• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 דרקונים ונתונים [דו"נ 59] - מו"ד 5: מקצוע הכשדאי *עלתה גרסה 2*

אני לא ממש מתלהב ממקצוע הפסיון כפי שהוא מוצג במבוכים ודרקונים ב-99% מהזמן (ראו עוד כאן: https://www.pundak.co.il/forums/viewtopic.php?p=735349#p735349 וכאן: https://www.pundak.co.il/forums/viewtopic.php?p=735330#p735330 ).

אבל אתם יודעים מה? הנה מקצוע פסיון חדש בן 20 דרגות (למרות שיש לו רק נתיב אחד כתוב וטרם סיימתי את רשימת ה"לחשים" שלו בדרגים הגבוהים).

זה קצת Sorcerer בתחפושת, שזה מה שהפסיון תמיד היה במבוכים ודרקונים, אבל... טוב, כבר תסתכלו בעצמכם ותשפטו:

צפייה בקובץ מצורף ‏‏הכשדאי - גרסה 2.pdf

מוצלח ומעורר מחשבה.
אבל למה כריזמה כתכונה עיקרית? תבונה נראה לי מתאים יותר. גם כי זו תכונה יותר "פנימית" (בעוד שכריזמה במשמעה המקורי הוא "מתת אל") וגם כי נראה שהתבונה במו"ד של היום היא קצת זנוחה כמו הכריזמה במהדורות הישנות יותר.

המפקד האלמוני אמר/ה:
(בעוד שכריזמה במשמעה המקורי הוא "מתת אל")
המשמעות המקורית של המילה רלוונטית פחות. באנגלית ובעברית בנות זמננו, כריזמה היא קסם אישי (התרגום העברי הנכון הוא "קסמה", עם חיריק באות ק'). במבוכים ודרקונים מדובר בקסם אישי, עוצמת הנוכחות וכוח האישיות (כולל היכולת להתנגד לדיבוק, אך לא להשפעות שליטה אחרות).

החלטתי ללכת עם כריזמה ולא עם תבונה משום שהכשדאי לא בהכרח בעל תפיסה מהירה, וחשוב מכך - תבונה קשורה למיומנות החקירה ולהסקת מסקנות, ואילו כשדאי ממוצע עשוי לשלוט בכוחותיו אבל להיות יותר רגשי מאשר מלומד, מורגל בהגיון החלום מכדי לשלוט בהגיון המציאות, או יודע ליצור אשליות אך לא בהכרח יודע לזהות אותן.

הסתכלתי בעיקר על לחשי המקצוע, ורובם נראים מאוזנים (בעיקר כי חלקם הם פשוט לחש מרשימת החלשים של האשף או המכשף) ואז שמתי לב ללחש בדרג הרבה יותר מידי נמוך- הנפשת חפץ.
ראיתי שהלחש בהחלט הוחלש משמעותית. אבל היכולת להנפיש חפץ קטן או בינוני בדרג "בסיסי" הוא ממש מסוכן. זה בעצם לתת את בלחש נשק רוחני (אחד מלחשי הנזק החזקים ביותר במהדורה), בדרג בסיסי. שלא לדבר על ההפיכה של שולחן לכלי שגם סופג 40 נזק בדרגה ראשונה.

גרגויל אמר/ה:
הסתכלתי בעיקר על לחשי המקצוע, ורובם נראים מאוזנים (בעיקר כי חלקם הם פשוט לחש מרשימת החלשים של האשף או המכשף) ואז שמתי לב ללחש בדרג הרבה יותר מידי נמוך- הנפשת חפץ.
ראיתי שהלחש בהחלט הוחלש משמעותית. אבל היכולת להנפיש חפץ קטן או בינוני בדרג "בסיסי" הוא ממש מסוכן. זה בעצם לתת את בלחש נשק רוחני (אחד מלחשי הנזק החזקים ביותר במהדורה), בדרג בסיסי. שלא לדבר על ההפיכה של שולחן לכלי שגם סופג 40 נזק בדרגה ראשונה.
הנק"פ של החפץ פחות משנה משום שהוא אופציה נוספת (לרוב פחות רלוונטית) על הפתרון שבדרך כלל הוא הפשוט יותר - לשבור את היוזמה של הכשדאי.
למרות זאת, אתה צודק שמבחינת נזק זה דומה מאוד ללחש נשק רוחני. אשחק קצת עם תוספי ההתקפה של החפצים כדי שחפצים קטנים מבינוני יהיו חלשים ממנו, וברמה הבסיסית ניתן יהיה להנפיש רק חפצים קטנים או זעירים. גם אקטין את טווח ההשפעה.

הערות נוספות?

אהבתי את הציטוט מספר דניאל שמסביר את השם, אם כי עדיין זה שם שקשה לי להתחבר אליו. יותר טוב מהאמגוש, אבל לא בהרבה לדעתי.
בנוגע למקצוע עצמו, הרעיון מדליק לגמרי.
הניסוח של יחידות שרעף קצת מבלבל, אם זה רמות לחש, למה לא לשמור את זה כך ולתת לזה שמות ולהשתמש בטרמינולוגיה המוכרת במשחק - עדיף לדעתי כדי להקל את הבליעה של זה.
חוץמזה, למעט הלחשים שלא הסתכלתי עליהם חוץ מהשמות, זה נראה מהמם.

