Ed Greenwood Presents Elminster's Forgotten Realms

Ed Greenwood Presents Elminster's Forgotten Realms

Information
פורסם ב11 יולי 2013
נכתב על ידי סול


שם המוצר: Ed Greenwood Presents Elminster's Forgotten Realms

סוג המוצר: ספר

מאת: Ed Greenwood

פרטים נוספים: מוציא לאור - Wizards of the Coast

מחיר מומלץ לצרכן: 40 דולר

דרוג המוצר: 3.5 מתוך 5

Ed Greenwood Presents Elminster's Forgotten Realms אלמינסטר ממלכות נשכחות

לעולם המערכה ממלכות הנשכחות, התפרסמו עד היום המון ספרי קריאה ומשחקי תפקידים, וגם לא מעט תורגמו לעברית (הידועים ביותר הם של דריזט, האלף האפל) - אבל אף ספר של הממלכות הנשכחות לא דומה לאד גרינווד מציג: הממלכות הנשכחות של אלמינסטר. 

משחקי התפקידים ותיאורי העולם שיצאו לאור עד היום פירטו על אזורים בממלכות, היסטוריות של אומות, רשימות של שליטים, פירוטים על ערים ועיירות, מפות של מדינות ומבוכים, מפלצות ומקצועות. היו גם ספרים שתיארו קבוצות כוח בממלכות - על האלים, קבוצות מסחר, כנסיות, קוסמים רעבים לכוח (לרוב הם מגיעים באדום), אלפים קסנופובים, בתי אצולה, וקבוצות הרפתקנים. לא מעט ספרים פירטו איך משחקים בעולם, כיצד עובד הקסם בממלכות, לחשים חדשים, חפצי קסם ועתקים.

אבל לממלכות הנשכחות, כמו למרבית עולמות המערכה, מעולם לא היה ספר שמדבר על *לחיות* בממלכות. מעולם לא היה ספר שמתאר מילים נפוצות בפארון. או כיצד מקדשים מרוויחים כסף. מעולם לא היה ספר שמדבר על טבחות אלפית או על נתיבי המסחר. מעולם לא היה ספר שסקר את ההיגיינה בממלכות. במילים אחרת, מעולם לא היה ספר שמדבר על הממלכות מנקודת מבטו של האדם הפשוט.
אד גרינווד מציג: הממלכות הנשכחות של אלימנסטר הוא הספר הזה.

אד גרינווד מציג: הממלכות הנשכחות של אלימנסטר מכיל פירוט אדיר על העולם ויושביו, וחיי היומ-יום שלהם, בנוסף לפתקים והערות שלא-נראו-לפני-כן שנכתבו על ידי יוצר העולם, אד גרינווד. לשחקני התפקידים, אף על פי שממלכות נשכחות הוא עולם מערכה למבוכים ודרקונים, התוכן מוצג בצורה נייטרלית לגמרי, ללא שום קראנץ׳ וללא התייחסות לשום מהדורה. ככזה הוא מתאים גם לחובבי העולם, שלא משחקים בו.

האיכות של הספר
איכות של הספר הזה היא פנטסטית. התוכן מוצג בצורה נוחה לקריאה, וסגנון הכתיבה הוא לא סתמי אלא מעניין לקריאה (ויש שיגידו ׳זורם׳), הוא מכיל גם שלל פתקים, ציורים ומפות שנוצרו על ידי אד גרינווד בעצמו שמפוזרות לאורך הספר. 
הספר עצמו מגיע בכריכה קשיחה ומרשימה. בתוך הספר, הדפים מחקים מראה של מגילה בעלי רקע בצבע צהבהב ואת צד העמוד מעטרת עמודה אפורה וזהובה - כל אלו מקנים לספר מוטיב של עתק ישן, וזה בהחלט עובד. 

האומנות בספר היא מעולה, כיאה למכשפי החוף. הכריכה של הספר היא מקסימה, והאיורים שבספר עצמו גם מעניינים ומוסיפים תחושה ואווירה לתוכן שבספר. בנוסף, האיורים שבספר בוצעו במיוחד למען הספר הזה ולא מופיעים בספרים אחרים.

