שליטים ושדים 77: בואו להצביע
שלוש שנים אנו עורכים את אתגר הכתיבה שליטים ושדים, בו אחת לשבועיים מתפרסם נושא חדש וחברי הפורום מוזמנים לכתוב את התוכן שלהם לפי אותו הנושא. כעת, שליטים ושדים יוצא לחופשה, אבל כמחווה שליטים ושדים 77 הוא אתגר מיוחד נושא פרסים. אז בואו להצביע להגשה האהובה עליכם: viewtopic.php?f=3&t=41202

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

פורום הקהילה שלנו, כאן תוכלו לדבר על כל נושא שעולה על לבכם. אז שימו את המעיל בצד ובואו להתרווח אצלנו
שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
הודעות: 3674
הצטרף: 27 מאי 2014, 21:25

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 12 אפריל 2019, 19:19

היום כשיש אינטרנט, אגדות אורבניות נפוצות מהר מאוד - אבל גם מופרכות מאוד בקלות. בעבר, הן היו מופצות מפה לאוזן - ככה שלא בכל מקום היו את אותן אגדות באותן גרסאות, אבל לא ממש היה אפשר לאמת או להפריך אותן.

חלק מהאגדות האורבניות האלה היו סיפורים מקומיים מאוד - מישהו סיפר אותם בשכונה/בית ספר והם לא החזיקו מעמד הרבה זמן או זכו לתפוצה רחבה מעבר לחוג החברתי בו נוצרו במקור.

אז, באיזה אגדות נתקלתם אישית? הנה הרשימה שלי.

1) בלולו:
בבית הספר היסודי שלי, "בלולו" תואר כמין רוח רפאים או שד בצבע לבן עם גוף דמוי-סדין וראש ענקי, מנופח ומעוות עם אף ואוזניים בולטים. הבלולו היה אמור להסתובב בבתים נטושים, כולל בבית הספר כשאין בו אף אחד, והיו ילדים שנשבעו שהם ראו אותו קופץ מהקומה העליונה של בית הספר לחצר הפנימית. אין לי מושג מה המקור של הסיפור הזה ולא שמעתי אותו באף מקום אחר - אם כי יש הטוענים שיש אגדות אורבניות שמבוססות על פולקלור עממי מיהדות צפון-אפריקה על "אבו-ללה" שד הירח, שמרביץ לאנשים שמתקלחים אחרי חצות.

2) הקאובוי היתום:
אגדה אורבנית טיפשית ומעליבה שהופצה על ידי ילד אחד בבית הספר שלי על ילד אחר שהיה ממוצא ארגנטינאי. לפי האגדה הזו, ההורים של אותו ארגנטינאי היו קאובואים בארגנטינה, ויום אחד תפסו אותם אינדיאנים, קשרו אותם לעץ ושרפו אותם, וההורים של אותו ילד הם בעצם הוריו המאמצים. מכיוון שאותו ארגנטינאי היה ילד מאוד גבוה וחזק, אף אחד לא רצה לשאול אותו שאלות בנושא. מבחינה היסטורית וגיאוגרפית, האגדה הזו ממש מטומטמת, אבל היינו די משוכנעים בה.

3) נעלי צבא צבעוניות:
אגדה שפעם חשבתי שאני המצאתי ושמחתי לשמוע אותה מכל מיני אנשים אחרים, אבל מכיוון שהיא לא דורשת חשיבה מאוד מקורית כנראה שכמה אנשים המציאו אותה בעצמם במקביל לאורך השנים. לפי האגדה הזו, בנוסף לנעלי צבא שחורות ואדומות מתכננים בצה"ל לנפק נעלים בצבעים נוספים כדי לעורר מוטיבציה ביחידות פחות פופולריות. בגרסה שאני מכיר דובר על נעלים ירוקות לשריון וסגולות לגבעתי, אבל יתכן שהיו גם צבעים נוספים. באופן אירוני, דווקא הייתה התממשות מסויימת לאגדה הזו - תקופה מסויימת יחידת רימון המחודשת (שנסגרה גם די מהר) הסתובבה עם נעלי מדבר אמריקאיות צהובות בתור ניסוי.