The oldman אמר/ה:
הניסוח של יחידות שרעף קצת מבלבל, אם זה רמות לחש, למה לא לשמור את זה כך ולתת לזה שמות ולהשתמש בטרמינולוגיה המוכרת במשחק - עדיף לדעתי כדי להקל את הבליעה של זה.
הסיבה שעשיתי זאת, היא שה"לחשים" שלו עובדים בקפיצות ביחס למטילי לחשים. הדרג הבסיסי מקביל ללחשים מדרג 1, אבל יתר הדרגים מכסים שני דרגי לחש כל אחד.

לדוגמה הדרג הבינוני מכסה גם לחשי דרג 2 שחוזקו מעט וגם לחשי דרג 3 שהוחלשו מעט. הדרג הנשגב יכסה גם לחש ידרג 8 שעברו חיזוק מסוים וגם דרג 9 שעברו החלשה מסוימת. אם תסתכל על החשבון של שרעפים שמבוטאים בדרגים גבוהים מהמינימום, מדובר תמיד בקפיצה של 1.5 בעוצמה ביחס להטלת לחש בדרג גבוה.

הכל חוזר עליך :p
למה באמת להמציא מכניקות חדשות? אם הכשדאים משתמשים במכניקות של הכושף, ואני מסכים שמכניקות הכושף מתאימות מאוד, למה לא לכתוב אותם בתור ארכיטיף של כושף? במיוחד בהתחשב בכך שממילא יש לך רק נתיב אחד עבורם.
אני חושב שכשדים היו עם מסופוטמי, וההתייחסות אליהם בתור מקצוע בספר דניאל באמת תמוהה, אולי הכוונה הייתה כמו "הביאו את הצועני" - עם שמומחה באצטגנינות ולאו דווקא מקצוע.
מודה שלא עברתי יותר מדי על הפרטים, אבל אהבתי את "אור ועלטה".

SandChicken אמר/ה:
הכל חוזר עליך :p
אתה בעצמך, אדוני!

SandChicken אמר/ה:
למה באמת להמציא מכניקות חדשות? אם הכשדאים משתמשים במכניקות של הכושף, ואני מסכים שמכניקות הכושף מתאימות מאוד, למה לא לכתוב אותם בתור ארכיטיף של כושף?
בעיקר כי זה נותן לי לכתוב להם יכולות חדשות שהן בתכלס לחש אבל לא בתבנית המלאה של לחש, או שכתובה כ"זה עובד כמו הלחש אבל גם על יצורים לא תבוניים".
זה גם נותן לי להעיף את נקודות הכישוף לטובת יכולות פסיביות מסוימות ויכולת ההשבה הכשדית.

SandChicken אמר/ה:
במיוחד בהתחשב בכך שממילא יש לך רק נתיב אחד עבורם.
כרגע יש נתיב אחד. מאז הפרסום יש גם נתיב אשף קשור (אשף החלימה, שחוקר איך עובדים כשדאים) ושלושה נתיבי כשדאי נוספים עם פלאפ אבל יכולות חצי כתובות..אפרסם גרסה מעודכנת עוד מעט.

SandChicken אמר/ה:
אני חושב שכשדים היו עם מסופוטמי, וההתייחסות אליהם בתור מקצוע בספר דניאל באמת תמוהה, אולי הכוונה הייתה כמו "הביאו את הצועני" - עם שמומחה באצטגנינות ולאו דווקא מקצוע.
הם אכן היו עם מסופוטמי, אבל בספר דניאל הם מופיעים מספר פעמים כמקצוע (בהמשך הספר מצוין שדניאל קיבל תואר של שר החרטומים, האשפים, המכשפים, הכשדים והזיקים). לכן שיחבתי קריצה לחומר המקור בכך שהמקצוע קרוי על שם עם שעבר מן העולם אבל היה ידוע בעיסוק המתקדם שלו בכוחות מהסוג הזה.

the Nerubian אמר/ה:
הסיבה שעשיתי זאת, היא שה"לחשים" שלו עובדים בקפיצות ביחס למטילי לחשים. הדרג הבסיסי מקביל ללחשים מדרג 1, אבל יתר הדרגים מכסים שני דרגי לחש כל אחד.
אוקי, אבל למה לדלג ברמות הלחשים מ 1->3->5->7->9 במקום לעשות את זה פשוט רמות 1 עד כשדרג 3 של כשדאי מקביל לדרג 4-5 של כושף?
זה לא המקצוע הראשון שיעשה את זה וזה הרבה יותר הגיוני לטעמי.
עברתי על גרסה 2, והיא נראית אחלה לגמרי. אני מקנא בזמן שיש לך להשקיע בזמן, אני בקושי מוצא זמן לכתוב עוד תוכן לגיבורים ודרקונים, אפילו שאני ממשיך לשחק בזה עם הילדים וחושב על מכאניקות ותוכן...
מה שכן, בקשר לרשימת השרעפים, מכיוון שאין תרגום רשמי ל-5, במידה שיש לחשים זהים ללחשים קיימים בסל"ש, הייתי רושם בסוגריים את השם באנגלית.

The oldman אמר/ה:
[...] לעשות את זה פשוט רמות 1 עד כשדרג 3 של כשדאי מקביל לדרג 4-5 של כושף?
זה לא המקצוע הראשון שיעשה את זה וזה הרבה יותר הגיוני לטעמי.

[...]

מה שכן, בקשר לרשימת השרעפים, מכיוון שאין תרגום רשמי ל-5, במידה שיש לחשים זהים ללחשים קיימים בסל"ש, הייתי רושם בסוגריים את השם באנגלית.
כן, כנראה שאעשה זאת באמת, לגבי שתי ההצעות. אבל יהיה לי שוב זמן רק בתחילת השבוע. :)

חזרה