יש אמרה שאומרת שהקסם נמצא בפרטים הקטנים - ובספר הזה, זה בהחלט נכון. כאמור, מה שהופך את הספר הזה שונה מכל המאלאנתלפים הספרים ה*אחרים* שיצאו לממלכות הנשכחות הוא שהוא מתאר את החיים רגילים בממלכות - מסחר, דת, וגם קסם - ולא מעסיק את עצמו בלתאר את הגבולות הפוליטיים בין מדינה כזו או אחרת, מפות קטנות או מפלצות נדירות.

הספר מחולק לששה פרקים, עם הקדמה שנכתבה על ידי אד גרינווד (שמעתה והלאה יכונה בתור המחבר). המחבר פותח את הספר עם דיון על המקור של הממלכות, כיצד הממלכות התפתחו לאורך הזמן, ואיך הם השתלבו במשחק ה׳מבוכים ודרקונים׳ ושומשו בתור העולם והרקע לאין-ספור ספרי פנטזיה.
וכמובן, בצורה ראויה לשמו, הספר לא יכול להיות שלם בלי מעט פרשנות מהקוסם האגדי, אלמינסטר בעצמו. בהקדמה מופיעות הערות של אלמינסטר שבו הוא מתלונן על  הידע שנכתב בידי ׳ ed of the greenwood׳ :)

הפרקים שבספר
כל אחד מששת הפרקים של הממלכות הנשכחות של אלמינסטר מכסים נושא אחר: חיים בממלכות, חוקים וארגונים, בתים, מבנים ושטויות אחרות, כסף וכלכלה, אלים ומאמינים, והאומנות - קסם. 
אני אתאר בקצרה את התוכן ואת גולות הכותרת, נקודות השיא והקטעים המעניינים בכל פרק - אך יש לציין שהתיאור הקצר שלי רק מגרד את קצה הקרחון של כמות התוכן בכל פרק. 


׳life in the realms׳ - הפרק הראשון, חיים בממלכות, מדבר על חיי היום-יום בממלכות הנשכחות. ישנם מספר דברים ראויים לציון בפרק הזה - ובייחוד החלק של Realmspeak, השפה שבה מדברים בממלכות. כל הצורות של הסלנג והניבים האזוריים ממש נותנים הרגשה שהעולם שלם, מיוחד ועמוק. והחלק שמדבר על תרופות ומחלות צמחיות הוא מאוד מיוחד ומעורר השראה - במהלך הקריאה עלו לי כמה וכמה שימושים משחקיים מגניבים.

׳laws and orders׳ - הפרק הזה לא ייראה מרשים במיוחד לרוב הקוראים, אם כי הוא מכיל פרטים מאוד מעניינים ומיוחדים על מערכות החוקים בקורומיר ובווטרדיפ. החלק שבאמת מעניין בפרק הזה הוא על ההיסטוריה הסודית של ה׳זנטארים׳(אחד מהארגונים היותר מגניבים בממלכות) - החלק הזה מגניב, מיוחד ויקר ערך לכל שה״מ של הממלכות הנשכחות.

׳hearth and home׳ - הפרק הזה עוסק במגוון רחב של נושאים, החל מארכיטקטורה, דרכים לחימום בתים, וכלה בטבע ובאיכות של פונדקים ובתי מרזח. אבל החלק האהוב עליי בפרק הזה הוא על מגוון דרכי הבישול, טבחות והכנת המשקאות(חריפים ולא חריפים) שניתן למצוא בממלכות. עבר לי בגוף רטט של התרגשות כשקראתי שקפה הוא משקה מוכר לכל בממלכות במגוון מקומות. כן, אנשים, את הקפה המציאו בקאלימשאן, לא במזרח התיכון!

׳money matters׳ - הפרק הרביעי, של כסף וכלכלה, מדבר על נושאים כמו גילדות מלאכה, מסחר, פירוט על נסיכים-סוחרים עשירים ואפילו על סוגים שונים של מטבעות ובנקים לאורך הממלכות. החלק המיוחד בפרק הזה נמצא בחלק על הסחורה המיוחדת, שבו המחבר צולל לפרטים על טובין וסחורות נדירות - ויקרות. מגניב ושימושי מאוד במשחקים.

