• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 [מה' 5] גמד (ואלף!)

אתם זוכרים את התקופה ההיא, כשלא היו לנו "מקצועות"? היו לנו "סוגי דמויות". כל הלוחמים היו בני אדם, כל הקוסמים היו בני אדם, וכל הגמדים היו... גמדים?

אז המקצוע הזה נכתב כחצי-בדיחה, אבל אתם יודעים מה? נראה לי שהוא עובד.
צפייה בקובץ מצורף גמד.pdf

dragonian אמר/ה:
האמת שזה נראה ממש טוב!
תיאורטית נראה שאפשר להלביש את זה על דמות מגזע אחר שגדלה אצל הגמדים.
רק אומר.

אני הייתי מאשר את זה.
קרא עד הסוף את מאפייני המקצוע "גזע", "עמידות לאש" ו"חסינות לרעל"... :eek:rcwink:

גרגויל אמר/ה:
נראה לי מאוזן, רק דבר קטן: בהדורה 5 אין נזק קטלני. אם אתה מוריד נק"פ של יצור לאפס עם התקפת קפאפ, אתה יכול לגרום לו לאבד הכרה במקום למות
אתה צודק. אתקן זאת ל-"אם אתה נע לפחות 3 מטרים בתורך, אתה רשאי לבצע התקפה אחת ללא נשק כפעולה נוספת באמצעות נגיחה שגורמת 1ק4 + מתאם כוח נזק מוחץ. הנזק גדל ל-1ק6 אם אתה חובש קסדת שריון מקורננת (כמו גמד אמיתי). "

tkhag1 אמר/ה:
אהבתי, חמוד ושמיש. יתכן שנראה אלף בעתיד?
דווקא אלף הוא אחד המציקים. במהדורה הראשונה הוא היה לוחם יותר גרוע אבל שמקבל גם חצי מהלחשים של קוסם. אני חושב שבמונחים של מהדורה 5, הוא צריך להיות מבוסס על הפייטן, אבל עם יכולות לחימה מובנות במקום יכולת ההשראה.

the Nerubian אמר/ה:
. במהדורה הראשונה הוא היה לוחם יותר גרוע אבל שמקבל גם חצי מהלחשים של קוסם

מה שהיה מעצבן שחקנים של קוסמים במו"ד בקופסאות הוא שהאלף היה מקבל אותו מספר לחשים כמו קוסם באותה דרגה, אבל גם היה לו יותר נק"פ (1ק6 במקום 1ק4) ויכולת להשתמש בכל כלי הנשק והשריונות. אמנם המליצו בחוברת לשה"מ לתת לאלף לחשים שימושיים כמו גילוי קסם וכו' ולא לחשי קרב, אבל לא היה שום חסם מפני דמות של אלף להעתיק לספר שלו לחשים ממגילות וספרי לחשים של קוסמי אויב.

מה שהיה אמור לאזן את זה היה שאלף "נתקע" בדרגה 10 ושהוא דרש המון נק"נ כדי לעלות בדרגות (לצורך ההשוואה - כדי לעלות מדרגה 1 לדרגה 2 לוחם היה צריך 2000 נק"נ, קוסם 2500 ואילו אלף - 4000) אבל המגבלות האלה היו לא באמת משמעותיות - ממילא רוב הקבוצות היו משחקות רק עד הערכה הכחולה (דרגות 4-14) ככה שהשחקן של האלף לא היה מרגיש שהוא הפסיד משהו כי אף אחד אחר לא הגיע לדרגות של 15 עד 36 גם ככה. מה עם הקנס בנק"נ? מכיוון שבמו"ד בקופסאות היו מקבלים נק"נ על אוצרות שמוצאים, והטבלאות היו די נדיבות, אז כולם ממילא היו מסיימים את ההרפתקה עם אקסטרא נק"נ עמוק לתוך הדרגה שעלו אליה וזה רוב הזמן הספיק גם לאלף כדי לעלות דרגה עם כולם.

אגב, לפני חמש שנים היה לנו פה דיון על האפשרות של בניית האלף של מו"ד בקופסאות למו"ד 5:
https://www.pundak.co.il/forums/threads/36495

טוב, אז היום ישבתי על זה קצת והכנתי טיוטה של מקצוע אלף. הוא עושה משהו מוזר בין פייטן לנזיר (הוא פייטן, אבל יודע לזוז ולתקוף היטב על חשבון יכולות התמיכה הרגילות) ויש לו רשימת לחשים באמצע הדרך בין פייטן לדרואיד.

אני מתלבט לגבי עם שני דברים.
א. אילו נתיבים צריכים להיות לאלף קלאסי במבוכים ודרקונים, מלבד קשת אלפי ו-Bladesinger?
ב. מה היכולת שצריך לקבל "אלף אגדי" בדרגה 20? אני לא חושב שמתאים לו לקבל 24 זריזות כמו שהגמד קיבל 24 חוסן.

במו"ד בקופסאות אלף עם הרבה נק"נ (למרות שהוא נתקע בדרגה 10) היה מקבל עמידות לנזק מנשק נשיפה לסוגיו.
אפשר אולי לקבוע שאלף אגדי מקבל עמידות לנזק שנגרם מלחשים באשר הם, כי הוא כל כך קסום בעצמו.

סתם רעיון שחשבתי עליו - כמו שיש כושפים שמקבלים קסם מזה שיש להם דם דרקון, ארכיטיפ של כושף שמתבסס על הדם האלפי שלו.

הי, דבר ראשון- הגמד מגניב!
אני אמנם עם מעט מאוד נסיון במהדורה 5, אך זה בהחלט נראה מתאים למשחק.

לגבי אלפים... בחלק מה flavor בעולמות ומיתולוגיות של אלפים יש קשר ליצורי פיה (Fey במהדורה 3.5). כפי שאמרתי- אני לא בקיא במהדורה, אך אולי בדרגה 20 האלף הופך עצמו ליצור פיה מיסטי? כדוגמת הנזיר ב 3.5 שהפך ל outsider.

רק הצעה. אין לי מושג כיצד לתרגם זאת למכניקה.

במהדורות 4 ו-5 האלף נחשב לפיה כבר מהדרגה הראשונה :)

המפקד האלמוני אמר/ה:
במו"ד בקופסאות אלף עם הרבה נק"נ (למרות שהוא נתקע בדרגה 10) היה מקבל עמידות לנזק מנשק נשיפה לסוגיו.
אפשר אולי לקבוע שאלף אגדי מקבל עמידות לנזק שנגרם מלחשים באשר הם, כי הוא כל כך קסום בעצמו.

סתם רעיון שחשבתי עליו - כמו שיש כושפים שמקבלים קסם מזה שיש להם דם דרקון, ארכיטיפ של כושף שמתבסס על הדם האלפי שלו.
עמידות לנזק מנשק נשיפה זה יותר כמו יכולת הרתיעה שיש לנוכל ולסייר - שהם סופגים חצי נזק כשהם נכשלים בזריקת הצלה בזריזות.
הלכתי דווקא על חסינויות להקסמה ולשיתוק.

בני מחצית היו סוג דמות כשאורק עוד היה רק מפלצת.

אבל אני חושב שבני מחצית פחות אייקוניים מגמדים ומאלפים, כי כל עולם מערכה מנסה לעשות איתם משהו אחר לחלוטין. גמדים ואלפים הם די אותו הדבר בכל עולמות המערכה, למעט ניואנסים קטנים (עולם השמש השחורה הוא כנראה היחיד שבו אלפים באמת פועלים אחרת, אבל הגמדים לא).

חזרה