4) צייד הכשרונות:
בתקופת הלימודים שלי באוניברסיטה, היו מגיעים לחלק מההרצאות קשישים שבאו לשמוע אותן בשביל הכיף. אחד מהם נראה קצת בודד, אז הפצתי שמועה שהוא צייד כשרונות של המוסד שבא לגייס אנשים. הקשיש זכה לפופולאריות רבה, המון בנות יפות רצו לשבת לידו ונראה שהיה לו מאוד נחמד. יש לסיפור הזה המשך, כששמעתי אחר כך שכנראה שהוא באמת היה צייד כשרונות של אחת מסוכנויות הביון המקומיות, או בכלל מרגל זר. המציאות היא שאף ארגון לא ישלח "צייד כשרונות" במשרה מלאה - יש מספיק סטודנטים שעובדים בהן או מרצים שהם לשעברים או סתם מכירים אנשים שמכירים אנשים.

5) חייזרים בשכונה:
בשנות התשעים חייזרים ועב"מים היו מאוד באופנה. כל עיתון נוער שכיבד את עצמו פרסם כל מיני כתבות מפוקפקות על חלליות, מפגשים מהסוג השלישי, מעגלי תבואה וכיו"ב, "חוקרי עב"מים" התראיינו בחדשות (כולל מקרה בו חוקרת כזו זיהתה באמצעות טעימה מגוש ירוק ובלתי מזוהה שזה חייזר, אבל בדיקת מעבדה גילתה שזו צואה של פרה ממש חולה) וכולנו הסתכלנו לשמיים וחיפשנו אורות מוזרים.

פעם אני וחברים בילינו שעה שלמה בניסיון לאותת בפנסים למה שנראה כמו אורות מרצדים בשמיים - נראה לי שזה היו סתם אורות של מטוסים, אבל הדמיון שלנו השלים את החסר. די קינאנו בילד אחד (בנו של אחד משיכורי השכונה הדרומית) שטען שראה עיגול ירוק נפתח בשמיים ויוצאים ממנו כל מיני חלקיקים ירקרקים וזוהרים. היו גם דיווחים על חייזרים זוהרים וגבוהים שהסתובבו בשטחים פתוחים בעיר וגבר קפקזי אחד הפך לסלבריטאי מקומי לאחר שהתראיין לעיתונים הארציים וסיפר כיצד הסתובב לו ליד האיצטדיון העירוני כשלפתע הותקף על ידי חייזרים שחישמלו אותו ופיזרו לו אבקה צהובה על הפנים.

כשלא מצאנו חייזרים אמיתיים, החלטנו לייצר עב"מים בעצמנו. קנינו בלוני הליום בקניון וסטיקלייטים בריקושט, והפרחנו אותם לילה חשוך אחד בתקווה שהדבר יעורר עניין בתקשורת ויפר את הסדר הציבורי, אבל לא נראה לי שמישהו באמת שם לב.

6) התמונה המבעיתה בספר הספרות. הייתה או לא הייתה?
סיפור קצת קריפי. בזמנו, בשיעורי ספרות ביסודי למדנו ממקראות שכללו סיפורים קצרים שונים. המקראות האלו כללו סיפורים עבריים, מתורגמים, וגם סיפורים ושירים שהיו קשורים לחגים ומועדים. אני זוכר שבתור ילד בכיתה ד' או ה', דיפדפתי במקראה החדשה והצבעונית שיצאה לאותו שנתון (עד אז המקראות היו בצבעי שחור לבן, וזו הייתה עם דפי כרומו, איורי צבע וצילומים אומנותיים) והזדעזעתי לגלות שליד שיר על בובה של ילדה בשואה צירפו כאילוסטרציה תצלום צבעוני של בובה שוכבת על רצפת מרצפות מהסוג שהיה אז בכל בית, כשמסיבה המרצפות מרוחות בצבע אדום שנראה כמו כתמי דם שמישהו ניסה לנגב ללא הצלחה בסמרטוט. אחרי שאזרתי אומץ להסתכל שוב בספר, הסתכלתי בעותק אחר, או בעותק שלי (העותק המפחיד היה של מישהו אחר, או בחנות, לא זוכר כבר) וראיתי ששם יש תמונה של בובה על רצפת מרצפות, אבל בלי דם מרוח - רק עם כתם אדום בפינה שיכול להיות שוליים של שמלה של הצלמת. לא הצלחתי למצוא שוב את הספר עם התמונה שנראית כמו דם מרוח, ועד היום אני לא יודע אם דמיינתי את זה או שבאמת היו כמה עותקים שנפסלו ובכל זאת זלגו לשוק עם התמונה המזעזעת. בכל מקרה, גם בלי הבובה והדם היו שם תמונות מפחידות במקבץ הטקסטים שהוקדש ליום השואה - כולל ציור צבעוני של כלב דוברמן שטני וחושף שיניים שעשה לי סיוטים שנים אחר כך.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
Redcloak
הודעות: 682
הצטרף: 17 יוני 2012, 18:25
מיקום: where Xykon is

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי Redcloak » 13 אפריל 2019, 02:41

אלו שלי:
1) השרת לוכד החתולים:
במהלך הלימודים שלי בתיכון, נפוצה שמועה שהשרת של בית הספר לוכד את חתולי המתחם. המטרות מאחורי הלכידה לא היו ברורות, אבל מהר מאוד הופצו תמונות ערוכות שהשוו אותו לאש מפוקימון עם כותרות בסגנון "Gotta catch them all!".