׳gods and followers׳ - בהתחשב בהיסטוריה העצומה של הממלכות, שום ספר שמדבר על עולם המערכה הזה לא יהיה שלם בלי לעסוק באלים או במאמיניהם.
אחד מה׳דיונים׳ היותר מעניינים בפרק מפרט למה האנשים הפשוטים בפארון מוכנים להשלים עם קיומו של רוע קיצוני בממלכות. זו שאלה שאני בטוח שנשאלה שוב ושוב על ידי שליטי מבוך, והמחבר כותב ומפרט מספר טיעונים ומאוד ממוקדי מערכה בעד ונגד דתות מרושעות שמשחקות תפקיד בחברת פנטזיה. אבל רוב הפרק מתאר ועוסק באחוות של מגוון האלים, בייחוד על התורות והמנהגים שלהם בנוסף לפרטים מזעריים בנוגע לצורות הסגידה או להעלאת קורבנות.

'the art׳ - הפרק האחרון באד גרינווד מציג: הממלכות הנשכחות של אלמינסטר עוסק ב׳אומנות׳, או כמו שכמה ייקראו לה... קסם! במפתיע, זה אחד מהפרקים היותר קצרים בספר, ושנוגע מעט בקסם עצמו או בקוסמים. גולות הכותרת בפרק הזה כוללים דיון על שושלת וכישרונות מיוחדים במשפחות ׳קסומות׳ והטבע של האלכימיה בפארון. נקודת שיא נוספת מגיעה בצורת מפה אדירה של האלרואא, מצויירת ביד על ידי המחבר, בנוסף למספר הערות נוספות בנוגע לארץ הקסומה והמגניבה הזו. וכאן אני מפסיק לקשקש.

מה אני חושב על הספר
אד גרינווד מציג: הממלכות הנשכחות של אלמינסטר הוא מענג לקריאה למעריצי העולם, בין אם אתם קוראים את ספרי הפנטזיה המתרחשים בפארון או שחקנים שמשחקים מו״ד בממלכות. הספר הזה מציג וחושף כמות תוכן ומידע מאסיבית בנוגע לממלכות הנשכחות שמוסיף עומק ופרטים לכל היבט בעולם.
כמו שכתבתי בהתחלה, התוכן בספר הוא לחלוטין חף מהתייחסויות למהדורה, חוקים או כל קראנץ׳ שהוא, מה שמאפשר למעריצים גם ממהדורה 3/3.5 וגם מ4 ליהנות מהספר.
הבחירה להכניס לספר צילומים של דפים ופתקים אמיתיים של אד גרינווד בנוגע לממלכות היא מעוררת השראה, ומוסיפה המון עומק לספר.

התלבטתי איזה ציון לתת לספר. מצד אחד, הוא ספר חובה לכל חובב של העולם. מצד שני (ומנקודת מבט של מישהו שהוא לא מעריץ שרוף של העולם), אני לא יודע כמה הספר הזה מעניין. פרט לכמה קטעים די ספציפיים, התוכן לא נועד להיות שימושי בזמן משחק ולא מגיע ככזה - כך ששחקנים לרוב לא יתעניינו בספר, כמו גם שליטי מבוך ומנחים שלא אוהבים לעבוד לפני המשחק.
כן, בספר אפשר למצוא הארות ופרטים מעוררי השראה, אבל הם לא יהיו מאוד מועילים בזמן המשחק - וגם כשהם כן, לרוב אלו דברים מאוד קטנים. יש להניח שרוב המנחים לא יתלהבו מחמישה עמודים על משקאות חריפים או היגיינה. לרוב מנחים לא אוהבים להשתמש בתוכן שמגיע מנקודת מבטו של האדם הפשוט, מכיוון שזה לא ממש מועיל להם בזמן המשחק. אם אמשיך עם קו מחשבה זה, אזי לדעתי הספר הזה נועד יותר למעריצים שכבר מכירים את העולם ורוצים עוד תוכן עליו מאשר לאנשים שלא מכירים אותו, או כאלה שרק משחקים בו.

סיכום
אם אתה שליט מבוך שרוצה עוד ספר של מבוכים ודרקונים לממלכות הנשכחות על תוכן משחקי, שימושי, יעיל ומיידי למשחק שלך, הספר הזה הוא לא בשבילך. מצד שני, אם אתה שליט מבוך או מנחה שכבר מכיר את הממלכות, ומחפש עוד תוכן על העולם, מידע ופרטים שמוסיפים תחושה של עומק - גם אם לא שימושי בהכרח בזמן המשחק - רוץ לקנות. 

סקירות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.