר יש פחות להרחיב בנושא.

ניתן לראות שהכותבים מציגים את האומנות ודרכה את ההיסטוריה של המשחק בצורה ניטרלית, וגם כשהם מתארים משבירם, הם נמנעים במפורש מלהפנות אצבע מאשימה כלפי אנשים או חברות. נראה שהכותבים מאמינים שלא משנה מדוע קרה דבר כזה או אחר, כיוון שבסופו של דבר הכל זה חלק מההיסטוריה, שהובילה להצלחה העכשווית של המותג בדמות המהדורה החמישית. עדיין, לפעמים ההימנעות הזו היא מעט מלאכותית, וניתן להרגיש את זה במיוחד בפרק הקצר על המהדורה השלישית.

בנוסף לתוכן עצמו, הכתוב בצורה מעניינת ומלווה באיורים ובתמונות, כותבי הספר פנו אל האמנים שפרי יצירתם עיטר את ספרי מו"ד לדורותיהם, וביקשו מהם לציין מהי פיסת האומנות האהובה עליהם שהם יצרו לאורך השנים. וכפי שהם אומרים, "אתם בהחלט לא תצפו לחלק מהבחירות שלהם!".

כמו כן, ישנו עוד סוג תוכן אחד, שהוא כנראה הדבר האהוב עלי ביותר בספר הזה - ארטולוגיות. הארטולוגיות הן עמודים כפולים המפוזרים ברחבי הספר, ומראים את ההתפתחות של מפלצות אייקוניות כמו הדרקון האדום, שר העין או הינשודוב לאורך המהדורות השונות. בהחלט מעניין לראות את השינויים הויז'ואליים שהמפלצת עברה במהלך שינויי המהדורות, כמו גם את ההבדל באיכות האומנות עצמה.

עמוד מהספר

התוספות בגרסה המיוחדת

כמו שכבר הזכרתי, אני קניתי את המהדורה המיוחדת של Art & Arcana, מה שאומר שבנוסף לספר עצמו קיבלתי גם עשרה פוסטרים בגדלים שונים, כמו גם העתק של ההרפתקה המקורית "Tomb of horrors" כפי שנכתבה לטורניר התחרותי של מבוכים ודרקונים בקיץ 75'.

ההעתק הזה, שכולל סריקה של החוקים המקוריים של הקבר, הוא באיכות גבוהה מאוד ובהחלט משמש כ"קפסולת זמן" כמו שהכותבים של הספר רושמים בהקדמה. הדפים והמרקם שלהם בהחלט יוצרים הרגשה של דבר ישן, אבל האיכות שלהם מבטיחה שיהיה ניתן לקרוא אותו מבלי פחד. בסוף ההעתק, מובאים הציורים המקוריים של אלאן לוסיאן ששימשו כעזר חזותי, כמו גם רמזים, לשחקנים שנכנסו אל הקבר. ובנוסף, מובאת גם סריקה של הטיוטא הראשונה של המבוך, שנכתבה על ידי אותו לוסיאן.

כמו ה"קבר", גם הפוסטרים הם איכותיים מאוד. 10 פוסטרים בגדלים שונים של יצירות אומנות שונות- מאיורים אייקוניים כמו הכריכה של Fiend folio מ1981 לדברים חדשים יותר כמו איור פנימי מההרפתקה Storm king's thunder משנת 2016. הושקעה מחשבה רבה בבחירת האיורים שישמשו כפוסטרים, וכולם נהדרים.

artarcanaposters2

לסיכום

Art & Arcana הוא בהחלט בגדר חובה לכל שחקן או מנחה שמתעניין בהיסטוריה של התחביב שלו, ונהנה להסתכל על האיורים המדהימים שבספרים השונים. הגרסה המיוחדת עצמה בהחלט שווה את הכסף לדעתי, והתוספות הבאות איתה בהחלט מוסיפות הרבה.

עם זאת, הספר אינו חף מבעיות, ובהחלט הייתי שמח אם הוא היה מרחיב מעט יותר על ההיסטוריה המאוחרת יותר של התחביב או משקיע מעט יותר באיכות הכריכה. אבל בסופו של דבר, הבעיות הללו די משניות ובקושי מפריעות.

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.