2) האזרח המוזר:
בבסיס שבו שירתתי היה אזרח עובד צה"ל אחד מוזר. הוא בבירור סבל ממגבלה כלשהי, והעביר את רוב זמנו בלברך את העוברים והשבים לשלום. עם זאת היו כמה וכמה שמועות לגבי מה הוא עושה שם. האחת הנפוצה הייתה שהוא היה חלק מענף הלוגיסטיקה בבסיס בתור חייל, והוא שינע מטען כבד שנפל לו על הראש. על פי ההסבר הזה, הוא מועסק מאז בבסיס על מנת לפצות/להשתיק את המשפחה שלו.

3) מבוכי הרוח:
למעורבים בדבר, המבנה של מדעי הרוח באוניברסיטה העברית בהר הצופים ידוע בתור מבנה קשה לניווט (ולא לגמרי לשווא). האגדה אומרת שהוא עוצב על ידי אותו אדריכל שעיצב את דיזנגוף סנטר ועל כן הוא משונה במידה שלאבקראפט היה מתגאה בה. אני מניח שבדיקה באינטרנט תוכל לאשר או להפריך את השמועה, אבל השמועה משעשעת מכדי לעשות את זה.
Call me old fashioned, but an evil ascension to power just isn't the same without someone chanting faux Latin in the backround.
Nero,IFCC Director,Order of The Stick-
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
הודעות: 3674
הצטרף: 27 מאי 2014, 21:25

אגדות אורבניות וסיפורים מוזרים/מסתוריים שנתקלתם בהם?

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 13 אפריל 2019, 10:19

האמת שעל הקמפוס בהר הצופים יש די הרבה כתיבה ותיעוד. האדריכל רם כרמי לא היה אותו אדריכל של דיזינגוף סנטר, אבל הוא אחראי גם לזוועה של התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. את השראתו הוא לא קיבל מלאבקראפט אלא מספר התועיבה "המעיין המתגבר" שהגיבור שלו הוא אדריכל סוציופט ושמעשה אונס אלים שהוא מבצע בגיבורת משנה מתואר כמהנה עבור שני הצדדים.

בנוגע לשרת לוכד החתולים - בשכונה שלי היה בית עם מרפסת קרקע, שגר בו זקן מוזר ולא חברותי שנהג להאכיל שם חתולים. כמובן שמישהו הפיץ שמועה שהוא מגדל אותם למאכל, והקפדנו להתרחק מהמרפסת כדי שלא יאכל גם אותנו.

בחטיבת הביניים והתיכון הסתובבה שמועה שיש בספריה העירונית ספר שמסביר איך להכין סמים, חומרי נפץ וכלי נשק, אבל אף אחד לא מצא אותו. כנראה שמקור השמועה היה צילום ששוכפל והסתובב בחבר'ה של סרטוט מתוך ספר משנות החמישים בסגנון "הטכנאי הצעיר" או משהו, שהראה איך לבנות מין רובה מבוסס גומיות שיורה חיצים.

אגדות קצת יותר כלל-ארציות היו על "פרקים אבודים" של כל מיני סדרות. הסיפור המפורסם שיש פרק אבוד של המומינים בו מתגלה שהכל זה הזייה של סנופקין שמאושפז בבית משוגעים או כלוא במחנה השמדה בשואה הוכחה כלא נכונה כבר מזמן אבל היא עדיין מסתובבת. פרקים אבוד אחר היה פרק של סאות' פארק שאכן לא שודר בהתחלה בארץ כי מישהו אומר בו "לא ראיתי יהודי רץ ככה מאז פולין 1939" אבל מאוחר יותר הוא שודר בכבלים ובוי-או-די. גם ל"בארץ הקטקטים" היה פרק שנחשב לאבוד - פרק כפול של מסע לים בו ניתן לראות את ילדי הקטקטים בעירום פרונטלי מלא, ויש מי שטענו שזו הנפצה - עד שכל הפרקים עלו ליוטיוב והתברר שזה פרק אמיתי לגמרי:

إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה